انکار و توجیه؛ پاسخ دادخواهی اسماعیل بخشی


علی مطهری می‌گوید روایت اسماعیل بخشی از ضرب و شتم در اطلاعات شوش و حین انتقال به اهواز را شنیده و داوری را به مردم و دستگاه قضایی واگذار می‌کند. نایب رئیس فراکسیون امید اما سخنان بخشی را هم‌وزن ادعاهای قبلی‌اش نمی‌داند.

به گزارش دویچه وله، اسماعیل بخشی با نایب رئیس مجلس و چهار نماینده عضو فراکسیون امید، جلسه‌ای دو ساعته داشته و جزییات شکنجه در ایام بازداشت در اهواز را شرح داده‌ است. فرزانه زیلایی می‌گوید این جلسه سه‌شنبه ۱۸ دی برگزار شد و موکل‌اش تا کنون با هیچ گروه رسمی یا کمیته حقیقت یاب که از سوی مجلس یا دولت مشخص شده باشد، دیداری نداشته است.

صبح شنبه ۲۲ دی، روایت‌هایی از نمایندگان حاضر در این جلسه در رسانه‌های داخلی منتشر شد. علی مطهری نیز در مصاحبه‌ با روزنامه "ایران" ماوقع این جلسه را تعریف کرده است.

علی مطهری می‌گوید از طریق مصطفی ترک همدانی، وکیل دادگستری مطلع شد که وکیل اسماعیل بخشی و خودش مایلند با او ملاقات کنند: «من گفتم که مانعی ندارد و بهتر است وقتی ایشان ادعایی دارد، صحبت‌شان را بشنویم. البته بهتر دیدم برخی نمایندگان دیگر هم حضور داشته باشند و به همین دلیل بنا شد چند نفر دیگر از همکاران نماینده هم به این دیدار بیایند، مثل آقای کاظمی نماینده ملایر، خانم سعیدی نماینده تهران، آقای حسین‌زاده نماینده نقده و اشنویه و آقای جلال میرزایی نماینده ایلام.»

علی مطهری می‌گوید روایت بخشی از شکنجه، به ستاد خبری وزارت اطلاعات در شوش و زمان انتقال به اهواز محدود بود: «یادم نمی‌آید چیزی در باره دوران بازداشت گفته باشد.»

"زد و خورد شکنجه نیست"

خبرآنلاین به نقل از جلال میرزایی، مسئول کمیته سیاسی فراکسیون امید می‌نویسد: «مطابق اظهارات آقای بخشی، ایشان در اختیار اداره اطلاعات شوش قرار گرفته و پس از سه ساعت بازجویی بایک ماشین به اتفاق چهار متهم دیگر در معیت دو مأمور امنیتی به اهواز منتقل می‌شوند. در طول مسیر انتقال که تقریباً در بازه زمانی دو ساعته بوده، آقای بخشی مدعی است که  مورد ضرب و شتم واقعشده است. در طول ۲۵ روز حضور در بازداشت هم براساس اظهارات خودش برخورد محترمانه‌ای با وی صورت گرفته است هر چند ایشان ادعا می‌کند سلولش در کنار زندانیان دستگیر شده داعشی قرار داشته و به همین دلیل آسیب‌های روحی دیده است.»

میرزایی می‌گوید نمی‌توان به "زد و خورد دو ساعته" عنوان شکنجه داد: «کل دوره دستگیری آقای بخشی از روز اول تا آزادی‌اش ۲۵ روز بوده و در طول مدت زندان و سلول انفرادی، اهانت و تنبیهی در کار نبوده است.»

عبدالکریم حسین‌زاده، نایب رئیس فراکسیون امید نیز به روزنامه «ایران» گفته است که روایت اسماعیل بخشی در جلسه یاد شده از شکنجه، به گستردگی ادعاهای قبلی او نبود که در فضای مجازی منتشر شد.

علی مطهری اما درباره سخنان اسماعیل بخشی داوری نکرده و گفته است: «قضاوت این ماجرا دیگر با ما نیست و با مقامات قضایی و مردم هست که ببینند واقعیت ماجرا چه بوده است.»او دلیل حساسیت افکار عمومی نسبت به این اخبار را "عدم اطلاع رسانی یا اطلاع رسانی دیرهنگام" دانسته و این که "اگر خطایی کرده باشند عذرخواهی نمی‌کنند تا اعتماد جامعه جلب شود".

لعیا جنیدی، معاون حقوقی حسن روحانی روز شنبه ۲۲ دی به خبرگزاری ایلنا گفته است: «دولت از روز اولی که این مسئله مطرح شد به وزارت اطلاعات نامه نوشت و توضیح خواست.» خانم جنیدی افزوده که هیاتی از سوی وزارت اطلاعات برای بررسی میدانی مسئله به خوزستان اعزام شده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس پیش‌تر و در پایان نشست این کمیسیون با مقامات وزارت اطلاعات گفته بود: «بین نیروهای امنیتی و اسماعیل بخشی یک سری درگیری در حین بازداشت روی داده اما او در زندان شکنجه نشده است.»

حشمت‌الله فلاحت پیشه مدعی شد که اسماعیل بخشی به همکاری با حزب کمونیست کارگری اقرار کرده است.

اسماعیل بخشی ادعاها و اتهام‌هایی از این قبیل را رد کرده و در اینستاگرام خود نوشته است: «حرفی ندارم. فقط می‌گویم به مردم دروغ نگویید.»

[کد مطلب: 174037] [تاريخ انتشار: بيست و سوم دی ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم دی ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 05:53:28 توسط سخنگو
زمان بازداشت هر فرد تنها فرصت اراذل وزارت بي اطلاعي است كه به فرد بفهمانند كه " ما اينيم و خودت ميداني" . حكومت اشغالگران حيوان صفت و كم حافظه مصلحتي مثل اقاي مطهري راهي جز سركوب و كشتار و انكار ندارد. حكومت غارتگر از انعكاس اين خبر در ميان طبقه كارگر نگران است و بايد هم نگران باشد. بين مردم پاك و زحمت كش و اراذل و اوباش بي سواد حكومت خدا دومي را انتخاب كرده است .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فيلم/ تصاویر هوایی از سیل در ورودی شهر گنبدکاووس 
شاگردان غفار عباسی در مشهد بست نشسته‌اند
فیلم/ این هم هم از ادبیات رهبری در نوروزی
کشته شدن 2 مامور نیروی انتظامی در مشهد
مطهری:  خامنه ای جزو "شخصیت مبرز" نبود
هشدار به مسافران ایران در گرجستان
فیلم/  درگیری های شب گذشته در دزفول سه کشته بجا گذاشت
فيلم/ وضعيت بازار شب عيد و {نداشتن} قدرت خريد مردم 
فیلم/ از درگیری های شب گذشته در دزفول (2)
واژگونی کشتی در رودخانه دجله در عراق؛ ۷۱ کشته و ده‌ها مفقود + فيلم 
فیلم/ مخالفان شادی و حامیان عزاداری، تاریکی و جهل
مظنون اصلی تیراندازی مرگبار اوترخت اعتراف کرد 
آگهی های تجارتی