دراویش 'شکنجه' شده به روایت عکس‌هایشان

اسامی دراویش به ترتیب از سمت راست: بهنود رستمی، الیاس محمدی، هاشم آوازه، امین حسینی آرمان ابوالفتحی، مهدی یزدان پناه، مهدی مهدی لو، سعید کریمایی، علی قمری، مسعود علی محمدی

اخیرا تصاویر تعدادی از دروایش گنابادی هنگام ورود به زندان فشافویه به دست بی‌بی‌سی رسیده است که براساس این تصاویر و شهادت تعدادی از دراویش، آنها در هنگام بازداشت و انتقال به زندان مورد "ضرب و شتم" قرار گرفته‌اند.

براساس گزارش رسیده به دست بی‌بی‌سی دراویشی که عکس آنها در این گزارش منتشر شده بین دو تا ۷ سال حبس گرفته و تعدادی از آنها نیز به دو سال تبعید محکوم شده‌اند که برخی از آنها درخواست تجدید نظر داده‌اند
مهدی مهدی لو،از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

آبان ماه سالجاری بود که سایت مجذوبان نور با اشاره به موضوع عکس دروایش زندانی در زندان فشافویه گفته بود که مسئولان زندان فشافویه تعدادی از این زندانیان را برای تعویض عکس کارتکس زندان، مقابل دوربین برده اند.

"دالان مرگ آماده بود"
یکی از دروایش از بازداشت و انتقالش به زندان چنین می‌گوید: "در محاصره ماموران انتظامی و بسیج بودیم. گاز اشک‌آور راه تنفسم را گرفته بود. از پله‌های ساختمانی بالا رفتم که بتونم نفس بکشم. راهروها پر از دود بود به پشت بام رسیدم. جمعی از درواویش و تعدادی از زنان و بچه‌هایشان نیز به آنجا پناه آورده بودند. ماموران نیروی انتظامی و بسیج حمله‌ور شدند. یکی از آنها می‌گفت به پایین پرتابشون کنید. رکیک‌ترین فحش‌ها را به ما می‌دادند. یکی یکی ما را به سمت راهروی ساختمان بردند. دالان مرگ آماده بود. با میله‌های آهنی، باتوم، چاقو و قمه به جان تک تک ما افتادند. روی پله‌ها غرق در خون بودم. دیوارها جای دستان خونی درویشان بود، از هوش رفتم. در حیاط ساختمان ما را روی هم انداخته بودند، یادم است که بالای سرم می‌گفتند ببینید زنده است یا مرده. به بیمارستان منتقل شدم."

این درویش با اشاره به اینکه دست و پاهایش را در بیمارستان به تخت با دستبند بسته بودند، می‌گوید: "از بیمارستان مرخص شدم و با تنی مجروح راهی زندان فشافویه (تهران بزرگ) شدم، برای گرفتن کارت عکس جلوی دوربین ایستادم، از سر و وضعم گفتند حتما از دراویش هستی، پوستتان را می کنیم."
بهنود رستمی از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

این درویش درباره زندان فشافویه می‌گوید: "اینجا فینال زندانها و ته دنیاست. به قرنطینه زندان منتقل شدم. درویشان را دیدم همه مجروح و خونی، چشمان و بدنشان پر از ساچمه تفنگ ماموران بود، درد می‌کشیدند، سرویس بهداشتی لبریز از خون بود. به بهداری و بیمارستان اعزام نمی‌کردند. دراویش مجبور بودند بخیه‌ها و پین‌های مانده در تنشان را با قوطی کنسرو در بیاورند."

این درویش تاکید می‌کند "نبود امکانات و وضعیت زندان اسفناک بود، خصوصا برای زندانیان عادی که زندانبانان به شکلی وحشیانه‌ای با آنها برخورد می‌کردند و حقوق اولیه‌شان را از آنها سلب می‌کردند."

شرایط نامناسب دروایش زن
دراویش زن زندانی در زندان قرچک

در جریان حوادث گلستان هفتم، تعدادی از زنان دروایش نیز بازداشت شدند. یکی از آنها شکوفه یداللهی است که در هنگام بازداشت بر اثر ضرب و جرح مصدوم شد.

به گفته یکی از دروایش خانم یداللهی بر اثر این ضربات "دچار شکافتگی جمجه شد و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی حس بویایی خود را از دست داده است."
سعید کریمایی از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

الهام احمدی، یکی دیگر از دراویش زن زندانی است که به همراه دیگر درویش زن در زندان قرچک در بازداشت به سر می‌برد. خانم احمدی اخیر به دلیل انتشار فایل صوتی درباره وضعیت نامناسب زندان قرچک و با شکایت رئیس زندان قرچک با رأی دادگاه کیفری به تحمل ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید دراویش زن زندانی در زندان شهر ری(قرچک) با آزار و بدرفتاری روبرو هستند و از "مراقبت‌های پزشکی ضروری" محروم شده‌اند.

در اواخر بهمن ماه گذشته در خیابان پاسداران تهران درگیری‌هایی بین دراویش و نیروهای امنیتی و انتظامی رخ داد. دراویش می‌خواستند مانع ورود این نیروها به خانه نورعلی تابنده قطب دراویش شوند.

این درگیری منجر به کشته‌شدن دو بسیجی و سه مامور انتظامی و بازداشت شدن صدها نفر از دراویش گنابادی شد که تعداد زیادی از آنها بر اثر ضرب و شتم زخمی شدند. محمد ثلاث یکی از دراویش هم به اتهام قتل سه مامور انتظامی اعدام شد.
امین حسینی از دراویش شکنجه شده در زمان انتقال به زندان فشافویه

آبان امسال هرانا، گزارشی از احکام دادگاه علیه دروایش بازداشتی منتشر کرد. براین اساس ۲۰۱ درویش گنابادی در مجموع به ۱۰۸۰ سال و دو ماه زندان، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شده‌اند.
نیکی محجوب
بی‌بی‌سی

[کد مطلب: 174100] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم دی ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با بيست و يکم ژانويه ۲۰۱۹ ، 14:47:06 توسط گویا
دراویش گنابادی در دفاع از حق خود تجمع نموده اند که اینکار آنها جوابی به تمامیت خواهی حاکمان جمهوری اسلامی است. درود بر غیرت دراویش
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم دی ۱۳۹۷ برابر با هجدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 00:22:21 توسط کارگر تبعیدی
ناشناس، تو گویی همه در امن و امان و خوشی هستند و ناگهان یک بخش از ماموران مزدور امنیت رژیم سرخود دست به سرکوب زده و دراویش هم نمی بایستی به خشونت متوصل می شدند! چهار دهه است که این رژیم گورستانها را آباد کرده و امنیت و آسایش همانگونه برای ابوبکر بغدادی تعریف میشود که برای علی خامنه ای و شرکا. پاسخ چهار دهه خشونت و وحشیگری این رژیم کارگزار طبقه حاکم را باید با خشونت انقلابی پاسخ داد در غیر اینصورت توده ها با مبارزات مسالمت آمیز راه بجایی نخواهند برد و تنها جاده صاف کن عوامل مزدور امپریالیسم آمریکا خواهند شد و بدون شک آنها در صددند تا تمام ماشین سرکوب را با تغییراتی جزیی بر علیه توده ها بکار گیرند. باید همچون ویتنام و روژآوا، یگانهای سرخ مدافع خلق در تمام شهرها و روستاها تشکیل شود و با مبارزه مسلحانه این رژیم ضد بشری و زامبی را نابود کرد. بکار گیری هر گونه سیاستی جز این، حاصلش چیزی جز بیکاری، فقر و ستم، سرکوب، زندان و اعدام برای کارگران، ملتهای تحت ستم و زنان نخواهد بود. تنها خلق مسلح برهبری طبقه کارگر می تواند سرنوشت خود را بدست گرفته و خود را رها کند. براستی چه بر سر بهار عربی آمد؟!
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم دی ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 19:03:50 توسط ناشناس
همزمان با محكوم كردن جنايات نيروهاي امنيتي جمهوري اسلامي نبايد رفتار خشونت بار اين دراويش تا حد دست زدن به جنايت و عمل تروريستي را فراموش كنيمً، از آن تاريخ مدت زيادي نگذشته و نبايد فراموش كنيم دراويش شروع كننده خشونت ها بودند، ما از وحوش نيرو هاي امنيتي انتظار ديگري نداريم ولي خود نبايد تحريك شده و آغاز كننده خشونت باشيم ،
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم دی ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 22:50:34 توسط کارگر تبعیدی
.... یکی از آنها می‌گفت به پایین پرتابشون کنید. رکیک‌ترین فحش‌ها را به ما می‌دادند. یکی یکی ما را به سمت راهروی ساختمان بردند. دالان مرگ آماده بود. با میله‌های آهنی، باتوم، چاقو و قمه به جان تک تک ما افتادند. روی پله‌ها غرق در خون بودم. دیوارها جای دستان خونی درویشان بود، از هوش رفتم. در حیاط ساختمان ما را روی هم انداخته بودند، یادم است که بالای سرم می‌گفتند ببینید زنده است یا مرده.... رویداد این وحشیگریهای رژیم و تجاوز و قتل زهرا نوید پورها، مریم نجفی ها، فرشید حکی ها، کشته و زخمی شدن در جاده ها و حوادث کار..... و سکوت در مقابل این وقایع تلخ نه تنها شرم آور است بلکه از نظر علم آمار، احتمال قربانی شدن هر یک از نزدیکان ما با وجود چنین رژیمی، بسیار بالاست! این هیولا را باید با انقلاب سرخ توده ها برهبری حزب طبقه کارگر نابود کرد، یک سر سوزن هم نباید در آن تردید داشت و این اما با اتحاد و همدلی، عزم و اراده کارگران و تهیدستان و سازمانیابی مخفی آنان و مصمم بودن در مبارزه مسلحانه تا به آخر جهت سرنگونی رژیم ضد بشری ج.ا. و برپایی دولت دیکتاتوری انقلابی پرولتاریا عملی است. یا بربریت یا سوسیالیسم!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ خوزستان، شوشتر؛ ترمیم و لگه‌گیری معابر شهری با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی جهانی! توسط شهرداری 
انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی سپیده قلیان با مامور وزارت اطلاعات + فایل صوتی
پدر سپیده قلیان: 12 مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند گفتند دخترت را هم می کشیم + فیلم مصاحبه
فيلم/ حمله اراذل و اوباش «تربيت» شده در حکومت اسلامی به دو دختر در پارک ائل گلی تبریز! 
ادعای جنجالی مایلی کهن در مورد کارلوس کی‌روش
مستند «طراحی سوخته» چرا پخش شد؟
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
فيلم/ لحظه بازداشت سارق مسلح در رشت و انتقال وی به نیروی انتظامی 
سران بسیاری از کشورهای بزرگ، امسال از شرکت در همایش «داووس» خودداری می‌کنند 
گزارشی از بازداشت و فشار بر یک زوج دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی توسط سپاه پاسداران
عکس/ چالش عکس ۱۰ساله؛ از هامون و ارومیه تا زاینده‌رود
آگهی های تجارتی