جاسوسان ایرانی در کالیفرنیا


ایران وایر: به گزارش نشریه «لوس‌آنجلس تایمز»، دو شهروند ایرانی امریکایی به نام‌های «مجید قربانی» و «احمدرضا محمدی دوستدار» توسط نیروهای فدرال امریکا بازداشت و به جاسوسی برای ایران متهم شده‌اند.

مجید قربانی پیش‌خدمت ۵۹ ساله یک رستوران ایرانی به نام «دریا» در جنوب ایالت کالیفرنیا است که بیش از ۲۰ سال در این رستوران کار می‌کرده است. احمدرضا محمدی دوستدار، مشاور انرژی ۳۸ ساله، ساکن «لانگ بیچ» کالیفرنیا است که در بین دوستان و آشنایانش، به «تپل» شهرت دارد. «اف‌بی‌آی» معتقد است این دو نفر برای جمهوری اسلامی جاسوسی می کرده و سعی در شناسایی اموال و تاسیسات یهودیان و اسراییل در امریکا داشته‌ و در صدد شناسایی و معرفی اعضای «سازمان مجاهدین خلق» و برنامه‌های آن ها به جمهوری اسلامی بوده اند.

گرچه شاید هیچ‌گاه به نظر کسی نمی‌رسید این دو نفر جاسوس جمهوری اسلامی بوده یا حتی با هم هرگونه رابطه‌ای داشته باشند اما ماموران امریکایی برای مدت‌ها آن ها را زیر نظر داشته و مدارک کاملی علیه‌شان جمع‌ کرده‌اند.

به گزارش آن ها، فقط طی تابستان ۲۰۱۷ تا بهار ۲۰۱۸ که این دو نفر تحت نظر اف‌بی‌آی بوده‌اند، بارها به جمع‌آوری فیلم و عکس از یهودیان و به ویژه اعضای سازمان مجاهدین خلق پرداخته‌ و مدارک جمع‌آوری شده را طی سفرهای خود، به ایران منتقل کرده و با مقامات این کشور به اشتراک گذاشته‌اند؛ از جمله، فیلم‌برداری از مراسم مجاهدین در واشنگتن دی‌سی و مراکز یهودیان در شیکاگو.

اف‌بی‌آی هم چنین حداقل یک فایل صوتی از مکالمه این دو شخص در اختیار دارد که در آن، قربانی به محمدی دوستدار از پیشرفت ماموریت خویش در ارتباط با شناسایی مجاهدین در امریکا خبر داده و گفته است: «من از همه شون عکس گرفتم و هم چنین از سناتورهایی که قراره با اون ها کار کنند. بسته برای انتقال تقریبا آماده است ولی هنوز کامل کامل نیست.»

در ماه دسامبر ۲۰۱۷، محمدی به ایران می‌رود تا بسته آماده شده توسط قربانی را به دست روسای خویش برساند ولی بدون آگاهی او، اف‌بی‌آی ساک مسافرتی وی را چک می‌کند و پاکت نامه‌ای می‌یابد که در آن عکس‌های اعضای مجاهدین قرار داشته است به همراه توضیح مبسوط در مورد هویت و سمت هر شخص که در پشت عکس ها نوشته شده بودند. همه این عکس‌ها مربوط به مراسم مجاهدین در سپتامبر همان سال در نیویورک بوده اند. پشت یکی از همین عکس‌ها نوشته شده است: «دکتر احمد رجوی، برادر مسعود». تمام این مدارک را دادستان در دادگاه رسیدگی به پرونده این دو نفر در واشنگتن دی‌سی ارایه کرده است. دادستان پرونده هم چنین گفته است که آقای قربانی در مارچ ۲۰۱۸ به ایران سفر کرده تا دستورات لازم برای چگونگی پوشش مراسم بعدی مجاهدین خلق را دریافت کند.

او افزوده است وقتی قربانی به امریکا باز می‌گردد، ماموران در کیف دستی‌ او کاغذی می‌یابند که به فارسی دستورات و ماموریت‌های آینده‌اش را فهرست کرده بود.

معلوم نیست که قربانی و محمدی دوستدار در آغاز چه گونه با هم آشنا شده اند ولی به عقیده ماموران اف‌بی‌آی، اولین دیدار آن ها در رستوران دریا، محل کار قربانی رخ داده و او فردی بوده که محمدی را جذب کرده است.

قربانی متولد ایران است و در سال ۱۹۹۵ به امریکا مهاجرت کرده و در تمام طول این مدت، با برادرش در آپارتمانی نقلی زندگی می‌کرده است. محمدی اما در کالیفرنیا به دنیا آمده، ولی بعد از ازدواج، به کانادا و بعد به ایران مهاجرت کرده و سال‌هایی را در این کشورها گذرانده است. او پس از تولد فرزندش، به امریکا بازمی گردد.

قربانی ۹ آگوست سال گذشته در رستوران دریا و جلوی چشم ناباور همکارانش، توسط ماموران اف‌بی‌آی بازداشت شد و محمدی ظهر همان روز در شیکاگو. هر دو آن ها در دادگاه اظهار بی‌گناهی کرده‌اند.

در ماجرایی مشابه در آلبانی در ماه مارچ سال گذشته، دو ایرانی دیگر نیز به خاطر اقدامات‌شان در شناسایی اعضای سازمان مجاهدین خلق در آن کشور بازداشت و به جاسوسی برای جمهوری اسلامی متهم شدند. در ماه جولای سال گذشته هم یک دیپلمات ایرانی در آلمان به اتهام برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در یکی از مراسم مجاهدین خلق در پاریس دستگیر شد.

دادگاه رسیدگی به جرایم این دو شهروند ایرانی امریکایی مراحل پایانی خود را از سر می‌گذراند و به زودی باید منتظر رای دادگاه بود. جمهوری اسلامی هیچ موضعی رسمی در این خصوص اتخاذ نکرده است.


[کد مطلب: 174126] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم دی ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 17:44:49 توسط یگنه دنیا
زکی حالا این دو نفر رو به خاطر اینکه مجاهدین آنها را زیر نظر داشتند را گرفتند, بقیه جاسوسان رژیم که با مجاهدین کاری ندارند را چکار باید کرد؟..............چطوریه که با وجود اینکه دونالد ترامپ ورود ایرانیها رو به آمریکا ممنوع کرده, هنوز شاهدیم که ایرانیهای خاصی به راحتی وارد آمریکا میشوند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 12:17:59 توسط بهرام
این دو نفر ماها پیش بازداشت و قربانی در ماه اوت گذشته به زندان طولانی مدت محکوم شده و ناگهان خبر ها در مورد این دو مامور امنیتی جمهوری اسلامی فروکش کرد. بنظر میآید با بالا رفتن چماق پمپئو و تهدیدهای تازه ترامپ و برای خوراندن هویچ زهرآلود به سید علی در چند روز گذشته فتیله دادگاه عوامل اطلاعاتی رژیم نیز بالا کشیده شده و شاید هم اعلام باز داشت آن ناوی دخترباز امریکائی در مشهد سبب بالا کشیدن فتیله شده است. باید صبر کرد و دید چه آشی در حال پختن است بویژه که هم پمپئو و هم شمخانی اخیرا اشاراتی در مورد تمایل و تماس طرف مقابل برای مذاکره داشته اند که نشان دهنده جنب و جوش زیر میزی طرفین میباشد. جهانشاه جاوید دائی دوستدار که در اوائل ده شصت خورشیدی در تلویزیون جمهوری اسلامی مشغول بکار شده بود در پایان جنگ با عراق تغیر نظر داد و از ایران خارج و با راه اندازی ایرانیان دات کام خط خود را از رژیم جدا کرد و اینک نیز در پرو زندگی و با سهمیه ماریجوانای روزانه حال میکند البته دائی دیگر دوستدار از اعضا نایاک و لابیست جمهوری اسلامی است و با بروی کار آمدن دولت ترامپ فعلا سر در گریبان برده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم دی ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 11:23:49 توسط سخنگو
پدر و مادر دوستدار هردو از مقامات رژيم و باتفاق دكتر محمد علي صديقي گيلاني ( يورولوژيست سهميه اي خميني نشان) از دشمنان قسم خورده مجاهدين هستند . اينكه قرباني دوستدار را جذب كرده كاملانادرست است . شايد برعكس ان درست تر باشد. احمد رضا و برادرش عليرضا از ماموران مخفي وزارت اطلاعات هستند كه احمد رضا ديگر پوشش ندارد . دائي انها هم جهانشاه جاويد ( قهرناني، قاجار) صاحب قبلي ايرانيان دات كأم است . او هم سالهاي شيصت با كيهان همكاري ميكرد و هيچ تحصيل دانشگاهي ندارد .
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ در حاشیه بازدید نوبخت از جنوب کرمان وصحنه ای که همه را خجالت زده کرد!
فيلم/ خوزستان، شوشتر؛ ترمیم و لگه‌گیری معابر شهری با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی جهانی! توسط شهرداری 
انتشار فایل صوتی مکالمه تلفنی سپیده قلیان با مامور وزارت اطلاعات + فایل صوتی
پدر سپیده قلیان: 12 مامور مرد و دو مامور زن با خشونت ریختند خانه، دندان‌های پسرم را شکستند من و همسرم را کتک زدند گفتند دخترت را هم می کشیم + فیلم مصاحبه
فيلم/ حمله اراذل و اوباش «تربيت» شده در حکومت اسلامی به دو دختر در پارک ائل گلی تبریز! 
ادعای جنجالی مایلی کهن در مورد کارلوس کی‌روش
مستند «طراحی سوخته» چرا پخش شد؟
کاروان همراه نوبخت در کرمان قربانی گرفت/ حلیمه و یلدا گروهی قربانی سرعت کاروان همراه نوبخت در جنوب کرمان  
فيلم/ لحظه بازداشت سارق مسلح در رشت و انتقال وی به نیروی انتظامی 
سران بسیاری از کشورهای بزرگ، امسال از شرکت در همایش «داووس» خودداری می‌کنند 
گزارشی از بازداشت و فشار بر یک زوج دو تابعیتی ایرانی-آمریکایی توسط سپاه پاسداران
عکس/ چالش عکس ۱۰ساله؛ از هامون و ارومیه تا زاینده‌رود
آگهی های تجارتی