"تیغ دولبه" فضای مجازی برای مقامات جمهوری اسلامی ایران


رییس مجلس خبرگان، فرمانده کل ارتش و معاون اجرایی ارتش بار دیگر در سخنانشان فضای مجازی را هدف گرفته‌اند. جنتی در عین حال گفته فضای مجازی می‌تواند "یک فرصت برای نیروهای انقلابی" باشد.

به گزارش دویچه وله، روزی نیست که مقامات جمهوری اسلامی در سخنانشان به "فضای مجازی" اشاره نکنند. این سخنان در اکثریت قریب به اتفاق موارد بر انتقاد تند و تیز و در برخی موارد حمله به فضای مجازی متمرکز است.

این بار نیز هم‌زمان سه تن از مقامات کشوری و لشگری جمهوری اسلامی درباره مخاطرات و نیز ظرفیت‌های فضای مجازی صحبت کرده‌اند.

آیت‌الله جنتی، رییس مجلس خبرگان در جلسه مشترک هیأت رییسه و کمیسیون‌های این مجلس در روز پنج‌شنبه ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) با حمایت از ورود "نیروهای انقلابی" به عرصه فضای مجازی، گفت: «فضای مجازی می‌تواند یک فرصت برای نیروهای انقلابی باشد. قطعاً از این کارکرد هم می‌توان برای مجد و عظمت اسلام و انقلاب استفاده کرد.»

او فضای مجازی را "تیغی دولبه" دانست که باید از آن "با احتیاط" استفاده کرد. جنتی با مقایسه فضای مجازی با رادیو و تلویزیون گفت: «اوایل انقلاب نیز عده‌ای با شیوع رادیو و تلویزیون مخالفت می‌کردند اما از همین رسانه‌ها نیز توانستیم بهره درست بگیریم.»

به گفته جنتی، کارشناسان نیز معتقدند می‌توان از این عرصه برای "اسلام و انقلاب" بهره گرفت. او ادامه داد: «پس ما نیز باید با نگاهی جهادی و انقلابی وارد عرصه شویم تا کشتی انقلاب اسلامی را به سرمنزل مقصود برسانیم.»

در پایان این جلسه بیانیه‌ای نیز در شش بند صادر شد که یک بند آن به موضوع فضای مجازی اختصاص داشت. نمایندگان خبرگان در این بند با اشاره به اهمیت فضای مجازی و "نقش آن در تمدن‌سازی" از مسئولان این عرصه خواسته‌اند تا برای "بومی‌سازی" فضای مجازی فعالیت کنند. در این بیانیه همچنین از واژه "حفاظت دیجیتالی از حاکمیت جمهوری اسلامی" استفاده شده و از دولت خواسته شده تا مایت از پیام‌رسان‌های داخلی را مانند یک پروژه ملی در نظر بگیرد.

مقابله با شایعه پراکنی در فضای مجازی

فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی نیز در سخنانش در گردهمایی بسیجیان اشاراتی مشخص به فضای مجازی داشت.

امیر موسوی با بیان اینکه "دشمن به میدان جنگ نرم و نیمه سخت در عرصه فضای مجازی آمده است" و با گله‌گذاری تلویحی از مردم گفت: «اگرچه دشمن با تمام توان در عرصه مجازی به میدان آمده، اما واقعیت این است که مردم و مسئولان همچون جنگ تحمیلی به میدان مقابله با دشمن در عرصه جنگ نرم نیامده‌اند.»

این فرمانده ارتش در ادامه با مقایسه "بیرون راندن دشمن از کشور" با تکرار این عمل در فضای مجازی گفت: «ما باید با پیروی از شهدا و رزمندگان که دشمن را از کشور بیرون راندند، دشمن را در فضای مجازی از مرزهای فکری، عقیدتی و فرهنگی خود بیرون برانیم.»

موسوی در عین حال فضای مجازی را "بسیار پیچیده" دانست و متذکر شد: «دشمنان در فضای مجازی با انتشار مطالب کذب به دنبال کاهش روحیه ارتشیان هستند اما یکی از وظایف ارتش الهی و لشکر صاحب زمان این است که روحیه خود را بالا ببرد.»

فرمانده ارتش جمهوری اسلامی، "دفاع از انقلاب اسلامی، ولایت فقیه و اقتدار نظام" را اصل اساسی در فضای مجازی دانست. موسوی همچنین نسبت به "گسترش شایعه" در این فضا هشدار داد و گفت باید مراقب این موضوع بود.

معاون اجرایی ارتش نیز سخنان فرمانده خود را تایید کرد و گفت: «یکی از موضوعات مهمی که در فضای مجازی با آن روبرو هستیم شایعه پراکنی است، در شایعات، حقوق اجتماعی عده‌ای پایمال می‌شود و به حیثیت افراد بی گناه خدشه وارد می‌شود.»

امیر محمد محمودی که پس از فرمانده ارتش در گردهمایی بسیجیان صحبت کرد با تاکید بر لزوم "حضور آگاهانه در فضای مجازی" تصریح کرد: «هجمه و حمله‌های دشمن در فضای مجازی نباید بی پاسخ بماند و لازم است همه دلسوزان نظام خصوصاً شما جوانان و بسیجیان وفادار و با ایمان در فضای مجازی حضور جدی داشته باشید و به مقابله با حرکات دشمنان بپردازید.»

هفته گذشته آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی مشابه صحبت‌های امروز فرمانده ارتش به موضوع "شایعه‌سازی" در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: «امروز یکی از شگردهای فعّال دشمن، شایعه‌سازی است که مردم را مضطرب کنند، مردم را با هم مخالف کنند، علیه این و آن تهمت بزنند، مردم را به جان یکدیگر بیندازند که البتّه چنین اتّفاقی نمی‌افتد به توفیق الهی.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران سپس شاید برای اولین بار به ظرفیت فضای مجازی اشاره کرده و گفت: «جوانها امروز در فضای مجازی فعّالند؛ فضای مجازی میتواند ابزاری باشد برای زدن توی دهن دشمنان.»

این در حالی است که توییتر، فیس‌بوک و تلگرام در ایران فیلتر هستند.

سخنان خامنه‌ای انگیزه‌ای برای کاربران فضای مجازی شدو اعلام کردند طوفانی توییتری راه می‌اندازند تا با استناد به سخنان خامنه‌ای خواهان رفع فیلتر از توییتر، فیس‌بوک و تلگرام شوند.

[کد مطلب: 174380] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم دی ۱۳۹۷ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم دی ۱۳۹۷ برابر با هفدهم ژانويه ۲۰۱۹ ، 14:58:06 توسط آذر
ج-ا، بی‌شک یکی از بزرگترین دشمنان آزادی در جهان است. این حکومت نه تنها همان سطح از آزادیهای سیاسی را که در دیگر کشورهای سرمایه‌داری وجود دارد قبول ندارد که باید گفت فاصله بسیاری با آنها دارد. حتا بسیاری از کشورهایی که فاقد دموکراسی بورژوایی بوده و به‌صورت دیکتاتوری فردی اداره میشوند، وضعیت بهتری از نظر آزادیهای سیاسی دارند. در یک کلام، امروز معدود کشورهایی هستند که آزادی تا حد ایران در آن محدود و به زنجیر کشیده باشد. دلیل آن نیز واضح است. حکومت میداند که هر قدر بر آگاهی توده‌ها افزوده شود، عمر او نیز کوتاهتر خواهد شد. با پیشرفت تکنولوژی مدام بر ابزارهایی که بتوان به وسیله‌ٔ آن به داده ها و آخرین گردش اخبار و اطلاعات دستیابی داشت، افزوده میشود و حکومت میداند که نتیجه‌ٔ تلاش‌هایش نیز به موازات آن کم‌اثرتر خواهند شد. هیچ قدرتی در جهان نمیتواند راه را برای آگاهی توده‌ها مسدود کند. محدود میکند اما نمیتواند مسدود کند بویژه در جهان امروز. در جهانی که با سرعتی شگفت‌آور بر ابزارهایی که به توده‌ها برای کسب آگاهی کمک میکنند افزوده میگردد و از آن راه گریزی نیست.حتا برای “جانشین خدا ” بر روی زمین.
ساير مطالب اين بخش
عارف: اگر اعتماد مردم از دست برود حتماً در مسیر فروپاشی قرار خواهیم گرفت (این فرد یکی از بی عرضه ترین افراد جریان اصلاح طلبان است و در حالیکه میداند مردم اعتمادی به این نظام ندارند باز دروغ میگوید)
فیلم / یک خانم به دنبال تذکر به مهناز افشار درباره حجابش در جلوی سینما
یکی دیگر از مشکلات مردم ایران حل شد
 پاسخ وقیح الله خامنه ای به استفتائات؛ پوشش دختر مقابل خواستگار
سردار سلیمانی (تحفه ذخیره خامنه ای): هشدار می‌دهم ایران را آزمایش نکنید/ پاکستان بمب اتم دارد چرا تروریستها را نابود نمیکنید! / ما این گروه خبیث را در هر نقطه‌ای از جهان بیابیم تنبیه می‌کنیم
 دفتر روحانی اختصاص یک هزار میلیارد تومان به سهامداران شاندیز را تکذیب کرد
مطهری :  بنده نامه نامه روحانی برای  تخصیص ۱,۰۰۰ میلیارد تومان را دیده‌ام  
پربازديدهای اين بخش
عکس و فیلم/ تابلوی خوش آمد گویی  مدافعان حرم (سوریه) در دزفول  پس از نصب، توسط مردم بپایین کشیده شد
نیکلا باورز : رژیم ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح/ ایدئولوژی انقلاب اسلامی مُرده است
عکس/ جشن ارتجاعی تکلیف در قبر خمینی
تهدید قهرمان ورزش ایران؛ اگر بگویید با اسرائیل مبارزه نکن، به ایران برنمی‌گردم
قتل زن ۲۸ ساله ایرانی در آلمان و دستگیری یک مظنون 
فروش یک 206 ایران خودرو به دختر بچه یک ساله
فيلم/ حمايت مردم ار وريا غفوری؛ «وریای باغیرت / حرف تو حرف ملت»، بازی استقلال-پارس جنوبی 
فیلم/ بندرلنگە / افتضاح نمایش مردمی بودن نظام! در سفر روحانی به بندلنگه
واکنش یاشار سلطانی به تکذیب املاک نجومی توسط قالیباف در تلویزیون 
واکنش‌ها به یک دیوارنگاره جدید در میدان پرتردد تهران +  عکس
فيلم/ صحنه اي دردناك از هجوم مردم برای خرید گوشت یخ زده در شیراز 
دوره «گشت‌ارشاد» به پایان رسیده است!
اظهار عجز در مقابل فیلم برداری شهروندان توسط موبایل
آگهی های تجارتی