قرآن پوتین برای ایران، تضمین امنیتی برای اسرائیل


اظهارات اخیر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه مبنی بر اینکه «روسیه با فعال نکردن سامانه دفاع ضدهوایی سوریه مانع مقابله دمشق با حمله‌های اسرائیل» به اهدافی شده که به گفته اسرائیل هدف از آن نیروهای نظامی ایران بوده، بسیار عجیب به نظر می رسید.

اظهارات رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از دو جهت مهم تلقی شد: یکی اینکه او تلویحا روسیه را هم‌دست اسرائیل در ضربه زدن به مواضع ایران در خاک سوریه دانسته و دیگر اینکه اگر چنین است که او ادعا می‌کند قرار نیست تغییری در موضع روسیه رخ دهد.

پیشتر سردار حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع ایران، در ماجرای جنجالی واگذاری مخفیانه پایگاه هوایی نوژه در همدان به روس‌ها که خبرش توسط روسیه (نه ایران)علنی شد، گفته بود که روس‌ها در این اطلاع‌رسانی یک‌طرفه «بی‌معرفتی» کرده بودند. از سخن فلاحت‌پیشه چنین استنباط می‌شد که روسیه برای بار دیگر مبادرت به «بی معرفتی» کرده‌ در حالی‌که این بار موضوع یک خبررسانی ساده نیست بلکه موضوع جان و مال هزاران نیروی نظامی ایرانی مستقر در سوریه است که به گفته اسرائیل تا کنون بالغ بر دو هزار بار مورد حمله از سوی اسرائیل قرار گرفته اند.

این چنین بی‌معرفتی از سوی روسیه آنگاه دهشتناک می‌نماید که به یاد داشته باشیم با آغاز دور جدید تحریم امریکا،‌ جمهوری اسلامی راهبرد «نگاه به شرق» را که در راس آن روسیه است، در صدر سیاست و تجارت خارجی برای مقابله با تحریم قرار داده است.

در حالی که به نظر می رسید پس از دیدارهای پوتین با ‌ خامنه‌ای، به نظر می رسید که مناسبات تهران-مسکو اینک به درجه بالایی از «همکاری راهبردی» رسیده، روسیه نه تنها مبادرت به تکذیب خبر مزبور نکرد بلکه سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، طی موضع صریحی گفت: «روسیه و ایران در سوریه متحد یکدیگر نیستند بلکه با هم همکاری می‌کنند.» او همچنین گفت روسیه خود را به تضمین امنیت اسرائیل متعهد می‌داند و «ایران این را به خوبی می‌داند».

از اظهارات فلاحت‌پیشه چنین مستفاد می‌شود که ادعای اسرائیل مبنی بر حملات به مواضع نظامی ایران در خاک سوریه درست است و فلاحت‌پیشه دلیل آن را غیر فعال کردن سامانه دفاعی سوریه می‌داند که به اسرائیل این اجازه را می دهد بدون دغدغه به اهداف خود در خاک سوریه از جمله مواضع ایران حمله نظامی کند.

از اظهارات ریابکوف نیز به خوبی مستفاد می‌شود که روسیه بیش از آنکه خود را متعهد به امنیت ایران بداند، متعهد به امنیت اسرائیل است و «ایران این را به خوبی می‌داند.»

قرآن پوتین برای ایران، تضمین امنیتی برای اسرائیل

در نوامبر ۲۰۱۵ بود که ولادمیر پوتین طی سفری به تهران در دیدار با  خامنه ای یکی از قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی قرآن را که در موزه آرمیتاژ شهر سن‌پترزبورگ نگهداری می‌شد، به رهبر جمهوری اسلامی تقدیم کرد. (بعدا معلوم شد این نسخه بدلی بوده و نه نسخه اصلی)رسانه‌های دولتی ایران چنین هدیه‌ای از سوی رهبر روسیه را نشان گرمای روابط تهران و مسکو دانستند.

در این دیدار پوتین جمله‌ای را بر سرزبان آورد که این توهم را در برخی مقامات جموری اسلامی دامن زد که گمان کردند رابطه تهران- مسکو وارد مرحله «همکاری استراتژیک» شده است. او در آن دیدار گفت: «ما متعهدیم که بر خلاف برخی‌ها به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستانمان انجام ندهیم».

این در حالیست که به بدعهدی‌های روسیه در برابر ایران متعدد بوده است. از جمله بدعهدی‌های روسیه عبارتند از: چند سال تاخیر در تحویل ندادن به موقع سیستم دفاع موشکی اس -۳۰۰ که پول آن را قبلا دریافت کرده بود، تکمیل نکردن به موقع نیروگاه بوشهر و موافقت مسکو با تحریمهای شورای امنیت علیه ایران.

اما موافقان روسیه سیاست خارجی این کشور در قبال ایران را به منزله شراکت استراتژیک می دیدند. برای نمونه در پی واگذاری پایگاه نوژه به روسیه که جنجال بزرگی به راه انداخت، در ۲۶ مرداد ۹۵ علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، با تأیید این تصمیم برای واگذاری پایگاه به جنگنده های روسی گفت: «همکاری ما با روسیه راهبردی است و ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم». یک روز پس از این موضعگیری یعنی در ۲۷ مرداد علی اکبر ولایتی، مشاور ارشد  خامنه ای، نیز نگاه کلان سیاست خارجی جمهوری اسلامی‌ نسبت به روسیه را «نگاه جدید به شرق» توصیف کرد و یادآور شد که: «نگاه به شرق مستلزم...ارتباط راهبردی و استراتژیک با کشورهایی مثل روسیه و چین است».

این تصو غلط مبنی بر ارتقای همکاری ایران و روسیه به روابط راهبردی در حالی است که برای مثال در سند «دکترین جدید سیاست خارجی فدراسیون روسیه» مصوب نوامبر ۲۰۱۶ در تعیین سطح همکاری با ایران در ماده ۹۴ این سند به این مقدار بسنده شده که: «روسیه خط مشی توسعه همه‌جانبه همکاری با جمهوری اسلامی ایران را دنبال می‌کند و همچنین در اجرای مداوم توافق جامع هسته‌ای ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مصوب ۲۰ جولای ۲۰۱۵، متناسب با تصمیمات شورای حکام آژانس انرژی اتمی می‌کوشد و به طور همه‌جانبه‌ای به این روند مساعدت می‌‌کند».

این در حالی است که در بند بعدی سند (بند ۹۵) به «گفتگوهای راهبردی با شورای همکاری کشورهای خلیج فارس» اشاره شده است.

این دو بند خود گویاست که روسیه با شورای همکاری به دنبال همکاری «راهبردی» و با ایران به دنبال همکاری همه‌جانبه آن هم «مشروط» به تشخیص آژانس است.

سکوت معنی‌دار جمهوری اسلامی

در دیدار  خامنه ای با پوتین در نوامبر ۲۰۱۵، وی با تحسین از پوتین مواضع او را «خیلی خوب و مبتکرانه» خوانده و افزود که: «آمریکایی‌ها همیشه تلاش می‌کنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی کردید.»

اما در این میان یک نکته پرسش‌برانگیز است و آن اینکه چرا از آن پس تا کنون هیچ یک از مقامات ارشد نظام (رهبر، رییس جمهور، وزیر خارجه، وزیر دفاع و یا حتی سخنگوی وزارت خارجه) نسبت به همکاری روسیه با اسرائیل واکنش نشان نداده‌اند؟ اگر جمهور اسلامی در سوریه باقی بماند و همچنان متحمل ضربات از اسرائیل شود، چطوری می‌خواهد یا می‌تواند تقبل ضربات اسراییل را توجیه کند؟

با این توصیف، باید گفت جمهوری اسلامی در برابر گزینه‌های سختی به شرح زیر قرار گرفته است:

- واکنش نظامی به حملات نظامی اسرائیل. در این فرض، واکنش تهران امکان اشتعال جنگ را بالا می برد آن هم در شرایطی که ایران از یک سو در تنگنای اقتصادی قرار دارد و در سوی دیگر اسرئیل روابط حسنه ای با اعراب و حامیان مهمی مثل روسیه دارد.

- ماندن در سوریه و تحمل ضربات بیشتر. در این فرض حتی محمل عقیدتی و ایمانی مانند دفاع از حرم، برای باقی ماندن در کنار اسد توجیه عقلانی ندارد.

- خروج از سوریه که موفقیت بزرگی برای اسرائیل خواهد بود. در این فرض، تهران پس از تحمل زیان‌های هنگفت جانی و مالی در حمایت از بشار اسد، سرنوشت او را به دیگران واگذار خواهد کرد.

باید دیدر در گذر زمان جمهوری اسلامی از گزینه‌های بالا جمهوری اسلامی کدام یک را برخواهد گزید؟
حسین علیزاده-  بی بی سی

[کد مطلب: 175537] [تاريخ انتشار: سيزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دوم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۹ ، 19:04:07 توسط افراسیاب
(ادامه) خوب شاه هم معلوم نیست واقعا چه فکر میکرده دیونه شده بوده یا احمق بوده یا ترسیده٬ من اگه بودم تمام آخوندها با زن و بچه هاشون رو میزاشتم زیر چرخ تانک و تمام بازاریها رو میکشتم و اجناسشون رو میدادم به مردم و بعد تمام بازار تهران رو با خاک یکسان میکردم پارک تفریحی میساختم و بعد دستور کشف حجاب میدادم جرات داری با چادر بیا بیرون ولی روسری رو کاری نداشتم بعد میرفتم سراغ مسجدها و تکیه ها تمام رساله ها و کتابهای اسلامی و آخوندی رو میسوزوندم کمترین مجازات برای اسلامیها اعدام٬ آئین ایرانی و نیاکان خودمون رو زنده میکردم و بچه ها رو در مدرسه اینطور تربیت میکردم٬ اسم های عربی رو بطور کامل از بین میبردم٬ شاه ایران باید اینکارها رو میکرد ولی نکرد و تا میتوانست مسجد ساخت
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۹ ، 19:01:55 توسط افراسیاب
کمونیسم رو استالین اختراع کرد وقتی هم مرد کمونیسم از بین رفت البته از بین نرفته ولی دیگه قدرت استالینی نداره٬ کوبا کره شمالی کمونیسم نیستن چپ رادیکال هستند که شدن دیکتاتور خونخوار و این یارو ونزوئلا هم میخواد کره شمالی بشه که دارن میزنن تو دهنش٬ کمونیستهای ایرانی میخوان مثل احزاب چپ اروپائی باشن آنها بعدا وارد پارلمان ایران میشن و برای بهتر شدن حقوق کارگر تلاش میکنن و مثلا لایحه میبرن مجلس کرایه خانه نباید زیاد گران بشه و هزاران موارد رفاهی دیگر مثل حقوق بیکاری و غیره اینها به آمریکا و امپریالیسم کاری ندارن و حکومت هم نمیخوان تشکیل بدن فقط حزب شون با دیگر احزاب تشکیل قدرت میدن٫ آنهای که پنجاه سال پیش پاسبون میکشتن آنموقع جو چگوارا بازی تمام دنیا رو گرفته بوده و بیشتر فیلمهای چریکی رو هم آمریکا میساخته البته بعدا معلوم شد برای به آشوب کشیدن ایران و آمریکای لاتین بوده آنموقع آمریکا برای قیمت پائین نفت مجبور بوده آشوب در کشورهای نفت خیز بپا کنه و موفق هم میشه٬ انقلاب ۵۷ رو آمریکا بوجود آورد حتی ژنرال میفرسته و به شاه میگه بهتره تو از مملکت بری و دائم به ساعتش نگاه میکرده٫
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۹ ، 14:28:10 توسط خرم دین
خدا را شکر فکر میکردم الآن میبندندمان به ترامپ و نتانیاهو و جهانخوار و نه خوشبختانه چسباندنمان به رهبر معظم انقلاب
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۹ ، 09:44:00 توسط حق گو
هر کسی که تحت هر عنوانی ، دشمنان آخوندها رو تضعیف کنه خواه ناخواه آب به آسیاب آخوندها ریخته و به بقای آخوندها کمک کرده. هدف آخوندها و نیروهای سایبریشون ایجاد تفرقه بین اپوزسیون است تا از دور به ریش مخالفانش بخندد. با این معیار ساده میتوان فهمید که چه کسی طرفدار آخوندهای دیکتاتور است و چه کسی مخالف آنها. این بهترین معیار است
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۹ ، 00:31:17 توسط بهروز
من به عنوان یه ایرانی غربت نشین نظر خودمو عرض میکنم، اگه قزار بعد از این رژیم، کمونیست‌ها یا مجاهدین بیان سر کار، اصلا بزار همین آخوندها بمونن، شباهت اسلام با کمونیست این که در دنیای واقعی شکست خوردن و مدینه فاضله شون پوچ و دروغی بیشتر نیست،
نوشته شده در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهارم فوريه ۲۰۱۹ ، 00:02:29 توسط خرم دین
یک واقعیت ساده و مستند . دیوار برلین از سال 1961 تا 1989 بین آلمان شرقی و آلمان غربی عرض اندام کرد و تاریخ شاهد است که حتی یکنفر سعی بر فرار به طرف شرق نداشته ولی انسان های زیادی جانشان را در فرار از جهنم کمونیسم بر روی دیوار برلین به باد دادند . من خود در 1989 به کشور های رمانی ، یوگسلاوی ، بلغارستان ، مجارستان ، لهستان ، چکسلواکی، سفر کردم و بجز فقر و فحشا و لباس مندرس و گرسنگی و الکل و نکبت چیزی ندیدم و چپها به نظر من مغزشان در زمان قفل شده و در پیله ای مسخ شده اند و غیر از آن به چیزی فکر کردن و به جلو حرکت کردن تابویی شده گناه آلود . تو کانادا بسیاری را میشناسم ، همگی شست سال به بالا و چنان با هیجان از افکار سوسیالیستی و کمونیستی دفاع میکنند و در مقابل هر سوال رگهای گردنشان ورم میکند و بعد که آرام میشوند بلافاصله وارد بحث شیرین ملک و املاک شان میشوند و که قیمت امروز دارایی هایشان چه چرب و چیلی و دلنواز است ولی ماشین های گرانقیمت غیر آمریکایی سوار میشوند. واقعا از اینهمه هزیان و ریا و دروغ حال انسان متحول میشود و تا حرفی بزنی زود به ترامپ و امپریالیسم میچسبانندد . خسته هم نمشوند .
نوشته شده در تاريخ چهاردهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با سوم فوريه ۲۰۱۹ ، 20:27:33 توسط به آذرخانوم الف از تهران
آذر خانوم سلام! من از شما درخواست می کنم تا بفرمایید در کجا زندگی میکنید؟ آیا مثل بنده دپر جنوب شهر تهران زندگی می کنید یا در پناه دموکراسی غربی در مثلا آلمان یا فرانسه یا انگلیس و... در هر حال در غرب هستید. اگر در یک کشور رفاقتی کمونیستی هستید لطفا بفرمایید. من اصلا نمی فهعمم چرا شماها همانند همید. شماها چپگرایان و آن دیگرا ملی مذهبی ها و مذهبی ها و اطلاحطلبان را می گویم. نه آنها جایی جز غرب دارند که پناهنده شوپند و نه شماها. آخر چرزا اینقدر دروغ و شارلاتانیسم. از اینکه چهارتا نگهبان را در سیاهکل کشتید بزودی پنجاه سال است که جشنش را می گیرید. آخر مدینه فاضله شماها کجاست؟ چرا اسلامیون نمی روند سر قبر امام حسین و قبرستان بقیع بست بنشینند. چرا نمی روند در یک کشور برادر اسلامی، شماها با اینهمه شعار چرا نمی روید به کره ی شمالی و نزد فیسدل کاسترو و هزار چرای دیگر! خسته نمی شوپید از اینهمه دروغ و ریا. نه شماها چپ های دروغین و نه آنها اسلاتمیون راستین! آذر خانوم راستش را بگویید در کدام کشورید! نزد کدام رفیق کمونیست که رییس جمهور است پناهنده اید! شرم هم چیز خوبی ست.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دوم فوريه ۲۰۱۹ ، 20:23:58 توسط آذر
امپریالیسم یک جریان ارتجاعی توسعه‌طلب، غارتگر، تجاوزکار و جنگ‌افروز سرمایه‌داری است. امپریالیستها با یکدیگر بر سر کسب بازارها، توسعه‌طلبی و صدور سرمایه به رقابت برمیخیزند، جنگ بر پا می‌کنند و میلیونها انسان را به بند میکشند و کشتار میکنند. برخلاف ادعای توجیه‌گران رژیم ارتجاعی ج-ا، پوتین فرشته نجات کارگران و زحمتکشان روسیه و مردم کشورهای دیگر نیست. او نماینده بورژوازی انحصاری روسیه است که در رقابت جهانی گسترده‌ای با دیگر قدرتهای امپریالیست برای تحقق اهداف توسعه‌طلبانه، به دست آوردن بازارهای جدید و مناطق نفوذ اقتصادی و سیاسی تلاش میکند. در ایران نیز در پی تحقق همین اهداف است. رای کارگران و زحمتکشان ایران تفاوتی میان امپریالیستها نیست. امپریالیسم خوب و بد وجود ندارد. تمام قدرتهای امپریالیست دشمن طبقه کارگر و عموم توده‌های زحمتکش‌اند. ج-ا، برای تحکیم موقعیت خود وارد بندوبست و اتحاد رسمی با روسیه شده است. اتحاد رسمی ج-ا، با روسیه نه‌فقط نفعی برای توده‌های زحمتکش مردم ایران ندارد، بلکه جز تشدید اسارت نتیجه‌ای در پی نخواهد داشت. و حتی میتواند کشور را به گرداب درگیریهای نظامی بکشاند.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: