چرا باید از امید دست برنداریم؟


رسم است که اوائل سال جدید وقت تصمیمات بلندپروازانه و شروع‌های تازه است، هر چند این روزها، در روزهای سرد‌ و تیره، داشتن نگرش مثبت و پایبندی به تصمیمات، چالشی سخت است.

به گزارش بی بی سی، هرچه زندگی پیش پای شما بگذارد؛ از مرگ و بیماری تا مشکلات کاری یا تلخ‌و‌شیرین‌های رابطه، مهم این است که در همه‌حال امیدوار باشیم.‌ امیدواری به ما کمک می‌کند تا به هدف‌های‌مان برسیم، آرام باشیم و شاد بمانیم و شاید حتی کمک کند شفا پیدا کنیم.

۱. امید به ما کمک می‌کند به هدف‌های‌مان برسیم
امید مثل خوش‌بینی نیست، فعال است تا منفعل. امید به ما انگیزه می‌دهد که کارهای مثبت انجام دهیم، کارهایی که ما را به نتایج مثبت می‌رساند. احساس امیدواری به ما امکان واکنش با‌برنامه برای موفقیت در برابر مشکلات و چالش‌ها می‌دهد و احتمال دستیابی واقعی به اهداف‌مان را بالا می‌برد.

نویسندهٔ کتاب "کالبد‌شناسی امید"، جروم گروپمن توضیح می‌دهد که چگونه " امید واهی منجر به انتخاب‌های افراطی و تصمیم‌گیری‌های اشتباه می‌شود. امید حقیقی تهدید‌های واقعی موجود را در نظر می‌گیرد و تلاش می‌کند بهترین راه برای عبور از میان آنها را پیدا کند".

۲. امید به ما کمک می‌کند تا موانع را به صورت موقعیت‌هایی برای پیشرفت ببینیم
همه ما با شکست و ناامیدی در زندگی‌مان رو‌به‌رو می‌شویم اما امید به ما کمک می‌کند تا هر مانعی را موقعیت و امکانی برای رشد و پیشرفت ببینیم. تا هر چالشی که پیش روی ما قرار می‌گیرد را فرصت و موقعیتی ببینیم. چرا کارها درست پیش نرفت؟ آیا می‌توانیم کاری کنیم که بار دیگر موفق شویم؟

بدون امید با اولین شکست یا هر وقت کارها خوب پیش نمی‌رود، به راحتی دست از کار می‌کشیم. امید به ما کمک می‌کند تا نقشه‌های گوناگونی بکشیم و آنها را پیش ببریم. امید به ما اجازه می‌دهد انتقاد‌پذیر شویم، وقتی شکست می‌خوریم ادامه دهیم و از اشتباهات‌مان درس بگیریم.

۳. امید ما را نیک‌بخت‌تر می‌کند
شکی در آن نیست، امید خاصیت ایجاد حس خوب دارد.

شان لوپز نویسندهٔ کتاب "بگذار امید بیاید" می‌گوید که چطور امید تنش و نگرانی را از ما دور می‌کند و از اثر رویدادهای منفی در زندگی ما می‌کاهد. امید به ما یاری می‌‌دهد که "به جنبه‌های مثبت زندگی" فکر کنیم و خوشبخت‌تر و شاد‌مان‌تر باشیم و احساس درماندگی و ناتوانی را از ما دور می‌کند و سلامت روانی ما را بهبود می‌بخشد.

۴. امید جلوی "فاجعه‌سازی" ما را می‌گیرد
نقطه‌مقابل امید، ناامیدی و دلسردی است. بدون امید ترس هست. امید ممکن است همیشه آن نتیجه‌ای که می‌خواهیم را ندهد اما به ما کمک می‌کند که مسیر زندگی را آسان‌تر طی کنیم و حتی از آن لذت ببریم.

ماریان زیمر برادلی، نویسنده، می‌گوید: "راهی که با امید ساخته شده است برای مسافر آن راه بسیار خوشایند‌تر از راهی است که با دلسردی ساخته شده باشد، حتی اگر هر دو راه به یک هدف و مقصد برسند".

۵. امید به ما کمک می‌کند شفا پیدا کنیم
اثبات شده است که احساس امیدواری تأثیر فیزیولوژیکی مثبتی بر ما دارد، ارتباط میان ذهن و جسم ارتباطی کاملاً واقعی است.

جروم گروپمن می‌گوید که چگونه "محققان دریافته‌اند که تغییر نگرش ذهنی می‌تواند وضعیت شیمی اعصاب را دگرگون کند" او باور دارد که امید می‌تواند درد را تسکین دهد، گروپمن می‌گوید: "ایمان و انتظار که اجزای اصلی امید هستند می‌توانند با آزاد کردن اندروفین‌‌ها و انکفالین‌ها مغزی که اثری مثل مورفین دارند، جلوی درد را بگیرند" و "در بعضی موارد امید اثر بسیار مهمی بر اعمال فیزیولوژیکی اصلی بدن مثل تنفس، گردش خون و ضربان قلب دارد".

تحقیق گروپمن نشان داد که در طول بیماری، امید بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و باعث بهبودی سریع‌تر می‌شود. این امر تا حدودی اثر دارو‌نما‌ها را توضیح می‌دهد، بهبود جسمانی آشکاری که فقط با نیروی امید ایجاد می‌شود.

[کد مطلب: 175920] [تاريخ انتشار: نوزدهم بهمن ۱۳۹۷ برابر با هشتم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
دیدار فرح پهلوی با آخوند خویی و پیش‌بینی پیامبرگونه صدام 
برج ۵۵۰ متری در دبی ساخته می شود
پلیس تورنتو در تعقیب زنی که "محض خنده" صندلی را از بالای برج به خیابان انداخت
ناو هواپیمابر نیروی دریایی آمریکا پس از ۷۶ سال پیدا شد
۹ نشانه زیستی که نشان می‌دهد در حال پیر شدن هستید
فرمول بیدار شدن آسان: خوابیدن با ضریب 1.5
زمین باید یخ‌زده می‌بود
فنلاندی‌ها چطور بدون گپ زدن زنده می‌مانند؟
انقلاب نتيجه ناآگاهى بود
جنگ نتيجه انقلاب بود
عقب ماندگي نتيجه جنگ بود
...
فيلم/ شعرخوانی یک بانوی ایرانی: «روز شومی بود روز انقلاب» 
هراس روس‌ها از ورود روزافزون خرس‌های قطبی به مناطق مسکونی + فیلم
فرانسه: افشای ماهیت و عملکرد گردانندگان یک سایت زن ستیز 
آگهی های تجارتی