حقایقی از منظومه شمسی که از آن بی‌اطلاع هستید


حقایقی کمتر گفته شده از منظومه شمسی وجود دارد که مردم معمولا نسبت به آن غافل هستند.
 
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، نجوم و دنیای پیچیده آن برای اغلب افراد جالب توجه بوده است و هواره سعی می‌کنند از دنیای پیرامونی اطلاعات بیشتری به دست آوردند و این در حالی است که اغلب از حقایق مربوط به منظومه شمسی که به نوعی محل سکونت همه ماست غافل هستند.

منظومه شمسی در نگاهی کلی‌تر جزئی از کهکشان راه شیری محسوب می‌شود مانند سایر سیارات و اجرام آسمانی راز و رمز‌هایی دارد که اغلب زمینیان از آن غافل هستند و در ادامه بخشی از این واقعیات که شاید کمتر فردی از ان آگاه باشد، مرور می‌کنیم.

نزدیک سیارات نسبت به خورشید

برخلاف تصور بسیاری از افراد عطارد داغ‌ترین سیاره نزدیک به خورشید نیست بسیاری از مردم تصور می‌کنند که این سیاره نزدیکترین سیاره به خورشید است در حالی‌که این سیاره کمتر از نصف فاصله زمین با خورشید فاصله دارد.

این یک راز نیست بنابراین معلوم نیست چرا مردم تصور می‌کنند که عطارد گرمترین سیاره نسبت به خورشید است در حالی که می‌دانیم ونوس دومین سیاره دور از خورشید است و به طور متوسط ۳۰ میلیون مایل معادل ۴۸ کیلومتر دورتر از خورشید نسبت به عطارد قرار دارد.

فرض بر این است که ونوس سردتر از عطارد باشد، اما معمولا فرضیه‌ها خطرناک هستند؛ چراکه عطارد هیچ پوششی برای جلوگیری از گرمای خورشید ندارد در حالیکه ونوس شامل یک اتمسفر ضخیم است که صد برابر ضخیم‌تر از اتمسفر زمین اندازه گیری شده است.

به طور خود به خودی بخشی از انرژی خورشید به فرد فضا منتقل می‌شود و در نتیجه دمای کلی سیاره‌ها افزایش پیدا می‌کند، اما علاوه بر ضخامت گاز کربن دی اکسید به عنوان یک گاز گلخانه‌ای قوی تشکیل شده است که به طور آزادانه اجازه می‌دهد انرژی خورشیدی جذب و با طول موجی بلندتر و به طور گرما انرژی آن آزاد شود؛ به این ترتیب دمای سیاره بسیار بالاتر از حد انتظار افزایش پیدا می‌کند و به همین جهت می‌توان آن را داغ‌ترین سیاره برشمرد.

در واقع دمای متوسط سیاره ونوس حدود ۸۷۵ درجه فارنهایت است که به اندازه کافی دمای بالایی محسوب می‌شود و حتی می‌تواند دمای ذوب باشد اما حداکثر دمای عطارد سیاره نزدیک به خورشید حدود ۸۰۰ درجه فارنهایت در نظر گرفته شده است.

علاوه بر این موضوع کاهش جذب باعث می‌شود تا دمای سطح عطارد در مناطق مختلف این سیاره صد‌ها درجه متفاوت باشد در حالیکه پوسته ضخیم از دی اکسید کربن دمای سطح ونوس را ثابت نگه می‌دارد و دما در تمامی مناطق این سیاره به صورت یکسان اندازه گیری می‌شود.

قطر سیاره پلوتو کمتر از کشور آمریکا

بر اساس اندازه گیری‌های انجام شده قطر سیاره پلوتو از آمریکا هم کمتر است و بیشترین فاصله در ایالات متحده آمریکا از شمال کالیفرنیا تا مین حدود ۲۹۰۰ مایل اندازه گیری شده است در حالیکه قطر پلوتو ١۴٣٧ مایل است که این قطر کمتر از نصف پهنای آمریکاست.

این ابعاد کمتر از ابعاد اغلب سیارات است و به همین دلیل در سال ۲۰۰۶ اتحادیه بین المللی تغییر وضعیت پلوتو به سیاره کوتوله را اعلام کرد.

ناشناخته‌هایی از سیارک‌ها

در اغلب فیلم‌های علمی-تخیلی سیارک‌ها به عنوان مزاحمانی برای فضاپیما‌ها هستند و این در حالی است که در واقعیت فقط برای سیاره مریخ و مشتری کمربند سیارکی شناخته شده است و گرچه در آن ده‌ها هزار سیارک وجود دارد، اما آن‌ها به اندازه کافی گسترده شده اند و احتمال برخورد با آن‌ها بسیار کم است در حقیقت فضاپیما باید به طور عمدی و به دقت به سمت سیارک‌ها هدایت شود تا امکان برخورد وجود داشته باشد با توجه به این شرایط فضانوردان هرگز روی سیارک‌ها قرار نمی‌گیرند.

آب در نقش ماگمای آتشفشانی

آتشفشان زمانی شکل می‌گیرد که یک مخزن زیرزمینی از مواد معدنی یا گاز یا مایع داغ شده بر سطح سیاره فوران کند؛ ترکیب دقیق مواد معدنی به شدت متفاوت است، اما اغلب در زمین آتشفشان‌ها از عناصری همچون سیلیسیم، آهن، منیزیم، سدیم و مواد معدنی دیگر تشکیل می‌شوند؛ در این میان به نظر می‌رسد آتشفشان ژوپیتر بیشتر شامل گوگرد و اکسید گوگرد باشد.

در سیاره زحل و تریتون آب یخ زده در محفظه سیارات وجود دارد و با توجه به اینکه آب در هنگام یخ زدن افزایش حجم دارد باعث فشار عظیمی به سطح سیارات می‌شود بنابراین یخ فوران می‌کند و به شکل سنگ‌های مذاب این بار آب از لا به لای سیارات به سطح آن نفوذ پیدا می‌کند.

وجود عناصر کمیاب در کره زمین

تقریبا همه چیز در زمین یک عنصر نادر محسوب می‌شود؛ ترکیب عنصری سیاره زمین بیشتر آهن، اکسیژن، سیلیکون، منیزیم، گوگرد، نیکل، کلسیم، سدیم و آلومینیم است؛ در حالی که این عناصر در مکان‌های مختلف سراسر جهان شناسایی شده اند اما باز هم آن‌ها صرفا عناصر کمیاب هستند که به شدت تحت تأثیر فراوانی بسیار بالای هیدروژن و هلیوم قرار دارند؛ با وجود این باز هم زمین به طور عمده از عناصر نادر تشکیل شده است.

شباهت های مریخ با کره زمین

سنگ‌های مریخ روی زمین وجود دارد (و ما آن‌ها را اینجا آوردیم)؛ تجزیه و تحلیل شیمیایی از شهاب سنگ‌های یافت شده در قطب جنوب، صحرا و در جا‌های دیگر به وسیله روش‌های مختلف نشان داده شده است که این سنگ ها روی مریخ ایجاد شده است.

برای مثال، برخی از آنها حاوی گازی هستند که از نظر شیمیایی به جو مریخ شبیه است؛ این شهاب سنگ ممکن است به دور از مریخ به دلیل وجود شهاب سنگ بزرگتر یا سیارک در مریخ منفجر شده یا با فوران آتشفشانی همراه بوده است.

داخل خورشید زندگی می‌کنیم

بنا بر شواهد به دست آمده قطعا در داخل خورشید زندگی می‌کنیم؛ اما جو خورشید در زمین نزول نمی‌کند. صبحدم در مشتری، زحل، اورانوس و حتی نپتون دور از خورشید مشاهده شده است؛ در واقع، فضای خورشیدی بیرونی، که به نام هلیوسفر نامیده می‌شود، حداقل ۱۰۰ AU را گسترش می‌دهد.

این نزدیک به ۱۰ میلیارد مایل (۱۶ میلیارد کیلومتر) است؛ در واقع جو به علت حرکت خورشید در فضا، با«دّم»که از ده‌ها تا صد‌ها میلیارد مایل به سمت پایین عبور می‌کند، شکل می‌گیرد.

بزرگترین سیاره منظومه شمسی

مشتری دارای بزرگترین اقیانوس نسبت به هر سیاره است که البته از هیدروژن فلزی تشکیل شده است؛ علاوه بر آن این سیاره سرد پنج برابر دورتر از خورشید نسبت به زمین، مشتری است و در مقایسه با سیاره ما، سطوح بالاتری از هیدروژن و هلیوم را در ساختار خود دارد.

با توجه به جرم و ترکیب شیمیایی سیاره، فشار به نقطه‌ای می‌رسد که هیدروژن باید به مایع تبدیل شود در واقع باید یک اقیانوس عمیق سیاره‌ای از هیدروژن مایع وجود داشته باشد.

مدل‌های کامپیوتری نشان می‌دهد که تنها این بزرگترین اقیانوس، بزرگترین اقیانوس شناخته شده در منظومه شمسی است که حدود ۲۵ هزار مایل عمق دارد.

[کد مطلب: 176067] [تاريخ انتشار: بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 15:13:33 توسط ایرانی ساکن در غربت
جناب فرزاد گاهی باید برای حمایت از مبتدیان نه تنها ز ثروتمان مایه بگذاریم بلکه از وقت نازنینمان هم باید مایه بگذاریم. اگر ادم مبتدی فقط برای ادم مبتدی بنوازد نه ضعف کارش معلوم خواهد شد و نه رشد خواهد کرد. واما سایت پیک ایران! وقتی مدیران ان ساین خودشان تصمیم می گیرند با عرضه متون علمی کمی توجه خوانندگان خود را با علوم دقیق هم اشنا سازند ما باید کمی به این بزرگمنشی تصمیم گیرندگان توجه کنیم و احترام بگذاریم. شادباشید
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دوازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 14:51:44 توسط بهرام
باید گفت مترجم این مقاله که گویا اصل آنرا در باشگاه خبرنگاران جوان منتشر کرده است زحمت کشیده و البته شاید جوانی است که چندان با زبان و نوشتن فارسی آشنا نیست و پیک ایران باید در انتخاب اینگونه پستها برای بازنشر دقت نماید.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 19:06:41 توسط Farzad
دوست گرامى، آقاى "ایرانی ساکن در غربت"، شما حاضريد وقت و انرژى بگذاريد و به يك كنسرت برويد و متوجه شيد كه نوازنده يك فرد مبتدى بوده و نياز به حمايت شما دارد؟ اينجورى هركس كه يك ساز را براى چند روز نواخته تصميم ميگيره كنسرت بگذاره و وقت و پول من و شما را تلف كنه. توصيه كرديد كه به ايشان كمك كنيم، در فضاي مجازى چگونه ايشون را گير بياريم و كمك كنيم؟ همين انتقاد سازنده خودش بهترين كمك است. در ضمن پيك ايران يك سايت عمومى نيست كه هركس بتونه هر چيزى را ترجمه كنه و اينجا (با مصداق گوى و ميدان) به اشتراك بگذاره.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 17:07:51 توسط ایرانی ساکن در غربت
دوستان گرامی چرا به کوبیدن مترجم تازه کار و علاقمند به فضا این چنین غیر دوستانه می تازید. او حداقل استینش را بالا زده و کاری انجام داده است و توجه کسانی مانند شما را که علامه گان همه علوم و فنون هستید به وجود چنین مقاله ای جلب کرده است. باو کمک کنید که فارسی نویسی اش را بهبود بخشد. بگردید مقاله را پیدا کنید و ترجمه بهتری از ان ارایه کنید. بقول شاعر : گر تو بهتر میتوانی بنوازی ٬ بفرما این گوی این میدان. این ج. ا. لعنتی ادبیات گوفت و گویی میان همشهریان را چنان خشن کرده که همه فقط با چشم دشمنانه بیکدیگر مینگرند. شاد باشید
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 06:19:15 توسط farzad
اين ترجمه بشدت ضعيف و تحت الفضى بود، اولين لازمه ترجمه اين است كه خود مترجم توجه شده باشه كه مقاله چى ميگه. كلمه به كلمه جايگيزىن كردن لقاط با معادل فارسى آن، ترجمه محسوب نميشه. مترجم اين مقاله متاسفانه به فارسى هم تسلط نداره . اين يك توهين به بعضي خوانندگان شماست كه به اطلاع من از اقشار تحصيل كرده مهاجر هستند
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹ ، 14:48:11 توسط بهرام
من با نظر نکته سنج کاملا موافق هستم و نمیخواهم آنرا تکرار کنم. واقعا یک سلاخی علمی و فارسی نویسی کامل انجام شده. در ضمن نوشتن و پست گذاشتن در سایت بسیار کند و با تاخیر انجام میگیرد و اینرا در مقایسه با سایتهای دیگر میگویم. اکثر اوقات در پایان وارد کردن کد پنج رقمی را نیز باید دوبار تکرار کردچون در بار نخست پذیرفته نمیشود.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹ ، 06:48:41 توسط نکته سنج
ترجمه ای بسیار بد از مقاله ای است که مترجم نه اطلاعات کافی از مطلب برخوردار بوده و نه از دستور زبان فارسی و نوشتن به فارسی سود میبرده است. مترجم حتی بخود زحمت تبدیل واحد های مندرج در مقاله را (درجه فارنهایت، مایل وغیره را به واحدهای متداول تر در ایران مثل متر و درجه سانتیگراد ) نداده. برای خواننده فارسی زبان 25 هزار مایل عمق درمقابل مثلا 143 هزار کیلومتر عمق تجسم کمتری بدست میدهد. جمله "مشتری دارای بزرگترین اقیانوس نسبت به هر سیاره است" جمل ای نارسا و نا زیبا در فارسی است میتوانست بصور "سیار مشتری دارای بزرگترین اقیانوس نسبت به سایر سیارات منظومه است " نوشته شود. عناوینی مانند "داخل خورشید زندگی میکنیم" به هزل بیشتر شبیه است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
بازگشت شب‌های رقص و موسیقی به بغداد
بالاخره خوردن غذا پیش از خواب بد است یا خوب؟ 
عکس/ عشق
چقدر با سواد هستید؟ جدیدترین معیارهای سواد چه هستند؟
کتاب های درسی ایران با کودکان چه می کند؟
چه کسی در اروپای امروز فقیر محسوب می‌شود؟
راز دریاچه پر از اسکلت در هیمالیا و یکی از ‌مرموزترین مناطق باستان‌شناسی جهان کشف شد
ساختار حسی جدیدی که در درک "احساس درد" نقش دارد
تختخواب از کجا آمده است؟ ۱۳ نکته جالب در باره تختخواب
بررسی سلامت بدن با استفاده از حسگر چسبی
انسان نقش پررنگی در انقراض خرس غار داشته است
چرا ۵۰۰ میلیون زنبور در برزیل مردند؟
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: