واشنگتن پست: چهار سندی که ثابت می‌کند آمریکا به دنبال جنگ با ایران استرویداد۲۴  : ترامپ بار‌ها از زمان ریاست جمهوری درباره ایران حرف زده و آخرین سری این اظهارات به سخنرانی سالانه رییس جمهور آمریکا در کنگره مربوط است. او در این سخنرانی ادعا کرد دولتش در برابر اصلی‌ترین کشور حامی تروریسم در جهان یعنی رژیم رادیکال ایران قاطعانه رفتار کرده است تا از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اطمینان کسب کنم و به همین دلیل از توافق هسته‌ای خارج شدیم.
 
اظهارات ترامپ در حالی مطرح شده که در هیچکدام از گزارش‌های آژانس انرژی هسته‌ای، صحبتی درباره سلاح هسته‌ای در ایران نبوده است. اتحادیه اروپا و آژانس انرژی هسته‌ای در گزارش‌های خود به صلح آمیز بودن فعالیت ایران تاکید کرده‌اند، با اینهمه دونالد ترامپ تنها فردی است که همه گزارش‌های رسمی را زیر سوال برده است. آمریکا در دوره ترامپ از چند مجمع بین المللی نیز خارج شده است.

واشنگتن پست در گزارشی سخنرانی‌ها و توییت‌های ترامپ علیه ایران را زمینه ساز جنگ با ایران خوانده است. این رسانه به توییت چند ماه پیش ترامپ خطاب به رییس جمهور ایران اشاره کرده و نوشته ترامپ در این توییت با حروف بزرگ خطاب به حسن روحانی رییس جمهور ایران نوشته بود: «هرگز دیگر آمریکا را تهدید نکند وگرنه از عواقب آن را طوری که کمتر کسی پیش از شما در تاریخ دیده باشد خواهید دید. ما دیگر کشوری نیستیم که دربرابر عبارات خشونتآمیز شما بایستیم.»
 
اگر دقت کنید این اظهارات چندان تفاوتی با اظهار نظر‌های دیگر سیاستمداران آمریکایی در طول تاریخ ندارند. در سال ۲۰۰۲ جرج بوش در سخنرانی خود در کنگره آمریکا ایران را یکی از محور‌های شرارت خواند. در سال ۲۰۰۷ جان مک کین از دولت خواست ایران را بمباران کنند.
 
اما ترامپ به عنوان رییس جمهور در رویکرد‌های خصمانه خود در قبال ایران نسبت به سایرین ثابت قدم‌تر بوده است. او در دوسال اولیه ریاست جمهوری خود تغییرات زیادی در کابینه داده و برای دیپلماسی ارزش چندانی قائل نیست و انتخاب‌های او در خاورمیانه همگی در راستای افزایش خطر جنگ با ایران بوده است.
 
برکناری چهره‌های موافق ترامپ از کاخ سفید
 
در اولین اقدام در حال حاضر تعداد افرادی که در کاخ سفید نظری متفاوت با رییس جمهور داشته باشند بسیار کم است. مک مستر مشاور سابق امنیت ملی ترامپ سعی داشت رییس جمهور را در برجام نگه دارد. ترامپ، اما از توافق هسته‌ای خارج شد و کمی بعد مک مستر را نیز از کاخ سفید بیرون کرد.
 
مک مستر جای خود را به جان بولتون که یکی از طرفداران اقدام نظامی علیه ایران است داد. بولتون در سال ۲۰۱۵ در سرمقاله‌ای که در نیویورک تایمز منتشر کرد، گفته بود برای متوقف کردن ایران باید آن‌ها را بمباران کرد. زمان بسیار کم است و باید هرچه زودتر به ایران حمله کرد.
 
با خروج جیمز متیس ازکاخ سفید، پاتریک شاناهان در حال حاضر جانشین او در پنتاگون شده است. سوابق شاناهان در رشته صنعت است و از سیاست امنیت ملی و بروکراسی سررشته‌ای ندارد. متیس در جایگاهی بود که میتوانست رییس جمهور را از تصمیماتش منصرف کند، اما شاناهان گفته پنتاگون نباید وزارتخانه مخالف کاخ سفید باشد.
 
از بین بردن زیرساخت‌های دیپلماتیک با ایران
 
نکته دوم این است که رییس جمهور آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و زیرساخت‌های دیپلماتیک با ایران را نیز از بین برده است. با توجه به اینکه چهار عضو ثابت دیگر در شورای امنیت و آلمان همگی به توافق هسته‌ای پایبندند، ایران نیز دربرجام مانده، اما آمریکا در مسیری خلاف شرکای خود قدم بر می‌دارد. بدون آمریکا توانایی اعمال فشار به ایران کم شده است.
 
مایک پمپئو این واقعیت را می‌داند و به همین دلیل طرح یک نشست جهانی علیه ایران در ماه فوریه در ورشو را طراحی کرده است.
 
ترامپ تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرده و همان طور که در کنگره نیز گفته متحدان آمریکا صحت اطلاعاتی که دن کوتز رییس سازمان اطلاعات ملی آمریکا در جلسه استماع عنوان کرده بود را باور دارند. او در کنگره گفته بود ایران به سمت دستیابی به بمب اتم حرکت نمی‌کند. از این رو اجماع بین المللی علیه ایران با مشکل جدی روبروست.
 
تلاش برای اجماع با مخالفان منطقه‌ای ایران
 
سوم اینکه ادامه خشونت‌ها در خاورمیانه خطراتی را به همراه خواهد داشت. رییس جمهور آمریکا متحدانی نظیر عربستان در منطقه دارد که مخالف سرسخت ایران است.
 
در سال‌های اخیر محمد بن سلمان نشان داده که خواستار رویارویی نظامی با ایران از طریق طولانی کردن جنگ یمن علیه نیرو‌های مورد حمایت ایران است و با محاصره قطر سعی داشت روابط این کشور خلیج فارس و سایر همسایگان با ایران را قطع کند.
 
ترامپ تاکید دارد عربستان مهمترین متحد آمریکا در مبارزه علیه ایران است. او به همین دلیل از محکوم کردن ولیعهد عربستان به دست داشتن در قتل جمال خاشقچی سرباز زده است.
 
احتمال جنگ نظامی ایران و اسرائیل
 
چهارمین دلیل این است که دولت اسرائیل مدت‌هاست که نگران تحرکات ایران است. در انتخابات پیش رو در اسرائیل مقابله با ایران و حفظ روابط نزدیک با ترامپ در مرکز کمپین انتخاباتی نتانیاهو برای باقی ماندن در پست نخست وزیری قرار دارد.
 
حال سوال این جاست که چه اتفاقی خواهد افتاد اگر درگیری‌ها در سوریه بالا بگیرد و ایران پاسخ حملات هوایی اسرائیل را بدهد؟ ترامپ چه واکنشی نشان خواهد داد؟ آیا در حمایت از نتانیاهو اقدام نظامی را کلید خواهد زد؟
 
سناریو‌های دیگری وجود دارد که می‌تواند خطرناک‌تر نیز باشد؛ اگر ایران به دنبال آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و به سمت ساخت سلاح هسته‌ای برود چه خواهد شد؟ اگر نیرو‌های آمریکایی ازسوریه خارج شده و نیرو‌های باقیمانده آمریکادر عراق نیرو‌های مورد حمایت ایران یا نیرو‌های ایرانی را تحریک کنند چه خواهد شد؟ اگر ترامپ تصمیم بگیرد پاسخ تحرکات مخرب ایران در منطقه را بدهد چه خواهد شد؟ یک تحریک کوچک می‌تواند بهانه‌ای برای شروع یک جنگ باشد.
 
ترامپ اولین رییس جمهوری نیست که کشور آمریکا را وارد جنگ می‌کند. تاریخ آمریکا پر از نمونه‌هایی است که با تصمیمات غلط کشور را وارد جنگ کرده‌اند. این اتفاق بعد از انفجار ناو «یو اس اس مین» در سال ۱۸۹۸، بعد از اتفاقات خلیج تانکین در سال ۱۹۶۴ و در سال ۲۰۰۳ علیه عراق رخ داده، بسیارمحتمل است که بار دیگر اتفاق بیفتد.
 
قبل از اینکه ترامپ نیرو‌های آمریکایی را در واکنش به هر تحریکی درگیر یک جنگ کند، کنگره، رسانه‌ها و افکار عمومی باید در مورد جزییات چنین حمله‌ای تقاضای اطلاعات کنند و بدانند که پاسخ نظامی به تحریکات قابل توجیه بوده است.
 
برای چنین اقدامی نه تنها منطق سیاسی بلکه ضرورت‌های حقوقی نیز باید رعایت شود. باید استراتژی‌ای بلند مدت برای چنین اقدامی در نظر گرفته باشند نه اینکه با یک توییت ۲۸۰ کاراکتری چنین اقدامی را کلید بزنند.

[کد مطلب: 176084] [تاريخ انتشار: بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 05:01:06 توسط هادی
آمریکا ضعیف تر از آن است که بخواهد به ایران حمله مستقیم کند اسرائیل در تیررس موشکهای ایران و حزب الله قرار دارد پایگاههای آمریکا در منطقه در تیررس موشکهای ایران است حزب الله در لبنان . حشدالشعبی در عراق . انصارالله در یمن . حماس در فلسطین و... بازوهای ایران هستند
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹ ، 17:34:49 توسط حسن اقا
برنامه دولت ترامپ جنگ رسمی و مستقیم با ایران نیست. کنگره دست دمکراتهاست و رای نخواهد داد. موفقیتهای حزب اله در لبنان و اسد در سوریه کار را سختتر کرده. اسراییل هم فعلا در سوریه به سرکوب سپاه مشغول است ، سلیمانی دم به تله نمی دهد و حمله ای به اسراییل را به درستی مترادف وارد شدن به جنگ با آن ارزیابی کرده. فعلا میخوره و نم پس نمی ده. پومپیو تا سپتامبر سال ۲۰۲۰ ، تا قبل از انتخابات عمومی و بیرون افتادن ترامپ وقت دارد که بگذارد بحران داخلی و فروپاشی مالی، بانکی و اقتصادی ادامه پیدا کند. با کمک اسراییل، مصر/ عربستان/ امارات ولی احتمال فراوان برای آغاز جنگی منطقه ای وجود دارد، و البته هدایت نظامی امریکا. بمباران وسیع زیربنای نظامی ،اقتصادی و مدنی در راه است. هدفهای نظامی امزیکا در سوریه، افغانستان در حال خروج هستند و جاش ناو هواپیمابر وسط خلیج مستقر شده. ناتوی عربی هم در حال شکل است و در کنفرانس لهستان ممکن است اعلام شود. اخوندها هم تا آن زمان نمیتوانند از منطقه باز پس ببینند. محاصره رو به تکمیل است. نیروی هوایی و دریایی اسلامی در چند روز نابود شده، و تمامیت راضی در خطر خواهد بود.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹ ، 16:59:58 توسط حمید
پیام تو که نوشته یک روزنامه دست راستی امریکایی رو سند قرار میدی تا از حکومت اسلامی دفاع کنی برو و در همین سایت خبر امام جمعه‌ات احمد خاتمی رو بخون که دنیا را با بمب اتمی اش تهدید کرده!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹ ، 13:05:23 توسط پیام
آقای مستعار شما و امثال شما که دوست دارید به ایران حمله بشه دود حمله نظامی تو چشم مردم می ره یک نگاه به عراق و لیبی و سوریه بکنید هر کدوم اندازه یک ملیون شهروند ازشون کشته شده
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم بهمن ۱۳۹۷ برابر با دهم فوريه ۲۰۱۹ ، 10:51:56 توسط مستعار
حساب ما ملت ایران از حکومت جمهوری اسلامی جداست ، حکومت بدون توجه به خواست ملت هر کاری خلاف میکند ، ما با همه ملتها ی جهان دوست و یاور هستیم ، این پیام ما ملت ایران به دنیاست
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم / سخنان صریح یک جوان در مقابل خامنه ای : نخبگان ما بدنبال فرار از کشور هستند، فرار، نه مهاجرت! تا اینهمه بی‌عدالتی را نبینند
کاریکاتور/ معجزه آقا
قاتل زنجیره‌ای ملایر یک زن ۳۷ ساله است 
عکس/ جدیدترین امامزاده و تخفیف 20 درصدی برای همه نوع دعا
"قرار منع تعقیب برای صادق آملی‌لاریجانی صادر شد" 
نامه بسيار تند جمعی از آخوندهای حامی محمد یزدی در حوزه علمیه قم به آملی لاریجانی
فیلم/ مردم ایران 1400 سال است از اسلام ضریه های ویرانگر میخورند؛
سخنان کمتر شنیده شده‌ی طالقانی درباره نقش فدائیان اسلام در شکست دولت مصدق و حمایت کاشانی از کودتای  ۲۸مرداد
فیلم/  کعبه (خانه خدا) در برازجان رقیب پیدا کرد!
فیلم / خاطره حمید رسایی در مورد قوه قضائیه
 دلار به بالاترین سطح خود در سال 2019 رسید 
 آمریکا و اسرائیل بازپس گیری کشتی ربوده شده را تمرین کردند
فیلم/ ویدئویی که اسرائیل از انفجار انبار مهمات حشد الشعبی منتشر کرد/ گفته میشود اسرائیل در این انفجارات دست دارد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: