نظر حجاریان در مورد انقلاب 57: «انقلاب زودرس، جمهوری نارس»؟!


سعید حجاریان در گفت‌و‌گویبا وب‌سایت مشق_نو  به مناسبت 40 سالگی انقلاب 57 اظهار داشت: 

شاه تا مقطعی ولو از سر تقیه، مسلمانی‌اش را اعلام عمومی می‌کرد؛ حج می‌رفت، مشهد می‌رفت و عزاداری می‌کرد اما از مقطعی حتی تظاهر به مذهبی بودن نکرد. من این را چرخش از رژیم پاترمونیال به نوپاترمونیال می‌دانم. رژیم پاترمونیال مشروعیت خود را از بالا می‌گیرد و معتقد است،‌ حکومت از آن خداست و از طریق مردم به شاه رسیده است. اما رژیم نوپاترمونیال خدا را کنار می‌گذارد و برای خود فره قائل می‌شود.

عده‌ای معتقدند، اگر انقلابیون قدری عاقلانه رفتار می‌کردند و بختیار را در قدرت نگه می‌داشتند، رژیم اصلاح می‌شد. بختیار ۳۷ روز در قدرت ماند، شاه ۳۷ سال حکومت کرد. آيا با ۳۷ روز می‌شود عملکرد ۳۷‌ساله را پاک کرد؟! نه‌تنها بختیار، هیچ فرد دیگری هم نمی‌توانست چنین کند ولو آنکه نیت خوب و اصلاحی داشته باشد و فردی صادق باشد که من شک دارم! سیل راه افتاده بود، شاه از ترس سیل فرار کرد و گفت صدای انقلاب را شنیدم و نمی‌دانم چگونه برخی به بختیار دخیل بسته‌اند.

مشکل ما سرعت انقلاب بود. ای کاش انقلاب چند سال طول می‌کشید. در این صورت تشکل‌هایی شکل می‌گرفتند و دموکراسی تمرین و نهادینه می‌شد و درباره نظام جدید گفت‌و‌گو می‌گرفت. وضعیت انقلاب ما، مانند بیماری بود که از آی.سی.یو به خانه منتقل شده است. درحالیکه می‌دانیم، بیمار باید ابتدا به بخش منتقل شود، دوران نقاهت را بگذارند و بعد به خانه برود. لذا معتقدم، انقلاب راحت و زود به دست ما رسید. از این جهت باید گفت، فرزند انقلاب نارس به‌دنیا آمد.

به‌نظرم میان انقلاب و اصلاح مرز دقیقی نیست. آیا انقلاب اسلامی حقیقتاً انقلاب بود؟ انقلاب اسلامی، میل به اصلاح داشت و چنانکه گفتم در بسیاری موارد مشخصه‌های یک انقلاب نرم را دارد و بعد از کشتار شاه، سویه کلاسیک به خود گرفت. وضعیت کنونی ونزوئلا مثال خوب و عینی است. اگر مادورو کشور را اداره کند، انتخابات آزاد برگزار و قدرت را به گوایدو واگذار کند، باید بگوییم در ونزوئلا انقلابی رخ داده است؟ پاسخ منفی است. شاید بتوان گفت اصلاح رادیکال صورت گرفته است.
*
 

[کد مطلب: 176163] [تاريخ انتشار: بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 19:52:27 توسط سیم آخر
تئورسین یک رژیم که این حجاریان باشد نتیجه اش همین میشود که برود از دور دست عو عو کند یا برای خود شیرینی دم تکان دهد. این احمق انگار در جریان اسرار افشا شده قرار ندارد. شاید هم استفاده از مدیا را بلد نیست. جوری حرف میزند که انگار در سال 58 زندگی میکند. یعنی یک سال بعد انقلاب.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 18:48:30 توسط چهلچراغ
آقای حجاریان درک ناقص و سرهم بندی شده ای را از مفاهیم "پاتریمنیالیسم" و "نئوپاتریمنیالیسم" ارائه میدهد. این دو واژه از طریق ماکس وبر تئوریسین علوم اجتمائی قرن بیستم وارد ادبیات لیبرالیسم سیاسی شده و سپس توسط فرانسیس یوکوهاما اندیشمند معاصر مورد ژرفنگری و کندوکاو بیشتر قرار گرفته است! بطور خلاصه و از این دو منظر، پاتریمنیالیسم را میتوان بیشتر در مورد نظام تئوکراتیک و ایدئولوژیک (ولایت مطلقه فقیه) بکار برد که دارای ساختاری از بالا به پائین، کاملا فردی، فاسد، ناکارآمد، عقبگرا و غیرپاسخگو است. در سوی دیگر نئوپاتریمنیالیسم ساختاری مشابه اما با ظاهری مدرن و رگه هایی از آزادی های فردی با سطحی دمکراتیک را تداعی میکند. در هردو شکل ساختار هیچ نشانه ای از مشروعیت، شفافیت و یا لزوما برگرفته شده از جنبه های الهی قدرت تعریف نشده است!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 17:37:25 توسط کارن
من هم بااین نظریه موافقم که اگر بختیار مدتی بیشتر درقدرت می ماندوبازرگان خاین نخست وزیری را قبول نمی کرد تا درمدتی کوتاه به ملایان اموزش مملکت داری دهد تا یادبگیرند پاراف یعنی چه وبه جای ان به حرف بختیار گوش می کردونوشته های خمینی را می خواند تا بفهمد درذهن این دیوانه شیفته قدرت وخون ریزی چه می گذرد وفقط به سخنان خمینی که برگرفته از انچه یزدی بنی صدر قطب زاده صادق طباطبایی وووبه خوردش داده بودند بود.زندانیان سیاسی تازه ازاد شده امکان یارگیری تشکل سازماندهی پیدا می کردند واحزاب وگروههای قدرتمندسیاسی شکل می گرفت.این را نیز هرگز ازیادنباید بردکه رژیم داروشکنجه ملایان تحکیم پایه های رژیم را مدیون خاینین حزب توده می باشدکه دررهبری سازمان چریکهای فدایی خلق ایران رخنه کرده بودند واندک رهبران چریگهای راستین فدایی خلق وفاداربه نظریات رهبران اولیه سازمان مسعود احمد زاده پویان مفتاحی مثل اشرف دهقانی محمد حرمتی پور فریبرز سنجری دران شرایط پرالتهاب کار سترگی برنمی امد
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 17:10:02 توسط کارن
اری.زودرس.بود.اقای موسس وزارت اطلاعات.رژیم.داروشکنجه.ملایان.اماانقلاب.نبود یک قیام.شکوهمند.بودزودراگرامریکا.فرانسه انگلستان والمان دیرجنبیده بودندوواندکی دیرتردرگوادالوپ بایزدی وبهشتی نوکران خمینی .به توافق نمی رسیدند که شاه برود وخمینی بیاید تاکمونیستها وانقلابیون را کشتارنماید رهبری انقلاب به دست چریکهای فدایی خلق ایران افتاده بودوجریان خمینی ودارودسته اش به زباله دانی تاریخ سپرده شده بودند
ساير مطالب اين بخش
عارف: اگر اعتماد مردم از دست برود حتماً در مسیر فروپاشی قرار خواهیم گرفت (این فرد یکی از بی عرضه ترین افراد جریان اصلاح طلبان است و در حالیکه میداند مردم اعتمادی به این نظام ندارند باز دروغ میگوید)
فیلم / یک خانم به دنبال تذکر به مهناز افشار درباره حجابش در جلوی سینما
یکی دیگر از مشکلات مردم ایران حل شد
 پاسخ وقیح الله خامنه ای به استفتائات؛ پوشش دختر مقابل خواستگار
سردار سلیمانی (تحفه ذخیره خامنه ای): هشدار می‌دهم ایران را آزمایش نکنید/ پاکستان بمب اتم دارد چرا تروریستها را نابود نمیکنید! / ما این گروه خبیث را در هر نقطه‌ای از جهان بیابیم تنبیه می‌کنیم
 دفتر روحانی اختصاص یک هزار میلیارد تومان به سهامداران شاندیز را تکذیب کرد
مطهری :  بنده نامه نامه روحانی برای  تخصیص ۱,۰۰۰ میلیارد تومان را دیده‌ام  
پربازديدهای اين بخش
عکس و فیلم/ تابلوی خوش آمد گویی  مدافعان حرم (سوریه) در دزفول  پس از نصب، توسط مردم بپایین کشیده شد
نیکلا باورز : رژیم ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح/ ایدئولوژی انقلاب اسلامی مُرده است
عکس/ جشن ارتجاعی تکلیف در قبر خمینی
تهدید قهرمان ورزش ایران؛ اگر بگویید با اسرائیل مبارزه نکن، به ایران برنمی‌گردم
قتل زن ۲۸ ساله ایرانی در آلمان و دستگیری یک مظنون 
فروش یک 206 ایران خودرو به دختر بچه یک ساله
فيلم/ حمايت مردم ار وريا غفوری؛ «وریای باغیرت / حرف تو حرف ملت»، بازی استقلال-پارس جنوبی 
فیلم/ بندرلنگە / افتضاح نمایش مردمی بودن نظام! در سفر روحانی به بندلنگه
واکنش یاشار سلطانی به تکذیب املاک نجومی توسط قالیباف در تلویزیون 
واکنش‌ها به یک دیوارنگاره جدید در میدان پرتردد تهران +  عکس
فيلم/ صحنه اي دردناك از هجوم مردم برای خرید گوشت یخ زده در شیراز 
دوره «گشت‌ارشاد» به پایان رسیده است!
اظهار عجز در مقابل فیلم برداری شهروندان توسط موبایل
آگهی های تجارتی