نظر حجاریان در مورد انقلاب 57: «انقلاب زودرس، جمهوری نارس»؟!


سعید حجاریان در گفت‌و‌گویبا وب‌سایت مشق_نو  به مناسبت 40 سالگی انقلاب 57 اظهار داشت: 

شاه تا مقطعی ولو از سر تقیه، مسلمانی‌اش را اعلام عمومی می‌کرد؛ حج می‌رفت، مشهد می‌رفت و عزاداری می‌کرد اما از مقطعی حتی تظاهر به مذهبی بودن نکرد. من این را چرخش از رژیم پاترمونیال به نوپاترمونیال می‌دانم. رژیم پاترمونیال مشروعیت خود را از بالا می‌گیرد و معتقد است،‌ حکومت از آن خداست و از طریق مردم به شاه رسیده است. اما رژیم نوپاترمونیال خدا را کنار می‌گذارد و برای خود فره قائل می‌شود.

عده‌ای معتقدند، اگر انقلابیون قدری عاقلانه رفتار می‌کردند و بختیار را در قدرت نگه می‌داشتند، رژیم اصلاح می‌شد. بختیار ۳۷ روز در قدرت ماند، شاه ۳۷ سال حکومت کرد. آيا با ۳۷ روز می‌شود عملکرد ۳۷‌ساله را پاک کرد؟! نه‌تنها بختیار، هیچ فرد دیگری هم نمی‌توانست چنین کند ولو آنکه نیت خوب و اصلاحی داشته باشد و فردی صادق باشد که من شک دارم! سیل راه افتاده بود، شاه از ترس سیل فرار کرد و گفت صدای انقلاب را شنیدم و نمی‌دانم چگونه برخی به بختیار دخیل بسته‌اند.

مشکل ما سرعت انقلاب بود. ای کاش انقلاب چند سال طول می‌کشید. در این صورت تشکل‌هایی شکل می‌گرفتند و دموکراسی تمرین و نهادینه می‌شد و درباره نظام جدید گفت‌و‌گو می‌گرفت. وضعیت انقلاب ما، مانند بیماری بود که از آی.سی.یو به خانه منتقل شده است. درحالیکه می‌دانیم، بیمار باید ابتدا به بخش منتقل شود، دوران نقاهت را بگذارند و بعد به خانه برود. لذا معتقدم، انقلاب راحت و زود به دست ما رسید. از این جهت باید گفت، فرزند انقلاب نارس به‌دنیا آمد.

به‌نظرم میان انقلاب و اصلاح مرز دقیقی نیست. آیا انقلاب اسلامی حقیقتاً انقلاب بود؟ انقلاب اسلامی، میل به اصلاح داشت و چنانکه گفتم در بسیاری موارد مشخصه‌های یک انقلاب نرم را دارد و بعد از کشتار شاه، سویه کلاسیک به خود گرفت. وضعیت کنونی ونزوئلا مثال خوب و عینی است. اگر مادورو کشور را اداره کند، انتخابات آزاد برگزار و قدرت را به گوایدو واگذار کند، باید بگوییم در ونزوئلا انقلابی رخ داده است؟ پاسخ منفی است. شاید بتوان گفت اصلاح رادیکال صورت گرفته است.
*
 

[کد مطلب: 176163] [تاريخ انتشار: بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 19:52:27 توسط سیم آخر
تئورسین یک رژیم که این حجاریان باشد نتیجه اش همین میشود که برود از دور دست عو عو کند یا برای خود شیرینی دم تکان دهد. این احمق انگار در جریان اسرار افشا شده قرار ندارد. شاید هم استفاده از مدیا را بلد نیست. جوری حرف میزند که انگار در سال 58 زندگی میکند. یعنی یک سال بعد انقلاب.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 18:48:30 توسط چهلچراغ
آقای حجاریان درک ناقص و سرهم بندی شده ای را از مفاهیم "پاتریمنیالیسم" و "نئوپاتریمنیالیسم" ارائه میدهد. این دو واژه از طریق ماکس وبر تئوریسین علوم اجتمائی قرن بیستم وارد ادبیات لیبرالیسم سیاسی شده و سپس توسط فرانسیس یوکوهاما اندیشمند معاصر مورد ژرفنگری و کندوکاو بیشتر قرار گرفته است! بطور خلاصه و از این دو منظر، پاتریمنیالیسم را میتوان بیشتر در مورد نظام تئوکراتیک و ایدئولوژیک (ولایت مطلقه فقیه) بکار برد که دارای ساختاری از بالا به پائین، کاملا فردی، فاسد، ناکارآمد، عقبگرا و غیرپاسخگو است. در سوی دیگر نئوپاتریمنیالیسم ساختاری مشابه اما با ظاهری مدرن و رگه هایی از آزادی های فردی با سطحی دمکراتیک را تداعی میکند. در هردو شکل ساختار هیچ نشانه ای از مشروعیت، شفافیت و یا لزوما برگرفته شده از جنبه های الهی قدرت تعریف نشده است!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 17:37:25 توسط کارن
من هم بااین نظریه موافقم که اگر بختیار مدتی بیشتر درقدرت می ماندوبازرگان خاین نخست وزیری را قبول نمی کرد تا درمدتی کوتاه به ملایان اموزش مملکت داری دهد تا یادبگیرند پاراف یعنی چه وبه جای ان به حرف بختیار گوش می کردونوشته های خمینی را می خواند تا بفهمد درذهن این دیوانه شیفته قدرت وخون ریزی چه می گذرد وفقط به سخنان خمینی که برگرفته از انچه یزدی بنی صدر قطب زاده صادق طباطبایی وووبه خوردش داده بودند بود.زندانیان سیاسی تازه ازاد شده امکان یارگیری تشکل سازماندهی پیدا می کردند واحزاب وگروههای قدرتمندسیاسی شکل می گرفت.این را نیز هرگز ازیادنباید بردکه رژیم داروشکنجه ملایان تحکیم پایه های رژیم را مدیون خاینین حزب توده می باشدکه دررهبری سازمان چریکهای فدایی خلق ایران رخنه کرده بودند واندک رهبران چریگهای راستین فدایی خلق وفاداربه نظریات رهبران اولیه سازمان مسعود احمد زاده پویان مفتاحی مثل اشرف دهقانی محمد حرمتی پور فریبرز سنجری دران شرایط پرالتهاب کار سترگی برنمی امد
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم بهمن ۱۳۹۷ برابر با يازدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 17:10:02 توسط کارن
اری.زودرس.بود.اقای موسس وزارت اطلاعات.رژیم.داروشکنجه.ملایان.اماانقلاب.نبود یک قیام.شکوهمند.بودزودراگرامریکا.فرانسه انگلستان والمان دیرجنبیده بودندوواندکی دیرتردرگوادالوپ بایزدی وبهشتی نوکران خمینی .به توافق نمی رسیدند که شاه برود وخمینی بیاید تاکمونیستها وانقلابیون را کشتارنماید رهبری انقلاب به دست چریکهای فدایی خلق ایران افتاده بودوجریان خمینی ودارودسته اش به زباله دانی تاریخ سپرده شده بودند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
لاریجانی ها در گرداب:‌ ۱۰۰ میلیارد حق حساب تنها در یک پرونده! / توصیه به فاضل برای عدم بازگشت به کشور
فیلم/ ورق بازی در مراسم خیلی خیلی مقدس حج
کاریکاتور / قطار ارشاد
فیلم/ موج افشاگری علیه کارنامه صادق لاریجانی در رسانه‌های رسمی بالا گرفته
هانیه توسلی در صداوسیما «ممنوع‌التصویر شد» 
فرمانده یگان فاتحین سپاه کشته شد
عکس/ چشم روشنی به نوزادان با نام ائمه!!
فیلم/ آخوند مزاحم جنسی، استاد حوزه علمیه مشهد و دانشگاه‌های خراسان رضوی است
ورود وزارت اطلاعات و قوه قضاییه به انتشار فیلم «غیراخلاقی» استاد دانشگاه 
سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن در سوریه تلفات سنگینی را در برابر داعش متحمل شده و مواضع خود را ترک کرده‌اند
سرپرست اداره مهاجرت آمریکا با تحریف شعر حک شده بر مجسمه آزادی جنجال آفرید 
نماینده آمریکایی: تجاوز و زنا با محارم به بقای نوع بشر کمک کرده است
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: