بیانیه شش هزار کلمه‎ای علی خامنه‎ای؛ موعظه‎‌ای برای «کتمان حقیقت» و تکرار «توهم توطئه»


رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بیانیه‌‏ای که بیش از شش هزار کلمه‎ داشت به تشریح دستاوردهای انقلاب و کارنامه جمهوری اسلامی پرداخت و برای توجیه تحجّر نظام و زمامدارانش مدعی شد «جمهوری اسلامی متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیت‎های نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود به شدّت پایبند!»

علی‌ خامنه ای عنوان کرده «انقلاب اسلامی پس‌از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی‎شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع می‌کند.»

او در بخشی از این بیانیه هفت توصیه به مردم و مسئولان کرده که شامل «علم و پژوهش»، «معنویّت و اخلاق»، «اقتصاد»، «عدالت و مبارزه با فساد»، «استقلال و آزادی»، «عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن» و «سبک زندگی» است.

علم و پژوهش: حمله به قاجار و پهلوی‎

در بخش علم و پژوهش خامنه‎ای وضعیت جمهوری اسلامی را با عصر قاجار و پهلوی مقایسه کرده و گفته «عقب‌ماندگی شرم‌آور علمی در دوران پهلوی‌ها و قاجارها در هنگامی که مسابقه‌ی علمی دنیا تازه شروع شده بود، ضربه‌ی سختی بر ما وارد کرده و ما را از این کاروان شتابان، فرسنگ‌ها عقب نگه داشته بود. ما اکنون حرکت را ‌آغاز کرده و با شتاب پیش می‌رویم…!»

معنویّت و اخلاق: حمله به شبکه‎های اجتماعی

خامنه‎ای در بحث اخلاقیات و معنویات به اینترنت و شبکه‎های اجتماعی حمله کرده و هشدار داده «ابزارهای رسانه‌ای پیشرفته و فراگیر» امکان بسیار خطرناکی در اختیار کانون‎های ضدمعنویت و ضداخلاق گذاشته و تهاجم روزافزون دشمنان به دل‎های پاک جوانان و نوجوانان و نونهالان را در پی داشته است. او تاکید کرده دستگاه‌های مسئول حکومتی در این‌باره وظایفی سنگین بر عهده دارند و باید هوشمندانه و کاملاً مسئولانه صورت گیرد و باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت جامعی تنظیم و اجرا شود.

اقتصاد: منشاء مشکلات توطئه‌ی خارجی است

رهبر نظام در مقدمه توصیه‎های اقتصادی تیر خلاص را شلیک و تاکید کرد «اقتصاد هدف جامعه‌ی اسلامی نیست» ولی وسیله‌ای است که بدون آن نمی‌توان به هدف‌ها رسید!

او اعتراف کرده «عملکردهای ضعیف، اقتصاد را از بیرون و درون دچار چالش ساخته» و با تاکید روی ضعف ساختاری و ضعف‌های مدیریتی «وابستگی اقتصاد به نفت»، «دولتی بودن بخش‌هایی از اقتصاد»، «نگاه به خارج و نه به توان و ظرفیّت داخلی»، «بودجه‌بندی معیوب و نامتوازن»، «عدم ثبات سیاست‎های اجرایی اقتصاد» و مسائل دیگر را عیوب اقتصاد ایران دانسته و بدون اینکه اشاره‎ای به نقش خود به عنوان «ولایت مطلقه فقیه» در بروز این وضعیت کند گفته نتیجه‎ی همه آنها مشکلات زندگی مردم از قبیل بیکاری جوان‌ها، فقر درآمدی در طبقه‌ی ضعیف و امثال آن است.

خامنه‎ای راه‌ حل این مشکلات را سیاست‌های «اقتصاد مقاومتی» دانسته و تاکید کرده، اینکه کسی گمان کند «مشکلات اقتصادی صرفاً ناشی از تحریم است و علّت تحریم هم مقاومت ضداستکباری و تسلیم نشدن در برابر دشمن است، پس راه‌ حل، زانو زدن در برابر دشمن و بوسه‌زدن بر پنجه‌ی گرگ است» خطایی نابخشودنی است.

رهبر نظام افزوده «این تحلیل سراپا غلط، هرچند گاه از زبان و قلم برخی غفلت‌زدگان داخلی صادر می‌شود، امّا منشأ آن، کانون‌های فکر و توطئه‌ی خارجی است که با صد زبان به تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران و افکار عمومی داخلی القاء می‌شود.»

مبارزه با فساد و عدالت: فساد زمان پهلوی‌ها بیشتر بود!

بخش دیگر توصیه‎های خامنه‎ای مربوط به عدالت و مبارزه با فساد است و تاکید کرده این دو لازم و ملزوم یکدیگرند. او در این بخش با قیاس حکومت خودش و امام اول شیعیان فساد را پذیرفته و گفته «وسوسه‌ی مال و مقام و ریاست، حتّی در عَلَوی‌ترین حکومت تاریخ یعنی حکومت خود حضرت امیر‌‌المؤمنین کسانی را لغزاند، پس خطر بُروز این تهدید در جمهوری اسلامی… هرگز بعید نبوده و نیست.»

وی سپس برای چندمین بار به پهلوی‎ها حمله کرده و گفته «البتّه نسبت فساد در میان کارگزاران حکومت جمهوری اسلامی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر و به خصوص با رژیم طاغوت که سر تا پا فساد و فسادپرور بود، بسی کمتر است و بحمداللّه مأموران این نظام غالباً سلامت خود را نگاه داشته‌اند، ولی حتّی آنچه هست غیرقابل قبول است.»

در این بند او فراموش کرده در مورد وضعیت عدالت در جمهوری اسلامی حرفی بزند و صرفاً به اهمیت اجرای آن در اسلام بسنده و توصیه کرده که باید اجرا شود!

استقلال و آزادی: محدوده‎ای به اندازه‎ی ارزش‎های الهی

رهبر جمهوری اسلامی هر چه به انتهای بیانیه‌‏اش می‎رسد توصیه‌‏های خود را کوتاه‎تر کرده و از بیان جزئیات و پرداختن به وضعیت واقعی کشور خودداری کرده است. او گفته حکومت‌ها موظّف به تأمین استقلال و آزادی‌اند و مدعی شده مردم ایران آن را چهل سال پیش به دست آوردند و ثمره‌اش «شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب» است. او در پایان این بخش در مورد استقلال و آزادی گفته: «استقلال نباید به معنی زندانی کردن سیاست و اقتصاد کشور در میان مرزهای خود، و آزادی نباید در تقابل با اخلاق و قانون و ارزش‌های الهی و حقوق عمومی تعریف شود.»

عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن: الگوی ستیز با آمریکا و اسرائیل

خامنه‎ای با حرف‌های تکراری در بیانیه‌ی طولانی خود بر «نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت» تاکید کرده و گفته باید در برابر سلطه‌ی آمریکا و صهیونیسم، همکاران خائن آنها در منطقه ایستاد و تاکید کرد همه اینها بخشی از مظاهر جمهوری اسلامی است و «جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی‌آمد.»

سبک زندگی: دغدغه همیشگی

اینکه رهبر جمهوری اسلامی در اوج بحران خود و وضعیت معیشتی مردم، در مورد سبک زندگی آنها هم نسخه بپیچد در نوع خود جالب است. او تازه تاکید کرده «سخن لازم در این‌باره بسیار است و آن را به فرصتی دیگر وامی‌گذارم و به همین جمله اکتفا می‌کنم که تلاش غرب در ترویج سبک زندگی غربی در ایران، زیان‌های بی‌جبران اخلاقی و اقتصادی و دینی و سیاسی به کشور و ملّت ما زده است؛ مقابله با آن، جهادی همه‌جانبه و هوشمندانه می‌طلبد که باز چشم امید در آن به شما جوان‌ها است.»

پیش از انتشار این بیانیه تبلیغات فراوانی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی شده بود که گویا علی خامنه‌ای می‌خواهد حرف‌های خیلی مهمی بزند بطوری که از آن به عنوان «دستورالعمل راهبردی» نام برده شد و حتی ادعا شد مربوط به کلیدخوردن اصلاحات و تغییرات است. اما این بیانیه نیز نه تنها نکته‌ی جدیدی نداشت بلکه موعظه‎ای تکراری در جهت تثبیت همان اصولی است که چهل سال پیش خمینی هم تکرار می‌کرد! با این تفاوت که اگر سخنان خمینی در چهل سال پیش هنوز تجربه نشده بود، امروز مردم دیگر گوششان از این موعظه‌های توخالی پر است و تره هم برای زمامداران جمهوری اسلامی خرد نمی‌کنند.
کیهان لندن

[کد مطلب: 176318] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۹ ، 00:08:30 توسط نکته سنج
در پفته هر بیسوادی بیش از این فرمایشات بیهوده و عبث رهبر سغیه میتوان مطلب پیذا کرد. در دوره پهلوی که از دوره شما بمراتب بهتر بود دانشگاههای ایران نخبه تربیت میکردند و استعداد ایرانیان شکوفا شده بود. دانشجویان دانشکاه آریا مهر اینک بر پژوهش های فضائی جهان کار میکنند و فارغ التحصیل های فیضیه برای امام ته چاه فرضیه عرضه میکنند و امثال شیخ نادان مصباح یزدی میخواهد جوانان مارا ارشاد نماید این است آنچه خامنه ای پیشرفت علمی مینامد. تو ای مفلوک لیاقت آنرا هم نداری که در مدرسه های ابتدائی زمان شاه شاگرد باشی. کار تو تخریب و فحاشی و دروغ گوئی و سفسطه است و بس. تورا چه که در باره علم حرف بزنی؟ تو اگر سبک زندگی غرب را رد میکنی بجای آن چه سبکی برای زندگی درست را میتوانی پیشنهاد دهی؟ سبگ بردگی زنان توسط شوهران؟ بنظر تو مرد باید زنش را باچوب بزند یا زنجیر؟ قطر چوب باید باندازه کدام انگشت مرد باشد؟ با این لاطائلات تو چه داری که ارائه دهی؟ برو که هیچکس تورا نمیخواهد حتی آنها که هنوز اعتقادی بااسلام برایشان باقی است!! تنها یارانت دزدانی هستند که تو در چپاول بآنها آزادی و قدرت دادی//
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 20:09:36 توسط ابراهیم
در آستانه اجلاس ورشو، اخوند دیکتاتور علی خامنه ای متوهم و خواب آلود به ترسیم نقشه 40 سال آینده حکومت لرزان خود نشسته است تا طوفان خبری این اجلاس را کم اثر کند ..
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم بهمن ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 18:12:58 توسط آذر
اینکه خامنه ای چشم بر وضعیت بحرانی حاکم بسته، اینکه رئیس کابینه به اصطلاح تدبیر و امید هم با زدن نعل وارونه به تکرار سخنان شیرین و تزریق امیدهای واهی در جامعه روی آورده است، اینگونه نیست که آنان از وضعیت شکننده و نابسامانی که در آن گرفتارند، بیخبرند. اتفاقا درست برعکس است و آنان بیش از هر کسی بر خرابی اوضاع کشور و بحرانهای متعددی که حاکمیت در آن گرفتار است، آگاهند. آنان، دقیقا چون به بن بست رسیده اند، به انکار روی آورده اند. خامنه ای و روحانی باید بدانند و البته خوب هم میدانند که انکار بحران معضلی را حل نمیکند. انکار بحران و سرپوش گذاشتن بر انبوه نابسامانی های کشور در عمل مهر تائیدی بر شکست، ناتوانی و به بن بست رسیدن نظام ج-ا، است. نظامی که در تمام عرصه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شکست خورده و توده های مردم ایران نیز به این حقیقت رسیده اند که ج-ا، رفتنی است. و زمان آن فرا رسیده است که در پی یک رشته اعتراضات سرتاسری و شکل گیری اعتصاب عمومی سیاسی همراه با قیام مسلحانه توده ای این نظام ارتجاعی و سراپا پوسیده را به گورستان تاریخ بسپاریم و بر ویرانه های آن حکومت شورایی را بنا نهیم.
ساير مطالب اين بخش
دختران مجرد ایرانی در صف مادر شدن 
کاخ سفید: ۲۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه باقی می‌مانند 
هشت میلیون کودک ایرانی «روزانه ۹۰ دقیقه سرگرم بازی‌های رایانه‌ای» هستند 
فيلم/ فریادهای یک کارگر مظلوم شرکت نیشکر هفت تپه بر سر محمد شریعتمداری یکی از وزرای بی‌کفایت جمهوری اسلامی 
فيلم/ دلار بالا می‌رود، خودرو را گران می‌کنید، ارزان می‌شود، باز هم خودرو را گران می‌کنید! حداقل خودروهای‌تان را کیلویی بفروشید که معیار قیمت‌گذاری برای مردم مشخص شود 
پربازديدهای اين بخش
واکنش‌ها به یک دیوارنگاره جدید در میدان پرتردد تهران +  عکس
وقیح الله خامنه‌ای : پوشیدن لباسی که "لباس غیرمسلمانان"  است جایز نیست ( این موجود که سمبلی از اوج واپسگرای و ظلم است 1400 سال دیر بدنیا آمده است )
عکس/ جشن ارتجاعی تکلیف در قبر خمینی
فیلم / یک خانم به دنبال تذکر به مهناز افشار درباره حجابش در جلوی سینما
عکس/ صف مرغ در بوشهر
فیلم/ بندرلنگە / افتضاح نمایش مردمی بودن نظام! در سفر روحانی به بندلنگه
فيلم/ حمايت مردم ار وريا غفوری؛ «وریای باغیرت / حرف تو حرف ملت»، بازی استقلال-پارس جنوبی 
دوره «گشت‌ارشاد» به پایان رسیده است!
اظهار عجز در مقابل فیلم برداری شهروندان توسط موبایل
فيلم/ حمله وحشیانه با گاز فلفل برای حجاب 
احتمال رقم خوردن «معامله قرن» وجود دارد
فيلم/ واکنش مهنازافشار( بازیگر ) به اعتراض یک آمر به معروف (فضول) و اینکه باید حجابت را حفظ کنی 
فيلم/ يکم اسفندماه؛ مسدود شدن اتوبان نیایش تهران توسط کسبه‌ی بازار جنت در تهران/ کسبه به غارت شدن اموال‌شان اعتراض داشته‌اند/ پلیس از شوکر برای متفرق کردن مردم استفاده کرد! 
آگهی های تجارتی