احمد توکلی: «فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست» 

 
به گزارش سایت نزدیک به سپاه قدس، (مشرق)، احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سازوکار مالی جدید اروپا موسوم به اینستکس نامه‌ای خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگان مجلس نوشته است. 

در بخشی از نامه چنین آمده است:

«خشت اولی که کج نهاده شد... این ساز و کاری است که اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا و نهادی است که از تجارت مشروع اروپا با ایران حمایت می‌کند، با تمرکز ابتدایی بر بخش‌هایی که برای مردم ایران اساسی است، مانند دارو، تجهیزات پزشکی و اقلام غذایی کشاورزی. [یعنی] این شرکت خصوصی است و تجارت را با شرکت خصوصی مشابه‌ای در ایران انجام می‌دهد. این شرکت فقط ثبت شده و هنوز روش و ضوابط کار مشخص نیست! و به دلیل مشکلات فنی تبیین طرز کارش ماه‌ها زمان خواهد برد. البته این نهاد یک انحصارگر فروش است؛ چرا که کشورهای دیگر، اگر بخواهند، از طریق اینستکس به این تجارت وارد می‌شوند. گرچه اینستکس لفظ تجارت را به غذا و دارو محدود نمی‌کند، ولی آغاز از این کالاها که به طور رسمی و بین‌المللی تحریم پذیر نیست، به معنی این است که اروپا قصد هیچ مقاومتی در قبال آمریکا را ندارد و اگر بتواند حداکثر به همین بسنده می‌کند.

این فرمول تحقیرکننده حتی «نفت در برابر غذا» نیست که برای عراق زمان صدام حسین وضع کرده بودند. چون اروپایی‌ها نفت ما را نمی‌خرند فقط به عنوان یک منجی به ما اجازه می‌دهند با پول نفتی که آنها اجازه فروشش را داده‌اند، از آنها غذا و دارو را به قیمتی که فروشنده انحصارگر تعیین می‌کند بخریم تا از گرسنگی و بیماری نجاتمان بدهند! فقط به این تحقیر بسنده نشده است. بیانیه همچنین برای ایران تکلیف تعیین می‌کند که شرکتی شفاف تشکیل دهد که طرف معامله باشد. تازه این سازوکار که معلوم نیست چه وقت اعمال می‌شود مشروط است بر اینکه ایران به سرعت FATF را بپذیرد!

سه روز پیش ۴ فوریه ۲۰۱۹، شورای اروپا در جمع‌بندی خود از وضعیت بین اروپا و ایران، در حالی که با صراحت «از اجرای تمام و کمال و مؤثر تعهدات برجامی ایران» یاد می‌کند، از خیانت و عهدشکنی هم‌پیمان اصلی‌اش تنها اظهار تأسف می‌نماید؛ و در حالی که مکرراً تکالیفی بر ایران بار می‌کند، بار دیگر وقیحانه منت بر سر ایران می‌گذارد که اینستکس را برای تجارت به ویژه در حوزه «مربوط به حیات مردم ایران» عملیاتی می‌کند. فعالیت این سازوکار نیز تابع قوانین اروپا و قطعنامه‌های شورای امنیت است!

در قبال این همه تحقیر و توهین و استکبار و زیاده‌خواهی و عهدشکنی و حق به جانبی اروپا و دخالت‌های ناروا در مسائل داخلی ما، سخنگوی وزارت خارجه از اینستکس، سازوکار ضد منافع ملی ایران، استقبال می‌کند و آن را «بی‌شک گامی مهم و مثبت» تلقی می‌کند و گله‌مندی نسبت به اروپا را به خاطر تأخیر از دست نمی‌دهد. در بیانیه‌ای، وزارت خارجه نیز از «مواضع مثبت اعلامی اروپا» استقبال می‌کند.

آقای رئیس‌جمهور! و آقایان وزرا! کسر شأنشان نیست این رفتار متکبرانه، مزورانه و عهدشکنانه را مثبت می‌نامند؟» 

##

[کد مطلب: 176347] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم بهمن ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم فوريه ۲۰۱۹ ، 05:11:29 توسط کیوان
این مردک خودش جزو این گروه تبهکار و جنایتکار است امیدوارم همه تان ه چه زودتر گورتان را گم کنید شاید بشود این مملکت ویران را در نقطه صفر قرار داد و در جهت آبادی ایران حرکت کرد والا تا این مزدوران بر سر کار هستند در جهت ویرانی ایران در حرکتیم
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم بهمن ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم فوريه ۲۰۱۹ ، 16:40:36 توسط نکته سنج
آقای توکلی، درتامه تان از کج بودن خشت اول صحبت کرده اید که از مصادیق پر بار زبان فارسی است. اما فکرده اید که بفرمائید خشت اول را در روابط بین المللی چه کسی و چه زمانی کج نهاد که این دیوار ارتباط ما با دنیا تا ثریاکج خواهد رفت. خشت اول را خمینی که شما ازاو بخوبی یاد میکنید (مجبورهستید) وخود را معمار ساخت کشر قرار داد کج گذرد. او نه تنهادر روابط با جهان که در همه موارد خشتهای اولیه را بصورت نا مناسبی کج نهاد وکشو را بویرانی کشاند. این معمار ناشی وعقده ای درآغاز کار ناشیانه خود دنیا را تهدید کرد و گفت "ما انقلابمان را بهمه جهان صادر میکنیم" رهبر ناشی تو مهار اسب را درست در دست نگرفته تاختن را شروع کرده ای. معمار اول که بگور رفت دومی هم تازیدن را بیشترکرد ودنیا دیدکه عده ای وحشی با یادگار و مدل ازدزدان و سرگردنه گیران 14 قرن قبل عربستان میخواهند فرهنگ وتمدن جهانی را وارونه سازند دنیا به یک تعادل نسبی رسیده وحکومتهائی حتی بظاهر قانون گرا ازطرف وحوشی ماند خمینی بتهدید افتاده اندو البته همه حالت دفاعی میگیرند. معمار دوم هم مغر.ر تر و سفیهانه تر بر همان طبل ناموزون میکود و نمیفهمد چه میکند
ساير مطالب اين بخش
دختران مجرد ایرانی در صف مادر شدن 
کاخ سفید: ۲۰۰ نیروی آمریکایی در سوریه باقی می‌مانند 
هشت میلیون کودک ایرانی «روزانه ۹۰ دقیقه سرگرم بازی‌های رایانه‌ای» هستند 
فيلم/ فریادهای یک کارگر مظلوم شرکت نیشکر هفت تپه بر سر محمد شریعتمداری یکی از وزرای بی‌کفایت جمهوری اسلامی 
فيلم/ دلار بالا می‌رود، خودرو را گران می‌کنید، ارزان می‌شود، باز هم خودرو را گران می‌کنید! حداقل خودروهای‌تان را کیلویی بفروشید که معیار قیمت‌گذاری برای مردم مشخص شود 
پربازديدهای اين بخش
واکنش‌ها به یک دیوارنگاره جدید در میدان پرتردد تهران +  عکس
وقیح الله خامنه‌ای : پوشیدن لباسی که "لباس غیرمسلمانان"  است جایز نیست ( این موجود که سمبلی از اوج واپسگرای و ظلم است 1400 سال دیر بدنیا آمده است )
عکس/ جشن ارتجاعی تکلیف در قبر خمینی
فیلم / یک خانم به دنبال تذکر به مهناز افشار درباره حجابش در جلوی سینما
عکس/ صف مرغ در بوشهر
فیلم/ بندرلنگە / افتضاح نمایش مردمی بودن نظام! در سفر روحانی به بندلنگه
فيلم/ حمايت مردم ار وريا غفوری؛ «وریای باغیرت / حرف تو حرف ملت»، بازی استقلال-پارس جنوبی 
دوره «گشت‌ارشاد» به پایان رسیده است!
اظهار عجز در مقابل فیلم برداری شهروندان توسط موبایل
فيلم/ حمله وحشیانه با گاز فلفل برای حجاب 
احتمال رقم خوردن «معامله قرن» وجود دارد
فيلم/ واکنش مهنازافشار( بازیگر ) به اعتراض یک آمر به معروف (فضول) و اینکه باید حجابت را حفظ کنی 
فيلم/ يکم اسفندماه؛ مسدود شدن اتوبان نیایش تهران توسط کسبه‌ی بازار جنت در تهران/ کسبه به غارت شدن اموال‌شان اعتراض داشته‌اند/ پلیس از شوکر برای متفرق کردن مردم استفاده کرد! 
آگهی های تجارتی