جزئیات پروژه اعتراف گیری در گفت و گو با نزدیکان اسماعیل بخشی و سپیده قلیان


نزدیک به 35 روز پس از بازداشت دوباره اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، بر اساس خبرهای منتشر شده در کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، فشارها بر این دو زندانی برای گرفتن اعترافات تلویزیونی از آنها افزایش یافته است. پیشتر هم اعلام شده بود اسماعیل بخشی و سپیده قلیان وضعیت سلامتی مناسبی ندارند اما اداره اطلاعات اهواز و دادستانی دزفول با هدف تشدید فشار بر این دو فعال از ارائه خدمات پزشکی به آنان خودداری می‌کند. برخی خبرهای رسیده به ایران وایر نشان می‌دهد پروژه اعتراف‌گیری از این دو فعال کارگری زندانی این بار با ابعاد گسترده‌تری دنبال می‌شود و انتقال امیر امیرقلی، دیگر فعال زندانی از تهران به اهواز بخشی از این پروژه جدید امنیتی است.

آن‌چنان که کانال مستقل کارگران هفت‌تپه اعلام کرده است امیر امیرقلی برای مشارکت دادن در پروژه اعتراف اجباری به اهواز منتقل شده است تا بخش دوم فیلم طراحی سوخته ضبط شود: «امیر امیرقلی، که به علت نوشتن مطالبی در حمایت از کارگران هفت‌تپه دستگیر شده بود مدتی است که به اطلاعات اهواز منتقل شده و برای اعتراف اجباری در مقابل دوربین تحت فشار شدید و آزار قرار گرفته است.»

یکی از اعضای خانواده‌ها به ایران وایر می‌گوید اسماعیل و سپیده زیر فشار هستند تا با پروژه جدید اعتراف‌گیری و سناریوی جدید وزارت اطلاعات همکاری کنند: «ماموران اطلاعاتی هر بار که مساله بازداشت و سرکوب اسماعیل و سپیده به صدر اخبار برمی‌گردد، سراغ خانواده‌ها می‌آیند و می‌خواهند خانواده‌ها سکوت کنند تا آن‌طور که خودشان می‌گویند "آن‌ها مشکل را در آرامش حل کنند" ما می‌دانیم همین یعنی این‌که آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند از این بچه‌ها اعتراف بگیرند و این نگرانی ما را بیشتر می‌کند چون به معنای آزار بیشتر اسماعیل و سپیده است. آن‌ها می‌گویند این بچه‌ها فریب خورده‌اند و اگر همکاری کنند ما مشکل آن‌ها را حل می‌کنیم. ما می‌دانیم "همکاری کنند" یعنی در مورد خودشان و فعالیت‌های قانونی و مسالمت‌آمیزشان دروغ بگویند.»

تلاش برای ساکت کردن خانواده و نزدیکان فعالان زندانی در ایران پیش از این نیز سابقه داشته است. به گفته این عضو خانواده این دو فعال زندانی وقتی خانواده سپیده قلیان اعلام کردند در اعتصاب و اعتراض به خانواده اسماعیل می‌پیوندند، اطلاعات با آن‌ها تماس گرفته است: «اطلاعات سرآسیمه به خانواده زنگ زدند و گفتند بیایید کارتون داریم، مامور اطلاعاتی به پدر و مادر سپیده گفته حالا شما آرام باشید، ما که مقصر نیستیم، این‌ها خودشان برای خودشان و ما و شما دردسر درست کرده‌اند، این دروغ شکنجه چه بود گفتند، حالا شما شلوغش نکنید ببینیم چکار می‌توانیم بکنیم" چه کمکی؟ از تحصن مشترک خانواده‌ها می‌ترسند، می‌خواهند با دروغ ما را ساکت کنند.»

کانال مستقل هفت‌تپه نوشته است طراحی فضایی طبیعی‌تر برای تهیه فیلم اعترافات بخشی از پروژه جدید اعتراف‌گیری است: «دستگاه اطلاعات در حال تهیه به اصطلاح مستند دیگری است که در ادامه " طراحی سوخته" منتشر کند زیرا متوجه شده‌اند آن فیلم اعترافات اجباری مورد تنفر جامعه قرار گرفته است و تیرشان به سنگ خورده است. این بار قصد دارند، با شکلی "زیباتر" و در حالی که بازداشت شدگان را از نظر ظاهری تمیزتر و آراسته‌تر کرده‌اند آن‌ها را جلوی دوربین برای اعترافات اجباری ببرند تا به این وسیله مثلا به اذهان تلقین کنند که آن‌ها تحت فشار و شکنجه نبوده و به اصطلاح، با میل خود اعتراف کرده‌اند.»

یکی از فعالان کارگری هفت‌تپه می‌گوید پروژه اعتراف‌گیری از این هم بزرگ‌تر است و به نظر می‌رسد اداره اطلاعات با درسی که از فیلم اعترافات قبلی با عنوان طراحی سوخته گرفته است این بار قصد دارد کل فعالیت‌های کارگری هفت‌تپه را جزیی از پروژه خارجی برای ناامن کردن ایران معرفی کند. این نکته‌ای است که برخی از منابع داخل زندان نیز در گفتگو با ایران وایر تائید کرده‌اند. یکی از این منابع به ایران وایر می‌گوید: «سراغ چند زندانی کارگری در چند زندان استان تهران و البرز رفتند تا ازشون فیلم بگیرن درباره یکی از فعالان سرشناس جنبش کارگری. میخوان اعترافات رو زیادتر کنن علیه ایشون و بعد با اتصال دان ایشون به هفت‌تپه این طور تلقین کنند که یک شبکه مخوف بزرگ در کار بوده و همه این‌ها به هم وصل هستند و از خارج خط می‌گیرند.»

کانال مستقل هفت‌تپه در واکنش به خبر تلاش‌ها برای این اعتراف‌گیری تازه نوشته است که این سناریوها از نظر کارگران هفت‌تپه از قبل سوخته و بی‌اعتبار تلقی می‌شوند: «ما کارگران هفت‌تپه، تلاش اطلاعات برای اعتراف‌گیری اجباری را محکوم کرده و آن را در ادامه سیاست سرکوب کارگران و سرکوب و آزار حامیان آنها می‌دانیم. فیلم های اعترافات اجباری که در آینده منتشر خواهد شد هم مانند طراحی سوخته، از قبل سوخته و بی‌اعتبار است و تنها و تنها خشم و نفرت کارگران و افکار عمومی را به دنبال خواهد داشت.»

این کانال همچنین از کارگران و افکار عمومی دعوت کرده است که در برابر این فشارها برای اعتراف‌گیری و ناچار کردن اسماعیل بخشی و سپیده قلیان برای ندامت نویسی و تعهد دادن موضع بگیرند. این کانال همچنین نوشته است که در صورت آزاد نشدن این دو فعال زندانی، اعتراضات کارگری هفت‌تپه از سر گرفته خواهد شد، از دولت ایران به سازمان جهانی کار و سازمان ملل شکایت خواهند برد.

به نظر نمی‌رسد اعتراف‌گیری بتواند افکار عمومی را با اتهامات دستگاه امنیتی علیه فعالان هم نظر کند، همچنان‌که فعالان کارگری هفت‌تپه نوشته‌اند: «حتی اگر فیلم اعتراف اجباری را سریالی کرده و هفتگی هم پخش کنند مشکل خودشان را بیشتر کرده و نفرت و خشم ما را بیشتر می‌کنند. مشکل جای دیگری است: خصوصی سازی مشکل ماست. ما از تمام بازداشت شدگان اعلام حمایت کرده و پخش هرگونه فیلم اعتراف اجباری را محکوم می‌کنیم.»

عضو خانواده بازداشتی‌ها به ایران وایر می‌گوید با تمام این‌ها ما می‌دانیم که پروژه اعتراف‌گیری حتی در همان حد ناچار کردن اسماعیل بخشی و سپیده قلیان به اعتراف جلوی دوربین تاکنون موفق نبوده است: «تا اینجا خبر داریم که بچه‌ها تن نداده‌اند، البته اطلاعاتی‌ها خیلی دارند زور می‌زنند نه فقط روی این بچه‌ها که روی فعالان کارگری در جاهای دیگر و زندان‌های دیگر هم. باید این موضع رسانه‌ای شود تا اطلاعاتی‌ها بدانند که این وضعیت پیشاپیش محکوم است. ما نمی‌دانیم بچه‌ها چقدر می‌توانند این فشارها و شکنجه‌ها را تاب بیاورند. اما هرچه هم رخ دهد ما می‌دانیم عزیزان ما سربلند هستند.»

همین عضو خانواده می‌گوید هر بار فشار رسانه‌ای درست شده است به بچه‌ها اجازه داده‌اند با خانواده تماس بگیرند و همین موجب امیدواری خانواده‌ها هم شده است چنان‌که انتظار دارند با شکست پروژه اعتراف‌گیری بچه‌ها هفته آینده آزاد شوند: «این‌که وکیل گفته است بازداشت یک ماه دیگر تمدید شده است، الزما درست نیست، دست‌کم ما در این باره مطمئن نیستیم، اطلاعات شدیدا سعی داره در روزهای آتی فشار بیاره برای اعتراف گرفتن، از خانواده‌ها هم خواستن سکوت کنن و رسانه‌ها رو ساکت کنن، ممکن است اگر تیرشون به سنگ بخوره در هفته آینده اسماعیل و سپیده آزاد شوند، ما خیلی امیدواریم. البته این را هم بگویم به خانواده‌ها چند بار تا حالا گفته‌اند می‌خواهند بچه‌ها را منتقلشون کنن تهران.»

با توجه به این‌که به وکلای اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اجازه نداده‌اند به پرونده این دو بازداشتی دسترسی داشته باشند و در دو دیداری هم که خانواده‌ها با آن‌ها داشته‌اند آقای بخشی و خانم قلیان امکان نیافته‌اند که جز احوال‌پرسى در مورد چیز دیگری سخن بگویند، هنوز مشخص نیست دور دوم پروژه امنیتی سازی اعتراضات کارگری هفت‌تپه از سوی اطلاعات چگونه پیش خواهد رفت و با توجه به عدم اعتماد و باور افکار عمومی به فیلم‌ اعترافات اجباری تحت فشار؛ وزارت اطلاعات چگونه ادامه سیاست سرکوب را پیش خواهد برد.

شاهد علوی/ ایران وایر

[کد مطلب: 176935] [تاريخ انتشار: سوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهارم اسفند ۱۳۹۷ برابر با بيست و سوم فوريه ۲۰۱۹ ، 05:06:01 توسط شیما
رژیم هر چقدر هم .... خود را پاره کند دیگر هیچکس باورشان نمیکند.تمام این خودشیرینی ها نیز برای راضی نگه داشتن آقا جون است که چشم و گوشش فقط چاپلوس های اطرافش را می‌بیند و خبر ندارد که در مملکت چه میگذرد و کارگران شریفی که حق و حقوق خود را می خواهند جاسوس دشمن می داند.
نوشته شده در تاريخ سوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۱۹ ، 22:17:50 توسط کارگر تبعیدی
این رژیم برای بی شرمی مرزی نمیشناسد. شرم را خواهندگفت، کیلویی چند؟! این منافق است، آن چپ نماست، آن موسادی است، آن یکی عمال عربستان است، این یکی جاسوس سی آی آ میباشد، این فتنه گر است، آن دژمن است،...خلاصه در توبره شان از این برچسبها کم ندارند. ما هم به هیچ وجه نباید از این رژیم گله مند باشیم ، مگر اینکه به آن متوهم باشیم. تنها بر هم خوردن توازن قوا به نفع کارگران و دیگر اقشار خلق است که میتواند، تمام این نمایشات مشمعز کننده اعتراف گیری و اتهامات بی پایه و اساس رژیم را بر هم بزند. آنها صدای انقلاب سرخ مان را خواهند شنید و در اعترافاتشان خواهند گفت:"آری، هزاران زندانی سیاسی و عادی را قتل عام کردیم، حاصل دسترنج کارگران را غارت کردیم و گرسنگی و مرگ را به آنها تحمیل کردیم، حق تعیین سرنوشت را از ملتهای تحت ستم گرفتیم و همه چیزشان را همچون اشغالکران به یغما بردیم و جوانانشان را کشتیم، کرامت زنان و حتی دخترکان را به عنوان کشتزار برای نیاز جنسی مردان تباه کردیم، انسانیت را تباه کردیم و.." آری اگر ما کارگران و تهیدستان متحد، سازماندهی شده و قوی باشیم، بدون تردید این رژیم جنایتکار اعتراف خواهد کرد
نوشته شده در تاريخ سوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با بيست و دوم فوريه ۲۰۱۹ ، 16:32:27 توسط آذر
دستگاه قضایی ج-ا، بعنوان بخش مهمی از دستگاه سرکوب، وظیفه دارد تا زندانیان سیاسی از کارگر و معلم تا جوانان، زنان و روشنفکران را که به دلیل مبارزاتشان با این رژیم سفاک دستگیر میشوند، با بهره‌گیری از زندان (بویژه سلول‌های انفرادی) و شکنجه، برگزاری دادگاههای نمایشی با محروم کردن آنها از حق داشتن وکیل و بالاخره صدور احکام زندان و اعدام و مجبور ساختنشان به شرکت در نمایشهای سوخته با اعترافات ساختگی در هم بشکند و به این ترتیب ضمن ایجاد رعب در دل پیشروترین بخشهای جامعه، نیروهای پیشرو و مبارزی را که دستگیر شده‌اند، از چرخه‌ٔ مبارزه با رژیم خارج سازد. اینکه دستگاه قضایی رژیم همراه با دیگر دستگاههای سرکوب ج-ا، همچون سپاه، وزارت اطلاعات و غیره در ماههای اخیر بر شدت سرکوب افزوده و این را بطور مثال در نوع برخورد با اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و فعالان محیط زیست میبینیم بیش از هر چیز نتیجه‌ٔ اعتلای مبارزات توده‌هاست. رژیم با تشدید سرکوب بعنوان مهمترین ابزاری که برای مقابله با گسترش اعتراضات توده‌ای در دست دارد، به مقابله با مبارزات توده‌ها برخاسته است این دیگر اما، بیانگر ضعف و به آخر خط رسیدن رژیم است.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: