سازمان عفو بین‌الملل: اوضاع حقوق بشر در ایران وخیم‌تر شده است


در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده که وضعیت حقوق بشر در ایران در سال گذشته به شدت رو به وخامت رفته است. در این گزارش به اعتراضات مردم به افزایش فقر و فساد، سرکوب تظاهرات، دستگیری و شکنجه بسیاری از منتقدان اشاره شده است.

به گزارش دویچه ول] سازمان عفو بین‌الملل در گزارش مفصلی به بررسی همه جانبه وضعیت حقوق بشر در سال  ۲۰۱۸ میلادی در ایران پرداخته است. در این گزارش با ذکر موارد متعدد تاکید شده که اوضاع حقوق بشر در کشور سیر نزولی شدیدی را طی کرده است.

سازمان عفو بین‌الملل به موارد متعددی از وخامت اوضاع در ایران از جمله اعتراض شدید مردم به گرانی و گسترش بی‌رویه فساد در کشور، برخورد شدید ماموران امنیتی با تظاهرات مسالمت آمیز مردم، دستگیری، شکنجه و محاکمات غیرعادلانه منتقدان اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۸ "شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه به طور گسترده اعمال شد و عاملان و آمران از مجازات مصون ماندند. شلاق، قطع عضو و سایر مجازات‌های بی‌رحمانه و غیرانسانی نیز به اجرا گذاشته شد. در طول سال، مقامات کماکان مرتکب تبعیض و خشونت گسترده بر پایه جنسیت، نظرات سیاسی، اعتقادات مذهبی، قومیت، گرایش جنسی، هویت جنسیتی و معلولیت شدند".

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود از موارد متعدد و سیستماتیک محدودیت آزادی مذهب و عقیده در ابعاد حقوقی و عملی و صدور تعداد بالای احکام اعدام و  محاکمه‌های غیرمنصفانه و اجرای اعدام‌ها در ملاء عام و اعدام محکومانی که درزمان وقوع جرم، سن آنان کمتر از ۱۸ سال بوده نوشته است.

محدودیت‌ها در آزادی بیان، انجمن‌ها و اجتماعات

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل آمده است که در سال میلادی گذشته "مقامات ایران بیش از پیش حق آزادی بیان، تشکیل انجمن و تجمعات صلح‌آمیز را سرکوب کردند و صدها تن را با اتهامات بی‌اساس تهدید امنیت ملی در زندان‌ها نگاه داشتند".

این سازمان حقوق بشری از جمله کسانی که در ایران با اتهامات گوناگون به زندان فرستاده شده‌اند، از "مخالفان سیاسی مسالمت‌آمیز، روزنامه‌نگاران، فعالان رسانه‌های اجتماعی، دانشجویان، فیلمسازان، موسیقی‌دانان و نویسندگان و مدافعان حقوق بشر از جمله وکلا، فعالان حقوق زنان، فعالان حقوق اقلیت‌ها، فعالان حقوق کارگران، فعالان محیط زیست، کنشگران علیه اعدام و افرادی که در پی یافتن حقیقت، عدالت و اقدامات جبرانی در ارتباط با اعدام‌ها و ناپدید کردن‌های قهری گسترده‌ی دهه ۶۰"  نام می‌برد.

سازمان عفو بین‌الملل در این گزارش به بررسی موارد استفاده بیش از حد از نیروی قهر در سال گذشته در ارتباط با سرکوب اعتراضات به فقر و فساد در کشور پرداخته و از بازداشت‌ها و حبس‌های خودسرانه نوشته است.

به گزارش این سازمان مدافع حقوق بشراغلب دستگیرشدگان در ایران از امکان انتخاب و دسترسی به وکیل محروم بوده‌اند. در ادامه گزارش با ذکر نمونه‌های متعدد از ادامه بازداشت نسرین ستوده و همسر او رضا خندان به جرم حمایت از زنانی که علیه حجاب اعتراض کردند و بازداشت وکلای دیگر از جمله امیر سالار داوودی، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی، فرخ فروزان، محمد نجفی، مصطفی دانشجو، مصطفی ترک همدانی، پیام درفشان و زینب طاهری یاد شده است.

سرکوب رسانه‌ها

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود از ایجاد محدودیت‌های کاری و دستگیری وبازداشت فعالان رسانه‌ها نوشته است. در این گزارش آمده که در سال گذشته "مدیران برخی از کانال‌های تلگرامی که از محبوبیت بالایی در ایران برخوردار هستند با مجازات‌های سنگین حبس روبرو شدند". در اردیبهشت ماه گذشته تلگرام فیلتر شد و فیسبوک، توییتر و یوتیوب همچنان فیلتر ماندند. میلیون‌ها ایرانی با استفاده از نرم افزارهای فیلترشکن هم‌چنان به استفاده از تلگرام ادامه دادند.

در ادامه گزارش آمده است که "سانسور رسانه‌ها و ایجاد اختلال در امواج شبکه‌های تلویزیونی ماهوارهای خارجی هم چنان ادامه داشت. تعدادی از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌های آنلاین به طرز خودسرانه دستگیر و بازداشت شدند؛ تعدادی نیز محاکمه و با احکام حبس و شلاق مواجه شدند. انجمن صنفی روزنامه‌نگاران همچنان در تعلیق ماند".

شکنجه  زندانیان

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود با ذکر نمونه‌های متعدد و جزئیاتی از "شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، از جمله حبس‌های انفرادی طولانی مدت به ویژه در دوران بازجویی، به صورت سیستماتیک" نوشته است که در سال گذشته همچنان نقض حقوق زندانیان ادامه پیدا کرده است. در این گزارش آمده که "زندانیان مجبور به تحمل شرایط بی‌رحمانه و غیرانسانی زندان‌ها، از قبیل ازدحام در سلول‌ها، غذای نامناسب، کمبود تختخواب، تهویه بد و شیوع حشرات بودند".

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه در باره حصر خانگی سران معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸ در ایران نیز اشاره کرده است.

محدودیت‌ها در آزادی مذهب و عقیده

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل در سالی که گذشت، آزادی مذهب و عقیده به صورت سیستماتیک، هم در بعد حقوقی و هم در عمل نقض گردیده است در این گزارش خاطر نشان شده که "مقامات ایران همچنان معتقدان دیگر ادیان و خداناباوران را مجبور کردند مطابق با مقررات و اصول مذهبی برگرفته از تفاسیر سختگیرانه از مذهب تشیع رفتار کنند. نقض همه جانبه حق تغییر یا انصراف از باورهای مذهبی ادامه یافت".

در ادامه این گزارش از وضعیت دراویش گنابادی و سرکوب تظاهرات آنان و بازداشت صدها تن یاد شده و آمده است که " بیش از ۲۰۰ تن از آنان، طی محاکماتیغیرمنصفانه به چهار ماه تا ۲۶ سال حبس، تحمل شلاق، تبعید در داخل کشور، ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت عضویت در گروه‌های اجتماعی و سیاسی محکوم شدند".

در ادامه این گزارش محدودیت‌های اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله در باره نوکیشان مسیحی و ادامه  آزار و اذیت و بازداشت‌های خودسرانه آنان و همچنین مواردی از مجازات‌های طولانی مدت زندان چند تن از اقلیت آسوری و حمله‌های گسترده و سیستماتیک علیه اقلیت بهایی و بازداشت، حبس، اجبار به بستن کسب و کار، ضبط اموال، ممنوعیت استخدام در بخش دولتی و عدم دسترسی به آموزش عالی و  تخریب و بی‌احترامی به قبرستان‌های آنان و همچنین تبعیض و محرومیت‌ها در باره مسلمانان سنی مورد بررسی قرار گرفته است.

تبعیض علیه زنان و دختران

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل گوشزد شده که در سال گذشته زنان همچنان با تبعیض‌های ریشه‌دار در قوانین خانواده و جزا از جمله در زمینه حق طلاق، اشتغال، ارث و دستیابی به سمت‌های سیاسی مواجه بودند. قوانین مدنی ایران همچنان زنانی که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده بودند را از حق انتقال تابعیت ایرانی به فرزندانشان محروم کردند و لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت همچون سالهای قبل بلاتکلیف باقی ماند. سازمان عفو بین الملل نوشته است که مقامات ایران در سال گذشته همچنان از پذیرش خشونت‌های جنسیتی، از جمله خشونت خانگی و تجاوز در بستر زناشویی، به عنوان جرم سر باز زده‌اند و خشونت علیه زنان و دختران، از جمله خشونت‌های خانگی و ازدواج‌های اجباری و زودهنگام، به طور گسترده رواج داشته است.

در ادامه گزارش آمده که "همزمان میلیونها زن به خاطر تن ندادن به مقررات سختگیرانه پوشش اسلامی از سوی نیروهای گشت ارشاد مورد آزار و اذیت و انواع خشونت‌ها و تبعیض‌ها قرار گرفتند. از آواز خواندن و در مواردی حتی نواختن ساز توسط زنان در انظار عمومی جلوگیری شد و مقامات هنوز از ورود زنان به استادیوم‌های فوتبال ممانعت کردند."

سرکوب مبارزات کارگری

در سالی که گذشت ممنوعیت تشکیل اتحادیه‌های صنفی مستقل همچنان ادامه یافت.

هزاران کارگر در اعتراض به دستمزدهای معوقه، شرایط کاری بد و مشکلات دیگر دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز و اعتصاب زدند. مقامات صدها تن از آنها را بازداشت و بسیاری را به حبس و شلاق محکوم کردند. سازمان عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین در باره بازداشت ده‌ها کارگر اعتصابی شرکت نیشکر هفت تپه و دستگیری خشونت‌آمیز در پی اعتصاب چند هفته‌ای ده‌ها تن از کارگران فولاد اهواز نوشته است.

در پایان این گزارش سازمان عفو بین‌الملل ضمن اشاره به ادامه "صدوراحکام اعدام در پی محاکمه‌های غیرمنصفانه واجرای  احکام اعدام گاه حتی در ملاءعام" یادآوری کرده است که با وجود اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر، چندین نفر که در زمان وقوع جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشتند اعدام شدند و کودک-مجرمان بسیار دیگری در صف اعدام باقی ماندند".

در گزارش همچنین آمده است که قانون مجازات اسلامی "همچنان سنگسار را به عنوان یکی از روش‌های مجازات اعدام به رسمیت شناخت. برخی از رفتارهای جنسی همجنس‌گرایانه رضایتمندانه که اساسا نباید به عنوان جرم تعریف شوند و جرایم مبهمی همچون "سب‌النبی"، "محاربه" و "افساد فی‌الارض" همچنان مشمول مجازات اعدام شدند".

[کد مطلب: 177888] [تاريخ انتشار: شانزدهم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هفتم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم اسفند ۱۳۹۷ برابر با يازدهم مارس ۲۰۱۹ ، 07:20:20 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 3 و تمام. سازمان های حقوق بشری، هیچ یک از وظایف خود را در بابِ جنایات بی سابقه ی صورت گرفته علیه من و خانواده ام و نزدیکانم را انجام نداده اند؛ و در واقع با سکوت در آن جنایات بطور غیر مستقیم شرکت جسته اند. از سال ها پیش برایشان اطلاع رسانی کردم؛ و اخیرن نیز بعد از افشاگری ها در همین سایت «پیک ایران» و در همین ستون در نظرگاهِ مطلب آقای نیکلا باورز از رادیو فرانسه؛ و هم در پای مطلب جناب شاهین صادق زاده میلانی از دویچه وله، برای جناب دکتر لاهیجی از طریق ایمیل اطلاع رسانی نمودم. احزاب و گروه های خارج از کشوری نیز هیچ یک از وظایف خود را در بابِ آن جنایات انجام نداده اند.گذشته از این افرادی بی آنکه عمق فاجعه ها را بدانند برای خرابکاری تحریک شده اند و در بعضی سایت ها بطور آشکارا علیه من فعال گشته اند؛در حالی که اگر از ژرفای فاجعه ها خبر داشتند، شاید هرگز دست به آن جنایات قلمی نمی زدند. گناه این قربانیان نیز به گردن کسانی است که وظیفه ی دفاع از حقوق بشر(حقوق همه ی بشریت) را بر عهده گرفتند ولی انجام ندادند؛ و این در صورتی است که بسیاری کارمند می باشند و برای انجام وظایف خود حقوق می گیرند!
نوشته شده در تاريخ بيستم اسفند ۱۳۹۷ برابر با يازدهم مارس ۲۰۱۹ ، 06:54:40 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 2 -بعضی ها سازمان های حقوق بشری را با احزاب به اشتباه می گیرند.سازمان های حقوق بشری وظیفه دارند در هر جای جهان،هر جنایتی که صورت می گیرد را افشا کنند.و هم وظیفه دارند دفاع از کسانی که به هر دلیلی توان دفاع از خود را ندارند، به عهده گیرند. موظف اند برایشان وکیل بگیرند و خود ناظر روند امور گردند تا آخر کار. آن جریان تاکتیک گرا و مصلحت اندیش و تَقیَّه کننده نه فقط ربطی به مدافعان واقعی حقوق بشر ندارد؛ بلکه ضد آن هاست؛زیرا مدافعان حقوق بشر موظف اند از هر نوع پرده پوشی پرده بردارند. تازه آن تاکتیک های به اصطلاح سیاسی و تقیه ها باعث فرو شدن هر چه بیشتر آن نیرو ها گشته. سیاست زیبا، سیاست بازی نیست؛ که هرجا گیرکردی تقیه نمایی. همین تقیه ی ظاهرن در مذهب لازم، باعث ویرانی کشور ایران گشته؛ زیرا اگر تقیه و مصلحت اندیشی های بیهوده نبود، باید علیه بیداد های بی سابقه در میهن ما اعتراض می کردند؛ ولی حالا با جنایتکاران همکاری می کنند،زیرا آن را لازم می دانند. وگرنه مگر می شود جنایتکاری حرفه ای در یک روز برای پسر بچه ای 8 ساله، ده ها حساب بانکی درست کند تا پول های باد آورده به آن ها منتقل شود؟!
نوشته شده در تاريخ بيستم اسفند ۱۳۹۷ برابر با يازدهم مارس ۲۰۱۹ ، 06:15:10 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
توضیح لازم: من به گزارش اعتراض ندارم؛ حرف من این است: همین گزارشگران حق ندارند در باب جنایاتی بی سابقه که با پول آمده از ایران در اروپا صورت گرفته، حرفی بزنند؛ یعنی این ها"طرفداران"حقوق بشر،از راه دورند؛ ولی اگر در کنارشان(در اروپا) جنایاتی، تکرار می کنم: نه یک جنایت، بلکه جنایاتی بی سابقه با پول آمده از ایران(رشوه) رخ دهد، خود را موظف می دانند چشم بر آن جنایات بی سابقه ببندند. وقتی حاصل "کار" این است؛ گزارش درست این سازمان ها نیز بطور اتومات زیر علامت سوال می رود. از قدیم گفته اند:بیان بخشی از حقیقت، نه فقط بیان حقیقت نیست، بلکه بسیار گاه، حرکتی بر ضد حقیت است، که زیرکانه و برای مردم فریبی بیان شده، و بدتر از دروغ عریان است؛ زیرا دروغ عریان خود را لو می دهد؛ ولی این ها ایجاد گمراهی می کنند. خواهر زاده ی مرا در تهران به قتل رسانده اند، کسی اجازه ی پیگیری ندارد.در مرکز اروپا زندگی مرا ویران کرده اند؛ باز کسی اجازه ی پیگیری ندارد!پس تا فرار کنند، خود را یواشکی به آن راه زده، به شعور مردم توهین می کنند. وقتی جنایاتی بی سابقه در اروپا صورت گرفته و کسی حق ورود ندارد، کدام حقوق بشر؟!
نوشته شده در تاريخ هجدهم اسفند ۱۳۹۷ برابر با نهم مارس ۲۰۱۹ ، 12:33:46 توسط کارگر تبعیدی
از آنجا که این گزارش اعمال جنایتکارانه رژیم ج.ا. را افشاء می کند و به آنها انداختن نور افکن می اندازد، بسیار خوب است، اما هیچگاه نباید دچار توهم شویم و انتظار آزادی و رفاه را تا زمانی که این جنایتکاران بر قدرت هستند را داشته باشیم. اگر رژیم همچنان قدرت سرکوب توده ها را دارد، نشان از ضعف ما میباشد. برای بر هم زدن این وضعیت، تنها باید توازن قوا را به نفع خود به هم بزنیم تا بتوانیم حد اقل، قدرت سرکوب این رژیم را کاهش دهیم. مرگ بر رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی ایران. زنده باد انقلاب سوسیالیستی برهبری طبقه کارگر.
نوشته شده در تاريخ هفدهم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هشتم مارس ۲۰۱۹ ، 13:03:57 توسط حسن اقا
گزارش سازمان بسیار جامع و سند معتبر و خدمتی است بسیار پاک به مردم اسیر ایران. کارنامه دولت اعتدال روحانی همین است که ثبت شده. سراسیمه سفر برای جلب سرمایه و تشدید سرکوب مردم برای تامین سودآوری بالا. سپاس بر پیک برای چاپ و انتشار خلاصه این گزارش.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هفتم مارس ۲۰۱۹ ، 12:06:06 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
تصمیم گرفته بودم در طول ماه مارس در باب جنایاتی بی سابقه و باور نکردنی که با پول(رشوه) ی آمده از ایران در مرکز اروپا علیه من و خانواده ام صورت گرفته، حتا جمله ای ننویسم، تا ببینم اثری از انسانیت هنوز مانده یا خیر. بعد از این اطلاعیه ی شما موظم کوتاه بنویسم که شما ها دروغ می گویید و برای اهداف خاصی کار می کنید. وگرنه حقوق بشر برای همه ی بشریت است؛ که من نیز یک نفر از همان بشرم؛ که در مرکز اروپا با پول آمده از ایران(رشوه) و دست خارجی(اروپایی) جنایاتی علیه من و خانواده ام صورت گرفته که در تاریخ نوین جهان بی سابقه است. ولی می بینم، سکوتِ همکاری جهان را فرا گرفته! از آنجایی که شما ها افرادی دست آموز هستید و برای اهدافی خاص کار می کنید،از نظر شما جنایات انجام گرفته با پول آمده از ایران(رشوه) و دست اروپایی، چندان اهمیتی ندارد!اهل دروغ و تهمت نیستم؛ جلسه ای عمومی و حقوقی بگذارید تا در آغاز، سرتیتر جنایات را برای شما و همگان برشمرم، و در ادامه به اثبات رسانم. در ضمن دفعه ی پیش که اینجاافشاگری کردم برای آقای دکتر لاهیجی هم فرستادم؛ زیرا دیده ام بعد ها کسانی گفته اند: «عجب! ما که خبر نداشتیم»
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/در یکی از شهرهای ایران
آدرس نمی دیم تا آخوندها از عصبانیت سکته کنند
حاشیه‌های ابقای حسین طائب؛ رییسی که مسئول شد
فیلم/ اسم محل را نپرس/ این صحنه ها به عنوان حرکت های اعتراضی، از مدرسه تا خیابانها علیه حکومت اسلامی در حال گسترش است
"آرش صادقی در زندان اوین دستش را از دست داد" + عکس
فیلم/ جابجایی گسترده تجهیزات نظامی در جاده عسلویه (بوشهر و هرمزگان)
تسلط خامنه اي به زبان فرانسه!
*  مسافر «ترکیش ایرلاینز» در تهران فوت کرد
* نماینده پارلمان عراق: عبدالمهدی در حال رایزنی میان ایران و آمریکا است
فیلم/ اسلام زنان را در ردیف کدام حیوانات قرار میدهد؟
فیلم/ سخنان شنیدنی سارق بانک در محل سرقت و درحضور خبرنگاران
فيلم/ دفاع دسته‌بیلی رزمندگان اسلام در مقابل موشک مالیوتکا به روايت رائفی‌پو که در پايان جنگ ايران و عراق 5 ساله بوده! 
اگر بین آمریکا و ایران جنگ شود، روسیه چه خواهد کرد؟
در حادثه انفجار در تهران  3 نفر کشته شدند
آگهی های تجارتی