رییسی که رهبر می‌شود


ابراهیم رئیسی نایب رییس مجلس خبرگان شد و اگر فرض بگیریم که مرگ به سراغ احمد جنتی هم خواهد رفت، باید از همین حالا ریاست ابراهیم رئیسی بر خبرگان را تمام‌شده بدانیم؛ هرچند همین حالا هم با وضع فرتوتی که جنتی دارد و اعتمادی که به رئیسی هست، می‌توان حدس زد که مدیریت مجلس خبرگان پشت درهای همیشه بسته‌اش برعهده اوست. پیران و شیخان این مجلس نیز نگاهشان به رئیس تازه‌رسیده قوه قضاییه است و آن‌قدر هوش و حواس دارند که جهت باد را تشخیص بدهند و بدانند این سید خراسانی آتیه دارد و شاید ولی فقیه بعدی باشد.

هر چه هست، رهبر بعدی جمهوری اسلامی ایران بر صندلی همین مجلس خبرگان نشسته است و قرار نیست از مراجع قم کسی بر کرسی ولایت فقیه بنشیند؛ چه اینکه از همان سال ۶۸، پس از درگذشت آیت‌الله خمینی و انتخاب حجت‌الاسلام خامنه‌ای به رهبری، روحانیان در قدرت به هم‌لباسی‌های فقیهشان حالی کردند که بین قم و تهران فاصله است و قرار نیست اعلم فقها بر این کرسی جلوس کند و آن شرط مدیر و مدبر به قواره علمای حجره‌نشین و منبردار، نمی‌آید.

این تازه وقتی بود که در قم مراجع قدیمی مثل گلپایگانی و مرعشی و اراکی زنده بودند، نه حالا که حوزه علمیه بودجه‌بگیر است و مراجع فتوای درخواستی صادر می‌کنند.

پس رهبر بعدی نظام، کسی از همین‌هاست که هر روز می‌بینیم و یا مثل همین رئیسی که از این پس و با ریاستش بر قوه قضاییه، با صدا و سیمایش بیشتر آشنا می‌شویم.

شاید بشود گفت که در یک طرح بلندمدت، خلعت قاضی‌القضاتی برای رئیسی، مقدمه‌ای است برای تاج ولایت؛ چه اینکه این مقام از لحاظ معیارهای حکومتی، نشانِ کاملی دارد از فقه‌دانی و عدالت.

دستگاه تبلیغاتی نظام حتی می‌تواند از شکست ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری یک پیروزی بسازد که اتفاقا اصول‌گرایان از این تفاسیر زیاد گفتند که برای نامزدی که تابه‌حال پا به رقابت نگذاشته بود، ۱۶میلیون رای و آن هم مقابل هجوم تبلیغاتی دشمن و حملات رقیب، حماسه‌ای بود. دیگر اینکه عمده فقهای مجلس خبرگان، قائلان به کشف ولی فقیه هستند و در این فقره، اگر مردم هم علاقه‌مند به فرد نظرکرده نباشند، لابد چه بهتر و نشانه مظلومیت است و حقانیت.

این وسیله‌های بد
گاندی می‌گفت وسیله همان هدف است، یعنی که نه‌تنها نمی‌توان با وسیله بد به هدفی نیک رسید، که اصلا سالی که نکوست، از بهارش پیداست و همان قدم اول نشان می‌دهد که راه به کجاست. در انتخابات خبرگان سال ۹۵، اصلاح‌طلبان از مردم خواستند تا چشم‌بسته به فهرستی که بر بالایش نام هاشمی رفسنجانی بود، رای دهند تا ترکیب این مجلس عوض شود. نهایتا شکلش عوض شد و محمد یزدی و محمدتقی مصباح‌یزدی به خبرگان نرسیدند، اما ترکیبش دست نخورد.

حالا در مجلسی که قرار بود به همت هاشمی رفسنجانی و در لحظه حساس، رهبری بی‌آزار برگزیند، جنتی رئیس است و رئیسی نایب، بدتر اینکه چنین مجلسی با "مشارکت گسترده مردم" هم برپا شده است و ازقضا مشروعیت کامل برای برگزیدن رهبر بعدی را دارد. می‌بینید که چه‌طور استفاده از وسایل بد و نداشتن خط قرمزهای اخلاقی و اعتقادی، کار را به جایی می‌رساند که حامیان هاشمی در خبرگان چوب و پیاز را خوردند و جریمه‌اش را هم دادند.

قضاییه مهم‌تر از مجریه
روحانیان انقلابی در سال ۵۷، در همان اول کار، چنان بر دادگستری و قضاوت چنگ انداختند و این بخش حکومتی را به غنیمت بردند که انگار حقی بوده است که از ایشان ستانده شده و درباره‌اش با کسی گفت‌وگو هم ندارند. در اوانِ انقلاب، روشنفکران و گروه‌های سیاسی نگاهشان دوخته بر مجلس و ریاست جمهوری بود اما مهم‌ترین بخش یک حکومت، قوه قضاییه و دادگری است.

در تمام سال‌های اصلاحات هم دعوا بر سر مجلس بود و اینکه چه کسی رییس جمهوری شود و هیچ‌گاه اعتراضی نمی‌شد که چرا باید محمد یزدی که در شرایط عادی هم عصبی است، رییس قوه قضاییه باشد.

اگر قوه قضاییه در ایران مستقل و آزاد بود، نه تقلبی در انتخابات می‌شد، نه اختلاسی بی‌مجازات می‌ماند، نه نظامیان می‌توانستند در سیاست و اقتصاد دخالت کنند و نه این همه بی‌گناه به زندان و بر سر دار می‌رفتند. اما حالا ابراهیم رئیسی که در کارنامه‌اش یک قتل‌عام سیاسی می‌درخشد و همه می‌دانند که سرتاپا بی‌انصافی است، بر محکمه نشسته بی‌اینکه به گماردنش اعتراضی شود. فاجعه اینجاست که برخی اصلاح‌طلبان، خوشامد هم گفتند.

حرف راست اینکه که اگر همین فردا، رئیسی رهبر شود، صدایی برنخواهد خاست و شاید دست اصلاح‌طلبان به بیعت، زودتر از اصول‌گرایان دراز شود.

احتمالا ابراهیم رئیسی در برنامه‌ای چند مرحله‌ای به رهبری نزدیک می‌شود و  باید گفت تابه‌حال همه‌چیز خوب پیش رفته است.

با سکوتی که در انتصابش به ریاست قوه قضاییه شنیدیم، قاطبه سیاست‌ورزان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، به رهبری حضرتش رضایت خواهند داد. رهبری در جمهوری اسلامی ایران، پیش از آنکه به انتخاب خبرگان و یا به فقاهت و احیانا مقبولیت ازسوی مردم موکول باشد، به اراده کسانی است که قدرت واقعی را در دست دارند. زمانی هاشمی یک‌تنه خامنه‌ای را رهبر کرد، حالا اما یک حلقه قدرتمند نظامی/روحانی، همان کار خواهد کرد.

نهادهای انتخابی در نظام اسلامی ایران هیچ‌گاه و در هیچ صحنه ای نتوانستند بر نهادهای انتصابی چیره شوند. به‌نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک و در انتخاب رهبر که زمین بازی‌اش خبرگان است، اصلا جماعت اغیار و اصلاح‌طلبان راهی ندارند تا بتواند موثر باشند. با این حساب، ابراهیم رئیسی به شرطی که همه ساکت بمانند به‌راحتی می‌تواند رهبر بعدی جمهوری اسلامی باشد.

محمد رهبر/ ایران اینترنشنال

[کد مطلب: 178334] [تاريخ انتشار: بيست و دوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مارس ۲۰۱۹ ، 19:41:48 توسط نکته سنج
برای رهبری در ج.ا. اختیاج به سفاهت است و البته در حال حاظر رهبر ایران در بعد سفاهت و نادانی مرشد آخوند های دگر است. اما در قیافه ان آخوند مرگ نز سفهت به وضوح دیده میشود و از این نظر میتوان گفت که این جنایتکار رای ولایت میتواند مناسب باشد. اما رئیسی در رأس دستگاه رضای عرب و سر دسته آن دستگاه عریض و طویل و ثروتمند است که ثروتش ز مال داران بزرگ که برای فرار از عدالت خداوند قسمت یا تمام مال خود را وقف دستگاه رضای عرب کرده اند تا بوده نایبا لتولیه ای داشته که بلا خود شاه بود) که هرچه خواسته اند کردند و پول شیعیان نادان (ریخته شده در ضریح حضرت) را خرج تمایلاتشان کرده و خواهند کردو آخرین آنها رئیسی و پدر زنش علم الگدا هستند که کسی را جای آن ندارد که حسابرسی کنند. مالی است بی صاحب و در دست شاه یا آخوند. نه حسابی دارد و نه کتابی و برای خرج کردن و رسیدن بمقام شاهنشاهی عمامه بیش از حد نیاز هم هست. آیا ما غیرت داریم که مال بی حساب را که صاحب آن خودمان و نه رضا هستیم ازچنگ عفریت آخوند که تالی روباه است درآوریم وخرج خود ملت ایران کنیم؟
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مارس ۲۰۱۹ ، 19:26:56 توسط کارگرتبعیدی
اینکه رئیسی و یا یک جنایتکار دیگر رهبر آینده رژیم ج.ا. بشود، اینکه فلان مزدور رئیس زندانها و یا فلان سرپاسدار، درجه سرلشکری و یا هر رتبه دیگری بگیرد، اینکه ممکن است، یک بیشرف و قاتل خلق، به درک واصل شود و یا بازنشسته شود و جانی دیگری جای او را بگیرد و.....چیزی را در اصل موضوع تغییر نمی دهد، این رژیم جنایتکار، صدها هزارزندانی سیاسی و عادی را قتل عام کرده و به این دلیل محکم، مشروعیت ندارد و باید به دست توانای کارگران، تهیدستان و نیروهای انقلابی سرنگون شود و آمرین و عاملین چهار دهه جنایت و قتل و سرقت حاصل از دسترنج کارگران، تجاوز و نابودی زندگی انسانها و...باید محاکمه شوند. دشمنان ما تیم خود را ارنج میکنند، ما کارگران و زحمتکشان نیز باید تیم خود را ارنج کنیم، چگونه عملیات نظامی را فرا بگیریم و واحدهای دفاعی خلق را تشکیل دهیم و خود را به جهان بینی ماتریالیسم دیالکتیک مسلح کنیم، چگونه باید ابزار مبارزه را تدارک ببینیم و حمله و دفاع کنیم، چگونه هسته های مخفی مقاومت را باید تشکیل دهیم، چگونه رهبری مبارزات را بدست بگیریم و اتحادهای انقلابی را عملی کنیم. رفقا ! کم کم باید عجله کنیم !
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با چهاردهم مارس ۲۰۱۹ ، 12:56:44 توسط حسن اقا
مقاله خوبی است و واقعبینانه به جنگ. قدرت در بالا نگاه و تحلیل میکنه.رییسی منتخب سپاه است و برای رسیدن به بالاترین مرجع سیاسی زمینه سازی شده، اصلاح‌طلبان هم تمرین کرده‌اند . برای ما نقش این گروه این است که تا حد ممکن در مقابله با جناح اصلی و همیشه حاضر زژیم تلاش کند، نه با سکوت مماشات کند. دامن زدن بیشتر به تضادهای درونی زژیم هم یک زمینه سازی برای انقلاب است که اصلاح‌طلبان را هم به زیر خواهد کشید. تضادها واقعی است و ذکر آن به معنی تایید رژیم یا بخشی از آن نیست.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 20:41:41 توسط افراسیاب
باید اول تحریمها خوب اثر کنه. همین حالا هم اقتصاد جمهوری اسلامی متلاشی شده، حکومتها چه دمکراتیک و یا دیکتاتوری مثل یک کمپانی هستند که دخل و خرج شون باید به هم بخونه در غیر اینصورت ورشکسته میشن و ورشکستگی یعنی سقوط. باید با برنامه و نقشه دقیق جلو رفت و حرکت کور منجر به شکست خواهد شد، هر بار که رژیم قیام مردم ایران را سرکوب کند یک شکست بزرگ برای مبارزات مردم ایران است. باید صبر کرد تا این رژیم از بی پولی و ریزش نیرو به ضعیف ترین درجه ممکن برسه و آنوقت پتک را بسرش کوبید. باید تا سرحد امکان از کشته شدن مردم ایران توسط این داعشیهای شیعه جلوگیری کرد و زمانی به اینها حمله کرد که زیاد توان دفاع از خود نداشته باشن. ما همین حالا هم صد مرتبه نسبت به یک سال پیش جلو افتادیم، زمان اوباما صدها نامه میرفت کاخ سفید که ملت ایران را دریاب و به مردم ایران کمک کنید ولی کو گوش شنوا ولی حالا کاخ سفید شده دشمن خونی جمهوری اسلامی. جمهوری اسلامی حداکثر دو سال میتواند با این تحریمها دوام بیاورد
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 20:12:17 توسط شهراد
درحکومتهای استبدادی،بالاخص که مستبدصاحب یک مقام،مادام العمر،باشد،مستبداصلاوابدا،مرگ یاازدست دادن قدرت استبدادی،به (مخیله اش)خطورنمی کند،چون قدرت مطلقه،آنچنان ،ذهن مستبدراتسخیرکرده،که نمی تواندبه مرگ فیزیکی یاسیاسی فکرکند.پس این تفسیرهاکه رئیسی،حکم ریاست قوه قضائیه راگرفته ونایب ریاست مجلس خبرگان شده تارهبربعدی باشد،،تفسیرهای انحرافی وغلط استاین درواقع معنای انحرافی آن اینسی مستبد،تابع قانون اساسی است ومطابق قانون چون مرگ رانزدیک دیده درنهایت درستکاری داردمقدمات رهبری بعدازخودش راداردانجام می دهد،این طرزتفکردرواقع نفی استبدادوماهیت استبداداست!!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم اسفند ۱۳۹۷ برابر با سيزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 19:30:02 توسط حقیقتگو
متاسفانه دروجود هرهموطن درایران انکار که آخوند کوچکی هم وجوددارد که مجبورانه برایش محترم است...بنابه گفته قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود انکار جمع آخوندهای کوچک دربدن ها به ظهور اقشاربی شماری از آخوندها منجرشده است...که با تمام فجایع و انچه که براین مردم روا میشود وخواهد شد هرچند ظالمانه و شقاوت بار باشد به عباراتی برایشان قابل هضم شده است واگرچنین نبود مدت های مدیدی بود که حکومت اخوندسانان ریشه کن شده بود...یک اعتراض همه گیر سراسری درکشور که ما مردم صاحب کشور هستیم ونه یک قشون آخوند تازی تبار وتحریم تمامی امامزاده ها ومساجد وارگان های اسلامی می تواانست راهی برای نجات کشورباشد نه اینکه مردمی که بطور علنی به انها خش وخاشاک گفته میشود و باید لنگ بپوشند و نان خشک بخورند و تمامی این توهین ها و فجایع را با بی خیالی وبی همتی وبی غیرتی تمام هضم می کند وانتظار هم دارد خارجی ها بدادشان برسند.!! خمینی وخامنه ای بطورعمد و از روی غرض تمام آنچه که مردم خواهانش بودند رد ومعدوم کردند...وآنچه که مردم نمی پسندیدند دقیقا" همان ها را عملی وانجام داد...مردم برای قشون آخوندی فاقد موجودیت هستند..
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/در یکی از شهرهای ایران
آدرس نمی دیم تا آخوندها از عصبانیت سکته کنند
حاشیه‌های ابقای حسین طائب؛ رییسی که مسئول شد
فیلم/ اسم محل را نپرس/ این صحنه ها به عنوان حرکت های اعتراضی، از مدرسه تا خیابانها علیه حکومت اسلامی در حال گسترش است
"آرش صادقی در زندان اوین دستش را از دست داد" + عکس
فیلم/ جابجایی گسترده تجهیزات نظامی در جاده عسلویه (بوشهر و هرمزگان)
*  مسافر «ترکیش ایرلاینز» در تهران فوت کرد
* نماینده پارلمان عراق: عبدالمهدی در حال رایزنی میان ایران و آمریکا است
فیلم/ اسلام زنان را در ردیف کدام حیوانات قرار میدهد؟
تسلط خامنه اي به زبان فرانسه!
فیلم/ سخنان شنیدنی سارق بانک در محل سرقت و درحضور خبرنگاران
فيلم/ دفاع دسته‌بیلی رزمندگان اسلام در مقابل موشک مالیوتکا به روايت رائفی‌پو که در پايان جنگ ايران و عراق 5 ساله بوده! 
اگر بین آمریکا و ایران جنگ شود، روسیه چه خواهد کرد؟
در حادثه انفجار در تهران  3 نفر کشته شدند
آگهی های تجارتی