کنفرانس وین؛ ازدواج موقت و ازدواج کودکان در ایران و دیگر کشورهای اسلامی


ازدواج زودهنگام هنوز در بسیاری از کشورهای خاورمیانه دیده می‌شود. در روستاهای این مناطق ازدواج دختران زیر ۱۵ سال بسیار رایج بوده که در اغلب موارد تفاوت سنی زیادی با همسرانشان دارند. یک سوی اینگونه ازدواج‌ها اکثرا مردانی هستند که بدنبال تنوع و گسترش روابط جنسی خود هستند و در سوی دیگر آن خانواده‌های فقیری قرار دارند که می‌خواهند از این طریق بخشی از مشکلات مادی خود را حل کنند. پدیده‌ای که شاید تبعات فرهنگی و اجتماعی آن برای همیشه دامنگیر این زنان و خانواده‌هایشان شوند.

ازدواج موقت هم موضوع دیگری است که برخی از جوامع اسلامی با آن مواجه هستند، بویژه در ایران بعد از انقلاب که عده‌ای از مسئولان آن را به عنوان راهبردی دینی و فرهنگی برای رفع بحران معضلات جنسی مطرح می‌کنند.

اوایل ماه مارس، در دانشگاه زیگموند فروید وین در اتریش کنفرانس یک روزه‌ای درباره "ازدواج کودکان" و "ازدواج موقت" برگزار شد. پژوهشگران ایرانی و غیرایرانی از کشورهای مختلف با ارائه مقاله جوانب مختلف، چالش‌ها و پیامدهای این دو پدیده را در جوامع اسلامی از جمله در چهار کشور ایران، عراق، افغانستان و عربستان بررسی کردند. مقالات این کنفرانس بزودی در قالب یک کتاب چاپ خواهد شد.

ازدواج رسمی و غیررسمی در میان شیعیان و اهل سنت
ژانت آفاری، رئیس بخش مطالعات ایران در دانشگاه کالیفرنیا یکی از سخنران این کنفرانس بود که در مقاله‌اش وضعیت ازدواج‌های رسمی و غیررسمی را در کشورهایی با جمعیت اکثرا مسلمان بررسی کرده است. خانم آفاری با یک نظرسنجی در فیسبوک، نظر جمعیت جوان شیعه و سنی در کشورهای الجزایر، مصر، ایران، پاکستان، فلسطین، تونس و ترکیه را جویا شد و تفاوت ازدواج غیررسمی شیعیان -مُتعه یا ازدواج موقت یا صیغه- و نکاح عرفی در میان اهل سنت را ارزیابی کرده است. او در این مقاله نشان می‌دهد که متعه به لحاظ دینی قرنهاست که در میان شیعیان مجاز بوده درحالیکه نکاح عرفی درمیان اهل سنت چنین وضعیتی نداشته و اغلب حکومت آن را به رسمیت نمی‌شناخته است. هردو نوع ازدواج از مزایای حقوقی ازدواج رسمی (دائم) محرومند.

تأثیر اجتماعی و فرهنگی ازدواج موقت در ایران پس از انقلاب
در بخش مربوط به ایران، مهرانگیز کار، وکیل و فعال سرشناس حقوق زنان در باره نقش حکومت و قوانین ایران و نیز تفکر رایج سنتی در دامن زدن به "خشونت جنسی علیه زنان" سخن گفت. خانم کار با تمرکز بر دو موضوع "ازدواج کودکان" و "ازدواج موقت" توضیح داد که بعد از انقلاب سال ۵۷ حقوق و آزادی‌های زنان بویژه در حوزه جنسی و جنسیتی به میزان چشمگیری محدودتر شده است. او بعضی از نابسامانی‌های جامعه از جمله افزایش تعداد بیوه‌ها، بی‌ثباتی زندگی آنها، تحقیر زنان و نیز جذب شدن روزافزون کودکان به فعالیت‌های غیرقانونی را نتیجه سیاست های حکومت ایران دانست و گفت خشونت جنسی علیه زنان در ایران، بویژه پس از انقلاب، عموما از حمایت دین و قانون برخوردار بوده است.

بهناز حسینی/ بی بی سی

[کد مطلب: 178474] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم اسفند ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم اسفند ۱۳۹۷ برابر با پانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 16:11:32 توسط آذر
رژیم ج-ا، تلاش کرده و میکند تا با اِعمال فشار و بگیر و ببند دخترها و پسرها، صیغه را به عنوان تنها راه حل برای آنان باز گذاشته و به این ترتیب قباحت آن را از بین ببرد. مسئولان رژیم ج-ا، از دادن حمایتهای قانونی به زنان سرپرست خانواده خودداری میکنند و حتی مراکزی از جمله کمیتهٔ امداد را به مراکز دلالی زنان سرپرست خانواده و کشاندن آنان به تن فروشی تحت عنوان صیغه تبدیل کرده اند. زنانی که خواستار طلاق هستند، چه بسا در مراحل اولیه و در دادگستری پیشنهادهای بیشرمانه برای صیغه شدن دریافت میکنند.استخدام بسیاری از زنان بعنوان شغل منشیگری با پیشنهاد معشوقه (اسلامی) شدن همراه است.رژیم جنایتکار و سرتا پا فاسد ج-ا، در پی این هستند که با به رونق درآوردن بازار کار جنسی و افزایش عرضه ی کالا (زنان!) در این بازار و همزمان تاسیس مراکز رسمی و نیمه رسمی درآمدهای سرشار نصیب خود کنند و چه بسا که کار قاچاق زنان ایرانی و صدور آنان به کشورهای عربی نیز بدون“منع شرعی“و از طریق قانونی از طریق همین مراکز صورت گیرد. به گفتهٔ یکی از مسئولان رژیم، صیغه “افتخار است برای اسلام“، آری! افتخاری برای اسلام و ننگی برای بشریت!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
چه کسانی بیانیه گام دوم خامنه ای را قدسی خواندند؟
عکس/ حادثه برای هواپیمای ایرانی در قطر
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
بازداشت ایرانی‌ها با پاسپورت جعلی اسرائیلی در فرودگاه‌های جهان! +عکس
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
عکس/  غَش‌کردن متهم به "فساد اقتصادی" در دادگاه
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
طرح نام صادق لاریجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری در زمین خواری بزرگ کلاک
عکس/ ماموران امنیتی دفتر حزب پان ایرانیست در تهران را پلمپ کردند
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
آگهی های تجارتی