عکس/ برج های کبوترخانه

ایرنا - اصفهان - در عصر صفویه نزدیک به سه هزار برج کبوترخانه در اصفهان وجود داشته است، که ا۲۵ عدد از این برج ها درخمینی شهر و درمنطقه ولاشان وجود دارد. برج کبوترخانه سازه‌ای است که محیطی خنک در تابستان و گرم در زمستان را برای کبوترها ایجاد می‌کرد. درگذشته در ولاشان رسم بوده که هر کس قصد داشت تشکیل زندگی بدهد موظف بود با اهالی روستا سالی یک برج کبوترخانه احداث نماید و فضولات کبوتران را میان کشاورزان خرید و فروش نماید چراکه این فضولات باعث می‌شد تا بهترین محصولات کشاورزی از صیفی جات و سبزی جات وگندم تولید شود. *


[کد مطلب: 178504] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هجدهم مارس ۲۰۱۹ ، 11:02:11 توسط بهرام
ایرانی عزیز. آن زمان که میشد با گردآوی چلغوز کبوترها و استفاده از آن به عنوان کود، قوت لایموت ملتی را فراهم کرد سالهاست که سپری شده است. حالا برای تولید بخشی از کود مورد نیاز جمعیت هشتاد میلیونی خوش اشتها در مقام مقایسه با اجداد قاجاری ما به ده ها میلیارد کبوتر نیاز است و اگر همه کبوتر های پهنه ایران زمین را هم کباب کنی و بخورد ملت بدهی کفاف چند وعده غذای آنان نیست. آنزمان که برجهای کبوتری اصفهان تولید بخشی از کود مورد نیاز باغها و مزارع سرسبز اصفهان را به عهده داشتند، کودکشها ،پیتکشها و کناسان اصفهان در لباسهای مستعمل سربازی بخش عمده این کود را از چاهای فاضلاب دهان گشوده در کوی و برزن شهر و مخلوط کردن آن با برگ و ریشه و خاک تولید میکردند . جمعیت اصفهان در آن دوران بزور به سیصدهزار میرسید و یک خانوار متوسط بیش از ماهی دو سه بار پلو و یکی دوبار مرغ در سفره نداشت، بیشتر شله بودو حلوا و ماست و اشگنه . گذشت آن دوران شیرین، دگرگون شد آن زمان و این نه زیر سر استعمار بلکه تقصیر آز و زیاده خواهی اقشار وطنی است که طالب رفاه و مساوات بیشترند.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 14:59:42 توسط ایرانی
چندی پیش در تلویزیون آرته فیلمی را نشان داند که در ان یک شرکت محلی فضولات مرغان دریایی را از روی کوهای صعب العبور جمع اوری کرده و با مخلوط کردن ان با مواد دیگر در بازار بورس بفروش می رساند. جالب است که ایرانیان این کار را بفراموشی سپرده اند. این استعمار چه بلایی سر مردم جهان سوم اورده است که دستاوردهای چندهزارساله خود را دور انداخته اند و بجایش کالای استعماری وارد و مصرف می کنند که بر مبنای همان سنت های پیشینیان انان تهیه می شود. البته در این جریان سرمایه داران وابسته به قدرتهای بینالمللی نقش اصلی را بازی می کنند. در ایران سردمدار ان انها در موتلفه متمرکز شده اند. و همه یک نمایندگی انحصاری از این استعمارگران کسب کرده و به واردات و صادرات مطابق منافع استعمار گران و منطبق بر منافع خود عمل میکنند. در جهان سوم امروزه بر اساس مواد تجارت جهانی کالاهای مازاد بر مصرف جهان اول را وارد کرده و تولیدات انها را تعطیل می کنند.
آگهی های تجارتی