پسر تختی: پدرم خودکشی کرد 

روزنامه شرق نوشت: اگرچه در همه این سال‌ها روایت‌های مختلفی درباره مرگ به‌ویژه داستان خودکشی تختی مطرح شده ولی سؤال بزرگ، دلیل این خودکشی است؛ گواینکه موضوعاتی از جمله به‌قتل‌رسیدن تختی از سوی ساواک هم مطرح شد که دلایل چندان مستحکمی برای آن پیدا نشد. اینکه چرا دوباره این روزها صحبت از مرگ تختی می‌شود، را باید به آخرین گفت‌وگوی جمشید مشایخی با رسانه ملی جست؛ جایی که او دلیل خودکشی تختی را «اختلاف با همسرش» و دلیل خودکشی را البته به‌نظر با تردید، در این‌ مورد می‌داند. همین صحبت‌ها و بازتاب حرف‌های جمشید مشایخی در رسانه‌های مختلف بود که دوباره بابک تختی، پسر جهان پهلوان، را بر آن داشت تا یک بار دیگر درباره مرگ پدر شفاف‌سازی کند.

بابک اگرچه پیش‌تر هم درباره خودکشی پدر حرف زده و شایعه قتل او را رد کرده بود ولی این بار با مطرح‌کردن موضوعاتی که بخشی از آنها کمتر گفته شده، پاسخ تندی به صحبت‌های جمشید مشایخی می‌دهد. او که در شبکه‌های مجازی با مهدی رستم‌پور، گزارشگر و مجری پیشین رسانه ملی که چند سال قبل از کشور رفت، حرف زده، تلاش کرده است یک بار برای همیشه درباره مرگ پدر توضیحاتی دهد.

تختی خودکشی کرد، کسی او را نکشت

موضوع اولی که بابک تختی به آن اشاره می‌کند، رد شایعاتی است که می‌گویند تختی به دست ساواک به قتل رسیده است. رواج پیداکردن شایعه قتل تختی به این دلیل بود که او در هتل آتلانتیک به زندگی‌اش پایان داد؛ هتلی که می‌گفتند پیش از انقلاب، محل برو و بیای افراد ساواک بوده است؛ با این حال بابک، با وجود اینکه پیش‌تر هم شایعه قتل پدر را رد کرده بود، در این‌باره می‌گوید: «من به دنبال دانستن اینکه چه اتفاقی برای پدرم رخ داده، رفتم وزارت اطلاعات. آنجا به من گفتند آیا سری به هتل آتلانتیک زدی؟ من زنگ زدم و آقای ساعدی (رئیس هتل آتلانتیک) به من گفت: بابک‌جان این بیست و چند سال کجا بودی؟ چرا نیامدی قاتل پدرت را ببینی!؟ (اشاره به مطرح‌شدن شایعاتی که می‌گفتند ساعدی در قتل تختی همدست بوده است).

من در تمام طول مسیر با خودم ترس داشتم که باید می‌رفتم و او را می‌دیدم؟ کسی که همه می‌گفتند هتلش خانه امن ساواک بوده است. حتی در همان فیلم اول تختی هم درباره‌اش حرف زده شده بود. من با او نشستم و درباره موضوع مرگ پدر صحبت کردم. بعد از آنکه با او حرف زدم، مصاحبه‌ای کردم و گفتم تختی خودکشی کرده و همه ماهایی که آقای ساعدی را قاتل تختی می‌دانستیم، یک عذرخواهی به او بدهکاریم». البته بابک به این موضوع اشاره می‌کند که چنین صحبت‌هایی به مذاق عده‌ای خوش نیامده است و به او هشدارهایی در این‌باره داده‌اند. «بعد از آن مصاحبه‌ام، نشریه یا لثارات به من هشدارهایی داد!».

تختی نه لات بود نه لمپن

بابک در ادامه صحبت‌هایش به دلایلی که باعث شده در این گفت‌وگو شرکت کند، می‌پردازد؛ او آمده بود تا نقدی برای صحبت‌های جمشید مشایخی داشته باشد که دلیل خودکشی تختی را اختلاف با همسرش، دانسته بود. البته بابک در این بخش از صحبت‌هایش انتقادی هم به صداوسیما می‌کند و می‌گوید: «سال ۱۳۴۶ به طور مداوم نشریات آن زمان درباره خودکشی تختی با جزئیات نوشته بودند ولی بعد از ۵۰ سال مدیران تلویزیون آنتن می‌دهند تا بحث خودکشی تختی به زردترین حالت ممکن منتشر شود. حتی دیگر زردترین روزنامه‌ها درباره سلبریتی‌ها هم این‌طور نمی‌نویسند که همسر فلان سلبریتی با چه کسی بوده و بعد از او چه کرده است و این‌جور حرف‌ها؛ این یعنی اضمحلال فرهنگی. واقعا کاری می‌کنند آدم مخش سوت می‌کشد که واقعا شاملو، فردوسی و حافظ از اینجا در آمدند. آقای مشایخی گفتند تختی نمی‌توانست با این زنش زندگی کند. اصلا این کسی که شما می‌شناسید، تختی نیست. اصلا تختی لات و لمپن نبوده است. زنش را دیده بوده، می‌دانسته حجابش {چطور است} مثل شما عقب‌مانده نبوده. ارزش‌هایش با شما تفاوت داشته. با شعبان جعفری و دیگر لات و لوت‌هایی که شما اسم می‌برید که روایت‌های زندگی تختی را از آنها شنیدید، بیگانه بوده و تفاوت داشته است.

دوستانش می‌دانند، الان رفقایش هستند، آقای صنعت‌کاران هست، از او بپرسید. تختی اگر در خیابان شعبان جعفری را می‌دید، مسیرش را عوض می‌کرد. تختی عارش از این بود که کشتی با این لات و لمپن‌ها قاطی شده. عارش از این بود که ورزش ملی بود، عشقش بود و راه عشق‌ورزیدنش به ملتش بود را یک‌سری لمپن از کنارش تغذیه می‌کردند و شمشیر نشاندند در بدن آقای فاطمی. این تختی شما نیست. تختی مگر مثل شما بود که نتواند از زنش طلاق بگیرد؟ شما منظورتان اختلاف نیست، شما منظورتان این است که شهلا به تختی خیانت کرده است و تختی تاب نیاورده و خودکشی کرده است. از این اراجیف‌تر و مزخرف‌تر برای من ممکن نیست.

اگر این اتفاق افتاده بود، چرا نمی‌توانست از شهلا جدا شود؟ مگر رستم و رخشش است که کسی جز رستم نمی‌توانست سوارش شود؟ این چه استدلال بیهوده احمقانه‌ای است». بابک در ادامه به دفاع از مادرش می‌پردازد و می‌گوید: «مادر من که زندگی‌اش را کرد، تمام شد و رفت اما این خجالت‌آور نیست برای مردمی که یک دختر ۲۱ساله را این بلا را سرش آوردند؟ این دفاع از تختی نیست، نابودکردن تختی است؛ اینکه جهان‌پهلوان یک مملکتی از دست یک دختر 21ساله خودش را کشته است. یعنی چنین مملکتی رئیس‌جمهوری بهتر از احمدی‌نژاد می‌خواهد که جهان‌پهلوانش از دست یک دختر 21‌ساله خودکشی می‌کند؟».

اختلاف پدر و مادر

بحثی که باعث شده بود دلیل خودکشی تختی اختلاف با همسرش عنوان شود، به اختلاف طبقاتی این دو برمی‌گردد؛ روایت‌های زیادی نقل شده بودند از اینکه تختی از پایین جامعه، زنی را برای همسری برگزید که در یک کلاس طبقاتی نبودند. بابک هم در جدیدترین صحبت‌هایش به وجود چنین اختلاف‌هایی اشاره می‌کند ولی می‌گوید مادرش از اینکه همسر تختی بوده، به خودش افتخار می‌کرده است؛ او اختلاف این دو را تأیید می‌کند ولی در آن حدی نمی‌بیند که پدر بخواهد برایش خودکشی کند. «مادرم یک دختر ساده از خانواده معمولی بود که نه ربطی به کبریت توکلی داشت و نه اتو توکل.

مادر من کلی به خودش غره شده بود برای ازدواج با تختی... بله با هم اختلاف داشتند. هم اختلاف طبقاتی و هم اختلاف سنی داشتند و این را مادرم به اطلاعات هفتگی هم گفته بود. ولی خب، زن و شوهر بودند و چنین اختلاف‌هایی طبیعی بود». بابک در ادامه به یک موضوع از اختلاف پدرومادرش اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از اختلاف‌هایی که داشتند، مربوط به سینمارفتن بود؛ در سینما سرود شاهنشاهی می‌زدند و مردم باید بلند می‌شدند. تختی نمی‌خواست زمان پخش سرود شاهنشاهی در سالن باشد تا مجبور باشد بلند شود. او بیرون از سالن منتظر می‌ماند تا وقتی سرود تمام شد به داخل برود. مادرم می‌گفت خب، برویم داخل سینما و بلند نشویم؛ این بابا را عصبانی می‌کرد».

قتل تختی از کجا کلید خورد؟

بابک در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به این موضوع که پروژه به‌قتل‌رسیدن تختی با هدف خاصی و از طرف یک فرد کلید خورد، می‌گوید: «این پروژه به‌قتل‌رسیدن تختی را اولین بار جلال آل‌احمد شروع کرد. او از آنجایی که گفت: «جهان‌پهلوان باشی و در بودن خود جبران کرده باشی، نبودن دیگران را» و این دروغ باعث و بانی خیلی از مشکلات برای دیگران شد. این حرف‌ها باعث شد آقای ساعد، مدیر هتل آتلانتیک، بارها به زندان برود.

آن‌قدر آقای ساعدی در این راه سختی کشید که رفت پیش آقای طالقانی و گلایه کرد یا مرا بکشید یا بگذارید زندگی‌ام را بکنم. تا قبل از انقلاب مادر من قاتل تختی بود و بعد از انقلاب این آقای ساعدی مدیر، هتل آتلانتیک، قاتل بود! سازندگان فیلم اول تختی پیش ساعدی رفته بودند. آنها حرف‌های او را شنیده بودند ولی باز فیلم را طوری ساختند که آن هتل ستون ساواک بوده و حرف‌های این مدیر را نساختند. خود من این حرف را باور کرده بودم. نمی‌دانستم حتی این هتل در تهران واقعا وجود داشته باشد که بروم با مدیرش حرف بزنم».

تختی طرفدار مصدق بود

انتقادهای بابک به صداوسیما فقط مربوط به پرداختن به موضوعات زرد درباره پدر نیست؛ او در حرف‌هایش به گفت‌وگو با صداوسیما اشاره می‌کند و از مسئولان انتقاد می‌کند که آن بخش از حرف‌هایش که گفته بود تختی طرفدار مصدق است، را از گفت‌وگو درآورده‌اند.

اما حالا بابک دوباره به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید: «داوری ما درباره حکومت‌ها هرچه می‌خواهد باشد نباید قاطی واقعیت‌ها کرد. من اسناد پس از مرگش را دیدم. اینکه تختی طرفدار مصدق بود، انکارناپذیر است. تختی با دانشجوها دیدار داشت. در تولیدو با دانشجویان کنوانسیونی در تولیدو دیدار کرد و می‌گوید باید تندتر باشید از جبهه ملی».

چرا تختی خودکشی کرد

بخش پایانی صحبت‌های پسر درباره دلیل خودکشی پدر است؛ همان موضوعی که تا به الان هنوز هم علامت سؤال بزرگی است؛ بابک اتفاقا نه اختلاف با مادر یا فشارهای سیاسی، بلکه دلیل خودکشی پدر را به‌نوعی به خاطر مردم می‌بیند. او می‌گوید تختی از اینکه تصور می‌کرده دیگر نمی‌تواند برای مردم اوضاع را تغییر بدهد، تصمیم به خودکشی می‌گیرد؛ آن‌هم در هتل آتلانتیک و البته به این امید که کسی پیدا شود و جانش را نجات دهد. «تختی علیه همه زخم‌زبان‌ها و فشارها، آگاهانه دست به تصمیمش زده است. تختی با مردم زندگی کرده بوده. من تصور می‌کنم او نمی‌توانست پیش‌بینی کند که چه اتفاقاتی بعدش می‌افتد. اگر آن دوره‌ها را مرور کنیم، من تصور می‌کنم رفته بود هتل به این امید که یکی به سراغش بیاید و نجاتش دهد.

در یادداشت‌هایش می‌گوید من یهودی سرگردانم… تختی مداوم می‌گوید که با کشتی ادای دین می‌کند به مردم. او رفت آنجا در جنوب کشتی را آغاز کرد. این آدم راه ارتباط با مردم را پیدا کرده بود و برایش خیلی مهم بود. تختی نمی‌خواست این را قبول کند که راهی برای تغییر جهانش ندارد. آخر زندگی‌اش این بن‌بستی بود که راهی بین این مبادلانه عاشقانه با مردمش را نداشت. نه می‌توانست مردمش را خوشحال کند، نه می‌توانست انقلاب کند و نه می‌توانست مصدقش را آزاد کند. این بزرگ‌ترین چالش روزهای پایان عمرش بود».

[کد مطلب: 178513] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هجدهم مارس ۲۰۱۹ ، 19:57:38 توسط کارگرتبعیدی
بابک عزیز، علیرغم هشدار ساواک، جهان پهلوان تختی بیش از چهل نفر را جمع کرده و خود پیشاپیش آنها با عکسی از مصدق در دست به احمد آباد میروند. اراجیفی که جمشید مشایخی ها و سینه چاکان رژیم سابقی برای تطهیر ساواک جهنمی خود و مزدوران این رژیم جنایتکار می بافند، دورغ و یاوه ای بیش نیست. در سالهای خفقان پس از کودتا، پدرت یک فعال سیاسی مخالف رژیم و عضو شورای مرکزی جبهه ملی بود و مخالف عدم اجرای قانون اساسی توسط حکومت فاشیست و غیر قانونی شاه بود. در جامعه استبدادی یک فعال سیاسی به این امر آگاه است که هر لحظه ممکن است زندانی و شکنجه شود و از فعالیتهای اقتصادی و اجتماعی از طرف رژیم محروم شود. کسی که اهدافی بزرگ همچون رهایی توده ها را پیشه خود کند، مسائل خانوادگی برای او اهمیت کمتری پیدا می کند. قاتلان تختی همان کسانی هستند که پاتریس لومومبا، صمد بهرنگی، شاهرخ زمانی، فرشید هکی و هزاران انقلابی را قتل عام کردند. رژیم های فاشیستی از تختی ها وحشت دارند چون چهره محبوب خلق و مخالف رژیم هستند و نیز قابل تطمیع هم نیستند. زنده باد یاد و راه مبارز آزادیخواه جهان پهلوان تحتی، ننگ و نفرت بر قاتلین دروغگوی خلق
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هجدهم مارس ۲۰۱۹ ، 12:51:22 توسط فرح نوتاش
مهمترین ویژگی حکومت های دست نشانده کشتار مخالفین است. و اساسا با دادن این وعده به اربابان امپریالیست خویش بر سر کار می آیند و می تواند قدرت را به نفع آنان حفظ کنند. ربط مرگ تختی به استیلای امپریالیسم در ایران در این است که با حضور و رشد تختی به عنوان یک مخالف سلطنتی ، هر آن بیم آن می رفت که او مردم را به قیام دعوت کند و حاکمیت وابسته به امپریالیسم را ساقط کند. از این رو قانون استیلای امپریالیست ها در کشور های تحت سلطۀ هر یک، قتل عام بی وقفۀ مخالفین حاکمیت است. و آن روی این سکه نوشته است دموکراسی! درک و مبارزه علیه امپریالیسم اولین گام رهایی ملل است.
نوشته شده در تاريخ بيست و ششم اسفند ۱۳۹۷ برابر با هفدهم مارس ۲۰۱۹ ، 04:43:34 توسط مهدی
جناب فرح نوتاش، شما هنوز در تخیلات و داستانهای دروغی که سال ۵۷ درست میکردید، گیر کرده اید،آخه استعمار و استکبار جهانی چه ربطی به درگذشت شادروان تختی دارد. بدبخت کردید ما را با این داستانهای دروغی و افکار مخرب و هنوز ول کن نیستید؟
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 18:54:29 توسط خرم دین
نظر محترم , هرچه در این چند سطر نوشته کند و کاو کردم , با تمام احترام نتیجه گرفتم که شما خود دست به فضولی زده اید به کسانی که فقط نظرشان را ابراز کرده اند توهین کرده اید , اگر فضولی عملی سخیف شمرده میشود باید از خودتان شروع کنید و جهان پهلوان محترم در آن زمان ایرانی های بسیاری علاقمند هیتلر بودند و مردان بسیاری در ایران به تبعیت از هیتلر سبیل معروف او را در پهنه صورت داشتند و فکر میکردند که نژاد آریایی و آلمانی به گفته هیتلر یکی میباشند و ساده لوحانه به این به محتوا افتخار میکردند ولی قابل ذکر است که در آن زمان کسی از اسارت و کشتار یهودیان به دست هیتلر آگاه نبود و در غیر این صورت بعید است از جهان پهلوانی مثل زنده یاد تختی انتظار حمایت و علاقه به هیتلر را داشت . صادق هدایت نیز سبیل معروف هیتلری داشت
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 15:22:35 توسط آرش
"نظر" درست می گوید. فرح نوتاش چنان با قطعیت می گوید او را ترور کرده اند انگار که خود شاهد بوده است! یعنی بابک پیر تختی در این مورد اطلاعش از شما کمتر است؟ این برداشت های آبکی از استعمار و امپریالیسم که نطفه اش در اندیشه های جنایت کارانه استالین بسته شد، یه ما آسیب های زیادی وارد کرده و هنوز هم می کند. جلال آل احمد از جماه روشنفکران مذهبی بوده است با نقشی مخرب. او غرق شدن صمد بهرنگی را هم به ساواک مربوط کرد. دروغ در ذات مذهب اسبام و به ویژه شیعه نهفته است. بهائیان به شیعیان برتری دارند چون دروغ نمی گویند. دین زرتشت هم بر خلاف مذهب اسلام به شدت با دروغ گویی مخالف بوده است.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 13:37:58 توسط جهان پهلوان
تختی یک پهلوان بود به معنی واقعی و البته بسیار ساده لوح ( قصدم توهین نیست) وقتی یک آدم ساده لوح هر چقدر هم که صداقت داشته باشد وارد سیاست شود چیز خوبی از آن بیرون نمی آید...........دوستی که او را بخوبی می شناخت میگفت که تختی بسیار شیفته مرام و منش هیتلر بود, طرفداری او از جبهه ملی هم بیشتر از آن جناح اقراطی تیپ مرحوم فروهر و حزب ملت ایران (عکسی از او و داریوش فروهر را میتوانید روی نت پیدا کنید) و پان ایرانیستا ها بود..............در مورد خودکشی هم بدون شک اختلاف با همسرش نقش مهمی داشته, او در یک بن بست خانوادگی گیر کرده بود...
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 13:20:38 توسط نظر
باز یک متن در مورد زندگی یک نفر گذاشتند ملت فضول همیشه قهرمان شروع کردند به نظر دادن..یکی نیست بگه اخه به شما چه طرف خودکشی کرده به هر علتی به شما چه مربوط فقط به عنوان یک هموطن برایش فقط باید ادای احترام کرد و تقتضا ببخش گناهانش از طرف پروردگار...ایرانی کلا فضوله....خیلی مردی هستید در مورد زندگی خودتان صحبت کنید ...
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 10:58:03 توسط فرح نوتاش
بابک جان: آنچه را که مردم به چشم خود می دیدند ، شورو هیجان وغوغای سالن های ورزشی به مجرد ورود تختی بود. در جایی که شاپور غلام رضا حضور داشت. و هرگز چنین هلهله ای از طرف مردم ، هدیۀ قدوم او نشده و نمی شد. محبوبیت تختی عام بود. او از طرف همه نیروها ، به عنوان قهرمان ملی پذیرفته شده بود. تنها مدال های طلا یی که برای ملت تحقیر شده توسط استعمار گران آمریکا و انگلیس می آورد نبود، منش ذلال و متانت او، نگاه فروتن و کردار مهجوب او، که بارور از فرهنگ کهن پهلوانان ایران بود ، قلب مردم را مالامال از عشق او می کرد. و این وحشت در دل نوکران استعمار می انداخت. و مردم ایران هرگز تردیدی در علت ترور جهان پهلوان تختی، توسط رژیم استعماری شاه نداشت. همسر زیبا و جوان او نیز مظلومانه قربانی این دسیسه شد. مسئله این هتل دارو آن هتل درار و قصه های خانوادگی نبود. مسئله استعمار است و بس. استعمار هرگز اجازه به رشد چهره های ملی نمی دهد.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹ ، 10:07:06 توسط ایرانی
بابک عزیز حقیقت تلخ است آنهم در مورد مادر و پدر البته پدری که یل ایران بود و هنوز قدیمیها جوانمردی آن جهان پهلوان را فراموش نکرده و شاید تعداد انگشت شماری آن حقیقت کثیف را میدانند و مردم کوچه و بازار از آن معقوله اطلاعی نداشتند و هر چه شنیده و یا خوانده اند را نمیتوانند قبول کنند. ولی اگر طالب حقیقت هستی حق با آقای جمشید مشایخی میباشد. پدرت تحمل ننگ را نداشت چون او اسطوره بود و او برای خود کشی رفته بود نه اینکه منتطر باشد تا کسی برای نجاتش بیاید. ولی همین که توانستی پس از حدود 45 سال مقداری از حقیقت را بگویی قابل احترام میباشی.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/در یکی از شهرهای ایران
آدرس نمی دیم تا آخوندها از عصبانیت سکته کنند
تسلط خامنه اي به زبان فرانسه!
فیلم/ اسم محل را نپرس/ این صحنه ها به عنوان حرکت های اعتراضی، از مدرسه تا خیابانها علیه حکومت اسلامی در حال گسترش است
"آرش صادقی در زندان اوین دستش را از دست داد" + عکس
فیلم/ جابجایی گسترده تجهیزات نظامی در جاده عسلویه (بوشهر و هرمزگان)
فیلم/ اسلام زنان را در ردیف کدام حیوانات قرار میدهد؟
اگر بین آمریکا و ایران جنگ شود، روسیه چه خواهد کرد؟
در حادثه انفجار در تهران  3 نفر کشته شدند
خرماهای تقلبی در بازار ایران + فیلم
محمد سرافراز، رئیس سابق صدا و سیما: کاخ سفید به تدریج و به روش کج دار و مریز بهانه برای درگیری رافراهم میکند
خبرگزاری روسیه: ترامپ طبق وعده انتخاباتی اش میخواهد به "مشکل ايران" پایان دهد حتی با توسل به جنگ/ نسخه آمریکایی برای ایران: 500 موشک در روز
نامه ای به نوبخت:  شما هنوز با ماشین جنگی آمریکا روبرو نشده اید /  دارند با شما شوخی اقتصادی میکنند و به زانو افتادەاید!
آگهی های تجارتی