دامپروری کرمان در مرز بحران 


دامداران کرمانی این روزها بواسطه مواجهه با مشکلات بزرگ و کوچک حال ناخوشی دارند و اگر به حل مشکلات آنها توجه نشود شاهد نابودی یکی از بخش های استراتژیک تامین گوشت و شیر استان در آینده ای نه چندان دور خواهیم بود.

به گزارش ایرنا، پرورش دام و دامداری قسمت مهم و بزرگی از اشتغال و تولید کشور را تشکیل می دهد و با توجه به اهمیت این بخش تامین نیازهای این بخش از اولویت های اصلی نظام برنامه ریزی بشمار می رود.

مناطقی از استان کرمان با توجه به وجود اقلیم های متفاوت قابلیت مناسبی برای پرورش و نگهداری دام بویژه در بخش های روستایی و عشایری دارد که سهم بزرگی در تامین گوشت و فراورده های لبنی مورد نیاز مردم داخل استان داشته و حتی به استان های همجوار نیز صادر می شود.

در سالهای اخیر خشکسالی، بحران آب، از بین رفتن مراتع، قاچاق و بالا رفتن هزینه های نگهداری دام و غیره به این بخش استراتژیک آسیب زیادی زده است و در حال حاضر دورنمای روشنی برای دامداران نمی توان متصور شد.

یکی از دامداران کرمانی که نخواست نامش فاش شود با گلایه از بی توجهی مسئولان به دامداران استان گفت: چند ماه است که دامداری ها با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می کنند، اما توجهی به آنها نمی شود.

وی با اشاره به گرانی و کمبود نهاده ها و خوراک دام افزود: اگر وضع به همین روال پیش برود دامپروری کرمان در سالهای آینده از بین می رود و تعداد زیادی که در این بخش مشغولند بیکار می شوند.

این دامدار کرمانی اظهار داشت: شیرتولیدی را به تنها کارخانه دولتی استان می فروشیم اما پول آن با تاخیر به دست ما می رسد و این در حالی است که خوراک دام را باید نقد تهیه کنیم.

وی بیان کرد: قیمت هر کیلو سویا از 2 هزار و 400 تومان در سال قبل به حدود چهار هزار تومان در سال جاری رسیده و همین خوراک دام هم با تاخیر 45 روزه به دست دامدار می رسد.

یکی دیگر از دامداران کرمانی نیز گفت: دامپروری استان کرمان به رغم طبیعت کویری در سالهای قبل رونق داشت، طوری که صادر کننده گوشت و شیر به استان های همجوار محسوب می شد.

گرامی محمودی افزود: اما مشکلات اقتصادی 10 کارخانه تولید شیر را در استان کرمان به تعطیلی کشانده و واحدهای پرورش دام نیز در صورت بی توجهی از بین می روند.

وی تاکید کرد: دولت در بخش برنامه ریزی و پشتیبانی برای دامداران بسیار ضعیف عمل می کند و در حال حاضر نهاده ها کمیاب و نامناسب توزیع می شود.

این دامپرور کرمانی با بیان اینکه پرورش دام اشتغالزایی خوبی ،تصریح کرد: مسئولان نباید بگذارند دام و دامداری از بین برود بلکه باید رسیدگی به مشکلات این بخش در اولویت قرار گیرد.

[کد مطلب: 178522] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم اسفند ۱۳۹۷ برابر با شانزدهم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
چه کسانی بیانیه گام دوم خامنه ای را قدسی خواندند؟
عکس/ حادثه برای هواپیمای ایرانی در قطر
فیلم/ رگبار مسلسل و حمله نیروی انتظامی برای متفرق کردن مردم
فیلم/  لحظه حادثه فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ ایران ایر، بروی باند فرودگاه مهرآباد تهران
بازداشت ایرانی‌ها با پاسپورت جعلی اسرائیلی در فرودگاه‌های جهان! +عکس
فیلم/ یکی از پر بیننده ترین ویدئوهای توئیتر ایرانی ها
فیلم/  رشت/ ماموران نیروی انتظامی به میان جشن و شادی مردم در میدان شهرداری ریختند تا مراسم را به هم بزنند
عکس/  غَش‌کردن متهم به "فساد اقتصادی" در دادگاه
فیلم/ استقبال مردم کنگان از روحانی با شعار : کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو
طرح نام صادق لاریجانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری در زمین خواری بزرگ کلاک
فیلم/ جشن چهارشنبه سوری مردم تهران در فلکه دوم تهرانپارس همراه با رقص و پایکوبی خیابانی
عکس/ ماموران امنیتی دفتر حزب پان ایرانیست در تهران را پلمپ کردند
آگهی های تجارتی