جنبش جهانی حقوق بشر:  آزار قضایی خانم رضوانه محمدی


 
رنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از دولت‌مردان ایران خواست تا تمامی اتهام‌های رضوانه محمدی را لغو کنند و به کلیه‌ی آزارهای قضایی علیه او پایان دهند.

۲۰ مارس ۲۰۱۹
۲۹ اسفند ۱۳۹۷

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه‌ی مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه‌ای دریافت کرده و از شما درخواست می‌کند فوری در باره‌ی موضوع زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه
برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه‌ی دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) و عدالت برای ایران از تداوم آزار قضایی خانم رضوانه محمدی، دانش آموخته‌ی مطالعات زنان ـ که در زمینه‌ی ترویج برابری جنسی به‌صورت آنلاین فعال بوده و در کارگاه‌های برابری جنسی شرکت کرده ـ مطلع شده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی، روز ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران نخستین جلسه‌ی رسیدگی به پرونده‌ی کیفری علیه خانم رضوانه محمدی را به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تلاش برای عادی سازی روابط همجنس‌خواهانه» (گویا بر اساس ماده‌ی ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی) برگزار کرد. وکیل خانم محمدی اجازه‌ی دسترسی به پرونده و یا دفاع از او نیافت.

خانم رضوانه محمدی پس از دستگیری در تاریخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ (نگاه کنید به اطلاعات پیشینه) در سلول انفرادی زندانی شد و مدت ۲۶ روز در بند بدنام ۲۰۹ [۱] در زندان اوین مورد بازجویی قرار گرفت و سپس در تاریخ ۷ مهر ۱۳۹۷ به بند عمومی زنان منتقل شد. او در تاریخ ۲۸ مهر ۱۳۹۷ به قید وثیقه به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان آزاد شد.

برنامه‌ی نظارت یادآوری می‌کند که دستگیری خانم رضوانه محمدی در چارچوب سرکوب گسترده‌تر فعالان حقوق جنسیتی به دست نیروهای امنیتی ایران انجام شد. برای مثال، خانم مریم آزاد [۲]، فعال حقوق ال بی جی تی آی (LBGTI) از شهر شیراز در استان فارس، روز ۳ مهر ۱۳۹۷ نیز در هنگام سوار شدن در هواپیما به مقصد ترکیه در فرودگاه تهران دستگیر شد.

برنامه‌ی نظارت نگرانی کاملاً عمیق خود را در مورد تداوم آزار قضایی خانم رضوانه محمدی ـ که گویا به قصد مجازات فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری او انجام می‌شود ـ ابراز و اعلام می‌کند که نخستین بار است که یک مدافع حقوق بشر در ایران به «عادی سازی روابط همجنس‌خواهانه» متهم می‌شود و مورد محاکمه قرار می‌گیرد. اگر خانم رضوانه محمدی محکوم شود، این مورد پیشینه‌ای خطرناک برای مدافعان برابری جنسیتی ایجاد خواهد کرد.

برنامه‌ی نظارت از دولت‌مردان ایران می‌خواهد به کلیه اقدام‌های آزاردهنده، از جمله در سطح قضایی، علیه خانم رضوانه محمدی و همه‌ی مدافعان حقوق بشر در ایران خاتمه دهند.

اطلاعات پیشینه

خانم رضوانه محمدی روز ۳ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۲ شهریور ۱۳۹۷) [۳] در خانه‌اش در تهران دستگیر و به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در داخل زندان اوین منتقل شد. مأموران تلفن و دیگر وسایل الکترونیکی او را ضبط کردند و خانواده او تا دو روز از محل حبس او اطلاع نداشتند. مسئولان دلیلی برای دستگیری او اعلام نکردند و وی طی دوره‌ی بازداشت از ملاقات با خانواده‌ی خود محروم بود.

این نخستین بار نبود که خانم رضوانه محمدی در معرض آزار قضایی قرار می‌گرفت. گشت ارشاد شهر گرگان او را در اسفند ۱۳۹۶ به دلیل نداشتن پوشش اسلامی بازداشت کرد و یک شب در بازداشت نگه داشت و روز بعد با وثیقه آزاد کرد. دادگاه گرگان بعداً او را تبرئه کرد.
[کد مطلب: 178853] [تاريخ انتشار: يکم فروردين ۱۳۹۸ برابر با بيست و يکم مارس ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: