نمونه‌هایی از استخاره‌های محمّد‌علی شاه
(آيا صلاح هست مجلس را به توپ ببندم)


عبّاس اقبال آشتیانی
مجلّه‌ یادگار
انتشارات اساطیر

مرات الممالک که بعد از خلع محمّدعلی شاه، این استخاره‌ها را بدست آورده بود بعد از ۴۴ سال این نوشته‌ها از طریق مهندس مرآت در اختیار احمد توکّلی قرار گرفته و او آنها را در مجلّه‌ی یادگار که عباس اقبال آشتیانی مدیر مسئول آن بود، منتشر کرد. این مجموعه شامل ۲۰ برگ با رنگ‌های متفاوت است که بر روی هر یک استخاره‌ای نوشته شده و پاسخ آن در زیر برگ و یا در روی پاکت جواب داده شده است، پاکت‌ها مهر و امضای محمّدعلی شاه را دارد. تمام جواب‌ها بجز یکی، توسط سیّد ابوطالب زنجانی نوشته شده است.

در پشت این کتابچه به خط و امضای غلامحسین خان صاحب اختیار غفاری کاشانی چنین نوشته شده است:
این استخاره‌ها که در این کتابچه جمع شده تمام خطّ محمّدعلی‌شاه و جواب‌ها خطّ ابوطالب مجتهد زنجانی است تردیدی برای هیچکس نیست.

۱. بسم ﷲ الرحمن الرحیم
 پروردگارا اگر من عجالتاً با همین وضعی که دارم در سلطنت و پادشاهی بمانم و صبر کنم و تحمّل نمایم، عاقبت برای من خوب است و نتیجه خیر خواهد داد که استخاره خوب بیاید والا فلا یادلیل المتحیرین یاﷲ....محمّدعلی

جواب سطر اوّل: علی کلّ شئی قدیر و ابتدای آیه ذالک بان اﷲ و هو الحق وان یحیی الموتی و انه. سطر دوّم: بنظر بنده بسیار خوب آمد.

۲. بسم اﷲ الرحمن الرحیم
پروردگارا اگر من امشب توپ به در مجلس بفرستم و فردا با قوّه‌ی جبریّه مردم را اسکات نمایم خوب است و صلاح است. استخاره خوب بیاید و الافلا یا دلیل المتحیرین یااﷲ.

جواب:
قل لا تخافا اننی معکما اسمع و اری فاْتیاه فقولا له انا رسولا ربک فارسل معنا بنی اسرائیل: حکم خداوندی به موسی و هارون شد بروید نزد فرعون و بگویید ما فرستاده خدا هستیم بسوی تو، سابق آیه هم می‌فرماید نترسید ما با شما هستیم.. اینکار باید اقدام بشود غلبه قطعی است اگرچه در اوّل زحمت داشته باشد.

۳. بسم ﷲ الرحمن الرحیم
پروردگارا اگر حکم تبعید میرزا علی ثقةالاسلام را از تبریز بدهم صلاح است استخاره خوب بیاید والا فلا یا دلیل المتحیرین...محمّدعلی

جواب:
ﷲ الذی خلکم ثم رزقکم ثم یمیتکم ثم یحییکم هل من شرکائکم من یفعل من ذالکم، بسیارخوب است لیکن زمان را چهار قسم است هرگاه فرض کنیم قسمت اوّل و دوّم درنهایت خوبیست و قسمت سوم یک قدری خمود در کار دیده می‌شود قسمت چهارم در نهایت خوبی است پس از هرجهت خوب است انشااﷲ الرحمن.

۴. بسم اﷲ الرحمن الرحیم
پروردگارا اگر در ۱۷ ربیع‌الاول سلطان احمد را ختنه بکنند صلاح است و خوب است استخاره خوب بیاید واگر صلاح نیست استخاره بد بیاید...محمّدعلی

جواب:
 فساهم فکان من المدحصنین، بد است پشیمانی دارد وقت دیگر اقدام شود انسب است.

[کد مطلب: 179916] [تاريخ انتشار: هفدهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با ششم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی