آثار اقتصادی قرارگرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی


به گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی از جمله روزنامه وال‌استریت ژورنال، دولت ایالات متحده خود را برای قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‎های تروریستی آماده می‌کند.

مقامات آمریکایی می‎گویند این بخشی از گام‌های اساسی برای افزایش فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی است. این نخستین بار است که یک ارگان رسمی وابسته به یک دولت خارجی به عنوان یک نهاد تروریستی اعلام خواهد شد.

این روزنامه اشاره کرده ارتش آمریکا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) درباره تاثیرگذاری این اقدام تردید دارند و از تاثیرات منفی این اقدام بر نیروهای ارتش آمریکا مستقر در مناطق مختلف خاورمیانه نگران هستند.

گفته می‌شود احتمالا واشنگتن روز دوشنبه، هشتم آوریل، سپاه را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام خواهد کرد. جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا از حامیان جدی این اقدام هستند.

ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح و برخی از فرماندهان پنتاگون نگرانی‎های خود را از این اقدام اعلام کرده و می‎گویند احتمال دارد آمریکا با واکنش شدید سپاه و متحدان منطقه‎ای آن علیه نیروهای این کشور روبرو شود بدون آنکه آسیب مورد‌ نظر به اقتصاد جمهوری اسلامی وارد شود. این در حالیست که برخی ناظران معتقدند که به دلیل سلطه‌ی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بر بخش‌های مهمی از اقتصاد ایران، چنین اقدامی بدون پیامدهای جدی برای این ارگان و همچنین حکومت ایران نخواهد بود از جمله در مضیقه گرفتن برای تأمین همان «متحدان منطقه‌ای».

خبرگزاری رویترز نیز در همین زمینه نوشته است که سه مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته‎اند که انتظار می‌رود‌ ایالات متحده نیروهای سپاه پاسداران را به‌ عنوان یک سازمان تروریستی خارجی در فهرست تروریسم قرار دهد.

این احتمال وجود دارد که در گام نخست سپاه قدس، شاخه خارجی سپاه پاسداران، به فرماندهی قاسم سلیمانی در لیست سیاه قرار بگیرد. سیاست کاخ سفید این است که با اضافه کردن سپاه به لیست گروه‎های تروریستی موسسات تجاری و مالی، سازمان‎ها و شرکت‎ها بیش از گذشته در معامله با سپاه و نهادهای وابسته به آن محدود شوند تا از این طریق با تامین مالی و پشتیبانی از تروریسم توسط این ارگان نظامی- اقتصادی مقابله کند.

بانک‎های دولتی و خصوصی از همکاری با سپاه هراس داشتند

کیهان لندن در مورد تاثیرات تحریم احتمالی سپاه پاسداران در اقتصاد با مدیر ارشد یکی از بانک‎های دولتی در ایران گفتگو کرده است. این مدیر که نخواست نامش فاش شود با اشاره به اینکه تحریم‎ها بسیار بیش از آنچه در ایران اطلاع‎رسانی می‎شود روی اقتصاد به ویژه داد و ستدهای مالی سپاه تاثیرگذار است، می‎گوید: «بانک‌ها سال‎هاست از همکاری‎ با سپاه و شرکت‎های وابسته به آن هراس دارند و بسیاری از مدیران بانکی بدون اینکه در این مورد حرف بزنند تمایل ندارند با نظامی‎ها همکاری کنند. دی‎ماه سال ۱۳۸۵ وقتی بانک سپه به خاطر پشتیبانی از برنامه‌های موشکی سپاه تحریم شد بقیه بانک‎ها به وحشت افتادند. طبیعی است که در مورد تاثیر تحریم‎ها شفاف صحبت نمی‎شود اما تحریم‎ها سبب شد شعبه‌های خارجی این بانک عملاً بی‎اعتبار شود و حتی اعتبار داخلی خود را هم از دست داد و همین از عواملی شد که نیروهای مسلح خودشان به فکر تاسیس بانک افتادند! بعد از امضای برجام در سال ۹۴ در زمان اوباما تحریم بانک سپه و شعب بین‎المللی آن بخشی از توافق تبادل زندانیان میان آمریکا و ایران بود. با این وجود در تمام این‎ سال‎ها بانک‎های دولتی و خصوصی از همکاری با سپاه هراس داشتند تا اینکه خودشان برای کم شدن دردسرها به فکر تاسیس بانک و موسسات مالی افتادند.»

سپاه نیازمند سوئیفت است اما بانک‎ها مقاومت می‎کنند

این مدیر بانکی در ادامه با اشاره به تحریم بانک انصار و صرافی‎های وابسته به آن در ایران، امارات و ترکیه می‎گوید: «اگر بانک‎های دولتی و خصوصی همچنان همکاری خود با سپاه را ادامه می‎دادند عاقبت‌شان همان می‎شد که برای بانک انصار و مدیران آن پیش آمد. یعنی علاوه بر اینکه در فهرست آن ۵۰ بانک تحریمی قرار می‌گرفتند به صورت جداگانه شبکه مالی آنها و مدیران‌شان نیز تحریم می‎شدند. مدیرعامل یا مدیران واحدهای دیگر بانک‌ها به‌خصوص بانک‌های دولتی شاید دلشان برای خود بانک نسوزد و برایشان مهم نباشد که بانک تحریم شده، اما حداقل برای خودشان که دلشان می‏‌سوزد! اغلب آنها به خارج از کشور رفت و آمد دارند. بسیاری از مدیران بانکی مستقیم یا غیرمستقیم در خارج از کشور حساب و سرمایه داشته و از اینکه در فهرست تحریم‌ها وارد شوند وحشت دارند. درست است که سپاه بانک‌ها را برای همکاری تحت فشار می‌گذارد اما در نهایت بانک‎ها مجبورند برای بقای خود و به خاطر اعتبارشان هم که شده مقاومت کنند. این یعنی محدودیت. در واقع اثر اصلی تحریم سپاه این است که در داخل خود کشور با مانع بزرگی روبرو می‎شوند. حتی قبل از اجرای مرحله دوم تحریم‌های آمریکا بسیاری از بانک‌ها با ترس و لرز و خیلی محدود به سپاه و قرارگاه خاتم و شرکت‌های زیرمجموعه آنها خدمات می‌دادند. بیشترین نیاز سپاه به سوئیفت بوده و هست. سپاه به بانک‌ها به عنوان یک شبکه مالی نگاه می‎کند که دسترسی بین‏‎المللی فراهم می‎کند. در این چند ماه اخیر بارها بین مدیران ارشد بانکی و سپاهی‎ها جلسه برگزار شد که فکری به حال این وضع شود اما تحریم‌ها کار خودش را کرد. اینکه حزب‎الله می‎گوید پول نیست، یعنی پول به دستش نمی‏‌رسد! الان نقل و انتقال پول چمدانی صورت می‌گیرد که برای آنها جوابگو نیست.»

تروریست اعلام شدن سپاه یعنی اینکه حکومت ایران باید قید اینستکس را هم بزند

کارگزاران جمهوری اسلامی امیدوارند اروپا کانال مالی اینستکس را اجرا کند تا از این طریق معاملات تهاتری یا همان مبادله نفت در برابر غذا و دارو ممکن شود اما مسئله اینجاست که سپاه از حالا روی این مسیر که شاهرگ حیاتی مردم برای انتقال کالاهای ضروری است نقشه کشیده و اتفاقاً اروپایی‎ها متوجه شدند و بر همین اساس هم فشار می‎آورند که ایران ابتدا به FATF بپیوندد و کنوانسیون‌های پالرمو و CFT را امضا کند و دست از فعالیت‎های تروریستی بردارد و سپس این کانال برقرار شود. چون یک طرف آن بانک‎های اروپایی هستند و اگر این کانال آلوده شود آنها با جریمه‎های سنگین روبرو خواهند شد.

این مدیر بانکی با اشاره به موارد بالا تاکید می‌کند، «قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی یعنی اینکه حکومت ایران باید قید اجرای اینستکس را هم بزند. چنانکه در انتظار CPV بودند تا تحریم‎ها را دور بزنند اما در نهایت به اینستکس رسیدند که بسیار بسیار محدودتر است و اگر سپاه تروریستی اعلام شود، کمک اروپا به ایران از این هم محدودتر می‎شود. در حال حاضر تنها دو بانک کشاورزی و مَسکن به سوئیفت دسترسی دارند. آنهم با شرایط بسیار محدود و سخت. سوئیفت این دو بانک بسته نشده تا تهاتر نفت و محصولات پترویشمی برای ورود کالاهای اساسی و ضروری از جمله دارو و تجهیزات بیمارستانی انجام شود که احتمال دارد دیر یا زود همین مسیرها نیز بسته شود. در هفته‎های آینده، بخشنامه‌ها از این قرار است که باید ارز تک‌نرخی شود. این بخشی از اصلاحات نظام بانکی است. ارز ۴۲۰۰ تومان که به «دلار جهانگیری» مشهور شد قرار بود برای واردات کالاهای اساسی اختصاص پیدا کند که در سیستم فاسد و رانتی پاسخگو نبود. تک‌نرخی شدن قیمت ارز مساوی خواهد بود با افزایش شدید قیمت.‌ها بنابراین قیمت دلار و یورو و پوند در بازار آزاد افزایش خواهد یافت. ولی اصلاح ‎نظام بانکی حتمی است و سیستم راهی بجز این ندارد و بخشنامه‎های آن صادر شده. اگر قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی همزمان با این اصلاح ‎شود شک نکنیم که ارزش ریال دوباره سقوط می‎کند و همزمان ارزهای خارجی به شدت گران می‎شوند. فراموش نکنید ذخیره ارزی بانک‎ها نیز رو به پایان است و در همین چند ماه گذشته هم به صورت تزریقی قیمت‎ها ثابت نگه داشته شد و بانک مرکزی دیگر توان ادامه این سیاست را ندارد.»

وی همچنین افزود:‌ «بعلاوه اگر سپاه تروریستی اعلام شود مانع اجرای طرح‎های اصلاحی است مثلاً ادغام شش بانک نظامی در بانک سپه نوین که خودش هم تحریم است به مشکل می‎خورد. چون سیستم و نظام بانکی فاسد است اگر تحریم‎ها هم نمی‌بود آن شش بانک آنقدر بدهی بالا آورده‌اند که برای فرار از ورشکستگی مجبور به ادغام می‎شدند ولی حالا تحریم‎ها اثرش بیشتر می‎شود و تروریست اعلام شدن سپاه مستقیم روی بانک‎های نظامی و شرکا و سهامداران آن تاثیر خواهد گذاشت.»

این مقام ارشد بانکی در ایران در پایان تاکید کرده، «تحریم‎ بانک‎ها فعالیت آنها را بسیار محدود کرده اما قرار گرفتن سپاه در فهرست سازمان‎های تروریستی آسیب مضاعف دارد چون در آن شرایط اگر بانک با سپاه همکاری کند آنوقت نه تنها تحریم‎ها را نقض کرده بلکه شریک سپاه در فعالیت تروریستی هم خواهد بود! به این ترتیب مدیران بانک‎ها نیز در برابر اتهام همکاری با تروریسم قرار می‎گیرند. این هم قابل پیش‎بینی است که حتی همین خبر احتمال قرار گرفتن سپاه در فهرست تروریستی روی بازار ارز و سکه تاثیر بگذارد؛ به زودی آثار آن را می‎بینیم.»

کیهان لندن

[کد مطلب: 179977] [تاريخ انتشار: هفدهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با ششم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم فروردين ۱۳۹۸ برابر با نهم آوريل ۲۰۱۹ ، 22:08:49 توسط خسرو
توجه کردید که همهٔ این ساندیس خورها اسم های ایرانی‌ انتخاب کردن برای وجود کثیفشون؟
نوشته شده در تاريخ بيستم فروردين ۱۳۹۸ برابر با نهم آوريل ۲۰۱۹ ، 20:19:42 توسط کارگر تبعیدی
4 دهه جنایت و غارت، چپاول و مزدوری سپاه در راه ولایت فقیه و برعلیه کارگران، آزادیخواهان، ملتهای تحت ستم ملی، زنان، اقلیتهای دینی و..... ذره ای تردید باقی نمی گذارد که سپاه یک ارگان جنایتکار و فاشیستی میباشد و باید با انقلاب مسلحانه کارگران، تهیدستان و انقلابیون از هم پاشیده و مضمحل شود. روز دوشنبه 8 آپریل، رژیم ترامپ، سپاه پاسداران را در لیست "تروریستی" خود قرار داد. در عین حال جنایات و نسل کشی و ویرانی که توسط امپریالیست آمریکا در اقصاء نقاط جهان صورت میگیرد نیز برهیچکس پوشیده نیست. بنابر این هر دو رژیم حاکم در ایران و آمریکا و ماشین سرکوب نظامی آنها دشمنان قسم خورده کارگران میباشند و جنگ و همکاری این جنایتکاران و چپاولگران تنها به ضرر کارگران میباشد.
نوشته شده در تاريخ بيستم فروردين ۱۳۹۸ برابر با نهم آوريل ۲۰۱۹ ، 20:17:57 توسط کارگر تبعیدی
رژیم گذشته آزادی کش، مستبد، فاشیست و شکنجه گر، سرسپرده، دزد وغارتگر ثروت حاصل از دسترنج توده ها بود. کارگران و دهقانان، تهیدستان و دیگر اقشار خلق بر علیه آن رژیم قیام کردند وبا شعاراستقلال آزادی و جمهوری، رژیم سابق را سرنگون کردند. اما بازاریان و آخوندها و خمینی شیاد جنایتکار، نام کریه اسلامی را که دشمن هر نوع آزادی، استقلال و جمهوری میباشد، با توطئه به انقلاب توده ها همچون غده سرطانی وصل کردند. رژیم ضد انقلاب خمینی با قرار و مدار درگوآدالوپ، سپاه پاسداران جنایتکار را با هدف نابودی انقلاب شکوه مند بهمن 57 توده ها را تشکیل داد و هزاران هزار کارگر آزادیخواه، کمونیست وانقلابی دربیرون و داخل زندانها، در گنبد، کوردستان، آذربایجان و بلوچستان، در گیلان و مازندران و خراسان، در دانشگاهها و کارخانه ها توسط سپاه ضد خلقی قتل عام شدند. توده ها خواستار انقلاب دمکراتیک بودند و به همین دلیل شعار استقلال آزادی و جمهوری را سر دادند.
نوشته شده در تاريخ بيستم فروردين ۱۳۹۸ برابر با نهم آوريل ۲۰۱۹ ، 09:41:26 توسط سخنگو
جناب بابكان شاه هم گزينشي گزيده بود ، خاوري هم گزينشي بود . شما خودتان مثل اينكه بيشتر منتظر يك چيزي هستيد . چهل سال اتفاق پشت اتفاق افتاده تا امروز كه رهبر شما مخفي است چون ميترسد برايش اتفاقي بيفتد . باور كنيد اتفاقي نخواهد افتاد و اينرا به رهبرتان هم بفهمانيد. فعلا كه مدارك تحصيلي اجنبيهاي داخل زير سوْال رفته اند نظر شما چيست ؟
نوشته شده در تاريخ نوزدهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هشتم آوريل ۲۰۱۹ ، 06:37:50 توسط مافیای سپاه
همین که این گروهک ضد ایرانی‌ و ادمکش سربازان امریکأیی را تهدید می‌کند ،نشان از تروریست بودن این گروه مزدور و عقب افتاده است.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هشتم آوريل ۲۰۱۹ ، 06:18:40 توسط محمد بابکان
مطالبی که از قول رئیس بانک ایرانی نوشته اید،نوشته خودتان یا یکی از مزدوران اجنبی در خارج از کشور است چون روسای بانکها بعد از خاوری همه گزینش شده هستند و اینگونه حرف نمی زنند. هیچ اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد امریکا تمام زورش را زده و حالا دلش را به اینگونه شایعه پراکنی شما مزدورانش خوش کرده ولی راه بجائی نخواهید برد و هیچ غلطی نمی تواند بکند. روزی که پوزه شما و اربابتان را بخاک بمالیم قیافه کریهتان دیدنی خواهد بود .
نوشته شده در تاريخ هجدهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هفتم آوريل ۲۰۱۹ ، 12:09:43 توسط آذر
مافیای سپاه، مسئول دفاع از امنیت داخلی و خارجی رژیم است. دستگیری مردم، بازجویی و شکنجه و زندان وظیفه رسمی سپاه شده است. مقابله با اعتراضات خیابانی مردم وظیفهٔ رسمی سپاه است. ازآنجائیکه سپاه “وظیفه بسیار مهم امنیت فرهنگی” را نیز بر عهده دارد، کار وزارتخانه سانسور موسوم به ارشاد را نیز انجام خواهد داد. جلوی هر آنچه را که خلاف “امنیت فرهنگی” است خواهد گرفت.امنیت خارجی رژیم هم که تا دخالت سیاسی و نظامی در کشورهای دیگر بسط مییابد، بر عهده سپاه است. سپاه عهده‌دار وظائف اقتصادی متعدد نیز هست. و به گفته خامنه‌ای، سپاه درآن‌واحد، باید یک قدرت سیاسی، نظامی و اقتصادی باشد.پناه بردن روزافزون خامنه‌ای به زیر چتر حمایت نیروهای مسلح، نشانه نه قدرت بلکه ضعف و ترس اوست. این ترس، اما نه از جناح رقیب است و نه از قدرتهایی از نمونه آمریکا. اگر خامنه‌ای اختلافی هم با جناح رقیب بر سر قدرت سپاه پیدا میکند، ازآنروست که توسل روزافزون به نیروی نظامی و تقویت آن را یگانه راه نجات کلیت رژیم و تمام جناحهای آن میبیند. آنچه او را مشوش ساخته، خشم، مبارزه و اعتراضی توده‌ای است که هرلحظه میتواند به جنبشی بزرگ تبدیل شود.
نوشته شده در تاريخ هفدهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با ششم آوريل ۲۰۱۹ ، 19:16:18 توسط مراد
شکی نیست که سپاه یک نیروی تروریستی و مافیایی است در قاچاق مواد مخدر در ایران وخارج برای پول شویی ومصرف پول حاصل برای اعمال تروریستی و دخالت در کشورها است و هم چنین بجیب زدن وغارت منابع و تروت های ایران بین خود و سران غارتگر رژیم آخوندی است.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
"جر و بحث تند روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما و اصلاح طلبان دنبال سرنگونی دولت هستید"
چرا هر اقدام غیرعادی قابل انتساب به سپاه پاسداران است؟
فيلم/  راننده اسنپ با خانمی سر مسیر اختلاف پیدا می کنه؛ میگه ازت شکایت می کنم، میگم کشف حجاب کردی  
فیلم/ شی نورانی ناشناس بر آسمان کردستان
مشاجره تند روحانی و جهانگیری بر سر سهمیه بنزین
واکنش رسانه‌های آمریکا به دستور توقف حمله به ایران از سوی ترامپ
جنگ احتمالی آمریکا با ایران؛ اوباما و دیگر رهبران به ترامپ هشدار داده بودند 
حمله کیهان به کشف حجاب ستاره اسکندری در خارج کشور 
خامنه ای با ادعای ساده‌زیستی، مالک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری است
محمدجواد ظریف از «تجاوز» یک پهپاد دیگر خبر داد
فیلم/ این حکومت داعشی است آنهم از نوع شیعه اش/ جدیدترین شلاق زنی
هشدار احمد توکلی: خطرات سیاسی و امنیتی قریب‌الوقوع هستند
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: