پیامدهای احتمالی اقتصادی 'تروریستی' خواندن سپاه پاسداران چیست؟


با قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست 'تروریستی ' ایالات متحده آمریکا که دیروز دوشنبه (۱۹ فروردین/ ۹ آوریل) اعلام شد، عده‌ای می‌پرسند که حجم فعالیتهای اقتصادی سپاه در اقتصاد ایران چقدر است و اقدام اخیر آمریکا علیه این نهاد چه پیامدهای اقتصادی خواهد داشت؟

سهم سپاه در فعالیتهای اقتصادی ایران

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب بنیاد تعاون سپاه و قرارگاههای سازندگی به عنوان بزرگترین کنشگر اقتصادی ایران در بخشهای صنایع پایین دستی نفت و گاز, معادن بزرگ, بازرگانی خارجی , مسکن , صنایع تبدیلی, کشاورزی, ترابری و کشتیرانی فعالیت می‌کند و اخیرا فعالیتهای بانکداری خود را در یکسان سازی منابع و روشها و در قالب بانک سپه هماهنگ خواهد نمود.

قرارگاه خاتم‌الانبیا بزرگترین شرکت بالا سری پیمانکاری اقتصاد ایران است که گفته می‌شود در ارتباط با چند هزار شرکت اقتصادی است.

بر اساس اعلام مسئولان ایران، این قرارگاه ۱۷۰هزار نیروی انسانی دارد که حدود ۳۰ هزار نفر آنها نیروی رسمی قرارگاه هستند؛ همچنین یک میلیون نفر نیروی کار هم به طور غیرمستقیم با این قرارگاه همکاری می‌کنند.

فعالیتهای این نهاد در قالب بسیج سازندگی در راه اندازی ۱۴۵هزار واحد تولیدی در ۱۳ حوزه و ۱۳۴ هزار کارگاه کوچک و مشاغل خانگی در حوزه‌ای که "اقتصاد مقاومتی" نام گرفته است موثر بوده است .

این نیرو یکی از بزرگترین طلبکاران اقتصادی از دولت هم هست.

سپاه پاسداران در حوزه اقتصاد غیررسمی هم فعالیت دارد.

داشتن بخشهای اختصاصی در فرودگاهها یا فرود گاههای اختصاصی و اتوبوسهای شهری به همراه ۷۵۰ اتوبوس اختصاصی ثبت شده در قالب ۶۱ شعبه از نکات کمتر گفته شده فعالیتهای اقتصادی سپاه پاسداران است.

قطارهای لوکس غدیر در حوزه ریلی هم متعلق به سپاه پاسداران است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دارنده فروشگاههای زنجیره‌ای بوده و یکی از بزرگترین سیستمهای توزیع متمرکز کالا در ایران است که فقط فروشگاه تعاونی مصرف بسیجیان دارای ۳۰۰ شعبه در این کشور است.

فعالیتها ی سرمایه‌گذاری در بورس اواراق بهادار تهران و تملک شرکتها و هولدینگ‌ها و تعاونی‌های ساخت مسکن فقط بخشی از دیگر فعالیت‌های اقتصادی سپاه است.

قرار گرفتن در فهرست تروریستی چه اثری بر فعالیتهای اقتصادی مرتبط دارد؟

فعالیتهای بزرگ اقتصادی سپاه مدتها قبل مشمول تحریم‌ها قرار گرفته و شرکا یا پیمانکاران بزرگ این نهاد از تحریمها متاثر شده‌اند.

اما این یک ضلع از اضلاع چند ضلعی در مباحث است و باید با دقت در ماجرا نگریست.

بی تردید اقدام اخیر آمریکا فشار بر هر آنچه که تحت عنوان سپاه پاسداران نام میگیرد شدت بیشتری خواهد گرفت و بسیاری بر وجهه نظامی آن رنگ بیشتری خواهند پاشید اما شاید مهمترین وجه تبعات اقتصادی این اقدام احتمالا برخورد با شبکه عظیم پیمانکاران, متخصصان وکارکنان مرتبط با سپاه خواهد بود.

کافی است که ایالات متحده آمریکا لیست جدیدی از شرکتهای جدیدی به همراه مدیران یا کارکنان موثر آن را در قالب فهرست تروریستی منتشر کند که تبعات سنگینی بر فعالیت این شرکتها خواهد داشت.

ایالات متحده آمریکا مطابق قوانین خود می تواند مطابق این فهرست شرکا و رقبای خود را در امر تجارت با ایران تحت تاثیر قرار دهد و شرکای آسیایی و شرکتهای کوچک اروپایی بشدت روابط خود را با ایران محافظه کارانه تر خواهند نمود.

آمریکا همچنین می‌تواند با گسترش دادن این فهرست آزادی رفت آمد بین‌المللی تمامی کارکنان شرکتهای داخلی یا خارجی مرتبط با این نیروی نظامی را محدود کند.

در پی تحولات اخیر، مراودات ایران با کشور های همسایه از این پس بیشتر رصد خواهد شد و قطعا بر روابط با همسایگان ایران اثر خواهد گذاشت و ایالات متحده آمریکا دست بازتری برای مصادره اموال مرتبط با "فهرست تروریستی" خواهد داشت.

اقدام اخیر آمریکا البته احتمالا باعث می‌شود سپاه پاسداران موقعیت خود را در اقتصاد ایران به طرق مختلف تقویت کند و با توجه به ضریب نفوذ بالای این نهاد در اقتصاد ایران از این موقعیت به نفع خود استفاده کند.

اگر ایالات متحده آمریکا هدفی غیر مستقیم برای تحرک بیشتر سپاه پاسداران برای سهم گیری بیشتر از اقتصاد ایران داشته باشد تا بتواند در آینده‌ای مشخص بر سر آن به مذاکره احتمالی بنشیند می‌توان گفت که این شریک را هم اکنون یافته است .

مهرداد سید عسگری/ بی بی سی

[کد مطلب: 180205] [تاريخ انتشار: بيست و يکم فروردين ۱۳۹۸ برابر با دهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم فروردين ۱۳۹۸ برابر با دهم آوريل ۲۰۱۹ ، 21:09:27 توسط حسن آقا
هیچ مذاکره‏‏‏ ای در آینده در کار نیست. آمریکا مرحله نهایی حذف رژیم را در دستور کار گذاشته است. پس از برجام و نفوذ بیشتر در سوریه، آمریکا را قانع کرد که به ۱۵ سال نیاز ندارد پس برجام را به هم زد. اگر رژیم از سوریه عقب نشیند، در هم میریزد، پس در آینده منتظر ضربه های بیشتری به قدس در سوریه خواهیم بود. مردم هم نه سازماندهی دارند و نه به نیرویی ملی معتقد. آینده تاریکی برای همه در انتظار است.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم فروردين ۱۳۹۸ برابر با دهم آوريل ۲۰۱۹ ، 18:11:11 توسط شوخی پا! گرنی ما!
هنگامیکه سین محمود در قامت ر.ج مفاد شورای امنیت را تکه کاغذ خواند تا پیش سین علی در نقش کوتولوی ایرانی لنگ پهن کند سردمداران مافیوزی ایرانی با دمشاشان پسته گندیده رفسنجان پوست می کندند. (امام زمان امریکا لیاقتش بیشتر امام زمان ول شده در جنگل است) --- اینبار که دادشهای قاچاقچی تروریست نامیده شدند دلقک ها ملت لباس قاچاقچیان را بتن کردند = ما همه قاچاقچی هستیم. من نمیدانم علت پریشانی سین علی چه بود. او نمیبایست نماز شکر برای این تصمیم امام زمان امریکا بجای میآورد؟ --- این دلقک بازی سمبلیک و خوش رقصی ها برای مرده سین علی نان نشد اما اضافه بار بدبختی ملت را چندین برابر کرد. ملت خوب حمل میکند و کاپاسیتی خوبی هم دارد و میداند جک ژاپن اسلامی آن احمق آخرش شاهامه حماقت اسلامی این احمق است.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم فروردين ۱۳۹۸ برابر با دهم آوريل ۲۰۱۹ ، 11:46:53 توسط افراسیاب
هدفشون از تروریست خواندن سپاه هروئین فروش زیاد اقتصادی نبوده چون همین حالا هم رژیم تحریم نفتی است و بد جور بی پول شده. میخواهند حکومت خامنه ای را با نیروی نظامی از بین ببرن چون این وحشیهای داعشی هر جنایتی رو حاضرن انجام بدهند حتی شده مردم ایران را مثل بشار اسد با بمبهای شیمیائی بزنن
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
"جر و بحث تند روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما و اصلاح طلبان دنبال سرنگونی دولت هستید"
چرا هر اقدام غیرعادی قابل انتساب به سپاه پاسداران است؟
فيلم/  راننده اسنپ با خانمی سر مسیر اختلاف پیدا می کنه؛ میگه ازت شکایت می کنم، میگم کشف حجاب کردی  
فیلم/ شی نورانی ناشناس بر آسمان کردستان
مشاجره تند روحانی و جهانگیری بر سر سهمیه بنزین
واکنش رسانه‌های آمریکا به دستور توقف حمله به ایران از سوی ترامپ
جنگ احتمالی آمریکا با ایران؛ اوباما و دیگر رهبران به ترامپ هشدار داده بودند 
حمله کیهان به کشف حجاب ستاره اسکندری در خارج کشور 
خامنه ای با ادعای ساده‌زیستی، مالک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری است
محمدجواد ظریف از «تجاوز» یک پهپاد دیگر خبر داد
فیلم/ این حکومت داعشی است آنهم از نوع شیعه اش/ جدیدترین شلاق زنی
هشدار احمد توکلی: خطرات سیاسی و امنیتی قریب‌الوقوع هستند
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: