فائزه هاشمی: اگر از کرامت زن می گوییم چرا حقوقش نصف مردان است


بخش‌هایی از گفتگوی فائزه هاشمی با شماره اول ماهنامه فصل حق ملت:

انقلابیون ما باوجود آنکه نه تجربه حکومت‌داری داشتند و نه تجربه‌‌ای در قانون‌گذاری، اما قانون اساسی را به گونه‌ای نوشتند که فکر همه چیز آن را برای آینده‌ کردند. امروز تمام موضوعات مربوط به زنان به همین مسئله برمی‌گردد. وقتی گفته می‌شود با رعایت موازین اسلامی، این سوال مطرح می‌شود که کدام اسلام مدنظر است؟

شاه در ظاهر به علما احترام می‌گذاشت و سعی می‌کرد آنها را ناراضی نکند و به نوعی در کنار خود داشته باشد. یا در ظاهر بحث دین و فقه را مطرح کند. البته نمی‌خواهم بگویم کارهایی که شد، برخلاف دین بود اما آنچه که وجود داشت با بحث فقاهتی‌ای که امروزه داریم، متفاوت بود. مثلا وقتی قانون حمایت از خانواده تدوین می‌شود، در همه موضوعات، برابری زن و مرد را لحاظ کرده است. یا این که در آن دوران وزیر زن، نمایندگان و سناتورهای زن داریم.

به خاطر حکومت اسلامی، خانواده‌ها اجازه حضور دختران خود در جامعه را دادند که این عامل رشد زنان در جامعه شد که بتوانند درس بخوانند، کار کنند و به فعالیت‌های مختلف بپردازند. اما شرایط در نظام حکومتی برعکس شد و عامل فقهی، مانعی برای زنی که به جامعه آمده بود شد که باوجود تحصیل و یادگیری مهارت، نمی‌تواند به جایی برسد.

بیشترین تبعیض قانونی ما در خانواده است؛ بین زن و مرد، بین دختر و پسر در بطن خانواده. اگر این اندازه به موضوع زن در خانواده بها می‌دهیم، چرا حقوقش را در خانواده، نصف مرد قرار داده‌ایم؟ اگر زن به عنوان مادر و همسر بنیان خانواده است، پس براساس این تفکر زن در همان خانواده باید مهمتر از مرد باشد. در اینجا دچار تناقض هستیم.

کرامت یعنی چه؟ وقتی ما در قوانین‌مان این همه تبعیض بین زن و مرد اعمال می‌کنیم، کرامت زن را کجا دیده‌ایم؟ وقتی زن از طرف همسر یا پدر مورد خشونت قرار می‌گیرد و قانونی برای حمایت از او وجود ندارد، چطور به معنویت زن بها دادیم؟

ما انتظار داشتیم آقای روحانی در کابینه خود وزیر زن نیز داشته باشد اما نگذاشتند این اتفاق بیافتد. در حال حاضر انتصاب زنان در سطح معاون وزرا و مدیر کل بد نیست اما با روند کندی دنبال می‌شود. گرچه در این خصوص مقاومت‌ها نیز زیاد است. این را هم بگویم که در این زمینه یک آمارهایی هم منتشر شده که قابل دفاع نیست. آقای انصاری، رئیس سازمان اداری و استخدامی آماری از انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی دادند که در آن مدیران مدارس دخترانه یا پست‌های معاونان زن وزارت‌خانه ها را هم جزو این آمار محاسبه کرده و اعلام کردند که این سیاست به میزان ۲۶ درصد محقق شده است!

[کد مطلب: 180505] [تاريخ انتشار: بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۹ ، 16:57:27 توسط غضنفر
شترسواری دولا دولانمیشه .خانم فایزه یکبار وبرای همیشه این لاطاعلات را بریزدور .با ا سلام نه دمکراسی نه ازادی نه برابری بوجود نمیاد .بابات هم شیادی بود که درمحضرخمینی این فن را اموخته بود .خودت را رهاکن واز قید این هذیانات ۱۴۰۰ ساله رهاشو .
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۹ ، 09:13:55 توسط شایان
خانم هاشمی!!،(آیینه گرروی توبنمودزشت،خودشکن آیینه شکستن خطاست)آیاواقعاقصدشکستن خود وخودزنی دارید؟شماازطرفی گله مندیدکه حقوق زن نصف مرداست،وازطرف دیگردنبال(اسلام دلخواهتان)هستیدازکدام اسلام دادسخن سرمی دهید؟!!!دخترهاشمی رفسنجانی مرحوم!!!،که پدرتان یکی ازارکان برپائی جمهوری بود،شماچندتااسلام سراغ دارید؟؟آیااسلامی سراغ دارید،که گفته باشد،حقوق زن ومردیکسان است؟؟فقط تحریف وسفسطه نکنید;شماتمام موادقانون مدنی درباب ارث رابخوانید،هرجانام زن آمده:،زوجه ،خواهر،مادر،دختر،حق الارثشان کمترازمردان بوده است،ازنصف تایک وسه چهارم تایک ششم. نکته جالب :درشرایط مساوی که وارث دیگرنباشد،زن شوهرمرده نصف ماترک رامی بردوباقی مال حاکم است ولی مردزن مرده تمام ماترک رامی برد.آنوقت دنبال برابری زن ومرداسلامی هستید؟شماقانون مجازات اسلامی رابخوانیدکه قانون برگرفته ازاسلام است:کجای قانون زن ومردیکسان هستندزن درعفووقصاص دخالت ندارد،دیه زن نصف مرداست و....مهم نصف بودن دیه ویاقصاص وغیره نیست،مهم درمرتبه پائین بودن زن است،واینکه شماآب درهاون می کوبید.مشکل شماعداوت ودشمنی بارقیب سیاسی است،الباقی قصه است وبس!!
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۹ ، 08:48:15 توسط آذر
پرواضح است که تودهٔ زنان ایران نمیتوانند از نابرابری و تبعیض وحشتناک نجات یابند و لااقل به برابری حقوقی زن و مرد دست یابند، مگر آنکه دولت دینی ج-ا، سرنگون شود و تمام این دستگاه دولتی که مظهر تام و تمام ستمگری و ارتجاع است، بهمراه تمام قوانین ارتجاعی و زن‌ستیز آن جاروب شوند. وظیفه مدافعین واقعی برابری زن و مرد است که علیه تلاشها ی ارتجاعی امثال فائزه هاشمی،که کم هم نیستند، بجنگند و آنها را افشا و رسوا کنند.اقدامات این زنان که همواره نقش مخربی در مبارزات زنان و منحرف ساختن این مبارزات داشته،باید این واقعیت را بیش از گذشته آشکار کرده باشد که در ایران چیزی به نام جنبش عمومی و همگانی زنان وجود ندارد.زنان بورژوا، مستقیم و غیرمستقیم، پوشیده و آشکار از برجای ماندن ج-ا، دفاع میکنند که معنای دیگری جز بر جای ماندن تبعیض، نابرابری و ستمگری برزنان و ادامه اسارت زن ندارد. جنبشی که خواهان برافتادن رادیکال و قطعی نابرابری میان زن و مرد و برافتادن هرگونه ستم و تبعیض نسبت به زنان است، جنبش رادیکال زنان کارگر و زحمتکش، زنان چپ ،سکولار و لائیک است که از حمایت متحدی قدرتمند همچون طبقه کارگر نیز برخوردارند.
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۹ ، 08:15:08 توسط علی
از پدر و برادران و همسر و همه هم کاسه ای های پد و بستگان و سردمداران رژیم می پرسیدی الیته خمد شما هم یکی از این کاربدستان رژیم بوده وهستین شما نماینده مجلس بودین از خودت می پرسیدی مشکل شما پاسخ و پرسش نیست " مشکل شما خزیدن به قدرت وحاکمیت بعد از جمهوری اسلامی است. خانم هاشمی در انتظار بازگشت حکومت پهلوی است تا شاید مثل پدر بزرگوار ساواکی های سابق را به کار گیرند و دمار از مردم در آرند . بدا به حال شما که مردم قدرت را در دست بگیرند نانتان اجر می شود و تا دینار آخر را باید برگردانید
نوشته شده در تاريخ بيست و پنجم فروردين ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم آوريل ۲۰۱۹ ، 08:12:45 توسط کورش کبیر
خواهشا خفه شو. جنابعالی چرا این سوالات رو از پدر جنايتکارت می پرسیدی. البته یک سوال :چرا در زمانی که پدر جنايتکارت در راس قدرت بود و به حاشیه نرفته بود این مسائل را مطرح نمی کردی؟؟؟
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
"جر و بحث تند روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول/ روحانی خطاب به جهانگیری: شما و اصلاح طلبان دنبال سرنگونی دولت هستید"
چرا هر اقدام غیرعادی قابل انتساب به سپاه پاسداران است؟
فيلم/  راننده اسنپ با خانمی سر مسیر اختلاف پیدا می کنه؛ میگه ازت شکایت می کنم، میگم کشف حجاب کردی  
فیلم/ شی نورانی ناشناس بر آسمان کردستان
مشاجره تند روحانی و جهانگیری بر سر سهمیه بنزین
واکنش رسانه‌های آمریکا به دستور توقف حمله به ایران از سوی ترامپ
جنگ احتمالی آمریکا با ایران؛ اوباما و دیگر رهبران به ترامپ هشدار داده بودند 
حمله کیهان به کشف حجاب ستاره اسکندری در خارج کشور 
خامنه ای با ادعای ساده‌زیستی، مالک امپراتوری ۹۵ میلیارد دلاری است
محمدجواد ظریف از «تجاوز» یک پهپاد دیگر خبر داد
فیلم/ این حکومت داعشی است آنهم از نوع شیعه اش/ جدیدترین شلاق زنی
هشدار احمد توکلی: خطرات سیاسی و امنیتی قریب‌الوقوع هستند
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: