خامنه‌ای و طفره رفتن از مسئولیت بازسازی سیل سراسری 


علی افشاری؛ راديو فردا/

امواج گسترده سیل که ۲۵ استان کشور و چهار هزار و ۴۰۰ روستا را در نوردید خسارت‌های گسترده‌ای را تا کنون برجای گذاشته که هنوز در حال گسترش است. در برخی از استان‌ها دوره بازگشت این سیل بی‌سابقه در تاریخ معاصر ایران، چند صد سال بوده است و روشن است که به دلیل ابعاد گسترده آن امکان بازدارندگی کامل در برابر خسارت‌ها وجود نداشته است. اما تصمیمات غلط مدیریتی و انسانی در گذشته، الگوهای غلط توسعه‌ای و ضعف آشکار و مزمن در مدریت بحران باعث گسترش قابل ملاحظه خسارت‌ها شد.

بخشی از این خسارت جنبه مادی و فوری دارند و برخی درازمدت بوده و پیامدهای آن وضعیت اجتماعی و روانی جامعه را هدف می‌گیرد. از آنجا که منابع مالی و بودجه‌ای دولت تکافوی همه هزینه‌های مدیریت بحران و بازسازی خرابی‌های متعدد سیل را نمی‌دهد، طبق گفته رئیس بانک مرکزی قرار است از صندوق توسعه ملی برای رفع برخی از خسارت‌های سیل و عادی‌سازی شرایط به مرحله قبل از سیل‌های سراسری اخیر استفاده شود.

در این یادداشت کوشش می‌شود تا نادرستی این اقدام تبیین گردد که در نهایت فشار بیشتری را متوجه اقتصاد کشور و رفاه مردم می‌کند. همچنین فروش منابع ارزی صندوق توسعه ملی در شرایطی که بانک مرکزی کنترل مناسبی بر مدیریت بازار ندارد، تورم‌زا نیز خواهد بود. همچنین توضیح داده می‌شود که این مسئولیت رهبری است تا از اموال نهاد ولایت فقیه و مؤسسات عمومی غیردولتی برای تأمین هزینه‌های سیل استفاده کند تا بودجه‌های سرمایه‌ای کشور و منابعی که باید در خدمت توسعه و ایجاد سرمایه‌های مولد و زاینده باشند، در مسیر نامرتبطی هزینه نگردند.

تا کنون ارزیابی مشخصی از فایده‌مندی و عواید میلیاردها دلار سرمایه‌ای که در تملک نهاد ولایت فقیه است برای رفاه حال مردم، بهبود رفاه اجتماعی وحمایت از اقشار آسیب‌پذیر ارائه نشده است. گزارش‌های پراکنده و موردی نشانگر تشکیل کارتل‌های مالی بزرگ از اموال عمومی و دارایی‌های مصادره شده است که قدرت مالی زیادی به ولی فقیه و نیروهای همسو برای کنترل جامعه و شریان‌های اقتصادی کشور بخشیده است.

بحث پیرامون سازوکار مناسب استفاده از این منابع خارج از حوصله این یادداشت است، اما تأکید این مطلب ضرورت فروش سهم کوچکی از دارایی‌های نهادهای اقتصادی وابسته به رهبری مانند بنیاد مستضعفان، بنیاد ۱۵ خرداد و ستاد اجرایی فرمان امام و ... است که توانایی تأمین هزینه بازسازی سیل را دارد و کسر آنها از اموال نهاد ولایت فقیه تأثیر معناداری در قدرت مالی و سرمایه‌ای این نهاد ایجاد نمی‌کند.

قبل از اینکه وارد بحث بشویم، ارزیابی مختصری از میزان کلی خسارت‌ها و تخمین کلی از آنها مفید خواهد بود. خسارت‌های سیل سراسری در فروردین ماه ۱۳۹۸ را می‌توان در دسته‌های زیر تقسیم کرد:

۱. تخریب منازل (روستایی و شهری)
۲. تخریب جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی (شبکه حمل و نقل)
۳. تخریب تأسیسات برق
۴. آسیب به تأسیسات گاز و نفتی و شبکه‌های انتقال انرژی
۵. تخریب تأسیسات مخابراتی
۶. آسیب دیدن واحدهای تولیدی
۷. تخریب مزارع و زمین‌های کشاورزی
۸. بیکاری نیروها
۹. تخریب سیل‌بندها و مسیل‌ها
۱۰. خراب شدن پل‌ها
۱۱. اتلاف دام‌ها و پرندگان
۱۲. تخریب مناطق حفاظت‌شده برای جانوران در آستانه انقراض
۱۳. تخلیه گل‌ها
۱۴. از بین رفتن محصولات غذایی و لبنی و خوارک دام
۱۵. تخریب مدارس و نهادهای آموزشی
۱۶. رانش زمین و سطح راه‌ها
۱۷. آسیب به صنایع دستی و گردشگری
۱۸. تشدید آسیب‌پذیری ساختمان‌ها در برابر زلزله
۱۹. شسته شدن و از بین رفتن حجم زیادی از خاک‌های مرغوب
۲۰. آسیب دیدن جنگل‌ها و درختان
۲۱. افزایش رسوبات پشت سدها
۲۲. صدمات به آثار تاریخی و میراث فرهنگی
۲۳. خسارت به عشایر
۲۴. مشکلات بهداشتی و انتقال بیماری
۲۵. انتقال مارهای سمی به مناطق مسکونی

جبران این خسارت‌ها نیازمند عملیات بازسازی و اصلاح است که در برخی موارد ترمیم جواب نمی‌دهد و خانه‌ها و محله‌ها و خیابان‌ها و جاده‌ها از اول باید ساخته شوند. بخشی دیگر از هزینه‌ها تأمین بیمه بیکاری برای کسانی است که به دلیل سیل شغل‌شان را از دست داده‌اند و همچنین تهیه محل اسکان موقت برای کسانی که خانه‌شان یا از بین رفته است و یا فعلاً قابل سکونت نیست و تأمین مایحتاج ضروری آنها تا یک دوره زمانی مشخص.

ارزیابی دقیقی از میزان خسارت‌ها وجود ندارد و وزارتخانه‌ها و نهادهای مسئول ارقامی را به صورت اجمالی اعلام کرده‌اند. هنوز پرونده خسارت‌های سیل بسته نشده است. از خلال آمارهای اعلام‌شده می‌توان یک تخمین کلی به شرح زیر داشت که البته می‌تواند دستخوش تغییر در آینده شود.

زمین‌های کشاورزی و زراعی: ورود آب و آبگرفتگی در ۹۰۰ هزار هکتار اراضی و ۱۱۰ هزار هکتار از باغات استان‌های سیل‌زده، بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد که ۷۶ درصد این خسارت‌ها مربوط به استان‌های گلستان، خوزستان، مازندران و لرستان بوده است، در حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان ارزیابی اولیه شده است.
حمل و نقل و تعمیر و یا بازسازی راه‌ها و پل‌ها در حدود ۱۴ هزار کیلومتر از شبکه ارتباطی کشور و ۷۲۵ پل: چهار هزار میلیارد تومان
میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که منجر به آسیب دیدن ۷۳۰ اثر تاریخی در ۲۵ استان کشور شده است: ۵۵۳ میلیارد تومان
تأسیسات نفتی: هزار میلیارد تومان
مدارس: ۵۰ میلیارد تومان
دام و طیور با احتساب ۱۸ هزار رأس دام تلف شده و ۶۰۰ مرغداری از بین رفته: ۳۰۰ میلیارد تومان
مسکن روستایی: ۸۴۰ میلیارد تومان
بیمه بیکاری با احتساب ۱۰ هزار نفر: ۶۰ میلیارد تومان
مخابرات: هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان
اسکان موقت یا احتساب ۲۰۰ هزار نفر اسکان در اردوگاه‌ها که حداقل چندین ماه این وضعیت به درازا خواهد کشید: ۵۰۰ میلیارد تومان
عشایر: ۱۷۲ میلیارد تومان
شبکه برق: ۱۲۰ میلیارد تومان
مسکن شهری: با توجه به آسیب دیدن بیش از صد هزار واحد مسکونی که بازسازی و مرمت آنها به همراه تأمین وسایل خانگی به طور متوسط صد میلیون تومان هزینه خواهد داشت: ۱۰ هزار میلیارد تومان
اقلام خسارت‌ها بیش از این موارد است و برخی از آنها نیاز به گذشت زمان برای تخمین دارد. مجموع ارقام فوق در حدود ۳۲ هزار و یکصد میلیارد تومان است. بار دیگر تأکید می‌شود که دقت این رقم معلوم نیست و تنها یک گمانه با توجه به داده‌های موجود را بازتاب می‌دهد. قطعاً رقم نهایی بیشتر خواهد بود.

این رقم با احتساب دلار ۱۴ هزار تومانی تقریبا ۲.۳ میلیارد دلار و با احتساب دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی ۷.۶ میلیارد دلار می‌شود. برای اینکه درک بهتری از این رقم به دست آید، مقایسه آن با برخی از آمارهای رسمی کشور ارائه می‌شود:

تقریباً ۲.۵ درصد کل منابع بودجه سال ۹۸
تقریبا ۱.۱ برابر بودجه بهداشت کشور
۱.۸ برابر بودجه شهرداری تهران
تقریباً معادل ۳۴ درصد درآمد نفتی کشور در سال ۱۳۹۷

تأمین این هزینه از محل بودجه جاری کشور برای دولت مقدور نیست که همین الان هم تحت تأثیر بحران اقتصادی و فشار تحریم‌ها امکان مدیریت مؤثر ومناسب منابع را ندارد. اختصاص این مبلغ از صندوق توسعه ملی نیز منابع کشور برای تقویت سرمایه‌گذاری را تضعیف می‌کند و بازدهی مناسب ندارد.

در این شرایط بهترین راه فروش اموال و دارایی‌های نهاد ولایت فقیه در حد تأمین بخش اصلی منابع مالی لازم برای بازسازی خسارت‌های سیل است. البته کمک‌های مردمی و نهادهای دولتی و خصوصی می‌تواند بخش کمی از هزینه‌های مورد نیاز را تأمین کند. اما با توجه به شرایط موجود انتقال دو تا سه میلیارد دلار از اموال مؤسسات اقتصادی وابسته به نهاد ولایت فقیه تأثیر بزرگی بر قدرت مالی این نهاد نخواهد داشت.

البته روشن است که آقای خامنه‌ای و متولیان مؤسسات عمومی غیردولتی تن به این کار نخواهند داد و سعی می‌کنند با بزرگ‌نمایی در خصوص کمک‌های محدودی که به سیل‌زدگان انجام داده‌اند، از مسئولیت اصلی خود بگریزند. اما این مسئله نشان می‌دهد تا چه میزان نهاد ولایت فقیه در راستای منافع سازمانی و جریانی خود نسبت به خیر و صلاح عمومی کشور و افراد آسیب‌دیده از سیل و کلاً سوانح طبیعی بی‌اعتناست.

[کد مطلب: 180629] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 16:14:35 توسط افراسیاب
آقا جان من دارم واضح و روشن مینویسم. شما چرا تاریخ زمان ۱۴۰۰ سال پیش رو ول کردید و به تواریخ اعراب که پانصد سال بعد از حمله عرب و اسلام نوشته شده استناد میکنید. این دروغها و خالی بندیهای مسلمونها را حتی یکیش رو توی تواریخ رومی و ساسانی پیدا نمیکنید. این قران که بهش استناد میکنید به چه خطی نوشته شده بوده آنموقع خط عربی وجود نداشته و اعراب بت پرست به لاتین مینوشتن مثل اشکانیها و اعراب زرتشتی به خط پهلوی و اعراب یهودی در جنوب عربستان بخط عبری. اصلا در هیچ تاریخ ایرانی و رومی اسمی از قبیله قریش نیامده این قبیله کجای عربستان بوده این قبیله به این بزرگی که اینهمه جنگ کرده چرا رومیها هیچی ازش ننوشتن حتی ایرانیها که تمام مردمان و قبایل امپراطوری ساسانی رو ثبت کردن چیزی از این قبیله ننوشتن. اینها که میگن سر هزاران جهود رو بریدیم پس چرا ایرانیها هیچی ننوشتن، عربستان هم جزو ایران بوده. حقیقت اینه که محمد علی حسن حسین شخصیتهای افسانه ای هستند و وجود نداشتن مثل عیسی و موسی آنها هم شخصیت افسانه ای هستند، محققین خیلیها میدونن ولی چیزی نمیگن چون وحشیها میریزن تو سرشون و ترورشون میکنن.
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 13:24:02 توسط به افراسیاب از رشت
افراسیاب جون من نمی فهمم تو میخای چی بگی؟ واضح و روشن بنویس تا من بفهمم. چرا اینقدر سر بسته نوشته ای. ببین این «ما» چقدر روشن نوشته و این «ماها» چه روشن جوابشو دادن. به امید ریشه کن شدن اسلام دپر سراسر ایران و جهان! 
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 13:11:54 توسط افراسیاب
حالا هر کسی اینچیزها را تو کشور مسلمون بگه جوابش اعدام است چون منطق که حالیشون نمیشه حتی تو کشور غیر مسلمون هم میگیرنت میگن به مسلمونهامون توهین کردی یا خود همون مسلمونها میکشنت. ما که تاریخ ساسانی رو میخوانیم و در زمان خسرو پرویز و جنگهای او با رومیان که رومیها هزاران صفحه رویداد را مو بمو نوشتن حتی ایرانیها، تعداد سربازها و دقیق چه روزی چه ساعتی آمدن و رفتن و کجا را گرفتن و چقدر کشتن یا اسیر کردن همه ثبت هست ولی چرا آنموقع یکی نیامد به خسرو پرویز بگه پدرت خوش چه نشستی تو که تا مصر رو گرفتی یکی پیدا شده بنام محمد و نوچه اش علی و دارن تو امپراطوری تو سر هزاران جهود رو میبرن و تجاوز میکنن و بقیه داستانها و خالی بندیهای مسلمونها بعد خسرو هم از محمد میترسید و جرات نداشت به حاکم پارسی بگه علی رو بگیر ببند به گاری. تاریخ خسرو پرویز را بخوانید او فقط دوازده هزار از اشراف ایران را اعدام کرد و برای یک مشت گندم دزدیده شده آدم را میانداخت تو آتش و ابرقدرت جهان بوده هزاران فیل و لشگر داشته چطور دو تا نخاله مثل علی و محمد میتوانستن آن کارها را بکنن
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 12:38:12 توسط افراسیاب
این قران مسلمانان که میگن زمان محمد نازل شده با چه خطی نوشته شده بوده، بلاخره باید با یک خطی نوشته شده بوده. این خط عربی از خط پهلوی شده خط کوفی و بعد خط عربی پس خط عربی زمان محمد نبوده پس قران با چه خطی نوشته شده بوده در ضمن ساسانیها و رومیها همه رویدادها را ثبت میکردن و چرا هیچ نامی از محمد علی عمر و عثمان هیچ کجا ننوشتن و بعد شبه جزیره عربستان جزو امپراطوری ساسانی بوده و حاکم پارسی داشته چطور عربها زمان خسرو پرویز میتوانستن آن کارها را بکنن
نوشته شده در تاريخ بيست و هشتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هفدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 08:39:20 توسط من هم به ما بنویسم!
ما:اسلام،مسلمانان (خودم تا ۳۰سال پیش) توهینی هستند بر بشریت! این دین از روز تولدش تا کنون آدم کشته سر بریده خفه کرده دست بریده چشم درآورده.خجالت میدانی چیست؟ برو فتوای قتل عامها را ببین و بخوان! دین اسلام امروز بعد از ۱۴۰۰ سال بگویی بالای چشم پیامبر کودک نواز یا علی گردن زن و یا نادانی امام حسین در بردن بچه ۶ ماهه به جنگ و استفاده از او به عنوان سپر انسانی و به کشتن دادن تمامی یارانش و وجود امام عج حماقت دانستن منطقی آن سرت را میبرند. و تو فکرش را بکن که از ۱۴۰۰ سال پیش تا به امروز آیا مسلمانان غیر از کشتار و خشم و قتل عام و قتل خاص و تجاوز کنیز و اسیر و زندانی شکنجه و... داشته یا نه، آیا حتا یک روز خوش نصیب مردم حتا مسلمان خودش کرده چه برسد به کفار. اگر هم جشنی بوده همه اش خارج از دین بوده. برو اصلا یازده زن پیامبر و حرامسرایش را که پر است از معشوقه ببین برو ببین چگونه پیامبر عاشق زن فرزند خود زینب میشود و بعد فرزند خودش را عاق می کند. برو ببین چگونه پیامبر با سفیه دخترک یهودی اسیر همبستر میشود و بخوان تجاوز میکند.تو از مطلومیت آدمکش قهاری حرف میزنی که در تاریخ و جغرافیا نمونه ندارد!
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 19:47:44 توسط به ما ۲
بعد مینویس که ۵۰۰ ملیون شیه و دومیلیارد مسلمان خب که چی!!؟؟ از وقتی زیر بالای کلیسا را به نیم غاز فروختند و در کلیساها خوک بستند و سر روحانیون کلیسا را در حوضک غسل تعمید فرو کردند و تا بدنشان شل نشد ولشان نکردند عصر روشنایی شروع نشد و این پیشرفت علمی و تکنولوژیکی میسر نشد. به امید روزی که در ایران ما نیز در مساجد خوک ببندند و آخوندان و مداحانی و طلابی که هزار و چهارصد بر ما ظلم کردند به سزای اعمالشان برسند. من یکی در این شهر نانجیب قم دارم روز شماری میکنم تا هواپیماهایی بیایند و این تعفنگاه را با خاک یکسان کنند. حالا تو بگو این توهین است. خب باشد. مگر وطی و تفخیذ و دخول شیرخوار و بچه شش ساله که حکم شرعی شرع توست توهین به انسانیت نیست؟ نوشته ای امام مظلوم! برو تاریخ بخوان برادر برو ببین شوهر بیوه زنان یعنی چه برو ببین عدالت علوی یعنی چه؟؟؟ و در پایان اشتباه نشود بنده اصلا نمی دانمآدم مورذد نطر شما کیست آیا آخوندزاده است یا آذر است. در هر حال من حرف خودم را نوشتم. من فکر میکنم علی یکی از بزرگترین جنایتکاران تمامی تاریبخ بشریت است. من نمی فهمم تو چظور جرات می کنی علی را مطلوم بنامی!!!!!!!
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 19:36:36 توسط به ما ۱
جناب ما، تمامی کسانی که تاریخ را ساختند و اسنانیت را انسانیت بخشیدند کسانی بود که سیلی ها سختی را به گوش کلیبسا و کنسیه و مکسجد زدند. تنها دینی که هزار و چهارصد سال است بی وقفه آدم می کشد و سر می برد و تجاوز می کند اسلام ناب است. برو تاریخ بخوان تا که از مورخین و آیت الله ها و فیلسوفان اسلام بیشتر نمی دانی. آن امیر مومنین تو طبق احبار و احادیث و هم تاریخ فقط در جنگ با یهودیان بنی قریضه طبق یک سند که حتا خمینی بیشرف و آدمکش و تفخیذ کار هم برس استناد می کند سر هفتصد نفر از کودپک تا پیرزن و پیرمرد را شخصا برید. و این در حالی بود که اینان اماننامه از پیامبردریافت کرده بودند. اما طبق اسناد دیگر و از جمله ۲۳ سال دشتی از این تعداد بسیار بیشتر است. و خصوصا علی یک دختر بچه که دوست و همبازی عایشه بود را هم صدا زد و سراو را هم برید. بعد تو که سوادت بیشتر از مصباح نیست او میگوید طبق تاریخ و درست هم میگوید علی در ۴ سال و ۹ ماه خلافتش سر هفتاد هزار نفر را بریده. در ضمن این حکومت صددرصد شیعه است و حتا برای شیعه تمام بودن باید از داعش هم جلو بزند و اگر این مردم ایران نبودند به مراتب بدتر از داعش بود
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 16:10:08 توسط تحمیل ...
۱- اگر تشیع حاکم در آنجا از فرقه تشیع مافیا است، پس چرا علیه این مافیا ﴿تشیع مستقل﴾ موضوع گیری قاطع نمیکند تا ملت ایران مرز خود با این مافیوز ی ها را مشخص کند؟ ۲- این منابع تشیع مستقل چقدرش fake است؟ البته نه در اسلام بلکه چرندیات دینی در ادیان پیش ما آنقدر زیاد هست که با واقعیات بشر همخوانی ندارد. شروع کنید از خلقت در کتاب به اصطلاح مقدس، قرآن پیش کش تان. جمع کنید این حقه بازی ها را و خودتان را پشت این یا آن قایم نکنید.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 15:11:29 توسط ما
جناب اینهمه توهین به امامان شیعه ودین اسلام کدوم مشکل را حل میکند بجز اینکه دومیلیارد مسلمان و۵۰۰ میلیون شیعه را از خود می رنجانی واصولا اگر اهل مطالعه بودی این آمارهای نسبت داده شده کشتار کاملا غلط است کل کشته ها در۸۶ جنگ ۳۵۲ نفر از دو طرف درجنگ های صدر اسلام( که همگی تدافعی )بود حالا تا ۱۳۰۰ نفر هم گفته شده ودر سه جنگ زمان حضرت امیرالمومنین همینطور آمارهای مختلفی است که تمام این جنگ به امیرالمومنین تحمیل شد که البته جنگهای طولانی بود حداکثر مجموع به ۲۰۰۰۰ نفر کشته از دو طرف نمیرسد حالا شما جناب دعوایت با حکومتی است که خودش را به دین ومذهب شیعه چسبانده والا هیچگاه امامان شیعه اگر تحقیق بفرمایید اجازه انقلاب دینی وشیعی به خمینی وخامنه ای ظالم نداده اند وتا زمان ظهور امام دوازدهم که به اعتقاد شیعیان درغیبت است حق انقلاب وتشکیل حکومت دینی داده نشده ؟،،غرض از این توضیح تامل کردن شما در این کلمات بسیار تند وتوهین آمیز شما به اسلام وبویژه به امام مظلوم امیرالمومنین علی علیه السلام بود امید که هدایت شوید با اندکی تحقیق وبدون غرض حقیقت را خواهید یافت پیش از آنکه دیر شود!
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 08:39:19 توسط آخوندزاده از تهران
این علی افشاری از خودشان است. ایشون معتقد طفره رفتنه! یعنی مقام بیشرف رهبری میتونه طفره هم نره! این افشاری سرسپرده ولایت امیرمومنان آدمش قصی القبی ست که بیش صد هزار نفر را در مدت عمر ننگینش گردن زده و خودش هم با فرق شکافته سقط شده. حالا این شیعیان ۱۳۴۳ سال است که تو فرق خودشان می زنند که چرا او و فرزندش و همه ی یازده فرزندش بعد از آنی که سرها بریدند خودشان هم به نوعی ساقط شده اند از سربریده تا زهر و سم و ... عجب دینی ست این دین! که حتما یا باید بکشی یا کشته شوی! سرتاسر تاریخش این است بی آنکه حتا یک نفر از میانشان بلند شود و افشا کند این کثافتکده ی خون و این مرداب خون ۱۴۰۰ ساله
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 07:38:34 توسط آذر
دولت، حتا در تامین غذا، آب آشامیدنی، لباس، مسکن و دیگر نیازهای ضروری مردم سیلزده کاملا ناتوان است و مردم هیچ اعتمادی به حاکمیت ندارند، در حالیکه صدها هزار نفر تا اینجا خانه و کاشانه‌شان را از دست داده و چیزی برای خوردن ندارند، مقامات حکومتی از روحانی گرفته تا جعفری از سیل بعنوان برکت خدا یاد می‌کنند و اینکه باید قدر این برکت را دانست. اما در واقع این سیل نتیجه چهل سال چپاول و دزدی و بی‌لیاقتی حکومت است. حکومتی که هرگز به زیرساختها و طبیعت توجهی نداشته و نه فقط کارگران و زحمتکشان را به فقر کشانده بلکه طبیعت را نیز نابود کرده است. سیل اخیر نمونه‌ای است که نباید آن را فراموش کرد. سیل نشان داد که مردم ستمدیده کشور در یک سو و حاکمیت در سوی دیگر قرار دارد و این مردم برای رهایی از ستم تنها یک راه دارند و آن اتحاد و همبستگی و سازمان یابی است. مردم مناطق سیل‌زده برای رسیدن بخواست بر حق خود یعنی جبران خسارات سیل از سوی حاکمیت، جبران کامل و بی‌قید و شرط آن (نه دادن وام‌ که مردم را بدهکار میکند) باید خود را سازمان داده و حق خود را از حلقوم حکومت بیرون بکشند و فراموش نکنند که حق گرفتنی ست نه دادنی.
ساير مطالب اين بخش
 فرهنگیان بازنشسته در تهران بار دیگر تجمع کردند
فیلم/ اعتراض به  نامگذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان توسط یک آخوند و جمعی از دلواپسان / آنها می‌گویند شجریان، ملعون و خواننده فتنه است و چرا نامش را بر خیابانی در شهر گذاشته اند
 شورای نگهبان طرح حمایت از سپاه را تایید کرد
سهیلا جلودارزاده  کارخانه سامسونگ به دلیل نداشتن مواد اولیه ۲۰۰۰ کارگر خود را معطل گذاشته است/  در سیل اخیر بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی و صنعتی تعطیل شدند
تحریم نفتی کامل ایران؛ سفره و سبک زندگی ایرانی‌ها چگونه تغییر می‌کند؟
پربازديدهای اين بخش
گاف عجیب ترامپ در واکنش به حملات سریلانکا
خامنه ای فرمانده کل سپاه را برکنار کرد
حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد
پنجاه دانشگاه در ایران تعطیل شدند
بنر جنجالی در بابل پایین کشیده شد/  فرد "متخلف" دستگیر و آرایشگاه وی پلمپ شد + عکس
امیرحسین آزاد، 30 سال بیشتر سن ندارد فقط یک ملک او در منطقه پاسداران در تهران، ۵۰ میلیارد تومان می‌ارزد و یک خودروی زیر پایش نیز پنج میلیارد تومان قیمت دارد
فیلم/  شهر بُستان، ۹۰ كيلومترى اهواز؛ فیلمی از "سرقت كمک‌های مردمى به سيل‌زدگان توسط نهادهاى حكومتی" / مردم شهر جلوى کامیونها را میگیرند
کاریکاتور/ آزادی مطبوعات در سایه آقا
تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟
طرح پنج‌ مرحله‌ای خامنه‌ای برای ظهور امام زمان؟
فیلم/ درگیری در جشن نیمه شعبان در هرمزگان شهرستان میناب
فرد مجهول اسناد لواسان یک بچه ۳ساله و نوه دبیر شورای امنیت ملی است! + سند
فيلم/ يک دقيقه از لاطائلات حسن عباسی استراتژیست بزرگ سپاه  
آگهی های تجارتی