شهیندخت مولاوردی: روحانی می‌گوید وعده وزیر زن نداده است/ حجاب از ابتدا نباید اجباری می‌شد / کشورهایی مانند عربستان در برخی از مباحث در رتبه‌های بالاتری از ما قرار دارند


رویداد 24: شهیندخت مولاوردی معاون سابق روحانی در امور زنان و خانواده بر این عقیده است اکنون در بحث زنان و برابری در حال در جا زدن هستیم درحالی که کشورهایی مانند عربستان در برخی از مباحث به دلیل نوآوری و نه مسائل سیاسی در رتبه‌های بالاتری از ما قرار دارند.

بخشی از سخنان شهیندخت مولاوردی در زیر میاید:

اخیرا هم صحبت کردم و گفتم واقعا نمی‌دانم چرا در کشوری مانند ایران، مسائل زنان همواره دستمایه موضوعات جناحی می‌شود و هر بحث و لایحه و مصاحبه‌ای که انجام می‌شود از آن برداشت سیاسی می‌کنند و باب ادامه بحث را می‌بندند. شاید به همین دلیل باشد اکنون در مجلس شاهد این هستیم که طرح‌های مربوط به زنان پیش برده نشده است. همین موارد باعث شد برخی از طرح‌ها مانند طرح تامین امنیت زنان به مجلس هم نرسد. ما این طرح را با تمام پیگیری‌هایی که انجام دادیم توانستیم در اسفندماه ۹۵ به دولت برسانیم. بررسی‌های لازم بر این موضوع در دولت صورت گرفت و به دلیل برخی از موارد قضایی به قوه قضاییه ارسال شد، اما تاکنون هیج خبری از آن نشده است.

اعلام کردم که نتوانستیم حتی یک لایحه به مجلس ارسال کنیم که برخی هم به من گفتند چه اعتراف تلخی کرده‌ای. اما من استدلال‌ها و توجیه‌های خودم را دارم. اخیرا به محض اینکه بحث برابری دیه زن و مرد مطرح شد که آیت الله سبحانی اعلام کردند که کار مجلس این نیست و این کار را به فقها بسپارید. درخصوص بحث لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان هم باید بگویم تقریبا به همین سرنوشت دچار شده است.
 
حقوق زنان بحث گسترده‌ای دارد. زمانی که از حقوق زنان صحبت می‌کنیم معنای بسیار فراگیری دارد و به سایر دستگاه‌ها برمی‌گردد. بخشی از آن هم مربوط به قوه مجریه و حوزه اختیار دولت است. ما چندباری که با ایشان صحبت کردیم به ما گفتند هیچ‌گاه نگفتم وزیری را از میان زنان انتخاب می‌کنم که اکنون خلف وعده کرده باشم. ما نیز نتوانستیم هیچ مستندی در این باره پیدا کنیم.

انتقاد‌های بسیار زیادی به ما می‌شد مبنی بر اینکه مگر خواسته و مشکل اصلی ما حضور زنان در ورزشگاه‌ها است؟ ما واقعا هیچ زمان این را عنوان نکردیم که همه مسائل را از دستور کار خود خارج کرده و صرفا به مسئله حضور زنان در ورزشگاه‌ها زنان می‌پردازیم. این را روزنامه کیهان از مصاحبه یک ساعته من تیتر کرد و این تصور را القا کرد که ما حوزه خودمان را رها کرده و تمام هم و غم‌مان ورود زنان به ورزشگاه‌ها است.
 

صدرصد قبول دارم که مسئله پوشش برای درصد بالایی از زنان کشورمان به صورت دغدغه درآمده است و به نظرم از سوی نظام برنامه‌ای برای این موضوع وجود ندارد.

بحث عفاف و حجاب به صورت یک دغدغه درآمده است و از هر سمتی که آن را نگاه می‌کنیم، این دغدغه را مشاهده می‌کنیم، از یک سمت به نظر می‌رسد که بار اسلامیت نظام تماما بر روی دوش زنان گذاشته شده است. این ظاهر را زنان حفظ کرده‌اند که اگر از نگاه بیرونی مشاهده شود این حجاب و اسلامی بودن کشور را می‌بینید؛ بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توانیم در آینده نزدیک این تغییر سیاست را مشاهده کنیم. از سوی دیگر نسل جوان ما اصلا نتوانسته با این سیاست ارتباط برقرار کند.
 
زمانی که در دولت حضور داشتم، هر صحبت و نظری را که مطرح می‌کردم به پای دولت نوشته می‌شد. اما به عنوان یک کنشگر معتقدم که مسئله حجاب از همان اول نباید به صورت اجباری میشد. کشور‌هایی که حجاب اختیاری در آن‌ها وجود دارد را هم مقایسه می‌کنیم می‌بینیم که رشد حجاب در آن کشور‌ها بیشتر است. در همین ترکیه که راه می‌روید می‌بینید اکثریت زنان حجاب دارند.

در شاخص‌های جهانی از سال ۲۰۰۶ که شکاف‌های جنسیتی مطرح می‌شود، ما در میان ۵-۶ کشور قعر جدول قرار داریم. این محاسبه‌ها معیار‌های خاص خود را دارد. ما در نظام آماری دچار مشکل هستیم و آمار‌ها به موقع به روز اطلاع داده نمی‌شود. در برخی از مواقع اصلا آماری نداریم.
 
ما برخی از پیشرفت‌ها را داریم که اصلا به عنوان شاخص مطرح نمی‌شود. با همه این موارد می‌بینیم که مثلا در بحث آموزش عربستان ۷ رتبه بالاتر از ما قرار دارد. آن زمانی که در دولت بودم این گزارش‌ها را هیئت دولت مطرح می‌کردم برخی از همکاران می‌گفتند این گزارش‌ها سیاسی است و با پول می‌خرند، درصورتی که اینگونه نیست و برخی از کشور‌ها مانند عربستان نوآوری‌ها و خلاقیت‌هایی را در این زمینه دارند و در یک سال ممکن است تفاوت‌هایی را در رتبه‌بندی‌ها داشته باشد. در بحث بهداشت و آموزش ما چندسال قبل وضعیت پیشرفتمان چشمگیر بود، اما اکنون به نظر می‌رسد در حال درجا زدن هستیم که باید حتما تغییراتی را انجام دهیم.
 
از ابتدای انقلاب بحث برابری زنان و مردان هیچگاه به عنوان یک هدف قرار نگرفته بود و آن را یک الگوی وارداتی غربی قلمداد می‌کردند و سوءتعبیر‌هایی ایجاد شده بود که ما بار‌ها تلاش کردیم به آن‌ها بگوییم «برابری جنسی» با «برابری جنسیتی» متفاوت است. بسیاری این نگاه را برابر می‌دانند در حالی که اینگونه نیست و برابری جنسی با برابری جنسیتی کاملا دو مبحث جداگانه است.

[کد مطلب: 180634] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 11:08:07 توسط مازیار
زنان ایران باید ریش و سبیل بگذارند شاید. مورد قبول باشد زنان ایران هم مالی نبودن اگر همانروز اول توسری نمیکردن سرشون. اینطور نمیشود.هی خمینی امام امام نمیکردن و پشت بونها اله اکبر نگفتن ونذر ونیاز رقیه سکینه نمیکردن حالا اینطور نبود.برید یه کم کتاب بخونید شاید از این تیترهای گول بزن رهایی پیدا کردید.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 10:07:45 توسط شهرداد
خانم مولاوردی!!!،اگرصداقت دارید،باورکنیدکه آب درهاون می کوبید.چگونه می توانستیدازاول حجاب رااجباری نکنید؟خمینی،اصلاسرسازگاری باجنس زن نداشت:خانم نوشابه امیری درپاریس برای مصاحبه نزدخمینی رفت وخودرابه وی تحمیل کردوخوشباورانه ازوی تشکرکردکه اوراپذیرفته ولی خمینی باتفرعن اورایک(پول سیاه)کردوصریحا گفت که وی اورانپذیرفته واوخودش آمده وحتی تاکیدکردکه اگرمی دانسته اوزن است نمی پذیرفته است!!!ازآن مهمتر،مگرزنان آگاه،درزمانی که بسیاری ازمردان درناآگاهی کامل به حاکمان تازه بدوران رسیده سواری می دادند،باشجاعت تمام علیه نابرابریهاوتبعیضهاوحجاب اجباری تظاهرات نکردند؟مگرحاکمان سواربردوش مردم ناآگاه،بشدیدترین شکل جنبش زنان راسرکوب نکردند؟!!خانم مولاوری،تبعیض علیه زنان،جزءذاتی این حاکمیت است.ضمن اینکه باتبعیض علیه زن وتحقیرزن،عملا بین زن ومردتفرقه می اندازندوجامعه راازنصف نیروی خودمحروم می کنندجوانان این مرزوبوم می خواهندبه شیوه عام وجهانشمول،رفتارهای متعارف اجتماعی راخودانتخاب کنندنه اینکه گروهی حاکم باطزتفکرخاص مستبدانه رفتارهای نامتعارف رابه آنهاتحمیل کنندوآنهم باسرکوب و بگیروببندوشلاق تحمیل کنند
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 09:04:35 توسط آذر
امثال شهیندخت مولاوردی، هم بهمان اندازه مردان مرتجع و زن‌ستیز علیه زنان اقدام میکنند. وبعنوان نمایندگان و سخنگویان زنان وابسته به بخش مرفه و ثروتمند جامعه، بعنوان تبلیغاتچی های ارتجاع، وظیفه خود را انجام میدهند.بزعم اینها، نباید حتی فکرش را هم کرد که در ایران، دولتی بر سر کار است که در رأس آن فرمانروای مطلق‌العنانی قرارگرفته که منصوب یک نیروی مرموز آسمانی و مجری فرامین اوست، لذا تمام نهادها و ارگانهای این دولت باید بی‌چون‌و چرا تابع و فرمانبردار او باشند و تمام مقامات و منصوب مستقیم و غیرمستقیم وی هستند. ازآنجائیکه این دولت، سوای خصلت طبقاتیش برای حفظ و حراست از نظام طبقاتی سرمایه‌داری در مرحله زوال و گندیدگیش، باید بشیوه استبدادی دیکتاتوری طبقه حاکم را اعمال کند، ردای مذهبی بر تن دارد و باید فرامین و احکام الهی اسلامی را بمرحله اجرا درآورد، الزاماً باید پاسدار تبعیض و نابرابری نسبت به زنان و قرار دادن آنها در مرحله‌ای پایین تر از مرد باشد که وظیفه الهی و اسلامیشان خانه‌داری، آوردن فرزند و فرمانبرداری از مرد است. خیر! اینها اتهامات کمونیستها به دولت آزادیخواه ج-ا، و سران دمکرات آن است.
ساير مطالب اين بخش
فیلم/ اعتراض به  نامگذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان توسط یک آخوند و جمعی از دلواپسان / آنها می‌گویند شجریان، ملعون و خواننده فتنه است و چرا نامش را بر خیابانی در شهر گذاشته اند
 شورای نگهبان طرح حمایت از سپاه را تایید کرد
سهیلا جلودارزاده  کارخانه سامسونگ به دلیل نداشتن مواد اولیه ۲۰۰۰ کارگر خود را معطل گذاشته است/  در سیل اخیر بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی و صنعتی تعطیل شدند
تحریم نفتی کامل ایران؛ سفره و سبک زندگی ایرانی‌ها چگونه تغییر می‌کند؟
روحانی : اگر آمریکا فشارها را بردارد  و عذرخواهی کند مذاکره میکنیم
پربازديدهای اين بخش
گاف عجیب ترامپ در واکنش به حملات سریلانکا
خامنه ای فرمانده کل سپاه را برکنار کرد
حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد
پنجاه دانشگاه در ایران تعطیل شدند
بنر جنجالی در بابل پایین کشیده شد/  فرد "متخلف" دستگیر و آرایشگاه وی پلمپ شد + عکس
امیرحسین آزاد، 30 سال بیشتر سن ندارد فقط یک ملک او در منطقه پاسداران در تهران، ۵۰ میلیارد تومان می‌ارزد و یک خودروی زیر پایش نیز پنج میلیارد تومان قیمت دارد
فیلم/  شهر بُستان، ۹۰ كيلومترى اهواز؛ فیلمی از "سرقت كمک‌های مردمى به سيل‌زدگان توسط نهادهاى حكومتی" / مردم شهر جلوى کامیونها را میگیرند
کاریکاتور/ آزادی مطبوعات در سایه آقا
تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟
طرح پنج‌ مرحله‌ای خامنه‌ای برای ظهور امام زمان؟
فیلم/ درگیری در جشن نیمه شعبان در هرمزگان شهرستان میناب
فرد مجهول اسناد لواسان یک بچه ۳ساله و نوه دبیر شورای امنیت ملی است! + سند
فيلم/ يک دقيقه از لاطائلات حسن عباسی استراتژیست بزرگ سپاه  
آگهی های تجارتی