ورود عجولانه قشر متوسط به زیر خط فقر!


دیدارنیوز: خطی کشیده می‎شود میان غنی و فقیر، دارا و ندار، پولدار و بی‌پول و ... که نشان از میزان قدرت خرید و قدرت تامین مایحتاج زندگی و... دارد. با شرایط عجیب و غریب اقتصادی که این روزها اقلام اولیه زندگی نیز به کالایی لوکس تبدیل شده است، اهمیت این خط بیش از پیش شده است. خطی که هر روز عریض و طویل‌تر می‌شود و افراد بیشتری به زیر آن می‎افتند.

خط فقر یا آستانه فقر، حداقل درآمدی است که برای زندگی در یک نقطه خاص در نظر گرفته می‌شود. شاخص فقر می‌تواند صورت‌های متفاوتی را ب‍‍‍‍‍‍‍پذیرد که از جمله آن‌ها می‌توان این سه برداشت را بیان کرد: ۱- مصرف یک سبد خاص از کالا-۲- هزینه کل-۳- درآمد کل. کسانی زیر خط فقر در نظر گرفته می‌شوند که قادر به فراهم نمودن نیاز‌های اساسی خود، خصوصاً اولین نیاز که سلامت جسم و تغذیه مناسب است نباشند.
 
چندی پیش «احمد امیرآبادی‌فراهانی»، عضو هیئت رئیسه مجلس گفت: «در بودجه سال ۹۸ تورم نقطه به نقطه ۵۰ درصد و عدد خط فقر برای یک خانواده در تهران زیر ۴ میلیون و پانصد و نود دو هزار تومان است».
 
با اعلام این رقم می‌توان حدس زد که بسیاری از خانواده‌ها در کشور زیر خط فقر قرار دارند و به سختی زندگی خود را می‎گذرانند، زیرا حقوق یک کارگر در حقیقت نصف این رقم است. زیر خط فقر نیز به این معناست که بسیاری از خانوارها از مایحتاج اولیه زندگی محروم هستند و در شرایط نگران کننده‌ای به سر می‌برند. قطعاً با شرایط نگران کننده اقتصادی این روزهای کشور که با تحریم‎های آمریکا و... هر روز به سمت بدتر شدن حرکت می‌کند، شاهد ورود خانواده‌های طبقه متوسط نیز به زیر خط فقر خواهیم بود و شرایط زندگی برای اقشار مختلف جامعه هر روز سخت‌تر می‌شود. در همین رابطه، خبرنگار دیدارنیوز به گفت‌وگو با شهروندان مناطق مختلف تهران در مورد خط فقر و اینکه آنها کجای این خط ایستاده‌اند پرداخته است.

داستان اول: ترس

حدود ۵۰ سال سن دارد و از کیسه‌های خرید دستش پیداست که از فروشگاه روبروی ایستگاه اتوبوس بیرون آمده است. سرش را تکان می‌دهد و می‌گوید: «همه زیر خط فقر آمده‌ایم. اکثر خانواده‌ها در همین حدود درآمد دارند و هر روز هم قیمت‌ها دوبرابر می‌شود. تا آخر سال با این شرایط همه فقیر هستیم».
 
داستان دوم: بغض

«مردی که شرمنده زن و بچه‌اش هست، یعنی زیر خط فقر قرار دارد. حالا برای خط فقر رقم تعیین کنند، چه فرقی در اصل ماجرا دارد؟» پیک موتوری یک پیتزافروشی در شهرک غرب است و در ادامه می‌گوید: «با ماهی ۱ میلیون تومان چه باید بکنم، امثال ما را می‌خواهند بکشند». همکارش که تازه رسیده است، کنارش می‌ایستد و می‌گوید: «خودشان می‌گویند زیر ۴ میلیون درآمد زیر خط فقر است بعد حقوق کارگران ۲ میلیون تومان است. معلوم نیست می‌خواهند سر مردم چه بیاورند».
 
داستان سوم: خشم

دانشجوی کارشناسی ارشد است و بعد ازظهرها در آموزشگاهی ساز درس می‌دهد. با ابروهای گره کرده می‌گوید: «تا آخر سال با همین روند، دیگر قشر متوسطی در کشور باقی نمی‌ماند و همه زیر خط فقر می‌رویم. گوشت و مرغ که قیمتشان سر به فلک کشیده بود حالا نوبت به پیاز و سیب‌زمینی رسیده است». با عصبانیت ادامه می‌دهد: «مردم فقط تاوان تحریم‌ها را می‌دهند، به هیچ وجه تحریم‌ها به زندگی مسئولین ورود نکرده است. قشر زیر خط فقر به سمت مرگ می‌روند و ما قشر متوسط هم به زیر خط فقر حرکت می‌کنیم».
 
داستان چهارم: نگرانی

«در یک خانواده اگر بیش از یک نفر کار کند از خط فقر بالاتر هستند البته امروز با ماهی ۴ میلیون تومان با قیمت‌های بالاتر هم نمی‌توان زندگی خوبی داشت اما در خانواده‌ای که فقط یک نفر کار کند و یا چند نفر فقط کارگر باشند زیر خط فقر خواهند بود». مقداری از بستنی قیفی خود را می‌خورد و می‌گوید: «با قیمت‌هایی که هر روز افزایش می‌یابد شکی نیست که تا آخر سال، رقم خط فقر هم تغییر می‎کند و به مرور ما هم فقیر می‌شویم».
 
چه کنیم؟

متاسفانه به دلیل تحریم‌های خارجی و اختلاس‌های فراوان در داخل کشور، شرایط اقتصادی روز به روز بدتر می‌شود. البته بر فقر جز با ایجاد فضای کسب و کار در کشور نمی‌توان غالب آمد لذا باید با حفظ سرمایه‌های داخلی، جذب سرمایه‌های خارجی و میدان دادن به کارفرمایان توانمند و در نتیجه ارتقای تولید و ایجاد رونق در کسب و کار، فرصت شغلی به وجود آورد تا میزان فقر کاهش یابد.

البته باید دانست که تا زمانی که تورم کنترل نشود نمی‌توان خط فقر را کنترل کرد و تا زمانی که شرایط اینگونه باشد خانوارهای بیشتری به زیر خط فقر خواهند رفت.
 

[کد مطلب: 180667] [تاريخ انتشار: بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 17:15:09 توسط کارگر تبعیدی
2) اگر کسی فکر میکند که شرایط بهتر خواهد شد، یا یک کم دان است و یا شیاد. چرا ؟ چون حتی در کشور های دارای سیستم رفاه نیز فقر دارد خود نمایی میکند. چند سال پیش بود که در لندن، بسیاری از سالمندان بخاطر سرما در خانه های خود مردند و در پاریس نیز بسیاری از سالمندان بخاطر گرمازدگی مردند. باید به خود آمد و در فانتزی زندگی نکرد، رباتها نیز برای بیکار کردن کارگران لحظه شماری می کنند و طبقه حاکم هزاران کارگر را بیکار و سیه روز میکند و هیچ چشم اندازی برای ایجاد اشتغال متصور نیست.کارگر هم که فقیر باشد، طبقه متوسط هم ورشکست میشود. حاکمان نظام سرمایه داری، سیه روزی و فلاکت و شکاف عمیق طبقاتی را به عمد عادی کرده اند و این بسیار خطرناک است. هییییچ راه حلی به جز انقلاب سوسیالیستی و نابودی این نظام پوسیده و جنایتکار متصور نیست. کارگران باید متحد شوند و در اتحاد با تهیدستان با انقلاب مسلحانه این رژیم ضد بشری را سرنگون کنند و بطور مسلح، خود مدیریتی کارگری را در همه جا به پیش ببرند. یا سوسیالیسم یا بربریت، راه سومی متصور نیست.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 16:45:30 توسط کارگر تبعیدی
1) هموطن نگران میگوید "البته بر فقر جز با ایجاد فضای کسب و کار در کشور نمی‌توان غالب آمد لذا باید با حفظ سرمایه‌های داخلی، جذب سرمایه‌های خارجی و میدان دادن به کارفرمایان توانمند و در نتیجه ارتقای تولید و ایجاد رونق در کسب و کار، فرصت شغلی به وجود آورد تا میزان فقر کاهش یابد". یعنی مشاوران داخلی و خارجی و اقتصاددانان رژیم از این راه حلها بیخبرند؟! البته که باخبرند.1ـ نقش عمده ایران در بازار جهانی تا به امروز صادرات نفت بوده که به اقتصاد رانتی مشهور شده، 2ـ در ایران،بورژوازی تجاری، سوداگر است که قدرت سیاسی را در چنگ خود دارد که با صادر کردن لوازم پتروشیمی و بدست آوردن ارز، آن را در بازار آزاد میفروشد!!! آنها با وارد کردن کالا از خارج، به تولیدات داخلی متزلزل، ضربه زده و موجب بسته شدن بسیاری از تولید کنندگان شدند. این زالوها که در رابطه تنگانگ با آخوندها میباشند، ایدئولوژی کاسبی و سوداگری را در جامعه حاکم کرده اند و عموم به فکر خرید و فروش هستند بجای تولید. رژیم ج.ا. آنچنان وضعیت اسفناکی را بوجود آورده که برای سرمایه سود آورتر است تا در بنگلادش و تایلند سرمایه گذاری کند تا در ایران.
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 16:05:12 توسط ایرج
این رژیم تشکیل شده از اخوندهای پیر و پرتال ۸۰ و ۹۰ ساله که یک پاشون لبه گوره و پایه دیگرشان بقول خودشان در بهشته و لذت دنیوی هم که دارند میبرند بنابراین ایران و ایرانی و بقا ایران برایشان ابدا ارزش ندارد .در ضمن از بدو تصرف ایران در حمله دوم و غنیمت گرفتن ایران بعلت حماقت و نا فهمی مردمان تحصیل‌کرده و دانشگاه دیده و خرافاتی پس از آن شورش ۵۷ یک بازوی تروریستی و مسلح هم برای حفظ رژیم فاسدشان بنام سپاه تشکیل دادنند که در پناه آن هم خوب بدزدند و غارت کنند و جلو آزادی و دمکراسی و حقوق مردم معترض ایران با اسلحه و زندان و و شکنجه و اعدام بگیرند و متاسفانه قشر متوسط بخاطر منافع مالی اکثرا نا مشروع با این نظام جهنمی همکاری .و در مقابل اعتراض‌های همگانی و بر حق مردم زحمتکش و کارگر و بیکار و قشر ضعیف تر بخاطر حرص و مال پرستی نه تنها حمایت نکردنند بلکه سکوت مرگبار هم کردنند فکر کردنند این رژیم هوا شون داره ولی بزودی خواهند فهمید که این رژیم اشغالگر و اجنبی فاسد و جهنمی با آیت الله های دزد و خون آشا مش بهیچ کس رحم نخواهد کرد .برید تاریخ ایران را مطالعه کنید خوب این اشغال‌ها بشناسید
نوشته شده در تاريخ بيست و هفتم فروردين ۱۳۹۸ برابر با شانزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 15:15:12 توسط آذر
نظام سرمایه‌داری و سیاست اقتصادی نئولیبرال، فاجعه‌ای وحشتناک برای میلیونها کارگر و زحمتکش ببار آورده‌اند. گرانی و بیکاری، زندگی را بر اکثریت بسیار بزرگ مردم جامعه ایران تحمل‌ناپذیر ساخته است. فقر و گرسنگی زندگی میلیونها انسان را تباه کرده است. درحالیکه ده‌ها میلیون‌ تن از مردم ایران با فقری کمرشکن مواجه‌اند، و روزبروز قشر متوسط به زیر خط فقر پرتاب میشوند، گروه اندکی سرمایه‌دار و تمام مقامات دزد و غارتگر دولتی، ثروتهای افسانه‌ای اندوخته‌اند. فقر و ثروت به نحو بی‌سابقه‌ای در دو قطب جامعه ایران انباشت شده‌اند. در تمام‌دورانی که نظام سرمایه‌داری بر ایران حاکم شده است، هیچگاه همچون امروز، شکاف فقر و ثروت عمیق و وسیع نبوده است. درحالیکه ثروتمندان هرروز میلیونها تومان فقط صرف ولخرجیهای خود میکنند، میلیونها تن از مردم ایران در گرسنگی مداوم بسر میبرند. مادام که این نظم، به حیات خود ادامه میدهد و رژیم ج-ا، بر ایران حاکم است، هیچ‌ چشم‌اندازی برای بهبود اوضاع وجود نخواهد داشت. دیدیم که وعده‌های چند ماه اخیر کابینه روحانی،و بانک مرکزی حتی برای مهار سقوط ارزش ریال، پوچ از کار درآمد و وضع وخیمتر شد.
ساير مطالب اين بخش
 فرهنگیان بازنشسته در تهران بار دیگر تجمع کردند
فیلم/ اعتراض به  نامگذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان توسط یک آخوند و جمعی از دلواپسان / آنها می‌گویند شجریان، ملعون و خواننده فتنه است و چرا نامش را بر خیابانی در شهر گذاشته اند
 شورای نگهبان طرح حمایت از سپاه را تایید کرد
سهیلا جلودارزاده  کارخانه سامسونگ به دلیل نداشتن مواد اولیه ۲۰۰۰ کارگر خود را معطل گذاشته است/  در سیل اخیر بیش از ۱۰۰ واحد تولیدی و صنعتی تعطیل شدند
تحریم نفتی کامل ایران؛ سفره و سبک زندگی ایرانی‌ها چگونه تغییر می‌کند؟
پربازديدهای اين بخش
گاف عجیب ترامپ در واکنش به حملات سریلانکا
خامنه ای فرمانده کل سپاه را برکنار کرد
حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه منصوب شد
پنجاه دانشگاه در ایران تعطیل شدند
بنر جنجالی در بابل پایین کشیده شد/  فرد "متخلف" دستگیر و آرایشگاه وی پلمپ شد + عکس
امیرحسین آزاد، 30 سال بیشتر سن ندارد فقط یک ملک او در منطقه پاسداران در تهران، ۵۰ میلیارد تومان می‌ارزد و یک خودروی زیر پایش نیز پنج میلیارد تومان قیمت دارد
فیلم/  شهر بُستان، ۹۰ كيلومترى اهواز؛ فیلمی از "سرقت كمک‌های مردمى به سيل‌زدگان توسط نهادهاى حكومتی" / مردم شهر جلوى کامیونها را میگیرند
کاریکاتور/ آزادی مطبوعات در سایه آقا
تبعات اقتصادی تحریم نفتی کامل ایران؛ دلار تا چه نرخی گران می‌شود؟
طرح پنج‌ مرحله‌ای خامنه‌ای برای ظهور امام زمان؟
فیلم/ درگیری در جشن نیمه شعبان در هرمزگان شهرستان میناب
فرد مجهول اسناد لواسان یک بچه ۳ساله و نوه دبیر شورای امنیت ملی است! + سند
فيلم/ يک دقيقه از لاطائلات حسن عباسی استراتژیست بزرگ سپاه  
آگهی های تجارتی