حکم دادگاهی در کانادا برای ضبط دارایی‌های ایران با شکایت خانواده‌های قربانیان حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱فارس: به واسطه رأیی چندین میلیارد دلاری که دادگاهی در ایالت «آلبرتا»ی کانادا به ثبت رسانده، خانواده‌های قربانیان حوادث ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ می‌توانند درخواست توقیف دارایی‌های دولت ایران را مطرح کنند.

بنا بر گزارش نشریه «ادمونتون»، طبق اسناد دادگاهی، یک دادگاه در آلبرتا در تاریخ ۱۳ مارس، یک رأی 7.01 میلیارد دلاری علیه ایران و سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی این کشور به ثبت رسانده است.

«داگ لنوکس» وکیل حقوقی دادخواست‌های آمریکا گفته است: «ثبت این رأی در آلبرتا به این معنی است که اگر دارایی‌های ایران در آلبرتا وجود داشته باشد و شما بتوانید این دارایی‌ها را پیدا کنید، می‌توانید این دارایی‌ها را ضبط کرده و از آنها به عنوان غرامت برای قربانیان تروریسم استفاده کنید».

وی گفت: «کشورهایی که از تروریسم حمایت می‌کنند، حق ندارد با دموکراسی‌ها وارد فعالیت‌های اقتصادی شوند و انتظار این نوع واکنش‌ها را نیز نداشته باشند».

این وکیل حقوقی در کانادا در ادامه گفت که ایران اصلا نماینده‌ای برای دفاع از خود به دادگاه آلبرتا اعزام نکرده بود.

لنوکس گفته است که قانون اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم به عنوان نوعی تحریم تجاری عمل می‌کند و «اگر ایران بخواهد با شرکت‌های کانادایی تجارت کند - اگر بخواهد تعاملاتی تجاری در آلبرتا در رابطه با کسب دانش و تخصص در حوزه‌های صنعت نفت و دیگر حوزه‌ها داشته باشد...باید مدارک و شواهدی ارائه شود که این ادعاها را رد کند».

بر اساس این گزارش، دادخواست اولیه ماه جولای گذشته مطرح شده بود که ضمن آن از دولت ایران و یک سری نهادهای دولتی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، شرکت ملی نفت ایران، هواپیمایی ایران و بانک مرکزی این کشور به عنوان خوانده یاد شده بود.

در 10 سال گذشته که فرایند حقوقی دادخواست گرفتن غرامت برای خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر به ادعای  نقش ایران در این حملات، آغاز شده، رأیی که دادگاه بخش جنوبی نیویورک در ماه اکتبر 2012 میلادی علیه ایران صادر کرد، نقطه عطف این دادخواهی به شمار می‌رفت.

بعدا گروهی از خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر با استناد به مصوبه «اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم» دادخواستی را در دیوان عالی بریتیش کلمبیا در کانادا مطرح کردند.

قانون اجرای عدالت برای قربانیان تروریسم که در سال 2012 میلادی به تصویب رسیده بود به قربانیان خارجی تروریسم اجازه می‌دهد تا در دادگاه‌های کانادا اقامه دعوی کنند و بر همین اساس، دادگاه‌های کانادا نیز اجازه دارند تا احکام خارجی صادر شده علیه سازمان‌های تروریستی و اسپانسرهای دولتی آنها را به رسمیت شناخته و حکمی مبنی بر اجرای این آراء قضایی صادر کنند.

دادخواستی که در دادگاه آلبرتا طرح شده بود به دنبال اجرای حکم دادگاه بریتیش کلمبیا در این ایالت بود. شاکیان در این پرونده با استناد به رأی قاضی نیویورکی مدعی شده بودند که شواهد کافی مبنی بر «حمایت جمهوری اسلامی ایران از القاعده برای انجام اقدامات تروریستی در تاریخ یازده سپتامبر از طراحی عملیات، تأمین مالی و تسهیل انتقال هواپیماربایان و آموزش آنها» وجود دارد.

این در شرایطی است که گزارش کمیسیون تحقیقات در خصوص حوادث تروریستی یازده سپتامبر در آمریکا تأکید داشته که «هیچ شواهدی مبنی بر آگاهی ایران یا حزب‌الله از توطئه برای آنچه که بعدا به حملات یازده سپتامبر تبدیل شد، وجود ندارد».

وکیل حقوقی دادخواست‌های آمریکا همچنین گفته که نمی‌تواند درباره اینکه اصلا دولت ایران در آلبرتا دارایی دارد یا خیر، اظهار نظر کند. اما نهاد امنیت عمومی کانادا فهرستی از اموال شناخته شده دولت ایران در کانادا را در وبسایت خود قرار داده بود که البته این فهرست نیز روز گذشته از دسترس خارج شده است.


[کد مطلب: 180826] [تاريخ انتشار: بيست و نهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هجدهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۸ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 11:59:24 توسط بهروز
با پوزش بخاطر بعضی اشتباهات انشائی در کامنت قبلی.
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۸ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 09:44:21 توسط بهروز
2- این فقط نمونه ای از دزدیهای صد ها آخوند و پاسدار پلید و تبهکار است .اینهمه جنایت و تحقیر و نامردمی را هیچ ملتی جز ملت ایران تحمل نمیکند .مزخرفاتی از نوع ما از نژاد پاک آریائی هستیم و امروز خوزستان از طرف مرتجع ترین و وحشی ترین داعشی های شیعه اشغال شده است و فقط هموطنان غیور عرب خوزستانی ما در مقابل این خیانت نظام ضد ایرانی ایستاده اند .من بعنوان یک ایرانی واقعا از خودم شرم دارم .از ماست که بر ماست !!!
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۸ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 09:42:53 توسط بهروز
1-هموطنان محترم ،آخر به جای داشتن انتظار های بیجا و مضحک از بیگانگان که چرا از حماقت ملت ما سوء استفاده میکنند یکبار هم خودمان را مورد سؤال و استیضاح قرار دهیم .۴۰ سال است که مشتی هیولای و دیو و دد بر ما حکومت میکنند بکمک همین دولتهای استعماری برای غارت هستی ما ،کشتار و قتل و عام تحقیر میکنند اکثریت مطلق در مقابل این چپاول و ویرانگری و قساوت و کشتار و ایران ستیزی فقط نظاره گرند و کسانی را هم که از روز نخست با شجاعت و استواری در مقابل این توحش و ددمنشی ایستاده اند همزبان با همین رژیم جنایت پیشه و ضد انسانی و رسانه های فارسی زبان استعماری غربی لجن مال میشوند .پنج شش سال پیش عنصرفاسدی موسوم به خاوری" ایرانی " رئیس بانک مرکزی ۳ میلیارد دلار متعلق به ملت ایران را با همکاری همین رژیم دزد و غارتگر به بانکهای کانادا واریز نکرد و اکنون در کازینوهای کانادا مثل رضا پهلوی از کیسه ملت فلکزده ایران مشغول قماربازی است .این فقط نمونه ای از دزدیهای صد ها آخوند و پاسدار پلید و تبهکار است .اینهمه جنایت و تحقیر و نامردمی را هیچ ملتی جز ملت ایران تحمل نمیکند .مزخرفاتی از نوع ما از نژاد پاک آریائی هستیم و..
نوشته شده در تاريخ سی ام فروردين ۱۳۹۸ برابر با نوزدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 03:10:08 توسط ٱدم
گنه کرد در بلخ ٱهنگری.... به شوشتر زدند گردن مسگری! تمام افرادی که عامل حمله ۱۱ سپتامبر بوده اند از عربستان سعودی بوده اند و دولت عربستان هم پشتیبان مالی ٱنها بوده و الان ایران را بخاطر عربستان هدف قرار داده اند. عقل و منطق کجاست؟ کارتر به مردم ایران خیانت کرد و خمینی را ٱورد. بعد ۸ سال جنگ را به ایران تحمیل کردند تا سلاح های خود را به قیمت گزاف به دو کشور بفروشند تا بتوانند اقتصاد خود را ترمیم کنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هجدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 22:35:22 توسط کارگرتبعیدی
ای کسانی که فکر می کنید دولتهای امپریالیستی چپاولگر طرفدار آزادی هستند، بفرمایید، 7.01 میلیارد دلار از دارایی هایی که حاصل دسترنج کارگران و تهیدستان در ایران است و ناعادلانه در اختیار رژیم دزد و چپاولگر جمهوری اسلامی ایران میباشد، قرار است توسط دزدان جنایتکار در کانادا مصادره شود. کلاهبرداران و دزدان کانادایی، با تروریست قلمداد کردن رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی، حق ندارند اموالی را که متعلق به کارگران و دیگر اقشار خلق در ایران میباشد را به نفع خود مصادره کنند. با این منطق که رژیم حاکم در تهران تروریست میباشد، بنابر این آنها میتوانند به خود اجازه دهند هر آنچه ثروت در خارج و با وقوع جنگ در داخل میباشد را به نفع خود مصادره کنند. ننگ و نفرت به عوامل سر سپرده امپریالیست. و این وضعیتی است که این رژیم ضد بشری در ایران بوجود آورده. ما کارگران و دیگر اقشار خلق یا خود را سازماندهی میکنیم، لباس رزم پوشیده، رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی را سرنگون میکنیم و از حیات آزاد خود صاحبمندی میکنیم و یا باید زیر عملکردهای وحشیانه این رژیم و امپریالیستها له بشویم،
نوشته شده در تاريخ بيست و نهم فروردين ۱۳۹۸ برابر با هجدهم آوريل ۲۰۱۹ ، 20:24:42 توسط وزیری
بیشرف تر از این غربیها و مردمش به دنیا نیامده. آخه نامرد دزد اگر 11 سپتامبر رو ایران اصلن عامل بوده پس چرا به عراق حمله کردید ؟ چرا وقتی سازمان سیا در زمان اوباما قصد انتشار دولت پشتیبان یازده سپتامبر یعنی عربستان را داشت با تهدید عربستان به خروج داراییهایش از آمریکا موضوع را ماست مالی کردید؟ هشت سال آمریکا پشتیبانی صدام احمق را کرد با فروش همه مدل اسلحه و کمکهای اطلاعاتی تا ایران را بکوبد, اینها تروریسم آمریکا نیست؟؟!! ما ملت بدبخت آخوند زده چطوری اموال آمریکای دزد را ضبط کنیم؟ اینها چه مقدار به ما ایرانیان خیانت کردند؟ عربستان چه مقدار به صدام پشتیبانی مالی رساند تا شاید ایران را در آنزمان تبدیل به کشوری شبیه همین بمن یا سوریه بکنند؟! ما مردم ایران از هر موجودی در دنیا بدبخت تریم. از یک طرف این آخوندهای ولد زنا دزدی میکنند از مال و اموالمان و در دنیا شر و نفرت می پراکنند و از یک طرف هم این بیشرفهای خارجی دیواری از اموال مردم ایران کوتاهتر گیر نیاوردند با همدستی یک مشت وکیل پاچه ور مالیده زندگیشان را میخواهند در شبی با دزدیدن اموال مردم ایران از این رو به آن رو بکنند.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
«پیامی» در مورد عاقبت دور زدن تنگه هرمز؟
حاشیه‌های ابقای حسین طائب؛ رییسی که مسئول شد
فیلم/در یکی از شهرهای ایران
آدرس نمی دیم تا آخوندها از عصبانیت سکته کنند
فیلم/ جابجایی گسترده تجهیزات نظامی در جاده عسلویه (بوشهر و هرمزگان)
*  مسافر «ترکیش ایرلاینز» در تهران فوت کرد
* نماینده پارلمان عراق: عبدالمهدی در حال رایزنی میان ایران و آمریکا است
فیلم/ اسلام زنان را در ردیف کدام حیوانات قرار میدهد؟
"آرش صادقی در زندان اوین دستش را از دست داد" + عکس
فیلم/ سخنان شنیدنی سارق بانک در محل سرقت و درحضور خبرنگاران
فيلم/ دفاع دسته‌بیلی رزمندگان اسلام در مقابل موشک مالیوتکا به روايت رائفی‌پو که در پايان جنگ ايران و عراق 5 ساله بوده! 
فیلم/ اسم محل را نپرس/ این صحنه ها به عنوان حرکت های اعتراضی، از مدرسه تا خیابانها علیه حکومت اسلامی در حال گسترش است
در حادثه انفجار در تهران  3 نفر کشته شدند
انفجار در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد
آگهی های تجارتی