زنده باد اول ماه مه روز جهانی کارگر! - کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران


در سال گذشته بیش از ۱۷۰۰ اعتراض کارگری بر علیه سیاست های اقتصادی نئولیبرالی جمهوری اسلامی از جمله پائین بودن دستمزدها و افزایش فقر و گرسنگی، بسته شدن و خصوصی شدن کارگاه های تولیدی و بیکار شدن دهها هزار کارگر در ایران برگزار شده است که افزایشی ۲۷ درصدی نسبت به سال ماقبل داشته است. سالی که گذشت به بویژه پس از خیزش دیماه ٩۶، سال مبارزات تعرضی کارگران  به اشکال گوناگون و سال همگرایی بخش‌های متفاوت جنبش کارگری و حمایت متقابل از یکدیگر بود. اعتصاب‌های طولانی‌مدت مجتمع نیشکر هفت‌تپه ، فولاد اهواز و اعتصاب‌های سراسری معلمان و بازنشستگان، اعتصاب سراسری کامیونداران در همبستگی مبارزاتی با یکدیگر تبدیل به نمایش قدرتی شد که رژیم را به وحشت انداخت. کارگران در طی این اعتراضات و اعتصابات یاد گرفتند که راهی جز حرکت جمعی و متحد برای رسیدن به خواسته‌هایشان وجود ندارد.

در حال حاضرتشکل‌های مستقل کارگری کمتری شکل گرفته است و جنبش کارگری ایران همچنان از پراکندگی وعدم وحدت مبارزاتی و نیز نداشتن تشکل های مستقل ومنسجم رنج میبرد. در چنین شرایطی است که شورایعالی کار موفق شد افزایش حقوق و دستمزد ۱۷ درصدی را در مقابل تورم عمیق اقتصادی که دامنگیر جامعه است به  کارگران و زحمتکشان جامعه تحمیل کند و سرکوب و شرایط امنیتی و پلیسی را به وسیله نیروهای سرکوبش در کارخانه ها به پیش برد. درغیاب تشکل و ارگان های مستقل سراسری کارگری، رژیم جمهوری اسلامی موفق به سرکوب اعتصابات کارگران هفت تپه و فولاد اهواز شد و علاوه بر دستگیری رهبران اتحادیه، اسماعیل بخشی، علی نجاتی و حامیان جنبش کارگری از جمله سپیده قلیان و دست اندرکاران نشریه دانشجوئی گام، ساناز الهیاری و همسرش امیرحسین مهدوی فر وامیر امیرقلی  دست به ترفند ایجاد انجمن اسلامی کار در این واحد تولیدی بزند.

در آستانه روز جهانی کارگر در روز جمعه گذشته، ششم اردیبهشت ماه، نیروهای امنیتی و انتظامی پیشاپیش تجمع فعالان کارگری در پارک جهان‌نما را برهم زده  و۱۲ تن از فعالان کارگری را در این پارک دستگیر کردند. اکثر این بازداشت‌شدگان تا عصر همانروز آزاد شدند و تنها چهار تن از آنان، به نام های پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران، واله زمانی عضو سندیکای نقاشان استان البرز، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده از اعضای کانون مدافعان حقوق کارگر، هنوز در بازداشت به سر می‌برند. اعضای انجمن صنفی کارگران ساختمانی در کامیاران هم توسط اداره اطلاعات احضارو مورد تهدید قرار گرفتند و از برگزاری و یا شرکت در مراسم اول ماه امسال منع شدند.در این رابطه سه فعال کارگری دیگردر ارومیه و سنندج و یک فعال صنفی معلمان در فیروزآباد به نهادهای امنیتی احضارشده‌اند.

طبق گزارش سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه روز ۸ اردیبهشت ، خانم  سپیده قلیان از زندان سپیدار اهواز و اسماعیل بخشی و امیر امیر قلی و سایر متهمان دیگر این پرونده جهت برگزاری جلسه دادسرای متهمان در شعبه ۷ بازپرسی دادگاه اوین از زندان شیبان اهواز به زندان‌ اوین انتقال داده شدند. لازم به توضیح است که این جلسه بدون حضور وکلای خانم  سپیده قلیان و آقای  اسماعیل بخشی بنابر مخالفت بازپرسی شعبه، برگزار می شود. لازم به توضیح است که رژیم تحت فشارهای ملی و بین المللی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را پس از شکنجه های جسمی و روحی و گرفتن اعترافات اجباری آزاد نموده بود. اما پس از افشاگری شجاعانه این دو زندانی در باره شکنجه اکنون ۱۰۰ روز است که بلاتکلیف در بندند.

اما مبارزه کارگران علیرغم سیاست سرکوب و فشار ادامه دارد. سندیکای کارگران شرکت واحد روز اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت ۹۸)  «به خاطر گرامیداشت روز جهانی کارگر و در اعتراض به تعیین دستمزد زیر خط فقر، گرانی و تورم افسارگسیخته مایحتاج اولیه و معیشت کارگران، بازنشستگان و تمام مزدبگیران، ممانعت از ایجاد سندیکا و دیگر تشکل‌های مستقل کارگری، خصوصی سازی و پولی سازی آموزش و پرورش، قراردادهای سفید امضاء، تبعیض و نابرابری حقوق زن و مرد، افزایش بی رویه کودکان کار، بازداشت یا زندانی کردن کارگران و معلمان و دیگر فعالین صنفی که بخش عظیمی از کارگران و قشر فرودست جامعه را در بر می‌گیرد در مقابل مجلس (میدان بهارستان) تجمع برگزار می‌کند.» همچنین تجمعی مقابل مجلس از طرف سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، اتحاد سراسری بازنشستگان، اتحادیه نیروی کار پروژه ای، بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی، بازنشستگان فلزکار-مکانیک، جمعی از کارگران صنف فلز کار و مکانیک و اتحادیه ی آزاد کارگران ایران کارگران و زحمتکشان را به تجمع در برابر مجلس در این روز فرا خواندند. دانشجویان نیز با پخش پلاکاردی با عنوان "فرزند کارگرانیم، کنارشان می مانیم" از این تجمع حمایت کرده اند. تشکل‌های صنفی معلمان نیز اعلام کرده‌اند روز ۱۲ اردیبهشت همزمان با روز معلم در تهران و سایر شهرها تجمع اعتراضی برپا خواهند کرد.

ما ضمن جلب حمایت اتحادیه های کارگری و نهادهای مترقی از مبارزات کارگران ایران در سطح بین‌المللی از مطالبات آنان برای ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری دفاع می‌کنیم. در این رابطه دو هفته پیش رئیس سندیکای خدمات  وردی طی نامه ای اعتراضی به سفیر رژیم ایران در آلمان خواهان خواهان آزادی فوری اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، علی نجاتی و سایر دستگیرشدگان وآزادی فعالیت نهادهای مستقل کارگری در ایران شد.

ما همچنین خواهان آزادی فوری همه زندانیان سیاسی- عقیدتی و به‌ویژه کارگران زندانی و زندانیان سیاسی زن  هستیم که در اعتراض به حجاب اجباری در ملاءعام روسری از سر برداشته اند.

تشکل سراسری و مستقل کارگری حق مسلم کارگران است!
کارگر زندانی آزاد باید گردد!
جمهوری اسلامی نابود باید گردد!

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی ایران – برلین          
 29.04.2019

[کد مطلب: 181547] [تاريخ انتشار: نهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم آوريل ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

نظرات جديد پذيرفته نمی شود.
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: