روحانیت شیعه، منفورترین قشر اجتماعی در ایران امروز


 در یک سال و اندی که در مرکز تحقیقات استراتژیک در ایران مشغول به کار بودم (تنها شغل دولتی من در ایران که به اخراجم انجامید) یک پروژه‌ی کلان در مورد رفتارشناسی قشرهای اجتماعی در ایران تحت نظر من بود و پروژه‌ی رفتارشناسی دانشجویان را نیز خودم انجام می‌دادم. در این پروژه قرار بود رفتارشناسی کارگران، دانشگاهیان، بازاریان، نظامیان، کشاورزان، روحانیت، دیوانسالاران، معلمان و… مورد تحقیق واقع شود  (انجام چنین پروژه‌ای بدون رهیافت امنیت‌محور و با روش‌های علمی هنوز یکی از فعالیت‌های تحقیقاتی بر زمین مانده در ایران است). این پروژه به دلیل تحولات در مرکز متوقف شد. آنچه در اوایل دهه‌ی هفتاد خورشیدی از گزارش‌های مقدماتی محققان بر می‌آمد این بود که روحانیت شیعه در حال از دست دادن اعتماد و اعتبار اجتماعی است و قشرهایی مثل معلمان و کارگران در حال کسب اعتماد و اعتبار بیشتر هستند.

در اواخر دهه‌ی هفتاد چندین نظرسنجی در مؤسسات تازه‌تاسیس در دوران خاتمی انجام شد. در یکی از این نظرسنجی‌ها علی خامنه‌ای با سه درصد محبوبیت در پایین فهرست محبوب‌ها و خوانندگان (شجریان) و ورزشکاران در بالای فهرست قرار داشتند. این نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که روند اعتمادزدایی از روحانیت همچنان ادامه دارد.

در دهه‌های هشتاد و نود خورشیدی با افزایش فساد کاست حکومتی (به ویژه روحانیون از مراجع تا قضات و از اعضای مجلس تا ائمه جمعه) و تداوم سرکوب‌ها اعتمادزدایی به تدریج به تنفر تبدیل شد. دیگر تنها مردم از روحانیت فاصله نمی‌گرفتند بلکه آنها را مسبب بدبختی و فلاکت خود، مشتی مزاحم زندگی روتین مردم، برخوردار از امتیازات ویژه و عامل تنش در روابط خارجی تلقی می‌کردند. این روند ادامه پیدا کرد تا در اواخر دهه‌ی نود شاهد قتل، کتک زدن و برخوردهای هرروزه با روحانیون در ایران هستیم. روحانیت شیعه در عرض چهار دهه نگاه مثبت قشرهایی از جامعه و بخشی از روشنفکران را با قدرت و ثروت افسانه‌ای معاوضه کرد.

فاصله‌ گرفتن، عدم علاقه یا نفرت؟

گرچه در سال‌های دهه‌ی نود تحقیقی در محبویت قشرهای اجتماعی ایران عرضه نشده (ممکن است توسط سپاه و «بیت» چنین تحقیقاتی انجام شده باشد اما نتایج آنها منتشر نمی‌شود) اما با قاطعیت می‌توان گفت که در حال حاضر روحانیت شیعه منفورترین قشر اجتماعی در  ایران است. برای این ادعا به چند واقعیت اشاره می‌کنم:

۱.جعفر شجونی رئیس جامعه وعاظ تهران می‌گوید: «امروز در کوچه و خیابان مدام به روحانیت فحش و ناسزا می‌‌دهند»(۲۴ دی ۱۳۹۰). شجونی آخوندی رک‌گو بود اما آنها که تا این حد رک‌گو نیستند همین مطلب را به شکلی دیگر بیان کرده‌اند. محسن قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز کشور می‌گوید: «بسیاری از افراد نسل جدید دیگر آنگونه که باید علاقه‌ای به ما ندارند»(انتخاب ۲۵ آذر ۱۳۹۷). مصباح یزدی بارها از فقدان پایگاه اجتماعی روحانیون در میان دانشگاهیان سخن گفته است. علی اکبر محتشمی پور وزیر کشور دولت میرحسین موسوی می‌گوید: «اینجا [ایران] من در خیابان‌ها راه می‌روم، بعضی مواقع کسانی هستند که صرف آخوند بودن من، می‌آیند و بی‌احترامی می‌کنند و حرفی می‌زنند. نه اینکه مرا بشناسند، آخوند را که می‌بینند بی‌احترامی می‌کنند»(خبر آنلاین ۱ مرداد ۱۳۹۱). با آنکه افراد یادشده از جناح‌های مختلف جمهوری اسلامی هستند ولی در این موضوع تقریبا هم‌صدا هستند.

۲.حجم فیلم‌هایی که در دنیای مجازی از سخنان و رفتارهای روحانیون شیعه منتشر می‌شود و آنها نادانی و عقب‌ماندگی خود را در آنها اثبات می‌کنند با هیچ قشری قابل مقایسه نیست. مردم در جوامع مختلف با قشرهایی مثل وکلا یا کارکنان بخش عمومی یا دولتی مشکل دارند و این مشکلات را در لطیفه‌هایی که می‌سازند می‌توان مشاهده کرد. در ایران این روحانیت است که همه‌ی گروه‌های اجتماعی را از حیث بدنامی پشت سر گذاسته است. در یک دوره مهران مدیری می‌خواست پزشکان را در قالب طنز به عنوان منفورترین قشر اجتماعی بجای روحانیت جا بیندازد اما موفق نشد.

۳.در لطیفه‌هایی که در میان مردم رد و بدل می شود نیز روحانیون شیعه منفی‌ترین و در عین حال کودن و ابله‌ترین نقش‌ها را از آن خود ساخته‌اند. این لطیفه‌‌سازی‌ها از همان آغاز جمهوری اسلامی آغاز شد (لطیفه‌های مربوط به منتظری قبل از عزل از قائم مقامی رهبری و همچنین درباره محمدی گیلانی) اما در آن دوره مخاطبان آنها تا حد امروز گسترده نبودند. افرادی مثل احمد جنتی دبیر شورای نگهبان و حسنی امام جمعه‌ی سابق اورمیه به تنهایی دارای صدها لطیفه هستند که ده‌ها میلیون مخاطب داشته‌اند. برای هیچ قشر اجتماعی در ایران لطیفه‌های انتقادی و منکوب کننده تا این حد ساخته نشده است.

۴.حتی وبسایت‌های مذهبی گزارش‌هایی در مورد فاصله گرفتن مردم از روحانیون شیعه به دلایلی مثل فقدان حضور در جامعه، عدم شفاف‌سازی وضعیت اقتصادی روحانیون و همچنین عدم شفافیت در کارکردهای روحانیت منتشر کرده‌اند (شیعه نیوز ۲۲ مرداد ۱۳۹۷). آنها در چارچوب محدودیت‌های موجود تا این حد پیش می‌روند که از «فاصله گرفتن» مردم از این روحانیون سخن بگویند اما در تفصیل موضوع به سراغ خشونت‌های خیابانی و فحاشی علیه روحانیون شیعه می‌روند که ریشه در تنفر دارد.

تنفر بخشی از جامعه‌ی ایران از روحانیت یک واقعیت تلخ است که نتیجه‌ی سیاست‌ها و اعمالی است که این قشر در پیش گرفتند. تنفر چاره‌ی هیچ دردی در جامعه نیست اما ناظران یک جامعه نیز نمی‌توانند آن را به روی خود نیاورده و درباره آن گزارش ندهند.

دلیل اصلی تنفر

فساد، دروغ (با توجیه تقیه)، تقلب، رواج خرافات، زن‌ستیزی، تمدن‌هراسی، انسان‌هراسی، حیات انگلی، و ذهن‌شویی به عنوان دلایل تنفر نسبت به روحانیت شیعه آورده می‌شود اما مهمترین دلیل تنفر نسبت به این قشر کاریست که روحانیت شیعه با ایران در طی چهار دهه‌ی اخیر کرده است. روحانیت شیعه کشوری محترم و با عزت در سطح بین‌المللی، در حال توسعه، در حال بسط دانش نوین و همراه با تمدن امروز دنیا را به ویرانه‌ای منزوی در جامعه‌ی جهانی، بدنام به تروریسم و گسترش سلاح‌های کشتار جمعی، آلوده به فساد نهادینه، ناکارآمدی و اتلاف، آتش‌افروزی در منطقه، حامی یک از قصاب‌ترین سران کشورها (بشار اسد) و به ارمغان آوردن گرسنگی و فقر برای مردمانش تبدیل کرده است. از همین جهت است که در لطیفه‌ای عمومی روحانیت شیعه به «کیمیاگر وارونه» معروف شده است: کیمیاگری که زر را به زباله تبدیل می‌کند!

در این دستاورد تاریخی تک تک اعضای این قشر مشارکت داشته‌اند. حتی روحانیونی که با حکومت یا شخص خمینی و خامنه‌ای مخالف بوده‌اند نیز با سیاست‌های رژیم در اجرای شریعت و غرب‌ستیزی و برخورداری از امتیازات ویژه و دشمنی با علم و تکنولوژی مخالفتی نداشته‌اند. آندسته از روحانیون که با «ایده»ی جمهوری اسلامی مخالف بوده‌اند همیشه در اقلیت بوده‌اند و تعدادی از آنها که این نظر را ابراز کرده باشند نادر است. همچنین همه‌‌ی این اعضا بطور مستقیم یا غیرمستقیم از منافع و امتیازات حکومت دینی برای خودشان برخوردار شده‌اند.

قشرهای مختلف اجتماعی در ایران (مثل بازاریان و پزشکان و دیوانسالاران و نظامیان) برای ادامه حیات یا کسب منافع بیشتر با روحانیت شیعه که رگ‌های حیاتی کشور را در اختیار دارد کار می‌کنند و با آن داد و ستد دارند اما هیچیک از این گروه‌های اجتماعی تا حد روحانیت شیعه منفور نیستند چون سرچشمه‌ی سم و نکبت اصلی (شریعت، اسلامگرایی، حقنه کردن مذهب، و تمامیت‌خواهی و اقتدارگرایی دینی) از روحانیت شیعه به بخش‌های دیگر سرازیر می‌شود.

اگر سپاه پاسداران امروز در همه‌ی جنایات و سرکوب‌‌ها و سیاست‌های پنهانکاری و فساد و امتیازجویی روحانیت شیعه سهیم است به این دلیل است که از حیث ایدئولوژیک شاگرد روحانیون اسلامگرا بوده است. خمینی با نظریه‌ی ولایت فقیه و «حفظ نظام اوجب واجبات است» خط قرمزی برای قوای قهریه در ایران باقی نگذاشت. اگر به پس‌زمینه‌ی پاسداران نگاه کنیم اکثر آنها کار خود را از حفاظت روحانیون شیعه آغاز کردند و هر چه از دین می‌دانند از آنها آموخته‌اند. آموزش عقیدتی- سیاسی سپاهیان مبتنی است بر آموزه‌های روحانیونی مثل خمینی و مطهری و مصباح یزدی که دین را اسب قدرت قرار می‌دهند.

آینده روحانیت

روحانیت شیعه امروز تنها به دلیل دسترسی به منابع کمیاب جامعه در چارچوب حکمرانی، قشری مورد مراجعه‌ی عمومی است. پس از سقوط رژیم تنها کسانی که حاضرند برای رفع نیازهای روزمرّه‌ی معنوی خود هزینه بپردازند به این قشر رجوع خواهند کرد. روحانیت اگر دولتی نباشد و نهادهای آن از منابع عمومی (زمین و آب و برق مجانی) برخوردار نباشد مثل همه‌ی قشرهای دیگر جامعه در یک بازار آزاد خدماتش را به مردم ارائه خواهد کرد و عرضه و تقاضا جایگاه آن را برخواهد ساخت. روحانیت شیعه در کرسی قدرت روال‌هایی در کشور ایجاد کرده (مثل گزینش یا کسب مجوز یا رهایی از دست نیروهای سرکوب) که مردم مدام نیاز دارند بدان رجوع کنند. حیات روحانیت به شیرهای نفت و گاز و صنایع مربوطه و سازمان سرکوب و تبلیغات تأمین شده از آن وابسته است. روزی که این شیرها قطع شود روحانیت شیعه (در قد و قامت حدود چهارصدهزار نفری) فوج فوج با تغییر لباس، نام‌های خود را نیز تغییر داده و در کسوتی دیگر تلاش می‌کنند به فریب و تقلب و خالی کردن جیب مردم دست زنند (از استخاره تا دعانویسی و از وعده‌ی بهشت و وعید دوزخ تا بزرگداشت مردگان و مدیریت قبرستان). امروز نرخ روحانیون به ۱۰۰هزار نفر جمعیت کشور از نرخ پزشک و وکیل بیشتر است چون منابع عمومی و دولتی به جیب این قشر سرازیر می‌شود. فربه شدن روحانیت شیعه در یک بازار آزاد انجام نشده است.

در یک جامعه‌ی آزاد دین سه کارکرد دارد:

التیام بخشی
انگیختن معنویت و ارتباط با امر قدسی
ایجاد حس تعلق

روحانیت شیعه به عنوان یک نهاد در چهار دهه‌ی اخیر این کارکردها را واگذاشته است. وصل شدن روحانیون به شیر نفت و معادن و جنگل‌ها و مراتع کشور باعث شد که آنها تنها خدمت خود به ایرانیان را در صنعت گریه (التیام‌بخشی با روضه‌خوانی) وابگذارند. مشاغل مربوط به مراسم دینی نیز همه دولتی شده‌اند. امروز اگر روحانیت شیعه به کلی از جامعه‌ی ایران حذف شود هیچ خللی به زندگی مردم و کارکردهای اجتماعی لازم وارد نمی‌آید. مساجد تقریبا خالیست و با بودجه‌های دولتی سرپاست. بعد از حکومت دینی و قطع بودجه‌های دولتی و عمومی برای مراکز مذهبی، آنها یک به یک تغییر کاربری خواهند داد. روحانیت شیعه امروز بخشی از «نظام» است و با سقوط نظام تنها وجه موزه‌ای آن (مثل کتاب‌های خطی) باقی خواهد ماند مگر آنکه روحانیون به کارکردهای مورد انتظار از خود بازگردند و دست از سر سبک زندگی و اداره‌ی جامعه و سیاست بردارند.

ادعای استقلال و مخالفت برخی از روحانیون شیعه با جمهوری اسلامی را کمتر کسی باور خواهد کرد اگر آنها همچنان در پی کسب و حفظ قدرت باشند. آیا حتی یک روحانی اعلام کرده است که بیمه‌ی مجانی روحانیون یا حقوق ماهانه برای اقامه‌ی نماز در مراکز دولتی (حداقل امتیازات آنها) را رد کرده است؟ روحانیون شیعه اگر می‌خواهند باقی بمانند حداقل در یک دهه بعد از جمهوری اسلامی باید تلاش کنند تصویری را که در چهار دهه‌ی اخیر از خود ساخته‌اند تغییر دهند.

مجید محمدی / کیهان لندن
[کد مطلب: 182181] [تاريخ انتشار: هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۹ ، 19:19:14 توسط کارگر تبعیدی
یک اشتباه در کامنت قبلی در 3 سطر به آخر تصحیح میشود. ...و انقلاب سوسیالیستی را با هدف لغو استثمار برپا میکند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۹ ، 17:17:42 توسط کارگر تبعیدی
تا زمانی که طبقات هستند، جنگ طبقاتی هم جریان دارد. جنگ بین مدافعین لغو کار مزدی و مدافعین استثمار و آزادی سلطه سرمایه، جنگ بین مقاومت کارگران و "آزادیخواهانی" است که قرارداد سفید تعیین میکنند، سیاه میزنند، حداکثر استثمار و ریاضت اقتصادی را با هدف کسب حداکثر سود به آنان تحمیل می کنند حتی به قیمت آتش گرفتن کارگران در کارخانه های نساجی داکا با هزینه نکردن برای ایمنی کارگران. وجود استثمار عین بی عدالتی است و تا زمانی که استثمار هست مبارزه کارگران هم هست و شکست و پیروزی هم هست اما پیروزی و رهایی از استثمار با بر قراری دولت دیکتاتوری پرولتاریا سرانجام از آن کارگران خواهد بود. برقراری کمونیسم، رسالت تاریخی طبقه کارگر میباشد که برای این امر بایستی خود را در حزب کمونیست و انقلابی و مخفی متشکل کند و در اتحاد با دیگر اقشار خلق، با جنگ مسلحانه، طبقه حاکم را از قدرت خلع ید بکند و انقلاب سوسیالیستی را با هدف لغو استثمار از میان بردارد و جامعه ی "به هر کس به اندازه نیازش و از هر کس به اندازه توانش" را بر قرار کند و دولت که ابزار سلطه و سرکوب یک طبقه بر طبقه دیگر است با نبود طبقات بی خاصیت بشود.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۹ ، 16:39:58 توسط کارگر تبعیدی
اگر بپذیریم که کارگران در قیام 57 شیرهای نفت را بستند اما پس از 57 حتی مجبور به فروش ارگان خود شدند. اگر بپذیریم که در فرانسه گل و بلبل، کارگران به وضعیت موجود شدیدا اعتراض میکنند، اگر بپذیریم که در آمریکا، بیش از 60 میلیون زیر خط فقر زندگی میکنند، اگر بپذیریم که پس از فروپاشی دیوار برلین، دولتهای امپریالیستی اروپا و آمریکا به دستاوردهای کارگران حمله کرده و روز بروز شرایط را برای زندگی آنان سخت تر کرده اند و ....آنوقت میتوان فهمید که کارگران در شوروی، چین، آلبانی و اروپای شرقی در مبارزه طبقاتی شکست خوردند و بورژوازی شکست خورده بار دیگر قدرت را به دست گرفت، آری مافیا تشکیل داد و بردگی را در این کشورها عادی کرد. اروپا و آمریکا کشورهای متروپل امپریالیستی هستند که با عقب نگه داشتن آفریقا و خاور میانه و بخشن آسیا، با صدها شگرد و توسط عوامل دست نشانده خود، مواد اولیه را توسط کارتل های انحصاری خود با ارزانترین قیمت از این سرزمینها خارج کرده و با صدور کالا و سرمایه ثروت عظیمی را وارد کشورهای خود میکنند. بخشی از این ثروت هم نصیب کارگران سازمان یافته میشود.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم مه ۲۰۱۹ ، 14:16:55 توسط بهرام
جنگ بین مدعیان عدالت و طرفداران آزادی است. سرنوشت حکومت شوراها در روسیه، مدعیان عدالت خواهی در چین، آلبانی، کره شمالی به کجا انجامید؟ روسیه پس از گذشت صد سال از انقلاب بلشویکی در چنگ دار و دسته های مافیائی گرفتار ونه تنها عدالتی بر قرار نشده و فقر و فلاکت همه را در زیر چتر خویش گرفته بلکه در این صدسال کوچکترین ندای آزادی خواهی خفه گشته است. بقیه بجز چین سرنوشتی بدتر داشته اند. در این میان چین با یک نرمش قهرمانانه سرمایه داری دولتی را بضرب استثمار اکثریت ملت برقرار کرده که شاید به رفاه عمومی بیشتر انجامیده ولی از آزادی خبری نیست و این در حالیست که رفاه در سرزمین های تحت سلطه سرمایه و بازار آزاد بمراتب بیشتر و توام با آزادی نسبی محیطی مناسب را برای زندگی بشر ایجاد کرده است . حال چرا من تبعیدی طرفدار آزادی و شمای کارگر تبعیدی طرفدار عدالت بجای کوچ کردن به روسیه، چین، کوبا، کره شمالی ، ویتنام و..... به دنیای سرمایه داری گریخته ایم؟ آیا این خود نشان دهنده برتری واقعیت آزادی بر سراب عدالت خواهی نیست؟ دستیابی به عدالت اجتماعی فقط در یک جامعه آزاد ممکن است.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم مه ۲۰۱۹ ، 21:30:00 توسط کارگر تبعیدی
2)درعراق نیز ما شاهد اعتراضات وسیع توده ها در شهرها از جمله بصره میباشیم. زمانی که ببرک کارمل و نجیب الا درافغانستان در قدرت بودند، زنان بدون حجاب بودند و در دانشگاهها و ارتش فعال بودند اما امپریالیستها ترجیح دادند با تحمیل جنگ، مجاهدین وحشی با اعدام وحشیانه نجیب در مقر سازمان دول در کابل، به قدرت برسند. امروز در افغانستان یک بخش از طبقه حاکمه با "انتخابات آزاد" بعنوان چپاولگران حکومت میکنند و فردا یک گروه دیگر اما چپاول و سرسپردگی همچنان پا بر جاست. در ضمن اگه در ایران حجاب اجباری لغو بشه و آدما 4 سال یبار رای بدن، همه چیز حله؟ پس بیکاری میلیونی، مسئله ستم ملی بر کوردها، تورکها، عربها و بلوچها، فقر و فلاکت، گرانی و تورم، اعتیاد و تن فروشی، استثمار وحشیانه کارگران چی میشه؟ نکنه قراره با شوهای سرگرم کننده و با جار و جنجالهای فاشیستی و تمامیت ارضی خواهی همه چی ماله کشی بشه و همه چی گل و بلبل نشون داده بشه؟و همچنان کارگران و ملتها تحت ستم شوند. سرمایه داری با آکهی های تبلیغاتی، سرود و پرچم ملی، دین رسمی، سنت، حفظ حریم مالکیت خصوصی و هر کس باید خودش رو اداره کند،عین حکومت ایدئولوژیک است.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم مه ۲۰۱۹ ، 21:13:41 توسط کارگرتبعیدی
1) به بهرام، جنگ اول و دوم با بیش از 65 میلیون کشته و نابودی سرزمینها، سپس حملات امپریالیستهای آمریکا، فرانسه و انگلیس و شرکاء به کره، ویتنام، لائوس، کامبوج، مبارزات رهایی بخش ملتهای تحت اشغال دولتهای امپریالیستی و کشتار بیش از یک میلیون الجزایری توسط امپریالیست فرانسه، حمله به لیبی، عراق، افغانستان و نابود کردن سوریه، سلطه بلامنازع فرانسه و آمریکا در آفریقا و شاخ و شانه کشیدن ترامپ به چین و فرانسه که آمریکا حیاط خلوت آمریکاست، صدها کودتا در جهان توسط سیا، ام آی 6، و...همه این کشتارها و نابود کردنها برای غارت مواد اولیه این سرزمینها صورت میگیرد. همین اسلام را امپریالیستها بعنوان کمربند سبز در مقابل شوروی علم کردند چرا که از پتانسیل بالای ضد کمونیستی آن برای سرکوب سازمانیابی کارگران آگاهند. این امپریالیست است که با کودتای ننگین 28 مرداد 32 و بار دیگر بخاطر ترس از کمونیست، در توافق گوآدالوپ در سال 57، سلطه مستبدین و سر سپردکان خود را به توده ها در ایران تحمیل کرد. کره شمالی و کوبا نیز روزی نبوده که مورد تهدید حمله و محاصره اقتصادی امپریالیستها نباشند. امروز در لیبی برده فروشی رایج شده!
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با يازدهم مه ۲۰۱۹ ، 12:41:20 توسط بهرام
کامنت ها آمده در این گزارش همه خوب و حاوی نکاتی مفید میباشند. مشگل من با پست کارگر تبعیدی است که بنظر میآید هنوز پس از چهل سال دوزاری ایشان نیافتاده و از همان گفتار کلیشه ای چند دهه پیش بهره میگیرند و هنوز امپریالیسم جهانی را عامل اصلی سیه روزی ملت ایران میدانند و نسخه های انقلابی رنگ و رو رفته می پیچند و مارا از سرنوشت عراق و افغانستان میترسانند. برادر من شرایط کنونی افغانستان و عراق بسیار بهتر از ایران است. در افغانستان انتخابات نسبتا آزاد بر قرار میشود و هر چند سال یکبار دار و دسته حاکم بساطش را جمع و به دیگری میسپارد. حجاب اجباری در مناطق تحت کنترل دولت وجود ندارد، پول عراق و افغانستان بر عکس ایران هر روز با ارزش تر از گذشته میگردد و خلاصه ده ها ویژه گی دیگر که آینده افغانستان ، عراق ،، لیبی و سوریه را روشن تر از ایران مینماید. درد اصلی ما دیکتاتوری و استبداد است نه آن امپریالیسم واهی که در شعارهای کلیشه ای شما جاریست. مقایسه کنید شرایط اقتصادی اجتماعی "کرات " جنوبی و شمالی را. مردم کدام کره از رفاه و آزادی بهره ور ترند؟ حکومتهای ایدئولوژیک جز فلاکت و بدبختی ثمری به بار نمیآورند.
نوشته شده در تاريخ نوزدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با نهم مه ۲۰۱۹ ، 22:14:26 توسط کارگر تبعیدی
هشیار باشیم، تحریم اقتصادی و حملات نظامی امپریالیستها ممکن است باعث سقوط رژیم و به درک واصل شدن بیت علی خامنه ای و دیگر سران ریز و درشت رژیم بشود اما نتیجه آن، عراق، لیبی، سوریه و افغانستان میباشد. برای رهایی از سلطه دین بخصوص اسلام با هر نوع گرایش آن و رهایی از سلطه سرمایه امپریالیستی، بایستی انقلابی و غیر دینی زیست، بایستی زنان در تمام نهادهای دمکراتیک اراده خود را اعمال کنند. بایستی محرم، رمضان و هر نوع مراسم ارتجاعی را از زندگی خود محو کرد. زنان بایستی حجاب این سمبل اسارت و بردگی زن را بصورت جمعی در همه جا از سر خود بردارند. بایستی از اجرای هر نوع قوانین ارتجاعی و اسلامی امتناع کرد. و در نهایت تمام کارگران و زحمتکشان زن و مرد، پیر و جوان ملتهای ساکن در ایران بایستی در یک اتحاد انقلابی، با رهبری حزب کمونیست انقلابی و بر پایی جنگ مسلحانه، رژیم روحانیت شیعه و نظام سرمایه داری امپریالیستی را با بر پایی انقلاب سوسیالیستی نابود کنند. هر راهی جز این بیراهه و فریب کارگران و زحمتکشان و تداوم همین نظم ضد بشری سرمایه داری امپریالیستی، تداوم بیکار سازی، فقر و فلاکت و سرکوب و باز هم سرکوب است
نوشته شده در تاريخ نوزدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با نهم مه ۲۰۱۹ ، 21:56:26 توسط کارگر تبعیدی
تحریم اقتصادی و گرسنگی دادن به کارگران و زحمتکشان، دشمنی آشکار با آنهاست. امپریالیست جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار با حمله نظامی به کشورها و نابود کردن زیر ساختها و کشتار میلیونها انسان، دشمن بشریت هستند. رژیم گذشته با پیروی از سیاست ضد کارگری امپریالیستها، دست روحانیت شیعه را برای فعالیت در جامعه بازگذاشته بود. نهایتن بخاطر ترس از اعمال اراده سرخ طبقه کارگر، درنشست گوآدالوپ به توافق رسیدند که همین منفورترین قشر قدرت را بدست بگیرد و آنها نیز بنام اسلام و اللا، با نسل کشی و قتل عام زندانیان سیاسی دردهه شصت، انقلاب دمکراتیک و ضد امپریالیستی توده ها در سال 57 را نابود کردند و سیاست سرکوب، خفقان، جلوگیری از سازمانیابی کارگران، اعدام، شکنجه و تجاوز، بیکاری، فقر و گرانی، اعتیاد میلیونی به مواد مخدر، نابودی محیط زیست، سرکوب زنان، تن فروشی، جهل و خرافات و.... را عملی کردند، تا راحت بتوانند ثروت حاصل دسترنج استثمار وحشیانه کارگران را غارت کنند. پس از گذشت 4 دهه، کارگران و زحمتکشان این رژیم را نمیخواهند و با مبارزات هر روزه خود آلترناتیو خود را پی ریزی میکنند.
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 20:05:50 توسط اکثریت ساکت
رستاخیز، این فهم رو باید در زندگی خودمون وارد کنیم و به فرزندانمون آموزش بدیم. رهایی از حالتی که مجبورمون میکنه مثل گوسفند دنبال یک دین، یک شاهزاده ویا یک ایدئولوژی راه بیفتیم و ندونیم چرا، رهایی از صفاتی که مجبورمون میکنه مثل برده زنجیر بگردن پا بوس اینو اون باشیم چون از آزادی واهمه داریم، رهایی از آداب و رسومی که قرن ها مجبورمون کرده انسانیت رو زیرپا بگذاریم و نخوایم تغییرش بدیم چون بما ارث رسیده. تفکرات کثیف و ارتجاعی فقط در مذهب شیعه نیست این تفکرات در انواع مختلف میتونه خودشو نشون بده این وظیفه ماست که بدانیم، بفهمیم و حس کنیم و این یعنی رستاخیز.
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 15:31:39 توسط تشیع مافیایی
تشیع مافیایی ترین فرقه اسلام است. تحقیات علمی برای این فرقه کثیف وجود ندارد. سردمداران با افسانه پروری و ساختن ۱۲ شیطان در ساختن مافیا عجیب استعدادی از خود نشان دادند. حتی شیادانی که از اصلاح سخن میگویند در پی ساختن مافیای دیگری اند. معلوم نیست ملت ایران چرا در خداباوری اش نیاز به مافیا دارد. اسلام به چه فلاکتی فرو رفت که در قرن ۲۱ مافیای تشیع داش وهابی و ... علم شد.
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 14:53:53 توسط کیهانی سابق از تهران
یک سال پس از مرگ برجام آمریکا رفت ما ماندیم و خسارت محض! این تیتر کیهان بیت رهبری ست که من تا چند سال پیش کارمندش بودم! در موقع امضاء برجام همه اندیشمندان غیر ولایی نوشتند که ایران دهها میلیارد و شاید چند صد میلیارد خرج کرده و الان یعنی آن موقع همه چیز را واگزارده به اروپا و آمریکا! و آن خصارت محض را همه ی آگاهان ایران دوست گفتند و نوشتند. اما دستور رهبر فرزانه این بود که پلهای عایدی برجام گرفته شود و برای حزب الله لبنان و بحرین و یمن و عراق و افعانستان و حماس فقلسطین هزینه شود، و شد! حالا دوباره روز از نو/ واقعا در این چهل ساک ننگین حیف از حتا یک خبر خوش. و حیف الز این ایران که وارثش من و ماییم. اسلام و تشیع همین است. نابود بادا! حیف از نام زیبای کیهان که این دریوزه گان درش فلم میزنند. بزودی دوباره کیهان ایرانی خواهد شد. من مدتی در کیهان کار می کردم. چندین باتر بسته های نجاست برای نویسندگانش فرستاده شده بود. از نامه های فحش های رکیک در می گذرم چرا که سر هزاران در ماه می زد. یک سال پس از مرگ برجام آمریکا رفت ما ماندیم و خسارت محض!! بله اما بزرگترین خسارت اسلام و تشیع و روحانیت هستند.
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 13:59:12 توسط ضد اسلام
این آخوندهای بدبخت خودشان قربانی این دین... اسلام عربها هستند و بنابراین تا زمانیکه اسلام در ایران حضور داشته باشد حتی با کشتن همه آخوندها شاید کمتر مشکل ایران و ایرانی حل شود چونکه آخوندهای بدون عمامه حتی نقش بدتری دارند امثال عبدلکریم سروش و غیره لباس شخصی ها که با اسلام ابزار کاسبی راه اندختند.آیا این اسلام است که آخوندها را پرورش میدهد یا آخوندها هستند که اسلام را پرورش میدهند؟به نظرم اگر دینی بنام اسلام نباشد با کدام مکتب و ایدئولوژی میشود یک نفر را تربیت کرد همانطور اگر علم فیزیک یا شیمی هست و میشود براساس آن علم یک دانشمند فیزیک یا شیمی تربیت کرد! به روشنفکران ایرانی متاسفانه فرصت داده نشد بخاطر سیستمهای همیشه خفقان و سرکوب حکومتهای گذشته و حال با این دین ارتجاعی و عقب مانده اسلام عربها که با زور شمشیر وارد ایران شد مبارزه فرهنگی و ایدئولوژیکی شود!خب معلوم است وقتیکه یک مکتبی یا ایدئولوژی توسط دشمن مردم ایران وارد ایران شد سعی دارد هویت ایرانی را از آنها بگیرد و این رمز موفقیت اسلام بوده و هست که ایرانی را بی هویت کرد تا دنباله رو اسلام عربها باشد و عرب پرست بار بیاید و بماند!
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 12:55:41 توسط ازاد
تتفر امیز ترین قشر و کثیف ترین انسان‌ها اخوند ها هستند وقتی ریسه اخوند و شیعه کری را در ایران زدی آنوقت است که مردم ایران چهره خوشبختی را خواهند دید
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 11:52:21 توسط آذر
مردم ایران، نمیتوانند از شر فجایع دستگاه مذهبی خلاص شوند و دین و دولت از یکدیگر جدا نمیشوند، مگر آنکه با این دستگاه اکنون توأماً سرکوب مادی و معنوی یک تسویه حساب قطعی و رادیکال شود. این تسویه حساب هم نمیتواند بطریقه دیگری جز با انقلابی رخ دهد که یکی از وظایفش در هم کوبیدن و ویران کردن این دستگاه فریب، اشاعه خرافات و تحمیق معنوی مردم است. فقط یک انقلاب اجتماعی در ایران میتواند عهده‌دار چنین وظیفه‌ای باشد. تا وقتیکه این انقلاب رخ ندهد، تمام تلاش‌ها جز شکست در پی شکست، نتیجه‌ای عاید نخواهد ساخت. تصور نشود که ج-ا، با فجایع بیشمار فقط نفرت از دولت دینی را در میان توده مردم تقویت کرده است. ج-ا، کار دیگری هم کرده است و با تمام امکانات خود، خرافات مذهبی را تا گهواره کودکان نیز رسوخ داده است. و وقتیکه توده‌های معترض بپا میخیزند، جناحهای طبقه حاکم باز هم تلاش کنند در نقش ناجیان مردم ظاهر شوند وابتکار عمل را از دست آنها درآورند.یک بار خاتمی، بار دیگر امثال موسوی و کروبی و هاشمی و احمدی نژاد و روحانی و... لذا، چیزی تغییر نمیکند و با زهم شکستی بر شکستهای پیشین افزوده میگردد.
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 11:17:19 توسط آیت الله زاده
برای همه اینها من امیدوارم انتقامی سخت از این روحانیون حتا پدر و عمو ی خودم و پسرعموها طلبه ام گرفته شود. در این رابطه مردم باید بدذانند که هیچ و تکرار کنم هیچ فرقی بین سید محمد خاتمی و سید احمد خاتمی زیبا کلام و شریعتمداری بین عباس عبدی و قالیباف بین کرباسچی و هاشمی پسران بین هاشمی رفسنجانی پدر و سید علی خامنه ای وجود ندارد. آنچه وجود دارد مسابقه ای ست برای غارت سرقت و تخریب و به نابودی بردن ایران و ایرانیت است. من امیدوارم که این هزینه گزاف دست کم ما را بسوی منحل کردن کل سیستم صد انسانی تشیع اعم از حوزه های صد علم و مراکز تبلیغ آنان ببر د. مساجد تبدیل به موزه و کتابخانه و تماشاخانه شود. و ظاهر شدن روحانیون با لباس در مجامع ممنوع گردد. مردم ایران باید درجه سرخ تنفر خودشان را از روحانیون و مداحان و طلاب نشان دهند. ازدواج و طلاق باید در خوزه ی شهری و شهرداری انجام شود. هر کس دلش میخواهد خب ب رود و ازدواج دینیش را هم بکند . اما ممنوعیت دخالت مذهب در امور اجتماع باید صددرصد ممنوع شود. خدای من مگر نمی شود که ما در جهان ابداع کننده باشیم! حوزه ها آخوندساز و مداح ساز را نابود کنید.امیدوارم
نوشته شده در تاريخ هجدهم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با هشتم مه ۲۰۱۹ ، 10:04:39 توسط افراسیاب
آخوند از تف و لعنت خجالت نمیکشه زمانی آخوند و رژیم آخوندی نابود میشه که ارتش مزدورشون از پا دربیاد، حالا میخواد قدرت خارجی باشه یا مردم مسلح داخلی. پول و مواد غذائی هم کمیاب بشه اینها از تمام منابع کشور برای بقای خودشون استفاده میکنن و روی جنازه مردم راه میرن تا حکومتشون رو حفظ کنن. کشورهای منطقه و آمریکا اگر میخوان اینها برن باید پول خرج کنن اینکه میگن مردم ایران اینها را ببرن یا به مردم گرسنگی بدن تا شورش بشه مگر مردم ایران گوشت قربونی اند که بدون اسلحه برن تو شکم یک مشت تروریست تا دندان مسلح همین حالا هم کلی از بچه های ایران سو تغذیه پیدا کردن. آمریکا اگر ناو هواپیما بر آورده بفرما از فردا با اسرائیل و عربستان و بقیه حمله کنید و تمام مراکز تروریستها را در ایران بزنید و کار را یکسره کنید گرسنگی دادن به هشتاد میلیون آدم چاره راه نیست فقط نیروی نظامی، باید چند صد هزار پاسدار و بسیجی و آخوند بره زیر بمب تا یک فرجی حاصل شه بقیه شون رو مردم جمع میکنن میریزن تو گورهای دستجمعی، همان بلای که سر صدام و قذافی آوردید بر سر خامنه ای بیاورید.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: