مافیای جنگل‌خواری ایران چه کسانی هستند؟ از رئیس سازمان جنگل‌ها تا نماینده‌های مردم


نفس‌هایشان به شماره افتاده است. گرچه هنوز سبز هستند و زیبا اما برای کاهش مساحت‌شان نیازی به نگاه کردن به اعداد و ارقام ندارید. کافی است پای حرف‌های محلی‌ها بنشینید تا به شما بگویند که در زمان پدرانشان جنگل‌های «هیرکانی» یا شمال کشور چه قدر شاداب‌تر و وسیع‌تر از امروز بوده‎اند: «سال‌های نه چندان دور وقتی به کوه‎ها نگاه می‌کردی، تا چشم کار می‌کرد درخت بود و درخت. حالا وقتی نگاه می‌کنی، چیزی جز ویلاهای آسمان‎خراش، آن هم در جاهایی که اصلا نمی‌دانیم چه‎طور آب و برق به آن کشیده‌‌اند، ساخته شده است. جنگل‌های شمال پیش چشمان‎مان دارند از بین می‌روند و هیچ‌کس هم جواب‌گو نیست.»

این معضل اما تنها مختص به جنگل‌های هیرکانی نیست، مساحت ریه‌های تنفسی ایران رو به کاهش گذاشته است. خبرگزاری «ایسنا» در سال ۱۳۹۷ در گزارشی اعلام کرد: «طبق اولین برآوردها، مساحت جنگل‌های ایران در سال ۱۳۲۱ خورشیدی توسط "کریم ساعی" (موسس رشته جنگل‎داری و پایه‌گذار سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری) ۱۹. ۵ میلیون هکتار اعلام شد. با این وجود، طی پنج دهه گذشته سطح جنگل‌های کشور از حدود ۱۸ میلیون هکتار به ۱۲. ۴ میلیون هکتار و سطح جنگل‌های شمال کشور نیز از حدود ۳. ۴ میلیون هکتار به ۱. ۸ میلیون هکتار کاهش یافته است.»

این کاهش قابل ملاحظه است. پیش‎تر نیز در سال ۱۳۹۳، خبرگزاری‌های داخلی هم‌چون «ایرنا» نسبت به این اتفاق هشدار داده بودند. همین هشدارها سبب شدند در همان سال رهبر جمهوری اسلامی در نشستی که با خبرنگاران و فعالان محیط زیست داشت، بر ضرورت مقابله با زمین‎خواری و جنگل‎خواری در کشور تاکید کند.

با گذشت پنج سال از این جلسه اما ۲۸ فروردین ماه امسال «خلیل آقایی»، رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور فرمانی را صادر کرد که به صراحت مقابله با زمین‌خواری و جنگل‌خواری را منع می‌کند و اجازه می‌دهد تا متخلفان با خونسردی و بدون مزاحمت، آزادانه به چپاول سرمایه‌های ملی ایران ادامه دهند.

او خطاب به مدیر منابع طبیعی شهرستان جهرم که پرونده‌های قضایی زمین‌خواری بسیاری را در بخش «سیمکان» به جریان انداخته بود، گفت: «آقای بوستانی، آقای عرب شیبانی، آقای ابراهیمی! به مسوولیت بنده حقیر، هرچه تا حالا شکایت شده، تو هر مرحله‌‌ای هست، شما پی‌گیری قضایی نمی‌کنید. شما می‌گید نمی‌تونم؟ پس خودت مشکل داری. اگر نمی‌تونی، از فردا این‌جا نباش. یه کسی دیگه این‌جا باشه. ما برای کسی نامه فدایت شوم ننوشته‌ایم. دَر اداره‌‌ام را تخته کنند هم باز من سیاست‌های خودم را اجرا می‌کنم.»

شبکه‌های استانی و سمن‌های محیط زیست و منابع طبیعی کشور در واکنش به این دستور، در نامه‌‌ای سرگشاده به «محمود حجتی»، وزیر جهاد کشاورزی نوشتند: «اظهارات مورخ ۲۸ فروردین ۹۸ رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جمع برخی از مسوولان استان فارس و شهرستان جهرم که مدیران منابع طبیعی را از پی‌گیری پرونده‌های قضایی تصرفات غیرقانونی اراضی ملی منع کرده، منجر به اعتراض گسترده کارشناسان و نیز استعفای دو تن از مدیران منابع طبیعی شهرستان جهرم شده است.»

در این نامه اشاره شده است: «روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس تحت عنوان روشن‌گری و در واقع در دفاع از این دستور رییس سازمان جنگل‎ها، جوابیه‌ای منتشر کرده که دارای ایرادات حقوقی است؛ از جمله به استناد ماده ۵۵ "قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‎ها و مراتع" مصوب سال ۱۳۴۶ و اصلاحیه‌های بعدی و هم‌چنین به استناد ماده ۶۹۰ "قانون مجازات اسلامی" و نیز به استناد ماده ۱۷ "آیین‌نامه اصلاحی آیین‌نامه اجرایی قانون تعیین تکلیف اراضی اختلافی" مصوب سال ۱۳۹۰، قانون‎گذار به صراحت اعلام کرده که هر زمان تصرف اراضی ملی مشاهده شد، مأمورین منابع طبیعی مکلفند از طریق دستگاه قضایی پی‎گیری حقوقی به عمل آورده و نسبت به رفع تصرف و خلع ید اقدام کنند.»

در ادامه این نامه آمده است: «ماده ۲۱ "آیین‌نامه اجرایی قانون ملی شدن جنگل‎ها" به صراحت می‌گوید که دادگاه‌ها موظفند تخلفات ناشی از عدم رعایت قانون و مقررات مربوط به جنگل و مرتع را خارج از نوبت رسیدگی و نسبت به آن تعیین تکلیف و نتیجه را به سازمان جنگل‎بانی اعلام نمایند. در واقع، در این ماده قانونی به اهمیت پی‎گیری قضایی در خصوص تخلفات منابع طبیعی تاکید شده است.»

امضا کنندگان این نامه گفته‎اند: «با توجه به مصادیق قانونی فوق، اظهارات ریاست محترم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مصداق بارز تشویق به زمین‌خواری و عدم برخورد با متخلفان بوده و بیم آن می‌رود چنان‌چه جلوی این مدیریت سلیقه‌ای گرفته نشود، هجوم فرصت‌طلبان برای تخریب منابع طبیعی و تصرف عدوانی اراضی ملی شدت پیدا کند. حتی با این فرض که رویکرد جدید سازمان به سمت رفع تعارض و رفع تداخلات اراضی تعریف و طراحی شده باشد، ایجاد ظن جواز تخلف از قوانین و وظایف ذاتی موجود، موجب شکست مطلق این رویکرد و سبب بروز تخلفات گسترده‌تر خواهد شد.»

با وجود اعتراضات گسترده اما رییس سازمان جنگل‌ها هم‎چنان در همان کسوت نشسته است. «جلیل آقایی» نیز بر خلاف دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر مقابله با زمین‎خواری و جنگل‎خواری سخن گفته است و سخنان او در اخبار برنامه «۲۰:۳۰» صداوسیما که به پرونده‌سازی امنیتی شهرت دارد، پخش شده‎اند. اما براساس گفته‌های جنگل‎بان‎ها به «ایران‌وایر»، او نه دستگیر شده و نه حتی اخطاری دریافت کرده است. 

یک جنگل‎بان در این باره به «ایران‎وایر» می‌گوید: «داستان حمایت از جنگل‎خواران و زمین‎خواران از یک سال پیش آغاز شد؛ زمانی که اختلافات بین "خداکرم جلالی" رییس وقت سازمان جنگل‌ها و "محمود حجتی" وزیر جهاد کشاورزی بعد از استقرار دولت حسن روحانی شدت گرفت و در نهایت به استعفای جلالی منجر شد.»

«ایران آنلاین» در تاریخ ۱۲ آذر سال ۱۳۹۶ درباره دلیل این اختلاف نوشت: «با گذشت کم‎تر از دوماه از تلاش وزیر جهاد کشاورزی برای جداسازی بخش بیابان و آبخیزداری از ساختار سازمان جنگل‎ها، مراتع و آبخیزداری که اعتراض بسیاری از متخصصان کشور را برانگیخت، حالا شنیده‌ها حاکی از آن هستند که خداکرم جلالی، رییس فعلی سازمان جنگل‏ها و مراتع کشور که یک ماه قبل با طرح واگذاری اراضی ملی برای توسعه کشاورزی مخالفت کرده بود، به زودی قرار است جای خود را به خلیل آقایی، معاون سابق وزیر جهاد کشاورزی دهد.»

 خلیل آقایی، نمایندهٔ دورهٔ ششم مجلس شورای اسلامی، قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور مجلس در دولت یازدهم بوده و معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دولت دوازدهم است. او تحصیلات خود را در رشته مهندسی کشاورزی، گرایش آبیاری در مقطع لیسانس به پایان رسانده است؛ رشته‌‌ای که ارتباطی با منابع طبیعی ندارد.

در همان زمان بیش از ۵۰ استاد دانشگاه نامه‌‌ای در مخالفت با انتصاب خلیل آقایی به امضا رساندند. ایران آنلاین متن این نامه را این‌چنین منتشر کرد: «سال‌ها است متخصصان منابع طبیعی ایران بیان می‌کنند که مدیریت سازمان جنگل‌ها به دلیل ماهیت متفاوت آن از کشاورزی، باید مستقل شده و منابع طبیعی از تسلط تفکر کشاورزی رها شود. در این راستا، سال گذشته نیز ۱۱۰ تن از اساتید دانشکده‌های منابع طبیعی دانشگاه‌های سراسر کشور در نامه‌هایی سرگشاده به رؤسای قوای مجریه و مقننه، تشکیل وزارت منابع طبیعی و محیط‌زیست را درخواست کردند. اما اکنون متأسفانه منابع موثق در وزارت جهاد کشاورزی روایت می‌کنند که مقام عالی وزارت قصد دارد جناب آقای خلیل آقایی که فاقد هرگونه تخصص و تجربه‌ای در حوزه منابع طبیعی است را بر صدر سازمان جنگل‎ها بنشاند.»

در بخش دیگری از این نامه آمده بود: «طبق بررسی‌های به عمل آمده، ایشان در جایگاه معاونت پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی، اواخر دوره مجلس نهم با همکاری برخی نمایندگان مجلس وقت، قصد تصویب طرح مخرب "حفظ کاربری اراضی کشاورزی" را داشته است! این طرح که توسط ۱۴۲ استاد دانشگاه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، طرح توسعه زمین‌خواری در کشور نامیده شد، در نهایت با حمایت مقام معظم رهبری و هوشیاری اصحاب رسانه و متخصصان به بایگانی سپرده شد.»

در انتهای این نامه آمده است: «یقیناً انتخاب هر فرد فاقد تخصص و تجربه مرتبط با مدیریت منابع طبیعی، با مخالفت قاطع امضاکنندگان و بدنه کارشناسی مواجه بوده و باعث افزایش مشکلات این سازمان حساس و حوزه مربوطه خواهد شد. لذا باتوجه به چالش‌های جدی محیط‌زیست و منابع طبیعی کشور و سیر قهقرایی خاک، آب و تنوع زیستی که کیان میهن را مورد تهدید قرار داده و با عنایت به شعار دل‌گرم کننده محیط‌زیستی دولت محترم، فردی متخصص، آشنا و کار آزموده با این سازمان مهم را در نظر بگیرید.»

با این وجود، سه روز بعد آقایی به دستور محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، رییس سازمان جنگل‌ها شد.

یک جنگل‎بان به «ایران‎وایر» می‌گوید نخستین اقدام آقایی، ایجاد تغییراتی در شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری کشور، یعنی جایی که تصمیمات بسیار مهمی در این زمینه گرفته می‌شود و مغز متفکر و هسته اصلی سازمان جنگل‌ها بود: «عالی‌ترین مجموعه علمی که مصوبات سازمان جنگل‌ها در آن انجام می‌شود، با تصمیمات آقایی، خالی از کارشناسان پیش‎کسوت شد و او با جایگزین کردن افراد نزدیک به خود، این شورا را عملا به مجری منویات خودش تبدیل کردو»

مدتی بعد آقایی به فردی با هدف مستقیم اجرای دستورات شخص محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی تبدیل شد: «تا جایی که او تصمیم به اجرای دستورالعمل وزیر مبنی بر کشت گونه‌های مثمر در اراضی شیب‎دار گرفت؛ اقدامی که سال‌ها پیش هم وزیر جهاد کشاورزی قصد انجام آن را داشت اما مخالفت‌ها سبب توقف طرح شد. زیرا کارشناسان بر این باورند که اراضی شیب دار اغلب در نواحی شمال و فلات مرکزی کشور واقع بوده و گونه‌های غالب گیاهی آن‏ها از نوع مرتعی و جنگلی هستند. بنابراین، از نظر کارشناسی بایستی فقط گونه‌های بومی در آن‎ها رشد و نمو کند.»

با اعتراضات گسترده سمن‌ها و انجمن‌های زیست محیطی و هم‎چنین نارضایتی مردم از اقدامات محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی دو بار به استیضاح کشیده شد اما به گفته کارکنان سازمان جنگل‌ها، در  نهایت آقایی با دعوت از نمایندگان و لابی گری توانست وزیر را از استیضاح نجات دهد.

به باور یکی از کارکنان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، خلیل آقایی در حال حاضر آشکارا به «دلال» محمود حجتی در مجلس شورای اسلامی تبدیل شده و سخنان او در استان فارس نیز در همین راستا ایراد شده است. او در این باره به «ایران‏وایر» می‌گوید: «خلیل آقایی، رییس سازمان جنگل‌ها برای جلوگیری از استیضاح وزیر جهاد کشاورزی در مجلس هر کاری که بتواند، انجام خواهد داد. او اهمیتی به جنگل‌ها نمی‌دهد. در همین راستا نیز وقتی رضایی، رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی او را به جهرم برد تا در حوزه انتخابیه‌‌اش کاری شاخص انجام دهد، آقایی هم از کارکنان خود خواست تا هیچ پرونده قضایی برای مقابله با زمین خواران تشکیل ندهند و به این ترتیب نظر یکی از نمایندگان را جلب کرد.»

به اعتقاد او، خلیل آقایی به راحتی جنگل‌های ایران را در قبال عدم استیضاح وزیر جهاد کشاورزی فروخته است و به خاطر نفوذی که در همه جا، از قوه قضاییه تا دفتر رهبری  دارد، هیچ برخوردی با او انجام نشده است. فعالان محیط زیست اما تمام اقدامات انجام شده از سوی وزیر کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها را یک فاجعه زیست محیطی می‌دانند.

یکی از آن‏ها می‌گوید:«این فاجعه است. رییس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، یعنی سازمانی که مالکیت و تولیت ۸۰ درصد از خاک ایران را برعهده دارد و وظیفه اصلی آن مقابله با هرگونه زمین خواری و جنگل خواری است، به عدم تعقیب قضایی متخلفان زمین‌خوار تاکید کرده است. انگار مسوولان این سازمان این بار شمشیر نابودی را برای عرصه‌های طبیعی کشور از رو بسته‎‌اند .

آرزو میرزاخانی/ ایران وایر

[کد مطلب: 182454] [تاريخ انتشار: بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هفدهم تير ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 12:27:46 توسط آرزو میرزاخانی
ممنون بابت بازنشر این گزارش با ذکر منبع و نظرات خوب دوستان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹ ، 16:19:23 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
و نکاتی مهم:جنایتکارانی را که نام می برم، پلیس آلمان موظف است از خروج آن ها جلوگیری نماید؛ اگر دیرتر بگویند از آلمان خارج شده اند؛ مسئول این امر بی هیچ تردیدی پلیس خواهد بود. در ضمن باید از بیلاروس خواسته شود تا جنایتکاری حرفه ای همچون سیامک مهین راد را تحویل دادگاهی بی طرف دهند. تمامی این جنایات باور نکردنی ای که تا به امروز صورت گرفته، مبتکر اولیه ی آن سیامک مهین راد بوده. فردی که یک گروهِ امنیتی حکومت ایران به دام او در افتاد و با کمک نیروی های امنیتی اروپا، دست به جنایات بی سابقه زدند. او حتا لیاقت یک کارگر ساده را ندارد،ولی حالا به دلاری از جیب مردم ایران میلیونر شده است و در مینسک پایتخت روسیه ی سفید آنطور که شنیده ام در خانه ای کاخ مانند "زندگی" می کند. در ضمن او جای دانشجویی واقعی را در دانشکده ی پزشکی مینسک اشغال کرد، ولی حتا یک روز به شغل دکتری مشغول نگشت؛ زیرا از پزشکی همان کاغذ(مدرک قلابی) را دارد. چون پیش از این از آلمان پرونده ای دروغین علیه من به بیلاروس رفته که گویا من دارم با پلیس آلمان علیه بیلاروس همکاری می کنم؛به سود دولت بیلاروس نیز هست که در تشکیل دادگاه فعال شود
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹ ، 10:58:50 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
دو نکته: 1- تا یک طرفه به قاضی نرفته باشم، هر کسی از جمله "سیاسیون"،حقوق بشرچی ها، "فرهنگیون" و ... به نوشته های من اعتراض دارد، جلسه ای عمومی که جنبه ی حقوقی نیز داشته باشد،با حضور متخصصین حقوقی آلمانی، ایرانی و ...تشکیل دهند تا من آنجا به اثبات برسانم که چگونه آن ها در جنایاتی باور نکردنی آگاهانه دست دارند و با پر رویی تمام، مدعی آزادگی و عدالتخواهی نیز هستند! 2- آنچه من در باب غارات جنگل ها نوشته ام و هم از بلاهایی که بر سر خانواده ام آمده یاد کرده ام، از یکدیگر جدایی ناپذیرند،زیرا مادرم را همین غارتگران در منطقه زجرکش کردند و خواهر زاده ی مرا در تهران به قتل رساندند؛ و حالا اجازه ی پیگیری نیز نمی دهند. در ضمن هاشم عابدی خواهر زاده ی من به احتمال زیاد در بیمارستان به قتل رسیده؛ زیرا همه ی دکتر ها گفته بودند به هوش می آید، ولی ناگهان خبر آوردند که ... او را بعد از شکنجه های وحشتناک(از جمله چشمش را از حدقه در آورده بودند) به بیمارستان بردند تا وانمود کنند تصادف کرده؛ و بعد چندین بار جای تصادف را عوض کردند! و آخرین بار مأموری با شرف گفته یک فرد دولتی دست گذاشته و نمی گذارد پیگیری شود.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹ ، 10:33:27 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
این مقاله ی بسیار مفید، افشاگر و پر از گواه های استوار در وبگاهِ «جنگلِ مظلوم» منتشر شد.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹ ، 09:56:16 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 3 و تمام - باندبازان حرف می زنند و هوای هم را دارند. حال این پرسش پیش می آید که پس این همه هیاهو در جهان برای چیست؟! برای سود هیاهوگران است یا برای اهدافی خاص،که دیگر ربطی به حقوق همه ی انسان ها ندارد. زشتی های وحشتناکی که باور کردنی نیست، از حقوق بشرچی ها و هم سیاست بازان دیده ام؛ و به همین خاطر در خیلی موارد بجای بشریت، انسانیت را بکار می برم؛ شده حتا نوشته ام و بعد پاک کرده ام. زیرا در جنایاتی که حقوق بشرچی ها و سیاست بازان(دشمنان سیاست زیبا) شرکت داشته اند، نه فقط بدتر از جنایات جنایتکاران قانون شکن در میهن ماست،بلکه حتا بعضی کلمات را زشت نموده.چگونه می تواند "نمایندگان" دمکراسی و حقوق بشرچی ها جنایات شان بدتر از جنایتکاران غارتگران باشد؟ بدین صورت که اَعمال غارتگران میهن آشکار است. ولی این ها یا یواشکی جنایت می کنند و یا در باب جنایات باور نکردنی و بی نمونه در تاریخ نوین بشری،خائنانه سکوت می کنند! سکوتی آمیخته به پر رویی.دوستم که داشت از دور شوخی کنان می آمد ناگهان ایستاد و گفت:آن موهایت چه شدند؟!موهایی بسیار مجعد و پر پشت که هرگز نتوانستم آن ها را شانه بزنم، یک شبه ریختند.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹ ، 08:46:26 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
ادامه 2-"کار"آقایی همیشه مرا به یاد مرد قزاق انداخته. با این تفاوت که او باغ خانه ی خود را "پاک"کرده؛ ولی آقایی ضربات جبران ناپذیری به میهن غارت شده و جنگل های نیمه ویران زده. برای اینکه مطلب اینجا طولانی نشود؛ برای دیدن گواه ها به همان مقاله در بخش مقالات همین سایت رجوع شود. حال این سوال پیش می آید که دلیل این همه ضربه زدن از سوی "مسئولین"به ایران مظلوم چیست؟! دلایل گوناگونی دارد که باید در جای خود مفصل بیان گردد. دقایقی پیش داشتم مقاله ای در وبگاهِ «جنگل مظلوم» می نوشتم که ناگهان احساس خستگی کردم و آن را نیمه کاره گذاشتم. حال این مقاله ی بسیار مفید را منتشر می کنم، و در پست بعدی مقاله ی خود را، تا مکمل یکدیگر شوند. نوشتم احساس خستگی کردم؛ زیرا در یک "زندگی" جهنمی در مرکز اروپا هفدهمین سال است که زیر شکنجه های روانی و جسمی به سر می برم، و حالا خیلی خوب درک می کنم کسانی را که گفته اند ناگهان در جوانی پیر شده اند. گرچه روانی پر از امید و شعر و شادابی دارم؛ و چهره ام هنوز شدید شکسته نشده؛دیروز به شهر دیگری رفته بودم و دیدم دوستم ناگهان ایستاد و ...انسانیت به معنی فراگیر آن دیگر مرده است
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم مه ۲۰۱۹ ، 08:15:41 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
سلام بر بانوی گرامی آرزوی میرزا خانی،و سلام بر انتشار دهندگان این مطلب بسیار مهم در سراسر جهان. البته فراوان می توان بر متن افزود؛ و طبیعی است که در یک مقاله همه ی گواه ها جا نمی گیرد. بعضی از آن در مقاله ی من در همین سایت به نام «نکاتی چند ...» ذکر است که از نا آشنایی کامل خلیل آقایی با جنگل و مفهوم ژرف آن سخن می گوید.* آن فرد نه از نظر تخصصی و نه محیطی، جنگلی نیست. البته از یک محیط غیر جنگلی نیز می تواند افراد فراوانی یافت شوند که نه تنها جنگل دوست می شوند، بلگه با عشقی که در آن ها ایجاد می گردد، بکلی جنگلی می شوند. این سخن در باب دریا نیز گواهی ست استوار. متأسفانه آقای خلیل آقایی، آن توان را نیز نداشته. *بانویی در ازبکستان خانه ی خود را با باغ آن به قزاقی می فروشد. چند روز بعد می رود و می بیند، آن مرد قزاق تمام درخت های میوه و ... حیاط را بریده! می پرسد این چه حکایت است؟! قزاق جواب می دهد: خاله ماریا، من یک قزاقم و محیط پاک را دوست می دارم. زیرا او عمری را در استپ های عریان گذرانده بود و حالا هر چیز که مزاحم دید او می شد را قابل بریدن می دانست برای "پاکسازی"! "کار" آقای آقایی همیشه
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عباس میلانی: احتمال سازش سپاه با آمریکا بعد از خامنه‌ای / «سپاه بدون خامنه‌ای وجود و قدرت دارد، اما خامنه‌ای بدون سپاه قدرتی ندارد»
شواهد جدید از فاجعه هواپیمای اوکراینی: مسافران وحشت‌زده ایستاده بودند
طنز/ دیدار خامنه ای و روحانی
اتومبیل بوگاتی محمد رضا شاه پهلوی مخفیانه به فروش رفت
نسیم مقصودلو،خواهر تتلو، خواننده زن ایرانی بازداشت شد
ارزش زن در اسلام آخوندی! / اگر این داعش نیست پس چیست؟
"فرمانده طالبان سوار بر خودرو سپاه پاسداران بازداشت شد"
تولید یک میلیارد دوز "واکسن کرونا" از اواخر تابستان (سپتامبر)
وقوع انفجار مهیب در کاراکاس پایتخت ونزوئلا
واکنش غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان به خبر ارتباط همسرش با مدیر عامل شرکت هفت تپه و دریافت رشوه ۲۰۰ هزار دلاری از وی
یک فروند هواپیمای مسافربری پاکستان در کراچی سقوط کرد + فیلم
افتتاح پارک بانوان!!
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: