«بیت امام» چقدر خرج روی دست بودجه می‌گذارد 
سی سال از درگذشت خمینی می‌گذرد. اما هنوز سازمان منتسب به رهبر پیشین ایران به عنوان یک تشکیلات نیمه دولتی مشغول به فعالیت است. حساب و کتاب دخل و خرج این سازمان به طور دقیق مشخص نیست و هیچ گزارش رسمی و معتبری درباره درآمدها و مخارج بیت خمینی وجود ندارد. معلوم نیست این چند نفر کارمند رسمی و حقوق‌بگیر در این تشکیلات مشغول فعالیتند. هزینه‌های ساخت و ساز و البته نگهداری آرامگاه رهبر سابق ایران چقدر است و از کجا تامین می‌شود. هزینه و درآمدهای سازمان انتشاراتی زیر نظر بیت آیت‌الله خمینی چقدر است و از کجا تامین می‌شود، کارکرد و ورودی و خروجی سازمان پژوهشی زیر نظر بیت چیست و… اما آنچه مشخص است، طی سال‌های گذشته در بودجه‌های سالانه ردیف‌های ثابت و اختصاصی به بیت خمینی در نظر گرفته شده و می‌شود.

در بودجه سال ۱۳۹۸، مجموع اعتبارات مربوط به موسسات و  نهادهای زیر نظر بیت‌ خمینی به حدود ۶۰ میلیارد تومان می‌رسد. از این میان ۲۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به موسسه نشر و تنظیم آثار امام اختصاص دارد. ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به حرم امام می‌رسد و سهم پژوهشکده امام خمینی ۸میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان است.


در بودجه سال ۹۷، مجموع اعتبارات بیت خمینی ۷۱ میلیارد و ۳۴۲ میلیون تومان بوده است. ۳۲ میلیارد و ۳۹۹ میلیون تومان برای موسسه تنظیم و نشر آثار امام، ۲۸ میلیارد تومان برای حرم و ۱۰ میلیارد و ۹۴۴ میلیون تومان برای پژوهشکده امام خمینی در نظر گرفته شده است.

در بودجه سال ۹۶، مجموع اعتبارات در اختیار بیت رهبر سابق ایران ۷۶ میلیارد و ۹۸۹ میلیون تومان و در بودجه سال ۹۵ هم ۵۹ میلیارد ۵۳۷ میلیون تومان بوده است.

با این حساب تنها طی چهار سال اخیر، بیت آیت‌الله خمینی چیزی در حدود ۲۰۸ میلیارد تومان خرج روی دست بودجه عمومی کشور گذاشته است.

اما این بودجه برای چه کارهایی در نظر گرفته شده است؟ در صفحات ۲۲۸، ۲۲۹ و ۲۳۱ جلد اول پیوست چهارم کتاب بودجه سال ۱۳۹۸ و همین‌طور صفحات ۲۰۲، ۲۰۳ و ۲۱۳ و پیوست اول اطلاعات بیشتری در این باره وجود دارد.

ریز بودجه موسسه تنظیم و نشر آثار امام

از مجموع ۲۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بودجه موسسه تنظیم و نشر، ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بودجه عمرانی و ۲۰ میلیارد تومان بودجه جاری است.

از مجموع ۶.۲ میلیارد تومان بودجه عمرانی ۴۳۰ میلیون تومان به «ساماندهی و تملک مجموعه فرهنگی بیت امام در قم» و مابقی برای «تامین و تعمیر تجهیزات و ماشین‌آلات»  اختصاص دارد.

۲۰ میلیارد بودجه جاری هم در ۹ قسمت زیر تقسیم و تعریف شده است:

۸۲۳ میلیون تومان برای «اهدا کتاب به پژوهشگران و اندیشمندان داخلی و خارجی و کتابخانه‌هاي عمومی و مراکز علمی، فرهنگی و هنري.

۲ میلیارد و ۵۷ میلیون تومان، برای «برگزاري و حمایت از همایش‌هاي علمی،فرهنگی و هنري در حوزه اندیشه‌هاي امام».

یک میلیارد و ۸۷۷ میلیون تومان، برای تدوین و انتشار ماهنامه،فصلنامه، هفته‌نامه و گاهنامه علمی، ترویجی و فرهنگی مرتبط با اندیشه‌هاي امام

۵۴۹ میلیون تومان، برای «حمایت از فعالیت‌هاي فرهنگی و هنري مرتبط با اندیشه‌هاي امام خمینی»

یک میلیارد و ۶۹۱ میلیون تومان، برای «حمایت از چاپ دانشنامه امام خمینی»

۳ میلیارد و ۸۲۴ میلیون تومان، برای «حمایت از سایت پرتال امام خمینی به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسه»

۳ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان، برای «حمایت و برگزاري مراسم چهارده خرداد در حرم امام»

۴ میلیارد و ۴۱۹ میلیون تومان، برای «شناسایی و خرید منابع نوشتاري، تصويري، صوتی و آثار موضوعی برای تکمیل آرشیو و تجهیز موزه آثار امام»

و یک میلیارد تومان برای «حفظ و نگهداري اماکن منتسب به امام»

ریز بودجه حرم خمینی

از مجموع ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بودجه حرم امام، ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبارات عمرانی و ۱۴ میلیارد تومان به اعتبارات جاری اختصاص دارد.

بودجه عمرانی تحت عنوان «تکمیل مجموعه فرهنگی آستان مقدس امام» تعریف شده است. پروژه‌ای که از سال ۱۳۸۷ آغاز شده و آن طور که در بودجه نوشته شده در سال ۱۴۰۰ تمام می‌شود. تا پایان سال ۱۳۹۶ بیش از ۲۲۵ میلیارد تومان از بودجه عمومی به این پروژه اختصاص داده شده است.

بودجه هم در سه بخش زیر تقسیم شده است:

۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، برای «اداره امور حرم و ارائه خدمات به زائران»

۷ میلیارد تومان، برای «برگزاري مراسم سالگرد ارتحال امام و یادگار ایشان»

و ۵۰۰ میلیون تومان، برای «برگزاري مراسم ملی و مذهبی، اعیاد و  مناسبت هاي مرتبط»


نکته: تا اینجای کار دو ردیف جداگانه یکی زیرمجموعه موسسه تنظیم و نشر و دیگری زیر مجموعه ردیف حرم امام برای برگزاری مراسم ارتحال یا چهارده خرداد پیش‌بینی شده است.با جمع هر دو ردیف می‌توان گفت در منابع بودجه عمومی مراسم سالگرد درگذشت رهبر پیشین ایران امسال حدود ۱۰ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان هزینه روی دست منابع بودجه عمومی می‌گذارد.

ریز بودجه پژوهشکده امام خمینی

از مجموع ۸ میلیارد و ۵۱۰ میلیون تومان بودجه پژوهشکده امام خمینی، ۱۱۰ میلیون تومان اعتبارات عمرانی (با عنوان تامین و تعمیر تجهیزات و ماشین‌آلات» و ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بودجه حاری است که در چهار بخش زیر تعریف و تقسیم شده است:‌

۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، برای «انجام پژوهش‌هاي کاربردي»‌

یک میلیارد و ۱۹۱ میلیون تومان، برای «تربیت پژوهشگر دکتري»

۲ میلیارد و ۳۰۹ میلیون تومان، برای «تربیت پژوهشگر کارشناسی ارشد»

و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، برای «شناسایی آثار پژوهشی برتر درحوزه مطالعاتی امام»‌.


بر اساس اطلاعات موجود در سایت رسمی پژوهشكده امام، این موسسه در سال ۱۳۷۵ «با هدف پژوهش در جوانب مختلف حيات و انديشه امام و معرفی ديدگاه‌های ايشان و انقلاب اسلامی ايران در مجامع علمي داخل و خارج از كشور و همچنين تربيت محقق در اين زمينه»‌ آغاز به كار كرده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی موسسه عالی پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، در سال تحصیلی ۹۶-۱۳۹۵، ۱۷۵ دانشجو (۱۲۵ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۰ دانشجو در مقطع دکترای تخصصی PhD) در این موسسه مشغول تحصیل بوده‌اند.

در مقام مقایسه بودجه پژوهشکده امام خمینی، تقریبا برابر بودجه پژوهشکده محیط زیست، حدود ۵۰۰ میلیون تومان بیشتر از بودجه پژوهشکده اقتصاد و حدود ۳.۵ برابر بودجه پژوهشکده سوانح طبیعی در سال ۹۸ است.

علی رنجی‌پور / ایران وایر

[کد مطلب: 183975] [تاريخ انتشار: چهاردهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئن ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئن ۲۰۱۹ ، 11:37:14 توسط لیثی حبیبی - م. تلنگر
کلامی چند در باب جناب آیت الله حسن آقا: وقتی دوبار در کشور آلمان وکیل مرا متوقف کردند. در یکی از وبگاه های خود کسانی را معتمَد خود اعلام کردم تا به کمک من بشتابند. برای اینکه نگویند آن افراد در داخل ایران نمی توانند دخالتی داشته باشند، برای پوچ کردن آن ادعا نام آقای ظریف(وزیر امور خارجه) و آقای سید حسن خمینی را نیز افزودم تا از نظر حقوقی هیچ راه گریزی برای دفاع از بعضی جانیان حکومتی نداشته باشند. از آن تاریخ مدت ها گذشته و آن هر دو سکوت مطلق کرده اند! ولی همین افراد از حق، قانون و ...حرف می زنند! همین آقای آیت الله سید حسن خمینی چند روز پیش از ندانمکاری مسئولین گفته بود که باعث ناامیدی مردم می شوند. کوتاه: بجای اینکه این آقایون در باب موضوعاتی مشخص عمکردی داشته باشند، شده اند قصار گو و بدین صورت جایگاه خود را در سر در برف کردن ها دارند. غافل از اینکه مردم می بینند و تشخیص می دهند.کوتاه: هرچقدر که "زرنگ" باشی، گذر زمان از تو زرنگتر است و تو را لو می دهد. «این جهان کوه هست و فعل ما ندا». در ضمن آخرین بخش 100 واژه را که قول داده بودم شکافتم و در وبگاهِ «جهان زبان و واژه شکافی» منتشر کردم.
نوشته شده در تاريخ پانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئن ۲۰۱۹ ، 02:28:29 توسط بشور اما خیسم نکن
فرهنگ مرده پرستی ایرانیان که قدمت زیادی دارد اینجا و فرهنگ بت پرستی مسلمین در کعبه آنجا از بعد اقتصادی هزینه اش بیشتر از زنهاست؟؟؟
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
فیلم / مداح میگه ابن سعد با دوچرخه اومد یکی بلند میشه میگه اون موقع دوچرخه کجا بود و بقیه ماجرا...!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
حوثی‌های یمن: تمام حملات به عربستان سعودی را متوقف خواهیم کرد 
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
 پرویز پرستویی به مدیر شبکه سه: از این سفره، خوب تغذیه کن / مگه صداوسیما ارث پدری شماست؟ / شما باچه تجربه و تخصصی مدیر شبکه شدید؟
فیلم/ ببینید این حکومت اسلامی ضد ایران چه بر سر گیلان زیبا آورده است
 افشای محتوای تلفن ترامپ با زلنسکی؛ دردسر تازه برای کاخ سفید 
نیویورک تایمز: در صورت حمله به ایران، پالایشگاه آبادان و جزیره خارک هدف قرار خواهد گرفت
پنتاگون از پاسخ به این سوال که آیا ایران منشاء حمله به تاسیسات عربستان بوده است یا نه خودداری کرد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: