معاون وزير نفت : زمستان بحران گاز داريم

حمدالله محمد نژاد معاون وزير نفت با اشاره به زمستان بهاري سال گذشته از عدم ايجاد مخازن ذخيره سازي به عنوان پاشنه آشيل صنعت گاز کشور ياد کرد و گفت: زمستان امسال اگر 20 تا 30 درصد در مصرف گاز صرفه جويي نشود با بحرانهاي جدي مواجه مي شويم.

به گزارش مهر، حمدالله محمد نژاد در پنجمين کنگره اقتصاد و انرژي با اشاره به اينکه ايران دومين دارنده ذخاير گاز طبيعي جهان است، گفت: هم اکنون اين ذخاير گاز طبيعي، به يکي از چالش هاي اصلي کشور تبديل شده است.

معاون وزير نفت در امور مهندسي با اشاره به اينکه با توجه به افزايش قابل توجه مصرف گاز به ويژه در فصول سرد سال، مديران در ماههاي پاياني سال خواب ندارند، تصريح کرد: هم اکنون مسابقه اي بين توليد و مصرف گاز در کشور ايجاد شده؛ به طوري که هر چه مصرف گاز بالاتر مي رود، معادل آن بايد گاز توليد کرد.

وي با پيش بيني رشد 5.5 درصدي مصرف گاز طبيعي کشور تا افق چشم انداز، اظهار داشت: با روند فعلي مصرف گاز در کشور، اگر تا افق چشم انداز حتي موفق به جذب 500 ميليارد دلار سرمايه گذاري شويم؛ باز هم به يک واردکننده انرژي تبديل خواهيم شد و خبري از صادرات گاز نخواهد بود.

اين مقام مسئول با تاکيد بر همکاري تمامي دستگاههاي دولتي و غير دولتي براي مرتفع کردن مشکلات و چالش هاي پيش روي صنعت گاز کشور، بيان کرد: هم اکنون سهم گاز در سبد انرژي کشور 62 درصد بوده و اين در حالي است که برق به عنوان يک انرژي پاک تر، تنها 55 درصد سهم در اين سبد انرژي دارد.

محمدنژاد با يادآوري اينکه بر اساس برآوردهاي انجام گرفته، در برنامه چهارم توسعه بايد مصرف گاز کنترل مي شد، بيان کرد: اما در اين برنامه، مصرف گاز حدود 10 درصد افزايش يافت؛ به طوري که مصرف اين حامل انرژي از 110 ميليارد مترمکعب به 161 ميليارد مترمکعب در سال افزايش يافت.

به گفته معاون وزير نفت، اين در حالي است که در برنامه چهارم توسعه، پيش بيني رشد 5.5 درصدي شده بود؛ اما در اين برنامه مصرف گاز ايران به دو برابر افزايش پيدا کرد.

طرح جامعي براي گاز نداريم

وي در ادامه يکي از چالش هاي پيش روي توسعه صنعت گاز کشور را سرمايه گذاري عنوان کرد و افزود: در برنامه پنجم توسعه بايد سالانه بين 8 تا 10 ميليارد دلار در اين صنعت سرمايه گذاري انجام شود.

محمدنژاد با اشاره به تدوين برنامه پنجم توسعه صنعت نفت، يادآور شد: اما در مورد جلسات تدوين اين برنامه هيچ نماينده اي از وزارت نفت حضور ندارد و اين برنامه در غياب کارشناسان وزارت نفت تصويب شده که ممکن است در آينده مشکلاتي را ايجاد کند.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اينکه در شرايط فعلي يک طرح جامع در بخش گاز وجود ندارد، تبيين کرد: در حال حاضر به طور قطعي نمي دانيم اولويت صنعت گاز با صادرات است يا بايد گاز را به مخازن نفتي تزريق کنيم.

[کد مطلب: 18409] [تاريخ انتشار: دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 14:30:59 توسط نادر
طرح جامع فقط برای سرکوب و خاموش کردن صدای مردم. برای هیچ چیزی طرح غیر جامع هم ندارین بدبختها. چه برسه به طرح جامع. اون دکتر منوچهری ریاست پتروپارس شما کجاست که طرح جامع بده؟؟ وقتی مدیر موفق جمهوری اسلامی اکبر ترکان هست: وزیر دفاع ریاست فدراسیون کشتی وزیر راه معاون وزارت نفت رئیس انجمن دیالیزی های کشور ..... و کارها آنقدر غیر تخصصی هستند که این آدم مدیر موفق !!!! سیستم جمهوری اسلامی است، چیزی بنام برنامه ریزی معنا ندارد.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 08:28:59 توسط شهروند-اول
چرا بحران ما كه دومين منابع گاز جهان را در اختيار داريم و بگفته ى مديران با كفايت كشور تحريمها هم كه تاثيرى بر روند رشد كشور ندارد و كشور هم كه به حمدالله بوسيله ى آقا امام زمان و اعيان و انصارشان اداره ميشود و ادعاى مديريت جهانى در رفع بحرانها هم كه داريم و در ضمن سپاه پاسداران كه پروژه هاى گازى و نفتى ما را در كف باكفايتشان دارند و قادرند بحران نشر نفت خليج مكزيك كه امريكا و انگليس در آن در مانده اند برطرف كنند چرا بحران گاز كشور آقا امام زمان را حل نميكنند مگر بزرگان دين نگفته اند جراغى كه به خانه رواست به مسجد حرام است پس چرا اين توانائى را از زيرساختهاى ملى دريغ ميدارند٠
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 08:00:01 توسط baba karl
و عدم پاسخگوي به نيازهاي تكنيكي ان و پايين امدن درامد ملي ´´يعني جنگ داخلي و منطقي´كه باز درنتيجه همان سياستها و يكدندگيها حكومت هاي خودكامه و ديكتاتور است كه بدون مشاركت مردم يا نفي مردم انجام مي گيردد**حالا ما در اين برحه حساس راستي دنبال چه مي گرديم??حكومتهاي خود كامه و درغگو يا حكو مت مردمي?? يا منافع شخصي و يا گروهي و غيره´´بدون يك كشور نيمه سالم امكان رسيدن به منافع و غيره و جود نخواهد داشت´´و هميشه كشور در تنش و غارت روزگار خواهد گزراند´´و هرگز وهرگز به استقلال كشور نخواهيم رسيد و تا ابد وابسته خواهيم بود"عدالت و برابري"ازادي بيان"حق و حقوق قومها"عدم مجازات اعدام"فعاليتهاي احزاب و سنديكاها و تشكلها "قانون مردمي و حقوق بشري كه حاكميت مردم در ان بيشتر مطرح هست"شايد بتواند همه را در ايجاد يك كشور واحد كمك و از اين بحران عطيم برهاند٠٠٠
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 07:58:01 توسط baba karl
حالا يكي' يكي´´كشور قبل از تحريمها به ورشكستگي كشيده شده بود ´´پولهاي غارت شده از نفت´´عوص سرمايه گداري در صنايع مادر و بهبود وصعيت مردم و كشور ´"در مقابل ان "يعني در سركوب مردم و تشكيل و گسترش يك حكومت ديكتاتوري نطامي 'و براي بقاي ان سرمايه گداري شده بود´´كه درك انها همانا حفط قدرت در مستبد بودن 'كه لازم به مشاركت مردم عام و دادن حق و حقوق انها نبود´´و اين چنين خواهد شد در اينده كساني كه اعتقادبه مشاركت مردم در كشور نباشند هميشه يك حكومت ديكتاتور و خرابي و غارت را در كوشه اي از كشور شاهد خواهيم بود ´´كه مجموعه اين غارت و سركوبها امروز در صنايع گاز 'كه عدم پاسخگوي ان را به مردم مشاهده مي كنيم´´كه بايد با ان منابع غطيم گازي سرما را هم هموطنان عزيز تحمل كنند´تازه اين مريصي در منابع گازي است´´صنايع نفتي ´´كه تنها منبع بزرگ درامد ملي و كشوري است به سرعت در حال تخريب و عدم جوابگوي ان تا هفت ويا هشت سال ديگر نمايان خواهد شدو عدم پا
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 07:55:14 توسط mani
جناب معاون دليل كم گازي بخاطر بد حجابي هست نه بخاطر بي لياقتي ٠نگران نباشيد با مبارزه خستگي نا پزير سپاه وبسيج با بد حجابي مشكل گاز ونفت و بيكاري و خلاصه همه چيز حل خواهد شد ٠شما لطفا به فكر اين كارهاي جانبي نباشيد مقام رهبري با فقط يك فتوا گاز مورد نياز را توليد خواهند كرد ٠
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 07:47:34 توسط پويا
حالا مگه اين رژيم تا زمستان آينده دوام مياره؟
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۰ ، 07:18:55 توسط فریبرز
... و تابستان، بحران آب!!!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 محاصره کودکان بسیجی توسط مردم و خلع سلاح این کودکان 
توهین وقیحانه و عجیب رئیس دانشگاه نیشابور به دختران و زنان ایرانی
   از کودکان کار رسیدیم به کودکان بسیجی سرکوبگر  
  ترس آخوندها را برداشته است، اعتراض دیر هنگام : بیانیه عده‌ای از طلاب و مدرسین حوزه‌های علمیه: همکاری با حکومت حرام است و مردم حق دفاع مشروع دارند / علی خامنەای مجتهد نيست تا چه رسد به مرجع تقليد
 سیلی مادری در مترو تهران به یک بسیجی کە برای حجاب اجباری بە او گیر دادە بود...
خیابان دماوند به سمت انقلاب/ امروز 6 مهر 
 بین‌کار رفتیم -جوادیه- صبحانه خوردیم و برگشتیم/ امروز چهارشنبه
گزارشی از  توهین رئیس دانشگاه نیشابور به بانوان ایرانی
 یکی از بهترین شعارهایی که در قیام دیشب فریاد زده شد
زاهدان /  ماموران کلانتری ۱۴ به سمت نمازگزاران مسجدمکی تیراندازی کردند / تصاویر دلخراش هستند
  خبرها از درون ارگانهای رژیم، ارسال‌شده توسط فعالین میدانی
  اثر مارکو ملگراتی کاریکاتوریست ایتالیایی برای مهسا امینی