مهم‌ترین ویژگی دوران سی ساله رهبری خامنه‌ای چیست؟


با مرگ خمینی، دوران رهبری سید علی خامنه‌ای آغاز شد؛ دورانی که ابتدا قرار بود موقت باشد اما ۳۰ سال به طول انجامیده است. مهمترین ویژگی این دوران ۳۰ ساله چه بوده است؟ حسن یوسفی اشکوری، رجبعلی مزروعی، ایرج مصداقی، فرزانه روستایی، ملیحه محمدی و مهدی مهدوی آزاد به این پرسش دویچه‌وله فارسی پاسخ داده‌اند.

خامنه‌ای مرد تصمیمات بزرگ و تاریخی نبوده و نیست

حسن یوسفی اشکوری، نماینده پیشین مجلس و پژوهشگر دینی

به گمانم مهم‌ترین ویژگی دوران رهبری سی ساله  خامنه ای، استقرار و تا حدودی تثبیت یک نظام سیاسی خودکامانه فردی است. هرچند چنین خودکامگی فردی، هم در تداوم سنت سلطنت کهن ایرانی است و هم به‌طور خاص به‌مقتضای حکومت مذهبی با مدل ولایت مطلقه فقیه و یا به تعبیری سلطنت مطلقه فقیه است؛ این مدل، هم برآمده از تیپولوژی شخصی  خمینی به‌عنوان رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی است و نیز به‌مقتضای اصولی از قانون اساسی (به ویژه اصل ۵۷) است. البته باید عامل چهارمی نیز به آن افزوده شود و آن هم تیپولوژی شخصی خود خامنه‌ای است. 

با این حال، به‌دلیل شرایط پیچیده و اصول متناقض قانون اساسی در فصول مختلف و نیز به‌خاطر ضعف شخصیتی خامنه‌ای، در طول این دوران نه چندان کوتاه، نظام جمهوری اسلامی، تا کنون در حالت تزلزل و بی‌برنامگی گذرانده و در واقع در تمام امور مهم کشورداری، بلاتکیلف مانده و این بر مشکلات و ناکارآمدی سیستم به‌شدت افزوده است.

می‌توان این گونه گفت، اگر جمهوری اسلامی مانند "امارات اسلامی" طالبان و یا "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) بود به لحاظ مدیریتی و کارآمدی در وضعیت بهتری بود (البته فورا بیفزایم مراد لزوما پیشرفت مثبت نیست).

هرچند وضعیتی چنین برزخی عمدتا معلول قانون اساسی متناقض است، ولی اگر رهبر دوم نظام، از تفکر روشن‌تر و تیپولوژی منضبط‌تری برخوردار بود و مثلا گرایش به راست و چپش روشن‌تر بود، می‌توانست نظام و مردم و کشور را به سوی شرایط مشخص‌تری (بهتر و با بدتر) هدایت کند.

اصولا خامنه‌ای مرد تصمیمات بزرگ و تاریخی نبوده و نیست. ولایت مطلقه و به بیان دیگر اختیارات نامحدود و بدون پاسخگویی مشخص، حداقل این امکان را فراهم می‌آورد که رهبر نظام، اگر دارای ظرفیت و توانایی مدیریتی لازم باشد، امور تحت مدیریت خود را به سوی اهدافی روشن هدایت کند.

واقعیت این است که در این سی سال در هیچ یک از امور اساسی کشور (از جمله سیاست‌های اقتصادی و یا حقوق ملت و به‌ویژه سیاست خارجی) تصمیم سنجیده و کارشناسی شده و پایدار و حداقل به‌موقع گرفته نشده است.

در این دوران، تنها چیزی که ثابت بوده، خودکامگی فردی و تقویت نوعی استبداد دینی است. درست است که خامنه‌ای با نوعی هوشمندی و عمدتا با استفاده از ابزارهای نظامی و امنیتی توانسته از بحران‌های اساسی و نظام برباد ده مانع شود و از بحران‌های پدید آمده تا حدودی به سلامت بگذرد، ولی همواره استخوان لای زخم مانده و هیچ بحرانی به‌طور ریشه‌ای حل نشده است. رخداد ۸۸ و جنبش سبز و بحران هسته‌ای ایران دو نمونه از این بلاتکلفی‌هاست. چنین می‌نماید که جانشین خامنه‌ای، با هر گرایش فکری و با هر نوع تیپ شخصیتی، وارث جمهوری اسلامی ورشکسته‌ای خواهد بود.         

ثبات در رهبری و حذف رفقای سابق

رجبعلی مزروعی، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب

مهمترین ویژگی دوران سی ساله رهبری آقای خامنه‌ای ثبات در رهبری است. به‌نظرم همه آنانی که در انتخاب ایشان به رهبری نقش داشتند، هیچ‌گاه چنین تصوری از وی نداشتند که بتواند این چنین در مقام رهبری ایفای نقش نماید و تفسیری عملی و بلامنازع از ولایت مطلقه فقیه را به نمایش گذارد که همه منتقدان و مخالفان این تفسیر را منزوی و از عرصه سیاست برکنار نماید.

اگر کارنامه رهبری آقای خامنه‌ای را در برخورد با اعضای شورای سران دوران  خمینی (آقایان هاشمی، موسوی اردبیلی، میرحسین موسوی، سیداحمد خمینی و خامنه‌ای) مرور کنیم، درمی‌یابیم که ایشان چگونه رفقای سابق خود را به‌تدریج منزوی و خانه‌نشین و از تاثیرگذاری سیاسی خالی کرد، و در مقابل نسل تازه‌ای از روحانیون را در نهادهای حکومتی برکشید که مشخصه اصلی‌شان وفاداری به وی بود.

ضمن اینکه در تناسب با شرایط اجتماعی و سیاسی به نوعی بازی در میدان سیاست و صف‌بندی نیروهای عملکننده و مدیریت آنها پرداخت تا بتواند در تقاطع رقابت نیروها، در عین حفظ پایگاه سیاسی و اجتماعی‌ا‌‌ش در میان محافظهکاران و نهادهای نظامی و امنیتی، به تثبیت رهبری و اقتدار آن بیفزاید و در مقابله با بحران‌های سیاسی و اجتماعی عمل نماید. اینکه این ثبات رهبری چقدر با اصل جمهوریت نظام انطباق دارد و کارنامه سی ساله رهبری آقای خامنهای چه کامیابی‌ها و ناکامی‌هایی را برای نظام جمهوری اسلامی ایران به‌همراه داشته است، سئوالاتی است که نیاز به پاسخ مشروح دارد که از حوصله اینجا خارج است.

به خطر انداختن موجودیت ایران و ایرانیان

ایرج مصداقی، زندانی سیاسی پیشین و فعال سیاسی

اگرچه خامنه‌ای در پیامدهای انقلاب اسلامی و به قهقرا رفتن کشور سهیم است، اما میراث او پس از ۳۰ سال حکومت بی‌رحمانه و دخالت در تمامی شئون جامعه، موجودیت ایران و ایرانیان را با تحمیل تحریم‌های اقتصادی سنگین، احتمال حمله نظامی، نابودی محیط‌ زیست، (آب، هوا، خاک)، رشد و توسعه احساسات مرکزگریزی در اقلیت‌های قومی به خطر انداخته و منطقه را در آشوب و بی‌نظمی فرو برده است.

این میراث شوم به واسطه‌ بسط و توسعه قدرت نظامیان پاسدار و امنیتی‌ها در تمامی عرصه‌های زندگی مردم از امنیتی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی گرفته تا دخالت در سیاست خارجی کشور تحقق یافته و آینده کشور و منطقه را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد.  

خامنه‌ای میراث دیگری هم دارد. او با بالاکشیدن اراذل و اوباش و لشکری از مداحان و روحانیون دون‌پایه و اختصاص بودجه‌های هنگفت به آستان‌های مقدسه، نهاد‌ها ، بنیادها و سازمان‌های عریض و طویل تشکیل یافته برای رشد و توسعه‌ فرهنگ خرافات و مهدویت و شیعی‌گری، این وضعیت را تحت عنوان تلاش برای ایجاد "تمدن اسلامی" رشد و گسترش ‌می‌دهد.

این سیاست‌ها علاوه بر تأثیرات مخربی که در داخل کشور دارد، زمینه‌ساز جنگ‌های نیابتی در منطقه است و دود آن به چشم مردم محروم می‌رود.

مسئول سه خطای استراتژیک

فرزانه روستایی، روزنامه‌نگار

 سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مسئول نهایی شدن سه خطای استراتژیک مهلک است که خسارات جبران‌ناپذی را بر کشور ایران تحمیل کرده است.

الف. باور دارد که نماینده خدا روی زمین است:

 شاید بزرگترین منشاء انحراف در دوران رهبر فعلی جمهوری اسلامی این باشد که خود ایشان  به این باور رسیده است که نماینده امام زمان و نماینده خدا روی زمین است. همه رهبرانی که به چنین دو قطبی لاینحلی دچار می‌شوند، اقدام به سرکوب و حذف همه طیف‌های سیاسی فکری دور و نزدیک می‌کنند. همه  نظام‌های ایدئولوژیک مذهبی ـ سوسیالیستی یا کمونیستی که منشاء قدرت آنان از غیر از آرای مردم  یا قدرت مالیات تحصیل می‌شود،  به‌شدت خودکامه و ناکارا و فاسد هستند. این قاعده به‌شدت در مورد نظام تحت مدیریت رهبر ایران  صدق می کند.

ب. قمار اتمی رهبر جمهوری اسلامی بدتر از جنگ ۸ ساله:

رهبران توتالیتروقتی خود را معصوم بدانند مرتکب خطاهای دهشتناک جبران‌ناپذیر می‌شوند زیرا فاقد سه ویژگی مهم مسئولیت‌پذیری،  شفافیت سیاسی و پاسخگویی هستند. قمار اتمی رهبر جمهوری اسلامی بدترین رخداد دوران ۳۰ ساله رهبری ایشان است. ‌علی خامنه‌ای فکر می‌کرد می‌توان ده‌ها مرکز اتمی را در زیر و روی زمین به دور از چشم آژانس و ماهواره‌ها بنا کرد و شبکه‌های جاسوسی آن را کشف نخواهند کرد. اوهمزمان هم رویای مهار یا نابودی اسراییل را در سر می‌پروراند و هم این رویا که از موضع یک قدرت اتمی شیعه کشور آمریکا را سر جای خود بنشاند. و صد البته موشک‌هایی با قدرت نزدیک به حمل کلاهک هسته‌ای را آزمایش و فکر می‌کرد کسی نمی‌فهمد این موشک‌ها برای تهدید یا مقابله با اسراییل ساخته شده است.

پ. غفلت از اینکه آمریکا حلال مشکلات ایران است

 اگر به جای علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران بودم به او می گفتم  دستور ساخت هر تعداد مرکز اتمی را با هر قدرتی که دوست دارد بدهد. پیش شرط تحقق چنین رویایی فقط و فقط تنش‌زدایی با آمریکاست. در صورت حذف شعار مرگ بر آمریکا، و گشایش دوباره سفارت آمریکا در خیابان تخت جمشید، دولت ایران به احتمال زیاد می‌توانست مانند پاکستان یا هند، همه حلقه‌های اتمی خود را تا ساخت سلاح هسته‌ای کامل کند. اما رهبر ایران ناشایسته‌ترین مشاوران و کارشناسان را به کار گرفت و بدترین انتخاب‌ها را انجام داد: با تاثیرگذاری تحریم‌های نفتی ، امروز او هم همه تاسیسات اتمی، هم همه توان موشکی ، و شاید ادامه رهبر ماندن خود و هم لشگر حفاظت ولی امر را در قماری خطرناک از دست می‌دهد. زیرا آمریکا تا آخرین شروط خود را در مذاکراتی بدون پیش شرط به تیم دفتر رهبرجمهوری اسلامی تحمیل نکند مجوز فروش دوباره  نفت ایران را صادر نخواهد کرد.

بندبازی برای حفظ سنت خمینی

ملیحه محمدی / فعال سیاسی اصلاح‌طلب

شرایطی که به انقلاب بهمن منجر شد و پیش‌شرط‌های آماده آن، جز رهبری خمینی سرنوشت دیگری را بر نمی‌تافت. اما اگر به هر یک از دلایلی که جای طرحش اینک نیست، آقای خامنه‌ای در جایگاه خمینی نشسته بود، امروز محتمل ترین برآمد سیاستش، رسیدن تعامل کامل با غرب بود به نوعی که، بخش بزرگی از مخالفت‌های سیاسی نسبت به حکومت او به انتقاد از بازار بی در و پیکر تجارت خارجی و در یک کلام سلطه نولیبرالیسم اقتصادی در پوشش دینی معطوف بود.

اما خامنه‌ای با اعتماد به‌نفس ضعیفی که داشت و آن را در زمان قبول تحمیلی نقش رهبری، در صحبت‌هایش ـ که بسیار صادقانه می‌نمود ـ  دیدیم، هیچ دستاورد مشخصی از خود برای ایران بعد از انقلاب به جا نگذاشته است؛ زیرا همه تلاش او فقط و فقط مصروف حفظ سنت خمینی شده است تا مگر از این راه پایه‌های لرزان آن انتصاب عجیب تاریخی را محکم کند و در رسیدن به این هدف موفق بوده است.

در راه حفظ این تعادل لرزان که تقریبا همه صاحب‌نظران نسبت به آن بدبین بودند، کار او آن‌قدر سخت بود که بروز بیرونی‌اش اعوجاجات آشکار در موضع‌گیری‌ها و حتا فرامین سیاسی بود که صادر می‌کرد و هنوز هم در مسئله برجام و بحران رابطه با آمریکا آشکار است. او از سرسختی و صلابت  خمینی برخوردار نیست که می‌توانست بیاید و اعلام کند که گفتیم ولی بر خطا واقع شد! جام زهر است، ولی سر می‌کشم! این بود که به تناقض‌گویی می‌رسد.

اما وجه پنهان این تناقض‌گویی‌ها حفظ بدنه بسیار ناهمگون هواداران خمینی و حکومت منتسب به اوست! این ممکن نمی‌شد مگر با بندبازی مدام آقای خامنه‌ای در داد و ستد با آنها از مرتجع‌ترین تا میانه‌روترینشان!

این دستاورد به‌هیچ عنوان نافی ریزش مدام حامیان انقلاب ۵۷ نیست. پس از پیروزی هر انقلابی، گروه‌هایی از تلاشگران آن مطالبات اصلی خود را در سیاست‌های جریان غالب نمی‌یابند و بنا به مشی انقلابی خود در پی تداوم مبارزات خود بر می‌آیند و راه جدایی و گاه تقابل با آن را در پیش می‌گیرند. این روند پس از انقلاب در جدایی‌های تدریجی یا ناگهانی گروه‌های ملی و چپ روی داد. ولی آنها هواداران شخص خمینی و مکتب او نبودند. حامیان انقلاب بهمن بودند. اگر چه این اتفاق در حوزه حامیان خمینی و فلسفه دینی نیز با سر برآوردن گروه فرقان، در همان آغاز انقلاب روی داد.

باری، مهم‌ترین حاصل تلاش موفقیت آمیز خامنه‌ای در حفظ سنت خمینی، همین است که توانست اکثریت بدنه اجتماعی هوادار خمینی را حول خود و ایضا حول حکومت نگاه دارد و از فروپاشی آن تا کنون جلوگیری کند.

سی سال حکمرانی مطلق و گریز از هر پاسخ

مهدی مهدوی آزاد، روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی

تحلیل بی‌طرفانه و متوازن از عملکرد مردی که سی سال حاکم مطلق یک کشور بوده و بر اساس تمایلات شخصی خود بر سرنوشت سه نسل تاثیر گذاشته واقعا دشوار است. وقتی که طرفدران این حاکم مادام العمر او را تا حد معصومیت (عصمت اکتسابی!) بالا می‌برند و مخالفانش او را با دیکتاتورهای بدنامی مثل رابرت موگابه (زیمبابوه) و حافظ اسد (سوریه) مقایسه می‌کنند، این توازن سخت‌تر هم می‌شود.

همین امروز اگر در توییتر خواهان برکناری  خامنه‌ای شوید، چند «اصولگرا» شما را عامل آمریکا و عربستان معرفی می‌کنند، چند «اصلاح طلب» شما را به «تندروی در شرایط حساس فعلی» متهم خواهند کرد و چند «برانداز» نیز ساده‌ انگارانه تصور می‌کنند در حال اجرای یک سناریوی پیچیده یعنی ادامه جمهوری اسلامی منهای علی خامنه‌ای هستید! اکثریت مخاطبان نیز بی‌تفاوت از کنار موضوع عبور خواهند کرد.

به نظرم بزرگ‌ترین دستاورد سیاسی علی خامنه‌ای همین مساله است. اینکه پس از سی سال حاکمیت بلامنازع، بعد از سی سال دخالت در تمام شئون کشور و تحمیل خواسته‌های خود بر سه نسل و هشت دولت، همچنان توانسته مانع شکل‌گیری یک ائتلاف بزرگ اجتماعی در باره پرسشگری از خود شود. مشکل اصلی این نیست که  خامنه‌ای پنجاه درصد اقتصاد ایران را عملاً به قلمرو شخصی‌اش تبدیل کرده یا در سیاست خارجی و سیاست داخلی با آرای عمومی لجبازی می‌کند. مساله این است که او حتی به اندازه یک کودک دبستانی در قبال کارنامه پایان سال خود نیز «پاسخگو» نیست و با استفاده از ابزارهای قانونی و غیرقانونی، از زندان و بسیج سایبری گرفته تا تطمیع و جنگ روانی توانسته است (به معنای واقعی کلمه موفق شده است) خود را از تیررس انتقادات سیاسی دور نگه دارد.

* مطالب منتشر شده در این صفحه صرفا بازتاب دهنده نظر و دیدگاه نویسندگان آن است.

[کد مطلب: 184106] [تاريخ انتشار: شانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با ششم ژوئن ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم خرداد ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 14:14:10 توسط پاینده ایران
چرا بعضیها عقاید و نظرات دیگران را نمیتوانند بپذیرند؟ هر کس رهائی و آزادی ایران و خوشبختی ایرانی را از یک نظر میبیند، مذهبیها از طریق دین، کمونیستها از طریق سوسیالیسم،...و سلطنت طلبها نیز رسیدن به سعادت و خوشبختی ملت ایران را از طریق پاشاهی و ادامه سلطنت سلسله پهلوی میدانند. فرق این بعضیها با داعشیهای رژیم منحوس ج.ا. چیست؟
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 17:02:05 توسط هالو
نظر به اینکه ما باید در پیرامون خبر نظر دهیم مابلم نظر دهم که : مهمترین ویژگی دوران سی ساله رهبری اینست که ما دانستیم وآگاه شدیم که دلیل گرانی " شیر خشک " در ایران چه هست!
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 12:54:49 توسط چاپید شاه!
برای پیک ایران باید جای تاسف باشد علیرغم همه تلاشش در جهت روشنگری متاسفانه باز یکسری سلطنت طلبها و شاه پرستان دیروزی در سایتش مرتب حضور فعال دارند و آنرا یک سایت نزدیک به خودشان معرفی میکنند! پیک ایران نوشته: "در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است:نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود." حالا جناب مسئول بررسی کامنتهای سایت پیک ایران بگوید که نوشته این سلطنت طلبها یا شاه الهی ها چه ربطی به متن این مقاله دارد؟ بجز تحویل یکسری دروغهای خود بافته آنهم در باره رژیم خونخوار محمد رضا شاه سابق دزد که تنها چیزیکه نداشت آزادی بیان و اندیشه بود! سوال من از سردبیر محترم پیک ایران اینست که درست است که یگ گروه غیر دموکراتیک و هوادار حکومت ضد آزادی بیان مثل سلطنت طلبها و شاه پرستها بیایند از سایت شما بعنوان پلاتفرم برای تبلیغات و پخش دروغهای خود سوء استفاده بکنند؟ شما میبینید بحث و تبادل نظر با اینسری متعصبین واپسمانده های ساواک و رژیم شکنجه گر شاهی نه فایده ای دارد و نه اصلا ضرورتی چونکه تاریخ مصرف شاه و نوکرشاهی برای همیشه تمام شد و پادشاهی به زباله دان تاریخ ریخته شد!
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 15:34:19 توسط هالو
در ضمن, هالوی دوم, این جمله شما ... اینها همه نشان از یاری خداست ... برای من هالو کافی است تا تمامی شخصیت فکری شما را بشناسم. نقطه سر خط ...
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 15:30:31 توسط هالو
خوشحالم که یک هالوی دیگر هم اضافه شد! چرا از اسم خودت استفاده نکردی؟ کسی که در تاریکی یا پشت دیوار یا پشت افراد دیگر فریاد میزند, بگذارید فریاد بزند که ارزشی ندارد.
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 13:32:36 توسط هالو
اگر آمریکا حلال مشکلاته پس چرا زمان شاه که حق کاپیتولاسیون داشت برای معیشت مردم کاری نکرد؟ چرا به قول رئیس جمهور وقت آمریکا از این جزیره ی ثبات حمایت نکرد؟ وضعیت مردم چقدر بد بوده که حاضر شدن بخاطر آب و برق مجانی از جونشون بگذرن؟ جون آدم از همه چی مهمتره. اگه فکر می‌کنید آخوند ها بوسیله ی اسلام مخ مردم رو شستشو دادن تا انقلاب کنن، باید بدونین امروز هم کسانی که مخشون شستشو شده چه از قشر خردسال و جوان و میان سال و کهنسال توی کشور کم نیست. پس بنظرم درباره‌ی براندازی رژیم صحبت نکنید که نشدنیه. 40 سال و چند ماه گذشت. آمریکایی ها خیلی وعده دادن. جنگ نابرابر. تحریم های بی سابقه. وضعیت اقتصادی وخیم. دشمنان متعدد (ضد ایرانی ها ضد خداپرستان ضد مسلمانان ضد شیعیان ضد انقلابیون). ترور شدن رئیس جمهور رجایی و آقای باهنر و 72 مسئول‌ رده بالای مملکت باگذشت تنها 3 سال از انقلاب و در بدترین زمان جنگ. هیچکدام باعث از بین رفتن نظام نشد. تا 40 سال دیگه هم نمی شه. اینها همه نشان از یاری خداست. تا وقتی مسوولان و مردم این مملکت در مسیر درست باشن، سنگین ترین تهمتها و شایعات هم نمیتونه این نظام رو براندازی کنه
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 13:36:34 توسط مردم در خیابانها
شعار روز مردم در خیابانها؛ ما انقلاب کردیم—ما اشتباه کردیم
نوشته شده در تاريخ نوزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با نهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 07:18:22 توسط افراسیاب
شاه احتیاج نداشت صد نفر را بگیره تا انقلاب خفه شه، خیلی ساده میتونست در صندوق نفت را باز کنه و در همان وسط شورش ها بگه آقایون و خانمها ازاین به بعد من به هر خانواده ایرانی ماهی صد تومان پول شاهی میدم و این پول از طرف شاه است. همون صد تومان میشد صد کیلو برنج یا دویست لیتر بنزین و به عشق همون صد تومن همه ساکت میشدن دقیقا مثل کشورهای غربی که پول میدن و انقلاب نمیشه. جمعیت ایران ۲۵ تا ۳۰ میلیون و این میشه تقریبا پنج میلیون خانواده و پنج میلیون صد تومن میشه پانصد میلیون تومان در ماه که حتی صد میلیون دلار هم نمیشده و درآمد نفت ایران روزی شش میلیون بشکه و هر بشکه آنموقع بین ۱۵ تا ۳۰ دلار بوده، یعنی ایران فقط از نفت روزی بیشتر از صد میلیون دلار پول در میاورده. حالا دیدید شاه چقدر احمق بوده و بی سیاست و نمیفهمیده وقتی یک گنج عظیم زیر پای مملکت پیدا بشه بقیه هم باید یک سهمی داشته باشن واله شورش میشه، او میگفت اقتصاد قوی است برو کار کن و عمله گی کن ولی نمیفهمید اگر هم کار بکنن باز باید یک پولی بابت نفتشون بگیرن مثل کویت و بقیه عربها. بعد میرفت با آن پول اف۱۴ و فانتوم میخرید مگه ارث باباته.
نوشته شده در تاريخ هجدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژوئن ۲۰۱۹ ، 23:35:46 توسط پاینده ایران
هالوی عزیز حق با شماست، از این به بعد کامنتهایم را با اسم من پاینده ایران میگذارم، به امید بدست آوردن دوباره آزادی و ارزشهای دوران طلائی قبل از قیام شوم ۵۷
نوشته شده در تاريخ هجدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژوئن ۲۰۱۹ ، 14:52:01 توسط جاوید شاه
شاه نخواست افراد بیشتری کشته بشود، مردم و جوانان دبیرستانی و... همه گول خورده بدون دانائی از نتایج عملکردشان به خیابانها ریخته و شعار مرگ بر شاه و خمینی ای امام سر میدادند، ملت خودش را میخواست بدبخت بکند و به روز سیاه بنشاند که به آرزویشان رسیدند، شاه گفت آرزویتان این است بفرمائد خداحافظ. نتیجه انقلاب حریص و طمع برای پول نفت، آب برق مجانی، اتوبوس مجانی،... و را به وضوح در طی سال گذشته تا به امروز همه میبینند.خود و مملکت خود به این روز اسفناک و گریه آور انداختیم. اینچنان یک ملت را گول میرنند،.پس شکایت نکنید،اقرار بکنید.
نوشته شده در تاريخ هجدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژوئن ۲۰۱۹ ، 14:51:38 توسط هالو
هموطن گرامی جاوید شاه, این کلمه درست نیست زیرا شاه هم یک انسان است, بدنیا میآید, پرورش پیدا میکند و میمیرد! در او هیچ جاودانگی وجود ندارد! بهتر خواهد بود اگر بگوییم, جاوید ایران, جاوید فرهنگ و اندیشه ایرانی و جاوید " نهاد پادشاهی" که در این زمان تنها وسیله ای است که تضمین کننده یکپارچگی و تمامیّت ارضی ایران خواهد بود و هست.
نوشته شده در تاريخ هجدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با هشتم ژوئن ۲۰۱۹ ، 12:51:40 توسط بهرام
باید به این جناب جاوید شاه گفت شاه شما نه تنها جاوید نبود بلکه بسیار ناپایدار و فلنگ بند بود و تا شرایط را نامساعد میافت فرار را بر قرار ترجیح میداد، بقول داریوش همایون وزیر اطلاعات شاه اگر در همان آغاز نا آرامیها در سال ۵۷ چند صد نفر را بازداشت میکرد اصلا انقلابی بوقوع نمی پیوست. یک بررسی تاریخی نشان میدهد که دیکتاتور های بیق بیشترین خسارت را بمردم تحت ستم خود روا داشته اند و آن هنگامی بوده است که میدان را در مقابل یک مستبد دیگر و بعضا خارجی خالی کرده و گریخته اند. داریوش سوم، یزدگرد سوم، محمد خوارزمشاه ، شاه سلطان حسین و محمدرضا شاه نمونه های برجسته این گریزپایانند و در این میان اسکندر مقدونی، محمد ، چنگیز خان و خمینی به یمن وجود آنان بر خطه ای پهناور با مردمی سرخورده چیره گشتند.
نوشته شده در تاريخ هفدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با هفتم ژوئن ۲۰۱۹ ، 11:24:04 توسط جاوید شاه
چرا شکایت، چرا نارضایتی ؟! اگر فراموش کرده اید، بروید و به عکسها و فیلمهای تظاهرات علیه شاه فقید نگاه کنید، خود این ملت خمینی و این رژیم را آورد، به خاطرش در جنگ صدهاهزار کشته داد، روی مین رفت، مادر فرزند هوادار گروهای سیاسی خود را به کمیته و سپاه لو میداد، پول و جواهراتش را به رژیم هدیه میکرد،...حالا چرا شکایت و گریه و زاری؟
نوشته شده در تاريخ شانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با ششم ژوئن ۲۰۱۹ ، 17:29:13 توسط نان خامه ای
مهم‌ترین ویژگی دوران سی ساله رهبری خامنه‌ای چیست؟ در یک خط میتوان آنرا خلاصه کرد: آمریکا ستیزی در حد جنون و وابستگی بیشتر از حد به روسیه آنهم در حد ارباب و نوکری....
نوشته شده در تاريخ شانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با ششم ژوئن ۲۰۱۹ ، 10:42:33 توسط آذر
روز ۹ دی ۸۹ را طرفداران ولایت “یوم الله” خوانده‌اند. ۹ دی روزی است که بساط خیابانی ائتلاف دار و دسته‌”سبزها” و اصلاح‌طلبان و رفسنجانی که بخشهایی از مردم نیز در آن حضور داشتند، توسط سپاه و قشونی از لباس شخصیهای مسلح و چاقوکشان ساندیس‌خور، از کف خیابان برچیده شد. بنابراین نطق خامنه‌ای بمناسبت این روز، میبایستی رضایت این گروهها را نیز تامین میکرد و شعارهای فراموش شده حکومتی را چه در ضدیت با “استکبار” و چه در زمینه‌ ارائه چهره قابل تحملی از اسلام برای جهانی کردن و تعمیم دادن نمونه ج-ا، به تمام دنیای اسلام و بالاخره در باب رهبریت دنیای اسلام و رؤیای خلافت اسلامی را زنده میساخت. خامنه‌ای اما، چرخ زمانه چندان بسود وی نمیچرخد! از یکسو، دستی که بعلامت تسلیم بالا رفت، بسوی التماس و استعانت از“استکبار”و“شیطان بزرگ” و نرمش قهرمانانه‌ٔ و آماده شدن برای نرمش قهرمانانه‌ٔ دیگر و نچندان دور ناجی دنیای اسلام، جایی برای حتا لفاظی برجای نگذاشته است.از سوی دیگر افشاء ماهیت باندها و فرقه‌های اسلامگرای گوناگون و جنایات تکان دهنده‌اشان را به تأسّی از رسول الله، سیمای کثیف و ننگین اسلام را برملا ساخته است.
نوشته شده در تاريخ شانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با ششم ژوئن ۲۰۱۹ ، 09:59:03 توسط افراسیاب
خامنه ای نمیخواد کسی بعد خودش رهبر بشه و بخاطر همین میگه مذاکره سم است، وقتی این حرف رو زد صورت روحانی و نوه خمینی و بقیه تو فیلم معلوم بود که حالشون حسابی گرفته شد و حتی نوه خمینی شروع کرد به خاراندن ریش و صورتش و حداد عادل و صادق دزده ذل زده بودن به یک گوشه و رفته بودن تو فکر، آنها میدونن خامنه ای بشدت عقده ای و حسود است و نمیخواد کسی از آنها بشینه رو صندلیش و بعد هم یقه بچه هاش رو بگیره تا به پول بابش برسه برای همین میگه مذاکره سم است و حالا که قراره من عمرم تمام شه بقیه هم باید با من بروند در گور، خامنه ای خوب میدانه اگر بچه هاش با میلیاردها دلار فرار کنن و پناهنده بشن بهتره تا تو چنگ امثال همین ارازل و اوباش رژیم بیافتن که همون کاری را باهاشون بکنن که با بچه های رفسنجانی و خمینی کردن. رژیم به آخر خط رسیده و همین حالا استعفاها و زدن همدیگر چه با پرستو یا بشکل دیگرشروع شده، به این حکومت همیشه باید پول راحت و زیاد برسه که همون دلارهای نفتی و اگر نباشه سریع از هم میپاشه
نوشته شده در تاريخ شانزدهم خرداد ۱۳۹۸ برابر با ششم ژوئن ۲۰۱۹ ، 09:45:12 توسط نوید
کارنامه خامنه ای درهمه زمینه ها سیاه و ننگین است. این آخوند دوزاری نوکر و آلت دست روسیه فقط به منافع ایران و ایرانی ضربه زده چونکه با دین کذائی اسلامش عرب پرست است و اصلا هویت ایرانی ندارد مثل آن خمینی هندی زاده جنایتکار. سی سال با زور اسلحه وجود نحسش را بر مردم درمانده ایران تحمیل کرد و در این مدت طولانی رهبری اش حتی یک انتخابات آزاد نبود فقط نمایش دمکراسی بدون حتی حضور یک حزب مخالف و رسانه آزاد. همه چیز کنترل شده و امنیتی و پلیسی و از کانال خودیهای رژیم میگذرد. دیکتاتوری تمام عیار حتی شاه سابق را توی جیبش میگذارد این ملای بی همه چیز. خامنه ای پیش روسها درس ماکیاولی و مافیائی چگونگی حفظ قدرت را با سرکوبگری و خفقان و زندان و شکنجه خوب یاد گرفته و با باند جنایتکارش و پاسداران تروریست اختاپوس وار به قدرت چسبیده و تنها با امتیاز دادن و خریدن اطرافیانش و با زور اسلحه و سرکوب مخالفینش موفق به سی سال رهبری شده3. متاسفانه پول باده آورده فروش نفت هم در دستش هست و با مزدورپروری برای خودش حامی و نوکر درست کرده.میلیاردها دلار ثروت ایرانی را برباد داده و نام ایران و ایرانی را تروریسم کرده این ملا!
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
فیلم / مداح میگه ابن سعد با دوچرخه اومد یکی بلند میشه میگه اون موقع دوچرخه کجا بود و بقیه ماجرا...!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
حوثی‌های یمن: تمام حملات به عربستان سعودی را متوقف خواهیم کرد 
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
 پرویز پرستویی به مدیر شبکه سه: از این سفره، خوب تغذیه کن / مگه صداوسیما ارث پدری شماست؟ / شما باچه تجربه و تخصصی مدیر شبکه شدید؟
فیلم/ ببینید این حکومت اسلامی ضد ایران چه بر سر گیلان زیبا آورده است
 افشای محتوای تلفن ترامپ با زلنسکی؛ دردسر تازه برای کاخ سفید 
نیویورک تایمز: در صورت حمله به ایران، پالایشگاه آبادان و جزیره خارک هدف قرار خواهد گرفت
پنتاگون از پاسخ به این سوال که آیا ایران منشاء حمله به تاسیسات عربستان بوده است یا نه خودداری کرد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: