لاریجانی: شلاق شکنجه نیست، مجازات است


راديو فرانسه،  ویدا سامعی : به گفتۀ دبیر ستاد حقوق بشر قوۀ قضاییۀ ایران، ابزارهایی نظیر " شلاق" در نشست شورای حقوق بشر شکنجه تلقی شده است در حالی که بر طبق قوانین اسلامی ایران، شلاق یک مجازات است و نه شکنجه. وی حتی به قانون اساسی استناد کرده و بر اساس آن شکنجه در ایران را ممنوع دانسته است و نتیجه گیری می کند که بر همین اساس، در ایران مجازات وجود دارد و نه شکنجه.

در نیمۀ نخست ماه ژوئن، شورای حقوق بشر سازمان ملل نشست های متعددی را برای بررسی وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف در ژنو برگزار کرد. از سوی ایران، هیاتی به سرپرستی محمد جواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوۀ قضاییه در این نشست حضور یافت و گزارش هایی را در مورد شرایط حقوق بشر در ایران ارائه کرد.
این گزارشات با اعتراضات شدید فعالان زنان، حقوق بشر و مدنی ایرانی و خارجی حاضر در نشست ژنو روبرو شد.

گزارشی که از سوی جمهوری اسلامی ایران ارائه شده بود از وضعیت حقوق بشر چهره ای مناسب و متناسب با قوانین جمهوری اسلامی ایران نشان می داد. در پایان این نشست، پنجاه و شش کشور حاضر بیانیۀ اعتراض آمیزی را در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران خواندند و در این بیانیۀ اعتراضی، شکنجه و فشار بر روزنامه نگاران و زندانیان سیاسی و عادی مورد توجۀ امضا کنندگان این بیانیه قرار گرفت.

حضور فعالان زنان و مدافعان حقوق بشر و گزارشاتی که در جلسات مختلف این نشست ارائه دادند توانست بسیاری از جنبه های گزارش هیات ایرانی را زیر سوال ببرد. شکنجه و سرکوب فعالان سیاسی و محدودیت های رو به گسترش در مقابل مدافعان حقوق بشر از جمله مهمترین جنبه های اعتراضی در این نشست ها بود.

پس از گذشت دو هفته از پایان این نشست، محمد جواد لاریجانی با حضور در سیمای جمهوری اسلامی ایران، اظهار کرده است بیش از سی مورد از پیشنهاداتی که در این نشست به ایران شده  به دلیل مغایرت با قوانین ایران توسط هیات ایرانی رد شده است. یکی از این موارد، اختلافات بر سر شکنجه به دلیل " بی تناسب بودن با قوانین ایران" ذکر شده است.

به گفتۀ دبیر ستاد حقوق بشر قوۀ قضاییۀ ایران، ابزارهایی نظیر " شلاق" در این نشست شکنجه تلقی شده است در حالی که بر طبق قوانین اسلامی ایران، شلاق یک مجازات است و نه شکنجه. وی حتی به قانون اساسی استناد کرده و بر اساس آن شکنجه در ایران را ممنوع دانسته است و نتیجه گیری می کند که بر همین اساس، در ایران مجازات وجود دارد و نه شکنجه.
کمپین بین المللی حقوق بشر این سخنان را مورد نقد قرار داده و با اشاره به اعدام های معترضان سیاسی، زندان های طولانی برای فعالان مدنی، ممنوعیت از فعالیت مطبوعاتی برای روزنامه نگاران و قطع دست و پای سارقان و قاچاقچیان را از جمله احکامی دانسته است که به کرات از سوی دادگاههای ایران صادر و اجرا می شود.

از نظر محمد جواد لاریجانی، برخی مجازات ها به دلیل قوانین جمهوری اسلامی ایران است که کاملاً منشاء اسلامی دارد اما فعالان حقوق بشر می گویند پذیرفتن کنوانسیون های بین المللی حقوق بشر این کشور را ملزم به انطباق قوانین داخلی با ماده های این کنوانسیون ها می کند.

ابراهیم مهتری، وب نگار و فعال سیاسی که در ماههای پس از انتخابات دستگیر و در زندانهای ایران تحت شکنجه قرار گرفته است می گوید محمد جواد لاریجانی نمی تواند با این اظهارات، موارد بیشمار شکنجه در ایران را مخفی کند. اعتراف گیری، شکنجه، تجاوز، زندانهای غیر قانونی و ... به راحتی قابل اثبات هستند و مدارک متعددی در این مورد وجود دارد.

[کد مطلب: 18435] [تاريخ انتشار: سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهارم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۱۰ ، 05:35:35 توسط roya_mahareb va kafar
اقاي لاريجاني در عصر محمد كه مردم با الاغ و اسب اينور و انور مي رفتند اين شلاق زدن جز مجازات حساب مي شد اما الان عصر ديگري هست و نوعي مجازات هم فرق كرده و الان اين مجازات وجهه وحشي گري دارد كه البته شما ها وحشي هستيد من توهين نمي كنم بلكه واقعيت را به شما مي گويم و شما (شايد) سواد اكادميك داشته باشيد اما سواد اجتماعي و سواد سياسي صفر هستيد .
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 20:09:42 توسط SHIVA
AND IM JUST A AMERICAN ELEVEN YEAR OLD! HE IS A STUCK UP LIAR CAUSE HE ALWAYS LIES TO EVERYONE SO HE NEEDS TO KEEP HIS BIG MOUTH! SO KEEP UR BIG MOUTH CLOSED!!!
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 13:17:04 توسط آرش*
باید توجه داشت که زندان‌های ایران بعد از انقلاب در کنترل و اداره کامل هیات موتلفه یا همان انجمن حجتیه در آمد،بر طبق باور و عقاید و دستور کار زندان گردانان و شکنجه گران ،شکنجه و آزار زندانیان مجاز و مقدس است،فتوی‌های مصباح یزدی تئوریسین تز‌ فرقه مهدویت در تایید همین ادعاست!هر چند که آقای رفسنجانی‌ هم از همان اوایل انقلاب مجازات قطع یک دست و یک پا را برای مخالفین تعیین کرده بود،ولی‌ رفتار شکنجه گران هیات موتلفه تشابهی کمتر از بیماران روانی‌ که وحشی‌ترین جنایات را در زندانهای ایران در قالب مذهب برای"پیش رس نمودن ظهور مهدی موعود"می‌باشد نیست!زندانی سیاسی پس از شلاق خوردن نه‌ حالت طبیعی دارد و نه‌ اعضای بدن طبیعی!پاها و دست‌ها دیگر شناخته نمیشوند!بدن زندانی شلاق خورده چون ابری‌های تکه پاره شده در آسمان غروب غمگین زندانها با چکه‌های خون و خونابه،کران کران به سلول باز میگردد،تا فردا روز دوباره این شکنجه مقدس توجیه شده تکرار شود!برای یک زندانی سیاسی شلاق خوردن،یعنی‌ ادامه بازجویی،یعنی‌ نداشتن اطلاعات کافی‌ برای بازجویی،و در غیر اینصورت یعنی‌ داشتن سادیسم شکنجه گران در راه انجام جنایاتی مقدس..
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 13:05:14 توسط amiri
چه علي خواجه چه خواجه علي اي بيسواد خوده مجازات شلاق هم يك نوع شكنجه است٠
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 05:23:46 توسط رزمجو از طايفه ( محترم ) كفار
محمد جواد لاریجانی ئ نادان بعيد است كه نداند, امروزه در دنياي متمدن و قرن بيست و يكم شلاق زدن حتا به يك حيوان ( شرف هر حيواني, تومني پونزده ريال از شرف مكتبي هاي حاكم, بيشتر است ) پذيرفتني نيست, چه رسد شلاق زدن به يك انسان. ايشان يا اينرا قبول دارد كه لازم است حرفش را پس بگيرد و يا اينكه قبول ندارد و ميگويد: ما را با دنياي متمدن كاري نيست. ما اسلام ( تمدن ستيز ) خود را داريم. در اينصورت اين سوال پيش ميايد كه چرا جمهوري نامنزه اسلامي, تمام تلاش رياكارانه اش را بكار ميبرد كه با دنياي متمدن تماس برقرار سازد؟؟؟
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 05:21:27 توسط مراغه اى
نه اين كه در اين ٣١ سال حاكميت منحوستان٠با اعمال اين مجازاتهاى وحشيانه و غير انساني(شلاق٠سنگسار٠قطع دست و پا٠چشم از حدقه در آوردن ووو) ريشه جرم و جنايت را از اين كشور بركنديد و ايران را به امن ترين كشور دنيا تبديل كرديد!؟!؟! حالا باز هم از اين جنايات حمايت ميكنيد؟ آيا ادعاهاى اين ملاى عصر حجرى خود دليل قاطعى براي اثبات وحشيگرى و بربريت اين دين رحمت!! نميباشد؟در دنياي امروز كه انسان اگر حتي يك حيوان را (به هر دليلى) كتك بزند و آزار بدهد مورد بازخواست قرار ميگيرد و جريمه ميشود و در صورت تكرار به مراكز روان درماني فرستاده ميشود تا صحت سلامت رواني اش مورد تائيد قرار بگيرد٠رئيس دستگاه قضايى كشور از آزار جسمى به عنوان مجازات ياد ميكند٠لعنت بر تو و آن مرام ات كه انسان را با حيوانات همرديف ميداند٠
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 05:14:25 توسط ناظر
نخیر آقای لاریجانی کم لطفی می فرمایید شلاق مجازات هم نیست، موحبت الهی است که از جانب الله به متولیان حکومت اسلامی تفویظ شده تا با ضربات آن ایرانیان را به دوران طلایی و نظم برده داری صدر اسلام در عربستان بازگردانید. در ضمن از شواهد چنین بر میاید که خود شما نیز پس از پایان تاریخ مصرفتان در خدمتگزاری به مقام ولی تان از این موحبت بی بهره نخواهید ماند. انشاالله هر چه زودتر.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 04:24:28 توسط اسلام زرشکیان
تجاوز و قتل زندانی چطور است آیا مجازات است و یا ...
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 03:13:35 توسط سامان
اي دزد بي آزرم ننگت باد ٠بايدتو را روزي ببندند به گاري و با شلاق بخاطر گرفتن زمينهاي مردم و دزدي مجازاتت كنند تا توحروم لقمه اموال مردم ايران را پس بدي و بري پهلوي اربابانت اي دست دراز استعمار ٠
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 03:04:44 توسط yazid
ارواح پدرت با اين پسران يکي از ديگري جاني ترش درست مي گويي!!! يه جورايي. در قبال مجازاتهايي که در انتظار شماهاست شلاق و اعدام عين رحمت و ارفاق است.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 02:45:46 توسط ستاره
پاسخ به قزلباش- قزلباش اشتباه تو در همينجاست! هميشه سعي كن يك مقدار جلوتر را ببيني عزيزم, نه فقط نوك پا را! گذشته از برخي مانند جنابعالي كه همواره با برخيها يا با برخي گروهها تضاد داريد و با آنها مانند جن و بسم اله مي مانيد, من با هيچ گروهي كه سرنگوني طلب بوده و خواهان آزادي و دموكراسي براي مردم ايران باشد و خواهان جدائي دين از دولت, هيچ مشگلي ندارم و به آنها احترام ميگذارم! اگر جنابعالي فقط الفباي سياسي و سياست را بدانيد و غرض ورزي نيز نداشته باشيد در نوشته خود كمي تآمل خواهيد كرد! نامگذاري و قرار دادن بسياري از ايرانيان اعم از زن و مرد, و يك يا چند گروه اپوزسيون توسط امريكا و بعد هم اروپا در ليست تروريستي, كه تنها خواهان سرنگوني رژيم ضد ايراني ولي فقيه ميباشند, از نظر جنابعالي و افرادي مانند شما چه معنائي دارد؟ شما نيز هدفدارانه "مانند لابيگران رژيم ولي فقيه در امريكا" سعي ميكنيد اينگونه القا كنيد كه نه اين مردم ايران نيستند كه در ليست وزارتخارجه امريكا هستند بلكه اين يا آن گروهند! پس چرا رژيمتان هر بنده خداي بيگناهي را كه ميخواهد اعدام كند تروريست خطاب ميكند و منافق و محارب ميخواند؟
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 02:41:06 توسط شاکی
برای کسی که توی طویله بزرگ شده البته که شلاق شکنجه نیست. این جانوران پیرو همان دین شان عمل میکنند و بر آنان ایرادی نیست. تا روزی که نوبت ملت شود و حقتان را برای این یاوه ها کف دستتان بگذارند.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 02:40:47 توسط shomali
پس حتما به تعریف ایشان تجاوز هم شکنجه نیست و وصلت است. به موقع ملت ایران با تمامی عقاید و جد و اباد شما وطن فروشان وصلت خواهد کرد. مرگ بر اصل ولایت فقیه. مرگ بر جمهوری اسلامی.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۸۹ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۰ ، 02:37:35 توسط avenger
وقتیکه ملت شریف ایران شلاق ابدی را حواله سه تفنگدار ، سه برادر ناخلف ، نسار نمایند، آنوقت خواهند فهمید که فرق بین شلاق و مجازات چیست.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
 حافظان امنیت وطن! 
 گوشت‌های خر از کجا سر درمی‌آورند؟
 شارلاتان کیست؟
پنج پاسخ به یک پرسش؛ چرا مذاکرات از وین به خلیج فارس منتقل شد؟
 نوری همدانی برکناری طائب را به «توطئه دشمنان» نسبت داد
رئیسی : مردم نگران نباشند، ما برخی از گرانی‌ها را گذاشتیم برای سال آینده که فشار تورمی یکدفعه به مردم وارد نشود
 مدیر حوزه مدیرعامل ایران خودرو: حضور روحانیون باعث آرامش‌خاطر کارکنان شده است + عکس
 نیروی انتظامی ۲۲ گردشگر را در منطقه تفریحی املش گیلان بازداشت کرد
 گروه سایبری گنجشک درنده مسئولیت حملات علیه صنعت فولاد را پذیرفت + عکس
سران گروه ۷ هم پوتین را مسخره کردند هم وعده ۶۰۰ میلیارد دلاری برای مهار چین دادند 
 تغییر فرمانده محافظان خامنه‌ای بعد از برکناری طائب؛ نگرانی از نفوذ گسترده اسرائیل
 ریسک سوار شدن هواپیما در ایران به شدت بالاست