شکنجه خانواده بازداشت‌شدگان با تهدید،ارعاب و بی‌خبری از عزیزان


دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸ منابع خبری از انتقال سپیده قلیان از زندان اوین به قرنطینه زندان قرچک ورامین خبر دادند. در پی انتشار این خبر نامه‌‌ای از او در فضای مجازی و خبرگزاری‌ها منتشر شد که نشان می‌داد مقامات امنیتی با هدف شکنجه و آزار، این فعال مدنی و سایر بازداشت شدگان هم پرونده او یعنی اسماعیل بخشی از کارگران هفت تپه و امیر امیرقلی از اعضای تحریریه گام را به زندان اوین منتقل کرده اند.

یک منبع آگاه هم امروز به ایران وایر خبر داد که پیش از تعطیلات عید فطر در ایران تلفن‌های زندان اوین قطع شده و بازداشت شدگان امکان برقراری ارتباط با خانواده‌ها را ندارند. این منبع آگاه در توضیح این خبر می‌گوید: «تماس حتی از مددکاری زندان هم ممکن نیست. خانواده‌ها به شدت در اضطرابند. همانطوری که سابق هم پیش آمده قطع شدن تلفن‌های زندان اوین همیشه با یک اتفاق بد همراه بوده. هیچ مقام و مسئولی هم زحمت پاسخگویی به خانواده‌های این افراد را نمی‌دهد».

او از وخامت وضعیت جسمی ساناز اللهیاری خبر داده و می‌گوید: «وضعیت جسمی ساناز اللهیاری نگران کننده است. ضعف و لرزش شدید اندام‌ها دارد و ده کیلو وزن کم کرده. مشکلات شدید گوارشی پیدا کرده و از معده درد هم رنج می‌برد و این‌ها همه در طول این چهارماه بازداشت اتفاق افتاده است. خانواده اش هم امروز به مجلس مراجعه کرده اند اما حتی نامه پیگیری آن‌ها را هم کسی دریافت نکرده است.»

این منبع آگاه از عدم پاسخگویی مسئولان و نهادهای امنیتی به خانواده‌های بازداشت شده می‌گوید: «شاه محمدی بازپرس شعبه هفت دادسرای شهید مقدس مستقر در زندان اوین به خانواده سپیده قلیان گفته است بی‌خود خودتان را برای آزادی او خسته نکنید پیگیری شما به جایی نمی‌رسد. آن‌ها البته قصد دارند به دادستانی کل و حقوق شهروندی شکایت کنند اما این رفت و آمدها از جنوب به تهران برای پدر و مادری که سنی ازشان گذشته در این گرمای هوا و شرایط اقتصادی مصداق بارز شکنجه است.»

یکی از قوانین کیفری در ایران «اصل شخصی بودن مجازات» است. این اصل حتی در موازین شرعی روزمرگی آدم‌ها و عرف جامعه نیز به صراحت اعلام شده است؛ «هر کس مسئول رفتار خویش است و کسی را نباید برای گناهی که فرد دیگری مرتکب شده است مجازات کرد.»  این اصل در قـانون اساسی جمهوري اسلامی‌ایران هر چنـد بـه طـور صـریح وروشـن ودر یـک اصـل مشـخص بیـان نشده، امـا در اصول متعددي به طـور غیـر مسـتقیم بـه بیـان ایـن اصـل پرداختـه شده است از جملـه اصل ۳۷ که می‌گوید:«اصل‏، برائت‏ است‏ و هیچکس‏ از نظر قانون‏ مجرم‏ شناخته‏ نمی‌‏شود، مگر این‏ که‏ جرم‏ او در دادگاه‏ صالح‏ ثابت‏ شود.» و اصل ۳۹ که تصریح کرده: «هتک‏ حرمت‏ و حیثیت‏ کسی‏ که‏ به‏ حکم‏ قانون‏ دستگیر، بازداشت‏، زندانی‏ یا تبعید شده‏، به‏ هر صورت‏ که‏ باشد ممنوع‏ و موجب‏ مجازات‏ است‏.» و همچنین اصل ۱۶۹ قانون اساسی که مقرر کرده است: «هیچ‏ فعلی‏ یا ترک‏ فعلی‏ به‏ استناد قانونی‏ که‏ بعد از آن‏ وضع شده‏ است‏ جرم‏ محسوب‏ نمی‏‌شود.»

به نظر می‌رسد اما قوه قضاییه و نهادهای بازداشت کننده فعالان کارگری و مدنی این اصول را جدی نمی‌گیرند. بسیاری از خانواده‌های بازداشت شدگان بهد خاطر بی‌خبری از عزیزانشان و یا احضار و تهدید و ارعاب برای عدم مصاحبه با رسانه‌ها مورد آزار د اذیت قرار می‌گیرند.

«موسی برزین خلیفه‌لو» حقوقدان و کارشناس حقوقی درباره اصل شخصی بودن مجازات کیفری مجرمان در قانون می‌گوید: «بر اساس این اصل صرفا فردی که مرتکب فعل مجرمانه شده است مسئولیت کیفری داشته و قابل مجازات است نه اطرافیان او. اصل شخصی بودن مجازاتها یکی از اصول مسلم حقوق کیفری است.»

به باور این حقوق‌دان اما ضعف در متن قانون و علاوه برآن سو استفاده ضابطان قضایی و مقامات امنیتی از عدم اطلاع عموم مردم از این حق باعث می‌شود علاوه بر فرد دربند و گرفتار، فشار مضاعفی بر خانواده‌های آنها وارد می‌کند: «این اصل در قوانین متاسفانه صریح مطرح نشده برای همین راه برای برداشت و اجرای سلیقه‌‌ای باز است اما به هر حال قانونگذار در همه جرایم اشاره می‌کند که هر کس مرتکب فلان جرم بشود به فلان مجازات محکوم می‌شود. همچنین با توجه به اینکه اصل برائت و اصل قانونی بودن جرم و مجازاتها در قانون اساسی و قوانین عادی مورد اشاره قرار گرفته است، می‌توان گفت به نوعی اصل شخصی بودن نیز در این مواد و اصول نهفته است.»

سپیده قلیان در بخشی از نامه‌‌اش نوشته است: «دنیای زندان دنیای بی‌خبری است. زندانی در حالی که « هست» در واقع «نیست»، چرا که از آنچه آن‌سوی دیوارهای زندان می‌گذرد، غالباً اطلاع دقیقی ندارد. در نتیجه گاهی حتی خبر خوب هم برای زندانی بد است. خاصه آن که آن روز تلفن زندان هم قطع باشد. اما خبری که به زعم مسئول بند، بد بود، تصمیم بر انتقال من از زندان اوین به زندان قرچک ورامین بود. زندانی که عموم زندانیان سابق در آن از وضعیت غیر انسانی و تحمل‌ناپذیر آن سخن گفته‌اند و حتی از دید مسئول زندان هم شکنجه‌گاه و تبعیدگاه است. اما پس از تحمل زندان‌های متعدد، پس از تحمل روزها رنج و بازجویی در انفرادی‌های وزارت اطلاعات و پس از انتقال به زندان اوین، انتقال به قرچک ورامین یک خبر بد نیست.»

یک منبع نزدیک به خانواده سپیده قلیان می‌گوید: «بعد از اینکه سپیده در دی ماه ۹۷ دوباره بازداشت شد تا امروز خانواده او خیلی رنج کشیده اند. از پدر و مادرش سنی گذشته. اولش که زندان اهواز بود امکان ملاقات داشتند. به هر زحمتی بود فاصله شوش تا اهواز را می‌رفتند و بر می‌گشتند. اما با انتقالش به اوین و حالا هم به قرچک که خودتان از وضعیتش باخبرید نگرانیشان صد برابر شده. سپیده هنوز هم در قرنطینه است و گفته‌‌اند چهارشنبه این هفته اولین ملاقات اوست. حالا باید تا قرچک بروند با وعده ملاقاتی که نمی‌دانند اصلا عملی بشود یا نشود.»


سپیده قلیان در نوبت بازداشت دومش با چهار عنوان اتهامی روبروست. «فعالیت تبلیغی علیه نظام، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، همکاری با گروهای معاند و اخلال در نظم عمومی». اسماعیل بخشی، امیر امیرقلی، ساناز الهیاری و امیر حسین محمدی فر دیگر متهمان این پرونده تازه هستند که همگی هم اکنون در زندان اوین نگهداری می‌شوند و آخرین دفاعیات آنها بدون دسترسی به وکلایشان در شعبه هفتم دادسرای انقلاب تهران مستقر در زندان اوین اخذ شده است.

پیشتر خبر داده شده بود که شعبه ۱۵دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی قرار است به اتهام‌های سپیده قلیان و برخی از متهمان کارگری رسیدگی کند. قاضی‌‌ای که به صدور احکام بلند مدت برای فعالان مدنی و حقوق بشری شهره است.

کانال مستقل کارگران هفت تپه هم از آزار و اذیت بازداشت شدگان این پرونده و خانواده‌های آن‌ها خبر داده و نوشته است: «ناصری، سرپرست دادسرای مقدس اوین در تهران، با وجود اینکه توسط شعبه هفتم بازپرسی برای بازداشت‌شدگان هفت تپه قرار وثیقه‌های نجومی و سنگین تعیین شده است از امضا کردن تبدیل قرار بازداشت به وثیقه امتناع می‌کند.»

به نوشته این کانال سرپرست دادسریا مقدس اوین در تهران به خانواده‌های بازداشتبان گفته است که شخصا با آزادی موقت آن‌ها مخالف است و فقط از اوامر و فرمان‌های وزارت اطلاعات پیروی می‌کند.

منبع آگاهی که با ایران وایر گفتگو کرده است می‌گوید: «خانواده‌های اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیرقلی، ساناز الهیاری و محمدی فر بارها بصورت دسته جمعی یا جداگانه سعی کردند این آقای ناصری را ملاقات کنند اما او حاضر به ملاقاتشان نشده و فقط پیغام داده که درخواست‌هایشان را مکتوب کنند. به آن‌ها گفته شده بازداشت شدگان ممکن است تا زمان تشکیل دادگاه در بازداشت موقت بمانند..»

تعلیق در وضعیت بازداشت شدگان امنیتی، سیاسی و حالا کارگران و فعالان کارگری یکی از مصادیق شکنجه آن‌ها و خانواده‌هایشان قلمداد می‌شود. برخی حقوق‌دانان بر این باورند که در مورد مجرمان سیاسی و امنیتی اصل شخصی بودن مجازات به هیچ وجه لحاظ نمی‌شود و گاه قوانین و حقوق زندانی در مورد آنها به کل نادیده گرفته می‌شود.

موسی برزین خلیفه‌لو حقوق‌دان و مشاور ایران وایر در امور حقوقی می‌گوید: «در گزارش‌هایی که منتشر می‌شود می‌بینیم که علاوه بر بازداشت شدگان این پرونده گاه خانواده‌ها به دلیل پیگیری وضعیت آن‌ها با تهدید به یازداشت مواجه شده اند. نمونه‌‌اش مادر اسماعیل بخشی که در تحصن‌های مقابل دادگستری برای پیگیری وضعیت فرزندش با حکم بازداشت مواجه شد و همین منجر به نامساعد شدن حال جسمی و بستری شدنش در بیمارستان شد. در بسیاری موارد خانواده مجرمان سیاسی و امنیتی از ورود به مشاغل دولتی منع شده اند. بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت اصل شخصی بودن مجازاتها نسبت به مجرمان سیاسی و امنیتی بعضا نادیده گرفته شده است. البته باید گفت این ارتباطی به قانون ندارد و قوانین چنین مجوزی را صادر نکرده‌اند.»

این حقوق‌دان چنین برخوردهایی را «کاملا برخلاف اصول حقوق کیفری و همچنان موازین حقوق بشر» می‌داند و می‌گوید: «مجازاتهای تبعی که در ماده ۲۵ و ۲۶ قانون مجازات اسلامی ذکر شده‌اند صرفا نسبت به فرد مجرم قابل اعمال است آن‌هم در چهارچوب قانون بنابراین اعمال این مجازات‌ها از جمله بازداشت، تهدید و مواردی از این دست برای خانواده‌های زندانیان قانونی نیست.»

به نظر می‌رسد بخشی از فشار وارد شده بر متهمان این پرونده به اطلاع رسانی آن‌ها از شرایط و وضعیتشان پس از بازداشت مربوط باشد. خدارحم قلیان، پدر سپیده پیشتر در گفتگویی با ایران وایر گفته بود: «وقتی برای پی گیری وضعیت فرزندانم به دادگستری شوش رفتم، خودم را هم تهدید کردند که بازداشتت می‌کنیم. به ما گفتند مصاحبه نکنید. ولی من گفتم شما هم که خبر نمی‌دهید، پس برای فهمیدن خبری از دو بچه‌‌ام چه راهی دارم؟»

سپیده قلیان حالا در بخشی از نامه خود نوشته است وقتی نهادهای امنیتی هدف از انتقال به زندان قرچک را «تادیب» قید کرده‌‌اند یعنی دستگاه قضا هم می‌داند زندان قرچک بیش از آنکه زندان باشد شکنجه گاه است: «اکنون که زندانی این تبعیدگاه ضد انسانی هستم، آنچه که از روزهای انتهایی آبان سال گذشته تا امروز بر سرم آمده است را مرور می‌کنم. بازداشت غیر انسانی، شکنجه، بهتان، انفرادی، پخش اعترافات اجباری، ضرب و شتم و بازداشت خود و اعضای خانواده، زندان، از زندان به زندان، و از زندانی به زندانی دیگر.» او از شکنجه شدن برای اعتراف به شکنجه نشدن صحبت می‌کند: «ما را شکنجه می‌کنند که قبول کنیم شکنجه نشده‌ایم! اما واقعیت این است که از انتهای آبان سال گذشته تا امروز، هر روز ما شکنجه بوده است.»

ایران وایر/ مریم دهکردی

[کد مطلب: 184376] [تاريخ انتشار: بيستم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دهم ژوئن ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 22:48:11 توسط کارگر تبعیدی
کارگران، فعالان سیاسی، فعالان مدنی، فعالان محیط زیست زندانی، مدافعین حقوق زنها، مدافعین حقوق ملتها و....که توسط رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه و حتی اعدام میشوند، انتظار حمایت جدی از کارگران و زحمتکشان را دارند. بی توجهی نسبت به دستگیری کارگران، فعالین سیاسی و محیط زیست خواست رژیم میباشد. بایستی آزادی کارگران زندانی و زندانیان سیاسی به فرهنگ جامعه تبدیل شود. تا زمانی که این رژیم ضد کارگر در قدرت است، بساط زندان شکنجه و اعدام نیز بر قرار است. بنابر این بایستی برای سرنگونی انقلابی این رژیم خود را سازمان دهیم. زندانی سیاسی کارگر زندانی آزاد باید گردد، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و تمام زندانیان سیاسی و محیط زیستی و مدنی ازاد باید گردند. زندان شکنجه اعدام ملغی باید گردد. جمهوری اسلامی به همت توده ها نابود باید گردد. حکومت کارگران به همت توده ها بر پا باید گردد.
نوشته شده در تاريخ بيستم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 14:09:50 توسط آذر
اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و تمامی زندانیان سیاسی وخانوادههای آنها را نباید تنها گذاشت. باید بصورت دسته‌جمعی و گروهی به دیدار خانواده‌ها رفت و به هر شکل ممکن به آنها یاری رساند. مردم زحمتکش شوش و دزفول و هفت‌تپه، باید از اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و خانواده آنها بگرمی حمایت و پشتیبانی کنند. آزادی اسماعیل بخشی نیازمند اعتراضات گسترده‌تری است.خواست آزادی اسماعیل بخشی باید خیلی صریح و روشن بر لیست خواستهای هر اعتصاب و اعتراض در هر کارخانه و موسسه تولیدی و خدماتی افزوده شود. دانشجویان مبارز و انقلابی میتوانند کارزارهای جدیدی را در حمایت از اسماعیل بخشی و برای آزادی وی سازمان دهند.جنبش اعتراضی معلمان،زنان،بازنشستگان، پرستاران و هر اعتراض در طیف فرودستان و ستمکشان و آزادیخواهان،باید خواست آزادی و بازگشت به کار اسماعیل بخشی را که در زیر چرخ‌دنده‌های ماشین شکنجه و سرکوب و کشتار ج-ا، گرفتار آمده،با صدای بلند اعلام و از خانواده وی حمایت کنند.مبارزه برای آزادی اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، کماکان یک وظیفه همگانی و ضرورتی عاجل است.همه ما دوستداران و طرفداران طبقه کارگر موظف به انجام این وظیفه‌ایم.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
فیلم / مداح میگه ابن سعد با دوچرخه اومد یکی بلند میشه میگه اون موقع دوچرخه کجا بود و بقیه ماجرا...!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
حوثی‌های یمن: تمام حملات به عربستان سعودی را متوقف خواهیم کرد 
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
 پرویز پرستویی به مدیر شبکه سه: از این سفره، خوب تغذیه کن / مگه صداوسیما ارث پدری شماست؟ / شما باچه تجربه و تخصصی مدیر شبکه شدید؟
فیلم/ ببینید این حکومت اسلامی ضد ایران چه بر سر گیلان زیبا آورده است
 افشای محتوای تلفن ترامپ با زلنسکی؛ دردسر تازه برای کاخ سفید 
نیویورک تایمز: در صورت حمله به ایران، پالایشگاه آبادان و جزیره خارک هدف قرار خواهد گرفت
پنتاگون از پاسخ به این سوال که آیا ایران منشاء حمله به تاسیسات عربستان بوده است یا نه خودداری کرد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: