وزیر نیرو و چالش روزی یک وعده غذا


حرف‌های وزیر نیرو درباره بدعادتی‌های مردم و تاکید او به رفع گرسنگی با یک وعده غذا، حاشیه‌ساز شد و او را به مخصمه‌ای جدی انداخت. رضا اردکانیان به نگاه فرادستانه و بی‌خبری از واقعیت‌های زندگی مردم عادی متهم شده است.

به نوشته دویچه وله، انتقاد وزیر نیرو از مصرف بالای انرژی در ایران و اتکای تحریم‌ها به الگوهای مصرفی جامعه، بحثی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به راه انداخته که پس از چند روز هم‌چنان داغ است.

رضا اردکانیان، شنبه ۱۸ خرداد (۸ ژوئن) در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت: «علت اینکه تحریم شدیم همین بدعادتی در مصرف است، تحریم‌کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم؛ چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند. ۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آنها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشورهای صنعتی و توسعه ‌یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل، احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.»

این گفت‌وگو بدون حواشی نماند. تاکید وزیر بر رفع گرسنگی با یک وعده غذا واکنش‌های اعتراضی زیادی را برانگیخت و خانواده و الگوی زندگی شخصی او را زیر سوال برد. بسیاری انداختن مشکلات کلان کشور به گردن مردم و مقصر خواندن آنها را ناشی از حق به جانبی و نگاه از بالا به پایین مقامات دانسته‌اند.

پروانه سلحشوری نماینده تهران از جمله در توییتر نوشت: «سیر از گرسنه خبر ندارد و سوار از پیاده! جناب وزیر محترم نیرو، اگر من و شما مشکل معیشتی نداریم و می‌توانیم خوب بپوشیم و درکی از نبود سفره خالی نداریم، به این معنی نیست سایر مردم هم همینطور هستند. قریب به نیمی از مردم ما از داشتن یک وعده غذایی مغذی و سالم محروم هستند.»

واکنش مشترک در توییتر به وزیر نیرو این بود که از شکل کار دولت چین هم می‌توان مثل غذا خوردن مردم‌شان الگو گرفت. کاربری نوشت: «تو مثل دولت چین کار کن، من همون تک وعده غذا را هم نمی‌خورم.»

در توییت دیگری آمده است: «خب شاید می‌خواد از غذا نخوردن‌مون برق تولید کنه...»

شماری نیز با نکوهش حرف‌های وزیر، زندگی دختر و پسر او در خارج را یادآوری کرده و پرسیده‌اند: «آیا به فرزندانت هم توصیه می‌کنی روزی یک وعده غذا بخورند؟»

گروهی هم با طعنه به اضافه وزن وزیر، توصیه کردند که بیش از روزی یک وعده غذا نخورد.

کاربری در توییتر طنازی کرده و نوشته است: «وزیر نیرو تو سکانس‌های بعدی فکر کنم سوسک بیاره بگه تو چین اینو می‌خورن مردم ما چرا نخورن...»

"وزیر عذرخواهی کند"

در این میان، نقدی در وبسایت "آفتاب یزد" منتشر شده که حرف‌های وزیر نیرو را واجد "فاصله‌ای اقیانوسی" با واقعیت‌های روزمره جامعه ایران توصیف می‌کند. در این یادداشت انتقادی آمده است: «اگر امروز چینی‌ها سَری در میان سرها پیدا کرده‌اند و تحریم‌ها فشاری بر گُرده اقتصاد شان نمی‌گذارد، به این سبب است که سال‌ها است دست بر روی زانوی خود زده و به تجارت و البته تولید بها داده اند.امروز حجم تجارت چین و میزان تولیدش با هزار زبان نشان می‌دهند که علت اصلی بی‌اثر بودن هر گونه تحریمی بر کشور چین نه مُرتاضانه زندگی کردن و زاهدانه خوردن و درویشانه پوشیدن که اعتنا کردن به صنعت به ویژه توریسم و زنده‌ کردن کارگاه‌ها و کارخانه های تولیدی و رونق بخشی به تجارت خارجی و نظایر اینها است.»

نویسنده افزوده که اگر برخی در چین به یک وعده غذا در روز اکتفا می‌کنند، از روی ناچاری نیست بلکه انتخاب خودشان است.

وبسایت "تابناک" نیز در یادداشتی می‌نویسد وزیر نیرو که بعد از فروکش کردن سطح آب جمع شده پشت سد‌های چند استان، کمتر در بطن اخبار حضور داشت، با اظهارنظری به صدر اخبار رفت: «ایرادی که به رضا اردکانیان وارد است، مذمت مصرف‌گرایی نیست، بلکه اشتباهاتی است که در مثال زدن داشته و او شاید مجبور شود توضیحات تکمیلی بدهد و یا عذرخواهی کند.»

سخنان جنجالی وزیر نیرو در حالی بیان شده‌اند که مقام‌های دولتی ایران اذعان می‌کنند که دو میلیون ایرانی توان تامین غذای روزانه خود را ندارند. نمایندگان استان‌های سیستان‌ و بلوچستان پیش‌تر گفته‌اند که ۷۵ درصد مردم این خطه در فقر غذایی به سر می‌برند. حسین راغفر، اقتصاددان نیز می‌گوید شش درصد جمعیت ایران زیر خط گرسنگی زندگی می‌کنند.

خبرگزاری ایلنا که مصاحبه حاشیه‌ساز با وزیر نیرو را انجام داده، در آذر ۹۷ در گزارشی تاکید کرده بود که سفره‌های مردم به خاطر افزایش حداقل ۵۰ درصدی تورم کوچک شده و گرسنگی و فقر غذایی در آستانه ورود به یک بحران جدی است.

[کد مطلب: 184467] [تاريخ انتشار: بيست و يکم خرداد ۱۳۹۸ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم خرداد ۱۳۹۸ برابر با دوازدهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 05:14:05 توسط داریوش
بطور کلی این ارازل معتقدند همینی هم که الان ملت دارند مصرف میکنند زیادشان است. این اوباش که یکشبه راه صد ساله رفته اند همه چیز را ملک طلق خودشان می دانند و مردم را رعایای خودشان. اوباشی که تا چهل سال قبل پهن بارشان نمیکردند و حالا با مدارک قلابی که ارزوشان بوده وزیر و وکیل شده اند و ثروت مردم را بغارت برده اند. در این میان تحصیل کرده ها و ادم حسابی ها را یا از کشور فراری دادند و یا خانه نشین کردند و برخی را هم کشتند. مردم بدانید واگاه باشید که حتی یه روز دیگر حکومت این تبهکاران کج فهم ضررش از حمله امریکا به ایران بیشتر است.
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۳۹۸ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 19:50:20 توسط حقیقتگو
قسمت دوم - پاذل های هیولای حکومتی اسلامی که ایران وایرانی وثروت ملی ومنابع ایران را طعمه کرده است همین مردم محترم بدون هیچ معذرتی بهم چسباندن و ازاین هیولای خمینی صدها وهزارها دیگر زاده شدند و بنابه محیط مناسبی که همین مردم برایشان تدارک دیده بودند وتدارک دیده اند چهل سال ادامه حیات دادند..و آنهم هیولاهائی که ضدایرانی هستند و رفاه مردم رنج می برند و همچون دشمان شان مورد تنفرشان بوده وهستند..هیولای هیتلر وموسلینی و استالین درفکرکشتارمردمانشان نبوده اند وثروت ملی کشورشان برای مردماان دیگرکشورها کادو نکرده بودند..بلکه خواهان پیشرفت مردمانشان بودند وبسیاری ازاختراعات و کشفیات علمی دردوران همین هیولاهای وطن پرست رخ داده است....همانطور که درعکس ها دیده میشود نسل تمام سوخته ذباله جو وبیکاران و معتادان قربانی معتادی اکثریت جماعت ایران به خرافات دینی و لولوخورخورهای بعد ازمرگ است..هیولاهای آخوندها نما تازی تبار درحقیقت خواهان آن هستند که تمامی مردم ایران درذباله جو شوند زیرا لایق شان هم همین است...توهین نباشد خودتان کارنامه این مردمان را درکشورخودشان ارزیابی کنید..
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۳۹۸ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 19:24:10 توسط حقیقتگو
قسمت اول -روان شدن هزارها توهین های سنگ ذوب کننده رهبر وقشون رهبری ومقامات حکومتی و دولتی و سپاه پاسداران و آخوندهای نمازجمعه را دراین چهل ساله بربیش ازهشتاد میلیون مردم بطورعلنی بروزدادند که انکاراین توهین ها بدرون چاه های بدون انتهائی سقوط کرده وهیچ صدا و عکس العملی ازدرون این چاه ها بیرون نیامده و یا انکار این مردمان ناقص الخلقه بوده اند وگوش شنوائی نداشته اند.و یا معیده ای درمغزهاشان دارند که توهین ها هضم کرده و موجب عکس العملی نمی شده و نمیشود-درحقیقت باید بدون هیچ شک وشبهی وتعارفی دانست که این چندده میلیون مردم درحقیقت موجودیت انسانی وفیزیکی که دال برشخصیت آنها و ارزیابی آنها درحکومت گران تازی تبارباشد وجود نداشته وندارد..وگرنه چنین توهین هائی می بایست به تظاهرات میلیونی منجرشود..ولی منجرنمیشود و تمامی فجایع اخوندساز و وفاجعه های اقتصادی و رفاهی و آستبداد وخفقان وهمزمان چپاولگری های میلیاردها دلاری درمغزمیلیونها هضم نمی شد واثری دیگری داشت-حالا اگروزیر بگوید یک وعده غذا کافی است و یا بگوید هرهفته یک وعده غذا کافیست و یا بگوید برای رهبر وشرکاء سوپرمیلیارد ازگرسنگی بمیرید؟
نوشته شده در تاريخ بيست و يکم خرداد ۱۳۹۸ برابر با يازدهم ژوئن ۲۰۱۹ ، 18:23:33 توسط ماني المان
بابا ايوالله، چرا انتقاد ميكنيد از توصيه اين وزير( پُررو )؟ از نسخه لُنگ و نان خشك جناب ولايتي شيره اي مشاور أمور شيره كش خانه بيت رهبر تا روزي ي وعده غذاي وزير پُرروي روباه بنفش ي پله رشد خواهيم كرد.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فشار رسانه‌های جمهوری اسلامی به وریا غفوری به دلیل حمایت از دختر آبی
فیلم / مداح میگه ابن سعد با دوچرخه اومد یکی بلند میشه میگه اون موقع دوچرخه کجا بود و بقیه ماجرا...!
عکس/ بسته کامل آخرت هم رسید!
عکس/ یکی از اتوبان‌های اصلی استانبول: «تو راه را تنها نخواهی رفت،  دختر آبی. زنان برای دختر آبی به میدان می‌روند.» 
منع دانشجوی ایرانی دارای ویزای تحصیلی از پرواز به آمریکا
حوثی‌های یمن: تمام حملات به عربستان سعودی را متوقف خواهیم کرد 
 اولین اظهار نظر جانشین بولتون درباره آرامکو 
 پرویز پرستویی به مدیر شبکه سه: از این سفره، خوب تغذیه کن / مگه صداوسیما ارث پدری شماست؟ / شما باچه تجربه و تخصصی مدیر شبکه شدید؟
فیلم/ ببینید این حکومت اسلامی ضد ایران چه بر سر گیلان زیبا آورده است
 افشای محتوای تلفن ترامپ با زلنسکی؛ دردسر تازه برای کاخ سفید 
نیویورک تایمز: در صورت حمله به ایران، پالایشگاه آبادان و جزیره خارک هدف قرار خواهد گرفت
پنتاگون از پاسخ به این سوال که آیا ایران منشاء حمله به تاسیسات عربستان بوده است یا نه خودداری کرد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: