جنگ ایران را تکه‌تکه خواهد کرد


زیتون ـ علی کلائی: تنش میان ایران و آمریکا در حدی تشدید شده که تحلیل‌گران و ناظران، هر روز منتظر رویدادی تازه، یا به بیان بهتر، ناگوارند. به نظر می‌رسد بخش‌هایی از حاکمیت هر دو کشور تلاش دارد تا از جنگ دوری کند و بخش‌هایی هم مشوق جنگ‌اند. سرنگونی پهپاد آمریکایی در خلیج فارس هم طی روزهای اخیر مزید بر علت شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که تنها ده دقیقه پیش از حمله به سه پایگاه نظامی در ایران آن را متوقف کرده است.

با دکتر مهدی نوربخش، تحلیلگر سیاسی و استاد روابط خارجی و تجارت بین‌الملل دانشگاه هریسبرگ در آمریکا در این خصوص به گفتگو پرداخته و  پرسش‌هایی  را پیرامون احتمال جنگ میان ایران و آمریکا و خروج یا عدم خروج ایران از برجام و نتایج آن مطرح کردیم. دکتر نوربخش در این گفتگو با «زیتون» آغاز «هر جنگی در خاورمیانه» را «در هر لحظه‌ای» ممکن می‌داند اما به عقیده وی « پایان این جنگ مشخص نیست.»

این تحلیلگر سیاسی و استاد روابط خارجی همچنین با اشاره به تجربه بمباران دو شهر هیروشیما و ناکازاکی توسط آمریکا، پیش‌بینی می‎کند که «در جنگی در خاورمیانه ممکن است به جایی برسیم که از چیزهایی در این جنگ استفاده بشود که تا حال در جنگ‌های معمولی پس از جنگ دوم جهانی استفاده نشده است.» به گفته مهدی نوربخش «در وضعیت فعلی رفتارهای ایران بیش از آمریکا خطر جنگ را افزایش می دهد.»

متن کامل این گفتگو از پی می‌آید:

* اتفاقات بسیاری میان آمریکا و ایران روی داده است که هر کدام می‌توانست بهانه‌ای برای شروع یک جنگ باشد و خب خوشبختانه نشد. حال سوال این است که این دو کشور در چه صورتی وارد رویارویی مستقیم یا به عبارتی همان «جنگ» می‌شوند؟


به نظر من و به دلایلی مشخص، آمریکا هنوز تمایل ندارد که وارد جنگ با ایران بشود. دلیل اول این است که دولت آمریکا حمایت بخش عظیمی از سیاسیون آمریکایی را ندارد. دموکرات‌ها سخت با این مسئله مخالفند. میان جمهوری‌خواهان هم این مسئله حمایت کاملی را ندارد. مسئله دوم این است که هر جنگی در خاورمیانه، ممکن است در هر لحظه ای آغاز شود. اما پایان این جنگ، بالاخص در خاورمیانه مشخص نیست. دلیل سوم هم این است که وقتی ترامپ از برجام خارج شد، در واقع به صورتی اعتبار جهانی خود را از دست داد. چون دنیا فهمید که مخالفت ترامپ با برجام سیاسی است. چرا که که نئوکانها در کابینه او بودند و یک نگرش کاملا منفی نسبت به ایران داشتند. هم اینکه خود ترامپ نمی‌خواست در این مراودات بین‌المللی هیچ اعتبار و کردیتی به دولت اوباما داده شود.

دلیل دیگر هم که می‌تواند به فهم اینکه چرا ترامپ بعد از زدن این پهپاد به ایران حمله نکرد و به شکلی عقب‌نشینی کرد [کمک کند]، ارتشی‌های آمریکا هستند که در حال حاضر با یک جنگ در خاورمیانه مخالفند. کسانی مانند بولتون در کاخ سفید برای جنگ تلاش می‌کنند و در سنای آمریکا هم افرادی چون کاتن و روبیو به دنبال جنگ هستند. تیپ‌هایی مثل پنس و پمپئو حد وسط هستند. خود ترامپ هم به هیچ شکلی نمی‌خواهد هیچ جنگی در خاورمیانه بشود. به این دلیل که یکی از شعارهای انتخاباتی اش بوده. و بعد هم آدم سیاستمداری نیست. یعنی واقعا نمی‌خواهد در گودی وارد شود که نتواند آن را کنترل بکند. چیزی که در مورد زدن این پهپاد مشخص است این است که ارتش آمریکا نمی‌خواهد که جنگی صورت بگیرد.

* ایران چه؟  گروهی بر این عقیده‌اند که طرف ایرانی مرتب رفتاری را انجام می‌دهد که  آمریکا را تحریک می‌کند.

در وضعیت فعلی رفتارهای ایران بیش از آمریکا خطر جنگ را افزایش می دهد. همچنین به نظر من باید به آنچه که در عراق در حال روی دادن است هم پرداخت. ایران دارد در عراق با آتش بازی می‌کند.

نکته اینجاست که زدن یک پهپاد کار خیلی مشکلی نیست. به این دلیل که این پهپاد بسیار آهسته حرکت می‌کند و هیچ مکانیزم دفاعی هم از خود ندارد. یعنی زدن این پهپاد کار بسیار مهمی نیست! البته زدن در آن ارتفاع نیازمند تکنولوژی است و یک کشور باید آن تکنولوژی را داشته باشد که یک موشک زمین به هوا در آن فاصله را شلیک کند. اما به طور کل این هدف‌گیری، با هدف‌گیری و زدن مکان‌های هدفمند و یا یک هواپیما کاملا متفاوت است. مشکل اینجاست که کشورهایی (چون ایران) که دست به این کار می‌زنند، آنقدر مغرور می‌شوند که فکر عواقب کار خود را نمی‌کنند.

چیزی که مای نگران برای سرنوشت ایران را می‌ترساند این است که حکومت ایران این ساقط کردن پهپاد را به شکلی در بوق و کرنا بکند که خودش هم فکر کند که زدن یک پهپاد اسلحه‌ای بسیار پیچیده می‌خواسته و طوری بر این رویداد مانور بدهند که نشان دهد اسلحه‌های پیچیده دارد و این ساقط کردن پهپاد هم شکستی برای آمریکاست و آنها (حاکمیت ایران) هرکاری که می‌خواهد می‎تواند بکند.

* ترامپ اخیرا بار دیگر بر مذاکره بی قید و شرط با مقامات ایرانی تاکید کرده. ظاهرا توپ در زمین آیت‌الله خامنه‌ای است و او باید تصمیم بگیرد. آیا می‌توان منتظر چیزی شبیه به «نرمش قهرمانانه» دیگری از سوی ایران بود؟

من احساس می‌کنم که چنین چیزی، «نرمش قهرمانانه» در ایران اتفاق نمی‌افتد و این به میزان خطر اضافه می‌کند. فکر می‌کنم که ایران امروز دچار یک توهم قدرت نظامی است و به دنبال ساقط کردن این پهپاد، این توهم بیشتر و بیشتر شده است. امثال علم الهدی در نمازجمعه ترامپ را ترسو خطاب می‌کنند.

از سوی دیگر تحریم‌های آمریکا بسیار جدی است و ایران نمی‌تواند زیر این تحریم‌ها دوام بیاورد. ایران در این رابطه دو انتخاب خواهد داشت. یا دیپلماسی را برگزیند که از این وضعیت نجات پیدا کند و یا اینکه تن به جنگ بدهد.

در مورد پهپاد هم، ترکیه از روسیه در سوریه پهپاد زده. اسرائیل از ایران پهپاد زده. ایران پیشتر و در سال ۲۰۱۱ هم پهپاد آمریکایی را سرنگون کرده که آمریکایی‌ها در برابرش کاری انجام ندادند. کلا بحثی در شروع جنگ است بدین تعبیر که زدن پهپاد تنش را اضافه می‌کند، ولی خودش ماجرای بسیار مهمی نیست که منجر به آغاز جنگ شود. جنگ را امور دیگر می‌سازند. در وضعیت فعلی و بیش از زدن یک پهپاد، کارهای ایران در عراق و عدم ارتباط با آمریکایی‌ها خطرناک است. دو کشور می‌توانند با هم رقیب یا دشمن باشند، اما سر این مسائل می‌توانند با هم حرف بزنند. در طول دوران جنگ سرد، شوروی سابق با آمریکایی‌ها کاملا و همیشه در حال صحبت و ارتباط بودند. یعنی نمی‌خواستند در مورد عملی که کشوری انجام می‌دهد، کشور مقابل برداشت خودش را از آن داشته باشد و با برداشت خودش عمل بکند.

نگرانی‌ای که بر سر ساقط کردن پهپاد هست این است که این مسئله اینقدر بزرگ جلوه داده نشود و منجر به توهم نظامی نشود. این توهم بارها اعلام شده است. سلامی فرمانده سپاه می‌گوید که ما دنبال جنگ نیستیم اما از جنگ نمی‌ترسیم. این توهم بسیار عظیم است. باید توجه داشت که ساقط کردن پهپاد به خودی خود جنگ نمی سازد. کشوری جنگ را شروع میکند، وقتی منافعش در جنگ باشد. آمریکایی ها به دلائلی که پیشتر گفته شد، در حال حاضر فکر نمی کنند که منفعتشان در جنگ است. شروع  یک جنگ در خاورمیانه بسیار راحت است اما جمع و جور کردن آن جنگ راحت نیست. جنگ در حال حاضر در خاورمیانه با زمانهای دیگر کاملا فرق میکند. در وضعیت فعلی کشورهایی مثل عراق و روسیه، در خاورمیانه و خارج از آن که نزدیک به ایران بودند مایل به درگیر شدن نیستند. همچنین کشورهایی که پیشتر در این منطقه تا این حد با ایران دشمنی نداشته اند آماده کارزار اند.
یکی دیگر از مسائلی که آمریکایی‌ها را نگران می‌کند این است که جبهه اسرائیل را بتوانند کنترل بکنند. در دوران اوباما، دائم او به اسرائیلی‌ها می‌گفت که در اوضاع داخلی ایران دخالت نکنید. اما این دخالت در سوریه روی داده است. این چراغ سبز را ترامپ و بقیه به اسرائیلی‌ها داده اند. اسرائیلی‌ها بارها ایران را در سوریه به چالش نظامی کشیده‌اند و به چند دلیل ایران نخواسته پاسخ آنها را بدهد.

یک دلیل این است که ایران نیروی هوایی درستی ندارد و می‌داند که در برابر این چالش، امکان ایستادگی ندارد. تمام جنگ‌های مدرن امروز بر پایه نیروی هوایی بسیار مدرن است که ایران آن را در اختیار ندارد. دوم نگرانی این است که جنگ با اسرائیل در سوریه به مرزهای ایران کشیده شود و سوم اینکه روسیه و اسد در سوریه نمی‌خواهند که ایران تنش‌های خودش را وارد سوریه کند. اسرائیلی‌ها در سوریه نقاط ضعف و حساس ایران را فهمیده‌اند و توانسته‌اند در مقابل ایران بایستند.

حالا اگر به نظر من در خاورمیانه [دوباره]جنگی شروع بشود، کنترلش راحت نیست و بسیاری از کشورها و نیروها درگیر آن می‌شوند و این درگیری به گسترش جنگ کمک می‌کند. وقتی هم که جنگ گسترده می‌شود، جمع و جور کردنش کار راحتی نیست. به همین دلیل است که نظامیان آمریکا اصلا مایل به وارد جنگ شدن با ایران نیستند. اما همه اینهایی که من گفتم به معنی این نیست که اگر شرایط به همین شکلی که امروز هست ادامه پیدا کند، خود به پیش درآمدی برای جنگ بدل نشود. دولت انگلیس اخیرا صد کماندو به تنگه هرمز فرستاده است. دولت آمریکا هزار سرباز دیگر فرستاده و آرام آرام زمینه در حال فراهم شدن است که اگر تنش ها بالاتر برود، نیروهای نظامی عمل خود را انجام بدهند. اگر ایران واقعا دنبال جنگ نباشد و همچنین امکان رد و بدل اطلاعات را با طرف مقابلش داشت، می‌توانست در مورد این پهپاد اخطاری به آمریکا بدهد و بگوید که یا این پهپاد از فضای هوایی ایران بیرون برود و یا آنها برخورد خواهند کرد. خطر اینجاست که این عدم مبادله اطلاعات و تماس میان دو کشور برای ایران مسئله ایجاد بکند.

بگذارید در خصوص این توهم مثالی را ذکر کنم. وقتی که جنگ دوم جهانی آغاز شد، این توهم ژاپنی‌ها را (علی رغم اینکه خودشان هم قدرت نظامی بزرگی بودند) گرفت که می‌توانند در برابر آمریکا ایستادگی کنند. اینها اول پرل هاربر را در آمریکا زدند. حدود پنج کشتی جنگی آمریکا را غرق کردند. و فکر می‌کردند که می‌توانند آمریکا را در برابر خودشان تسلیم کنند و آمریکا نمی‌تواند از خود عکس‌العملی نشان بدهد. ژاپنی‌ها متوهم شده بودند. آمریکا اما جنگ را ادامه داد و در آمریکا به این جمع بندی رسیدند که ژاپنی در این توهم زندگی می‌کنند و جنگ را ادامه می دهند. کاری که باید کرد این است که به شکلی جنگ را متوقف کرد. یعنی باید کاری با ژاپنی‌ها کرد که بدانند جنگ باید متوقف شود. آن دو بمب اتمی که ناکازاکی و هیروشیما انداخته شد، برای تنبیه ژاپنی ها نبود. برای جلوگیری از ادامه جنگ بود.

بحث من این است که اگر ایران در این توهم باشد که هزاران موشک دارد و در جنگی در خاورمیانه این موشک ها را استفاده کند، با توجه به عدم هدفمندی این موشک ها و امکان پرتابشان به سمت کشورهایی مانند اسرائیل و عربستان سعودی آمریکایی‌ها ممکن است برای متوقف کردن جنگ دست به کار بزرگتری بزنند.

قطعا نباید فکر کنیم که اسرائیلی‌ها اجازه می‌دهند اسرائیل موشک باران شود. اسرائیل و آمریکا اولین کاری که می‌کنند این است که با کاری بزرگ! جلوی این کار را بگیرند.

پرسش اینجاست که چه جنگی عادلانه است و چگونه می‌توان جنگی را عادلانه پیش برد. در مورد دو بمبی که در هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد، سالهاست بحث است. یکی از بحث‌های اخلاقی که این را توجیه میکند این است که برای پیشگیری از کشته شدن تعداد بسیار زیادی از انسان‌ها، آمریکایی‌ها مجبور شدند که این کار را بکنند. بحث من این است که کسانی که توهم موشک دارند، نباید فراموش کنند که در خاورمیانه ممکن است اتفاقات دیگری بیافتد. یعنی اگر فکر می‌کنند که موشک نیروی بازدارنده است، به نظرم در اشتباه بسیار بزرگ و فاحشی هستند. ممکن است که درست به دلیل همین بحثی که در مورد ژاپن کردم اتفاقات بزرگتری بیافتد. این توهم موشکی بسیار خطرناک است و باید با آن جنگید. ایران باید از فکر اینکه در چنین جنگی می‌تواند در برابر آمریکا بایستد خارج شود.

* به عراق اشاره کردید. فکر می‌کنید چه اتفاقی در عراق در حال روی دادن است که می‌تواند به تنش میان ایران و آمریکا دامن بزند؟

حشد الشعبی در عراق یکدست نیست. یکی از گروه‌های حشد، حرکت حزب‌الله نجبا (جنبش مقاومت اسلامی نجبا) است. اینها اعلام کرده‌اند که آمریکایی‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند. آخرین حمله‌ای که اینها (تا زمان گفتگو) با موشک‌های کاتیوشا کرده اند به محل دفتر کمپانی‌های نفتی مانند«اکسان موبیل» و «دات شل» است و یکی از این موشک ها به حدود صد متری یکی از این دفاتر اصابت کرده و این شرکت‌ها مجبور شده‌اند که عده‌ای کارمندانشان را خارج کنند. دولت عراق هم اعلام کرده که این وضعیت برایش قابل تحمل نیست. به این دلیل که این شرکت‌های نفتی با قرارداد رسمی با دولت عراق و برای انجام پروژه‌های مشخصی در آنجا حضور دارند.

این مسئله مهمی است که از داخل عراق، مجموعه‌ای، یکی از طرف‌های قرارداد دولت عراق را مورد حمله قرار بدهد. این حملات از ماه گذشته میلادی از زدن منطقه سبز عراق شروع شد. بعد از آن هم چندین بار دیگر این کار تکرار شده است. در چهاردهم و هجدهم جون، منطقه‌ای در شمال موصل که صدام حسین پیشتر زندگی می‌کرد و حال به مقری برای ارتش آمریکا بدل شده، مورد اصابت موشک های کاتیوشا قرار گرفته است. در هفدهم جون هم یکی از پایگاه های نظامی آمریکا مورد اصابت قرار گرفته است. به نظر من اینها و مواردی از این دست خطرناک هستند.

دولت عراق چندی پیش اعلام کرده که اجازه نخواهد داد که گروه های خارجی برای تسویه حساب با یکدیگر از کشور عراق استفاده کنند. این دولت بارها اعلام کرده که به این تنش ورود نکرده و نخواهد کرد. گروه‌هایی مثل گروه صائرون (گروه مقتدی صدر) اعلام کرده‌اند که کسانی که عراق را به این تنش بکشند، به عراق خیانت کرده‌اند. یکی از بزرگترین مشکلاتی که این نوع کنش ها از درون عراق ایجاد می کند، برهم زدن اتحاد و وفاق نیم بند ملی در عراق است و این تاثیری بسیار بزرگ است.

* شما در یادداشت‌های قبلی خود گفتید که ایران به کرات موقعیت برقراری روابط خوب و صلح با آمریکا را از دست داد، با توجه به بحث‌هایی که مطرح کردید، آیا شانسی برای این رابطه در وضعیت فعلی قائل هستید یا فکر می‌کنید که قطار جنگ به راه افتاده؟

فکر می‌کنم که آقای خامنه‌ای سه فرصت بزرگ تاریخی را در این رابطه از دست داده است. فرصت اول در دوران آقای خاتمی و کلینتون بود. فرصت دوم زمان اوباما بود. اگر از ابتدای دولت اوباما مذاکرات آغاز می‌شد، مذاکرات نهادینه می‌شد و دیگر کسی مثل ترامپ امکان آن را نداشت که کار را بر هم بزند. فرصت سوم هم فرصت حضور نخست وزیر ژاپن، شینزو آبه بود. من هنوز فکر می‌کنم این فرصت آخر را می‌توان مجددا احیا کرد.

در شرایط فعلی نه تنها آمریکا حمایت دولت انگلیس را دارد که به دلیل زده شدن دو کشتی اخیر در خلیج فارس، آلمانی‌ها هم تا حدی آمریکایی‌ها را حمایت می‌کنند. وضعیت فرانسه هم کاملا مشخص است. یعنی کشورهای اساسی برجام، به جز چین و روسیه، همه اعلام کرده اند که باید بر سر برنامه‌های موشکی ایران صحبت بشود. دولت فرانسه ایران را تهدیدی در خاورمیانه خوانده است. راهی غیر از این نیست. اگر کسانی فکر می کنند که می‎شود از طریق دیپلماتیک وارد نشد مقاومت کرد، چنین چیزی امکان پذیر نیست.

* آقای ظریف اعلام کرده که ایران ۱۶ تیر از تعهدات خود در برجام می‌کاهد، پیش از این هم در اردیبهشت ماه یک مرحله‌ی دیگرِ کاهش تعهدات بود، این می‌تواند به معنای خروج تدریجی ایران از برجام  و از دست دادن حمایت سیاسی کج دار و مریز اروپا باشد. چرا ایران در چنین وضعیتی این سیاست را در پیش گرفته است؟

به نظر من دو اشتباه بزرگ در سیاست خارجی ایران وجود دارد. اشتباه اول آن تهدیدی بود که اعلام کردند که اگر ما نتوانیم نفت از خاورمیانه صادر بکنیم، بقیه هم نمی‌توانند بکنند. این توجیه بسیار خوبی برای کسانی است که می‌خواهند با ایران دشمنی بکنند. اگر خاورمیانه ناامن بشود، اولین کشوری که هزینه آن را خواهد داد خود ایران است.

تهدید به ناامن کردن تنگه هرمز بزرگترین اشتباه فاحش سیاسی ایران بود. ایران باید از ابتدا می‌گفت که ما میخواهیم خاورمیانه را امن نگه داریم. چون وقتی که خاورمیانه ناامن بشود، کشورهای خارجی در خاورمیانه می‌آیند و حضور دولت آمریکا در این منطقه بیشتر می‌شود و ممکن است اجماع جهانی بر سر این مسئله ایجاد بشود. به هر حال کشورهای اروپایی به نفت خاورمیانه احتیاج دارند. این اشتباه اول بود.

اشتباه دوم همین بحثی است که مطرح کردید. در صورت خروج ایران از برجام، یک اجماع جهانی علیه این کشور ایجاد خواهد شد. اروپایی هم پیشتر آن را مطرح کرده اند. همچنین باید از ایران پرسید که شما در صورت خروج از برجام می‌خواهید چه کنید؟ چرا خروج از برجام برای شما مهم است؟ حتی در صورت غنی‌سازی بیست درصد، چه چیزی عاید ایران خواهد شد؟ جز این نخواهد بود که سوژه ای به دشمنان ایران بدهد تا بتوانند بر ضد ایران اجماعی ایجاد بکنند.

هر دو سیاست ایران یعنی عدم امنیت در خاورمیانه و خروج از برجام، در نهایت به ضرر ایران خواهد بود و ایران هیچ سودی از آن نخواهد برد.

* در این وضعیت و در صورت خروج ایران از برجام، چه روی خواهد داد؟

یک اجماع جهانی علیه ایران ایجاد خواهد شد. ایران در صورت خروج از برجام قطعا می‌خواهد غنی‌سازی بیشتری بکند. همین اجماع را علیه ایران محکمتر و قوی‌تر می‎کند و خود آن می‌تواند بدل به پایه‌ای برای جنگ با ایران بشود. اگر در وضعیت فعلی آمریکایی‌ها امکان ایجاد اجماع جهانی برای جنگ با ایران ندارند، آنوقت این امکان برایشان فراهم خواهد شد. تمام بحث برجام بر این است که ایران به اورانیوم غنی سازی شده‌ای که بتوان از آن بمب ساخت دسترسی نداشته باشد. خود آن مقدمه‌ای برای حمایت جهان از آمریکا  و بدل به نقطه شروعی برای جنگ با ایران خواهد شد.

این سوال اساسی را ایران باید پاسخ بدهد که با خروج از برجام، چه میخواهد بکند؟ چه سودی برای ایران دارد؟ حال به نظر من اگر ایران از برجام بیرون نرود، می‌تواند این را به دنیا ثابت بکند که برای یک تعهد بین‌المللی، اگر چه کسانی که پای این تعهد را امضا کردند کار خود را انجام ندادند یا آنچه باید انجام ندادند، پایبند است.

اما در این مورد باید خبری را اضافه کنم. خبر دارم که دولت ترامپ حاضر است برجام را با تغییراتی قبول کند. مثلا اسم برجام عوض بشود. مسئله این است که ترامپ نمیخواهد نشانی از اوباما در این قرارداد بماند. ایران هم باید بپذیرد که راهی به جز دیپلماسی ندارد.

* در برابر این سخن شما استدلالی هست که می‌گوید این تعهد بین‌المللی هیچ آورده ای نداشته و یا کمترین آورده را داشته است. آیا حتی به این قیمت که طرف‌های برجام به تعهداتشان آنچنان که باید عمل نکردند، باید ایران به آن پایبند باشد؟

به نظر من بله باید پایبند باشد. چون آلترناتیو مقابلش مشخص است. حداقل اروپایی که گفته می‌شود نتوانسته اند کاری انجام بدهد، در وضعیت فعلی از ترامپ برای یک جنگ در خاورمیانه حمایت نمی‌کند. این به بحث‌های قبلی من برمی‌گردد. یکی از دلائلی که آمریکا نمی‌خواهد با ایران بجنگد این است که حمایت اروپا را ندارد. اما در صورت خروج ایران از برجام، ترامپ امکان کسب آن حمایت را پیدا می‌کند و کسانی که به دنبال جنگ و ویرانی اقتصاد ایران هستند توفیق پیدا می‌کنند. یعنی ما سوژه‌ای به دست آنها خواهیم داد. اروپایی‌ها دستکم اعلام می‌کنند که دارند تلاش‎شان را می‌کنند. اما همین‌ها، به عنوان مثال صدراعظم آلمان خانم مرکل چندی پیش اعلام کرد که ایران بهتر است در این قرارداد بماند. کشورهای دیگر هم همینطور اعلام کرده‎اند.

در مورد این عدم حمایت اروپایی ها هم من بحثی دارم. اروپایی ها در حد دولت های خودشان تا حدی تلاششان را کرده اند. کمپانی‎های چندملیتی در کشورهای اروپایی بیش از این تلاش نکردند، چون نمی‌خواهند خود را در چالش برخورد با تحریم‌ها و تهدیدهای آمریکا قرار بدهند. بخش عظیمی از آنچه عملی نشده ارتباطی به دولت‌های اروپایی ندارد. به کمپانی‌های چندملیتی مربوط است. مثالش کمپانی توتال است. چرا توتال از ایران خارج می‌شود؟ هرچند که دولت‌های متبوع این شرکت‌ها شرایط را برای ایشان فراهم بکند، آنها سهام‌دارهای خارجی دارند و مجبور هستند که پاسخگوی سهامداران خارجی خود باشند. اینها وقتی در کشوری می‌آیند، می‌خواهند که آنچه در آن کشور دارند محفوظ باشد.

در جمع بندی پاسخ می‌توان گفت که ایران در صورت خروج از برجام هیچ کاری نمی‌تواند بکند. همچنین زمینه را فراهم می‌کند که کشورهای اروپایی با آمریکا اجماعی جهانی علیه ایران ایجاد کنند. اگر تا امروز عدم اجماع به دولت ترامپ اجازه نداده تا وارد تنش‌های بیشتری با ایران بشود، در صورت خروج از برجام زمینه تنش‌های بیشتر فراهم می‌شود.

* از خطر جنگ صحبت کردید و گفتید که ممکن است در صورت بروز جنگ یک اتفاق بزرگ روی بدهد. اما نکته اینجاست که در هر دو کشور ایران و آمریکا بر سر مسئله جنگ اختلاف وجود دارد. بدرستی گفتید که ترامپ موافق جنگ نیست اما «گروه بی» (به قول آقای ظریف)  به دنبال جنگ هستند. در ایران هم به نظر می‌رسد که یک دولت پنهان که گاه شاید با خود آیت‌الله خامنه‌ای هم هماهنگ نیست به دنبال جنگ است. در چنین وضعیتی در صورت بالا گرفتن تنش‌ها، به نظر شما کدام جریان دست بالا را پیدا خواهد کرد و چه اتفاقی خواهد افتاد؟


من با این حرف شما کاملا موافقم که آقای خامنه ای خیلی با این روند موافق نیست و جنگ نمی‌خواهد. اما کسانی در سپاه هستند که به دنبال جنگ ‌اند. کسانی که نیروهای طرفدار سپاه را در عراق تشویق می‌کنند که به پایگاه‌های آمریکا حمله کنند و کاتیوشا بزنند، به دنبال جنگ می گردند. در داخل سپاه هم بر سر این مسئله دو دستگی هست. در مسئله سوریه هم بخشی از سپاه به دنبال عکس‌العمل ایران در برابر اسرائیل بود، ولی اکثریت سپاه با آن مخالفت کرد. این شانس ایران بود که بخش عاقل‌تر سپاه غلبه کرد و آن خطا انجام نشد.

به نظر من اگر این توطئه‌ها از درون عراق ادامه پیدا کند و آمریکایی‌ها دست به اقدام بزنند، بخشی از درون نظام هم که به دنبال جنگ نیست تسلیم جریان جنگ طلب خواهند شد. باید به تجربه جنگ ایران و عراق نگاه کرد که چگونه کسانی پس از فتح خرمشهر به فرماندهی اصلی در ایران اطلاعات غلط دادند و نهایتا آن جنگ به ناکامی ایران کشیده شد. به این دلیل که گروهی در ادامه جنگ منافعی داشتند.

* یعنی فکر می‌کنید که در نهایت این جنگ طلبان هستند که اختیار هر دو کشور را به دست خواهند گرفت؟

در آمریکا می‌توان اطمینان بیشتری داشت که اگر صدها بولتون هم حضور داشته باشند، تصمیم بزرگ در این حوزه را نظامی ها خواهند گرفت. تا بحال هم در آمریکا نظامیان در برابر جنگ ایستاده‌اند. در ایران متاسفانه وضعیت برعکس است. بخشی از نظامیان ایران در حال تشویق به جنگ هستند. و همانطور که گفتم، به دنبال توهم اخیر ناشی از ساقط کردن این پهپاد آمریکایی خطر بیشتر شده است. باعث تاسف است که در شرایط فعلی نظامیان در آمریکا در برابر جنگ ایستاده اند ولی در ایران بخشی از نظامیان در حال تشویق برای جنگ با آمریکا هستند.

*  در صورت بروز جنگی در منطقه، ناظر به حضور رقبای منطقه ای ایران از عربستان سعودی تا کشورهای حوزه خلیج فارس وضعیت توازن منطقه‌ای به چه صورت خواهد شد؟

البته این چند روزه بحث یک حمله محدود بوده است. اما اگر در خاورمیانه جنگی اتفاق بیافتد همه درگیر خواهند شد و خسارت و نتایج آن بسیار شدید خواهد بود. یکی از نگرانی‌های امروز ارتش آمریکا این است که جنگ ممکن است به جاهایی بکشد که برای سال‌ها بر خاورمیانه و کشورهای آن تاثیر بگذارد. همانطور که گفتم جنگ در خاورمیانه جنگ محدودی نخواهد بود. جنگی همه گیر خواهد بود و در این نوع جنگ ممکن است به جایی برسیم که از چیزهایی در این جنگ استفاده بشود که تا حال در جنگ های معمولی پس از جنگ دوم جهانی استفاده نشده است.

* با این وضعیت و با توجه به اشاره شما به استفاده از بمب اتمی توسط آمریکا در جریان جنگ دوم جهانی علیه ژاپن، آیا فکر می‌کنید ممکن است کار مشابهی در این زمان در مورد ایران انجام بگیرد؟

من فرضم بر این است که اگر ایران در مثلا یک ماه چیزی معادل پنج تا هفت هزار موشک داشته باشد و اینها را (چون هدفمند نیستند) بی حساب و کتاب به سمت کشورهای خاورمیانه از عربستان سعودی تا اسرائیل پرتاب کند، پرسش اینگونه می‌شود که چطور میشود این جنگ را متوقف کرد؟ این غیر از این است که تمام سایتهای موشکی و تاسیسات نظامی و اقتصادی ایران مورد هدف قرار گرفته و نابود خواهد شد. این امکان هست که جنگ به جاهای دیگری کشیده بشود. من نگران این هستم. به این خاطر که کسانی که در ایران برای این کار برنامه ریزی می کنند به هیچ وجه با عقلانیت با مسئله برخورد نمی‌کنند که جنگ چیز خوبی نیست و ممکن است نتایجی داشته باشد که زیر و رو کننده باشد.

نکته دیگر که می‌شود گفت این است که اگر جنگی در ایران اتفاق بیافتد، ایران با توجه به عدم وجود وفاق ملی، پاره پاره خواهد شد. دیگر اول انقلاب نیست. مردم دیپلماسی مبتنی بر لجبازی رهبران جمهوری اسلامی را دیده‌اند. جوان‌هایی که اول انقلاب به جبهه رفتند، در انقلاب بزرگ شده بودند. چیزی معادل هفتاد و پنج درصد جمعیت کشور زیر چهل سال است که انقلاب را هم ندیده‌اند. اینها ناکامی‌های انقلاب را دیده اند. چطور می‎شود از کسی که یک روز خوش بعد از انقلاب ندیده توقع داشت که برود و بجنگد؟ به نظر من متاسفانه باید بگویم که ایران در صورت بروز جنگی این‌چنین تکه تکه خواهد شد.

 دکتر مهدی نوربخش

[کد مطلب: 185202] [تاريخ انتشار: دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پنجم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم ژوئن ۲۰۱۹ ، 19:05:09 توسط خرم دین
جای تاسف فراوان است که آزادی خواهان ایران هر نظر مخالفی را اینگونه و بسیار غیر دمکراتیک جواب میدهند و برخورد های زننده و تهدید آمیز را جایگزین تحمل مخالف میکنند و اگر بر ضد آمریکا باشید پس طرفدار روسیه هستید ، اگر بر ضد جنگ باشی پس هوادار رژیم هستید و ساندیس خور و مزدور و غیره ، استدلالی که همیشه به چشم میخورد این است که بر فرض اگر خامنه ای مثلا به شکلات علاقه داشته باشد و من نیز چنین علاقه ای به شکلات داشته باشم از طرف دوستان نتیجه گیری میشود که مامور رژیم هستم و در زمین خامنه ای بازی میکنم ، از همین ستون نظرات مشخص میشود که به چه ناکجا آبادی در حال سقوط هستیم ، متاسفم و بسیار متاسفم . به عنوان یک ایرانی حق خود میدانم که با حمله خارجی به کشورم مخالفت کنم ، چه شلیک یک گلوله باشد و چه کارپت بمباران بوسیله هواپیماهای B52 . چرا کسی از این چهارده تنی که جسورانه در مقابل خامنه ای و جمهوری اسلامی قد علم کرده اند طرفداری نمیکنید و در عوض دست به دامان خارجی میشویم ، آیا این رفتار غیر عادی که از ایرانیان میبینم فقط کابوسی گذراست که بزودی از آن بیدار و خارج خواهم شد . امیدوارم . از آینده میترسم
نوشته شده در تاريخ چهارم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۱۹ ، 10:01:15 توسط Hassan
"ضد اسلام عزیز"، این سامان ساندیس خور همان کسی هست که فرق روسیه و شوروی را نمیدانست حالا آمده اینجا تجزیه و تحلیل میکند. انرژیت را به خاطر این کوتاه فکران  به هدر نده. این افراد از این راه نان میخورند.
نوشته شده در تاريخ چهارم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئن ۲۰۱۹ ، 07:06:08 توسط افراسیاب
دوستان اینقدر بهم حمله نکنید، همین نوشتن کامنت در این سایت از دستمون میره و ممکنه بسته بشه.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 21:51:29 توسط ضد اسلام
سامان بیسواد و ناآگاه اولا من آتئیست خداناباور چطور ممکنه به ادیان دیگر تعلق داشته باشم؟ دوما بجای شکمی حرف زدن که میگی آمریکا داعش را ساخته ولی اسناد سازمانهای مخفی آلمان و روسیه است که ترکیه و اردوغان ابله عامل اصلی داعش است و عکسهائی که سردبیر سابق روزنامه جمهوریت ترکیه جان دوندار گرفته و افشا کرده که با کامیون و تریلی دارند سلاحهای سنگین برای داعش میفرستند و بعد از این افشاگری اش تهدید به مرگ شد و الان در آلمان پناهنده شد. تو این عکسها ندیدی  ؟ نفت داعش را چرا ترکیه میخرید که داعش دستمزد تروریستهایش را داشته باشد. موضع من مشخصه و بارها توضیح هم دادم که چرا براندازی رژیم ملائی با توافق آمریکا ممکنه حتی روسیه مخالف باشد و خامنه ای جنایتکار هم فقط از جنگ با آمریکا میترسد و خوب میداند اگر معامله یا نرمش قهرمانانه نکند نمیتواند مانع فروپاشی نظام فاسد اسلامی اش بشود. تا زمانیکه میشود با تهدید جنک آمریکا و تحریم اقتصادی به رژیم فشار آورد تا یا قدرت را واگذار کند یا با مخالفینش تقسیم کند یا به مردم امتیاز بدهد باید تاکتیکی از اقدامات آمریکا بر علیه رژیم ملائی استفاده کرد.چرا نه؟
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 20:02:09 توسط mohammad Reza safaei
این آقا هر چند به نام استاد و و و در امریکا بسر می برد و ایشان اکبر گنجی دیگر و از عوامل رژیم آخوندی کمونیستی است و ادبیات و گفتمانش نیز کاملا بمانند ادبیات نظام آخوندیست
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 18:04:28 توسط سامان
تهمت زدن ه بی مدرک کار بسیار ساده ای ست کنتور نمیندازه. من از اسم "ضد اسلام" تو می توانم ادعا کنم که تو مزدور دین مسیحیت یا یهودی هستی. سامان همیشه همه ادیان ابراهیمی را محکوم کرده به خاطر اینکه سواد و شعوروفهم سامان از تو بیشتره. بالاخره نفهمیدم که باید با ترامپ هم صدا باشیم یا گور پدرش؟ تو خیلی احساسی با سیاست برخورد میکنی. سامان بارها نطام اسلامی و کمونیست را محکوم کرده. روس ها در دو سده اخیر قطعات بزرگی از سرزمین ایران را جدا کردند اما در سوریه برای نابودی داعش که دست نشانده آمریکا بود با ایران نه با آخوند متحد شدند. گفتم ایران به خاطر اینکه تهدید داعش تهدید برای ناموس ایرانی بود. بنابراین، اکنون پرونده جدیدی در روابط ایران و روسیه باز شده. در واقع دوست قدیم ایران یعنی آمریکا شده دشمن و روسیه دشمن قدیم شده دوست. در سیاست دوست و دشمن جا عوض میکنند و این منافع هست که در مرکز باقی خواهد ماند. تو و دیگری حسن که علیه نظرات من کامنت می دهید از سیاست بی خبرید یا کاملن احساسی نظر می دهید. صحبت از بقا ایران هست نه فقط سرنگونی جمهوری اسلامی. جانم فدای ایران.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 18:02:38 توسط ایرانی
آقایون تهمت زدن آسانه . کمی عاقلانه فکر کنیم خوشحالی بدخواهان ایران و ایرانی رو که امثال نتانیابو و بن سلمان و مزدوران آنها در شبکه های ایرانی به دنبال نفاق بین ایرانیان هستند ، به عزا تبدیل کنید . همه ما یک ایران آزاد و آباد رو آرزومندیم . اما این کار با همت و یاری و تلاش جمعی ما امکان پذیره . امریکا در طول تاریخ کوتاهش نشون داده که کشور جنایتکار شماره یک دنیاست و به قول ترامپ اول امریکا . اسراییل هم که شعار نیل تا فراتش و اینکه در آیین صهیونیسم انسانهای دیگر خلق شده اند برای خدمت به آنها و جنایاتی که در منطقه انجام میدهند و به تمام قطعنامه های سازمان ملل هم تف میکنند ، هویتش پیداست . عربستان هم که هنوز در هزارو چهارصد سال پیش زندگی میکند . حال ما چگونه به این کشورها که خود منبع فساد در روی زمینند ، دل خوش کنیم . این کشورها قطعاً تکه شدن ایران رو آرزو میکنند . بیایید دمکراسی رو از همینجا مشق کنیم تا در در فردای ایران هم نظر غیر خودمان را هم حداقل شنوا باشیم . در ایران فردا هم سلطنت طلب هم مجاهد هم کمونیست هم طرفدار جمهوری اسلامی و دیگران ......حق رای و بیان اندیشه دارند . پاینده ایران
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 15:47:56 توسط ضد اسلام
پیک ایران خودمانیم یکسری مطالب مهم را از کامنت آخری من حذف کردید و نگذاشتید پیامم کامل به این کاربر بیسواد و ناآگاه-سامان- برسد تا پی ببرد در خدمت رژیم ملائیست و کسیکه بخاطر ضد آمریکا بودن با رژیم باشد مثل یکسری کمونیستهای کله بتونی است که حاضرند نعلین آخوندهای مرتجع را واکس بزنند حتی اگر فقط شعار مرگ بر آمریکا بدهند در حالیکه در داخل حکومتشان فاشیسم اسلامی برپا کردند و با رعب و وحشت بر مردم با زور اسلحه حکومت میکنند! این کاربر نمیفهمد که چرا نباید از توان آمریکا و فشارهایش روی رژیم ملائی استفاده کرد و ابتدا باید ایران را از چنگ آخوندها و پاسداران تروریست و بسیجیها و دیگر مزدوران رژیم پس گرفت تا بعدا بشود به آزادی و عدالت و دمکراسی رسید!توی مغز نداشته اش یک چیزهائی فروکردند تا شعار توخالی بدهد" من کشورم را به ترامپ نمی فروشم." اصلا گور پدر ترامپ خالی بند که میخواهد از بهترین دوستان همین رژیم تروریستی باشد و اصلا هرروز یک نرمش و چرخش در سیاستش در مقابل رژیم ملاها دارد. مگر ایران کنونی وطن همه ما ایرانیها هست؟ نه!! ایران فقط وطن خودیهای رژیم ملائی برای غارت و دزدی و فساد است یکی هم خودتی!

پیک ایران: ورود طرفداران این رژیم به بخش نطرات ممنوع است. اگر نطری در دفاع از این رژیم باشد منتشر نمیشود. تعداد نطرات دریافتی موافق این رژیم نیز دریافت میشود ولی منتشر نمیشود. صرف مخالفت با آمریکا کسی را طرفدار این رژیم نمیکند.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 15:08:06 توسط Hassan
سامان رژیم و طرفداران این رژیم مثل تو خیلی وقت هست که آیران را به ارباب پوتین فروخته، همه چیز مال روس هاست، میشود گفت ایران صیغه ارباب پوتین است، آخریش همین واگذاری دریای خزر بود. نمردیم و معنی وطن پرستی را هم فهمیدیم.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 13:57:01 توسط سامان
من کشورم را به ترامپ نمی فروشم. اگر فرشاد هم مثل من فکر بکنه و تو هم فهمت بره بالا مشکلات ایران حل میشه. آمریکا به دست نشانده خود شاه ایران خیانت کرد و با همکاری فراماسونری انگلیس آخوند رو حاکم بر ایران کرد. تو امرور نون ه خودت رو تو کاسه آمریکا میبینی اما اگر خامنه ای گفت آمریکا قابل اطمینان نیست ملاک بر این نیست که من به دلیل مخالفت با رژیم بگم خیر هست. زمان شاه اکثریت گفتند شاه باید بره انشاالله همه چیز درست میشه. حالا حرف تو زرده به .. نکشیده هم همون هست. آخوند بره انشالله همه چیز درست میشه. من اسم عوض نمیکنم و این جا بابت وقت تلف کردن کامنت نمیدم. این تو هستی که هویت نداره.
نوشته شده در تاريخ سوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم ژوئن ۲۰۱۹ ، 12:31:19 توسط ضد اسلام
به حسن آقا!این سامان خود همان فرشاد طرفدار رژیم  است که با نامهای دیگر هم مثل ایرانیم و غیره در اینجا حضور نحس دارد! . طرفدار  رژیم ژست ناسیونالیستی هم بخودش میگیرد در حالیکه رژیم ملائی از ایران و ایرانی بودن متنفر است و اگر این کاربر کمی عقل در سر داشت ابتدا باید تیغ حمله خودش را بر روی رژیم ملائی بگیرد ولی به هر بهانه ای سعی میکند به نحودی از عملکرد رژیم ضد ایرانی دفاع بکند! اینها همه تاثیر ساندیس مفتی است که رژیم به خورد او داده تا مدیونش شود و مداحی رژیم را بکند!فکر میکنید رژیم ملائی پول مزدوری را برای چی به امثال او میدهد؟بقول زنده یاد احمد شاملو:پول میگیرند تا مطلبی را نفهمند!انگار نه انگار که چهل سال است حکومت دجال ملائی در ایران حاکم است نه آمریکا!باز همه مشکلات و بدبختی مردم ایران را به گردن آمریکا میاندازند مثل یکسری چپهای کمونیست سنتی کله بتونی که ضد آمریکائی بودن را به مخالفت با رژیم ملائی ترجیح میدهند!نه شیخ نه شاه نه چپ!جمهوری دمکراتیک!
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 22:49:29 توسط حس آقا
این رژیم خاین و غیر و ضدمردمی رفتنی است، ولی برخی تندخو در نوشتارهای پایین نمیخواهند بفهمند که امریکای جانی و جهانخوار نیز دشمن مردم اسیران است. هر کسی که با اصلاح طلبها یا با نیروهای خارجی برای زدن این رژیم جانی و کثیف همکاری کنه، با کردم نیست. یا باید مردم مستقلا دست به تشکل و مبارزه، انهم مسلحانه بزنند، یا اینده فروپاشی کشور روی چشم ماست.طبقه متوسط داره از خورجین شرکتهای سپاه و با کار قراردادی میخوره، و خسته و خواهان تشنج انقلابی نیست. توده وسیع مردم فقیر و کارگر و مادون کارگر هم که حزبی نداره. برن پشت مجاهدین و ولیعهد سابق و برای براتون قیام کنن؟ اینجا بوی موساد و سیا میاد! ادمخورهای جمهوری اسلامی یک صدم جانیان ارتش امریکا و اسراییلی های وحشی ادم نکشته. یا مستقلا با مردم باشیم یا به خاینت و جاسوسی تون اذعان کنید. بگو مرگ بر شیخ و شاه، درور بر جمهوری لاییک و استقلال دمکراتیک ایران.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 21:30:43 توسط سامان
جیره خور اجنبی هم راجع به سامان نظر داد! بروبمیر وطن فروش. تو و ترامپ هر دو زهرمار خواهید خورد به جای ساندیس.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 19:33:15 توسط بسیجی بیسواد
ساندیس خور شماره ۲، سامان هم پیداش شد، فقط فرشاد را کم داریم, حضور نظامی آمریکا و نابودی هر لحظه ممکن این رژیم دزد و جانی خواب را از چشمان سردمداران و مزدورانش گرفته.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 18:38:27 توسط سامان
قطعات پهباد در دست سپاهی های ایران چه میکند؟ چطور ممکنه که در آبهای بین المللی بوده؟! اگر این پهباد در آبهای بین المللی می بود قطعن در آنجا سقوط میکرد و قطعن نیروهای آمریکایی به آنجا می رفتند و بازمانده آن را بعنوان مدرک برای اثبات ادعای خود جمع آوری می کردنند. ایرانی هایی که پیش از این با خانواده خود به آمریکا مهاجرت کرده اند آینده خود و خانواده خود را با آینده کشوری قدرتمند و شکست ناپذیر به اسم آمریکا گره زدند و خیلی از آنها مانند کارشناس دکتر نوربخش از این بابت مغرور بوده اند. جناب دکتر مطلع هست اگرچه آمریکا تا کنون در یک جنگ جهانی شرکت داشته و ژاپن و آلمان را شکست داده اما در دانشنامه ها اسم ایران با جنگ آغاز شده. کارشناسان زیادی در طول تاریخ با کارشناسی اشتباه و توهمی خود وارد جنگ شدند و تکه تکه شدند و از صفحه روزگار ناپدید شدند. فرآیند تکه تکه شدن آمریکا نیز با حمله به برج های نیویورک آغاز و همچنان ادامه دارد. حیات ایران، با تاریخ بی انتهای آن، گواه بر بقای کشور ماست. در جنگ حلوا خیر نمی کنند و در نهایت برنده جنگ را میدان جنگ تعیین خواهد کرد و نه رجزخوانی.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 17:31:10 توسط اکثریت ساکت
فقط یک جنگ تمام عیار یعنی ورود سربازان آمریکایی به ایران رژیم رو ساقط خواهد کرد حالا سوال اینجاست آمریکا این کار رو خواهد کرد بنظرم نه. بمباران تاسیسات نظامی فقط بالا بردن هزینه سیاست های این رژیمه. تحریم ها کمر این رژیم رو خم کرده و رژیم هم این رو میدونه. به امید تغییر سیاست آمریکا هم نمیتونند باشند بخاطر همین هم ناامیدانه دنبال راهی هستند تا این وضع رو تغییر بدن یکی از راه هاش موشک پرانیه راه دیگش میتونه قبول کردن شرایط آمریکا باشه. آمریکا فقط منافع خودش رو در نظر داره. در آخر این مردم هستند که باید این رژیم رو سرنگون کنند، امروز رژیم خیلی ضعیف شده، این فرصت تاریخی رو نباید از دست داد.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 17:20:44 توسط افراسیاب
بهتون قول میدم اولین اعتراظات خیابانی اگر توسط مردم در شرایط فعلی انجام بشه سید علی گدا و دار و دسته اش نشستن زیر پای ترامپ و دوازده شرط رو که امضا میکنن هیچی کل مملکت رو هم سندش رو بنام کاخ سفید میزنن اینقدر اینها خائن و ترسو و کثیف هستند، مردم ایران خوب میدونند و بخاطر همین خبری نیست تا آمریکا از دست این حکومت عاصی بشه و دست به اسلحه ببره، چطور قبل از آمدن ترامپ مردم به عناوین مختلف اعتراض خیابانی میکردن، آتش زدن بانکها یا مسجد و تظاهرات یادتون هست، سکوت فعلی مردم ایران از ترس نیست فقط بخاطر زدن اینها توسط آمریکاست.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 16:31:22 توسط بسیجی بیسواد
حسن آقا حرفهایت را گفتی، حالا برو بشین ساندیست را بخور، کی را گول میزنی، دست شماها مزدوران، مخصوصا مزدوران رده بالائی مثل تو خیلی وقت هست که شناخته شده. یکی به نعل میزنی و یکی به میخ، آمده مردم را منحرف بکند. جنگ فقط یک پایان دارد و آنهم پایان رژیم دزد و جانی آخوندها و مزدورانش مثل تو.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 16:27:29 توسط سامان
پیک ایران: ما از شما نظری دریافت نکرده ایم. لطف کنید یکبار دیگر ارسال کنید.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 15:29:14 توسط تهمتن - ش
به آنانیکه خیزش آینده مردم را؛ که هرلحظه امکان وقوع آن میرود؛ و آخوندان هم طبق اعتراف خود؛ از وقوع آن دراین لحظات حساس عمرننگین نظام﴿تحریمهای نظام برباد ده امزیکا﴾سخت ترسیده وهراسان شده اند؛ آنوقت یکی این خیزش مقدس را "شورش"مینامد؛ آنهم *شورش کور*!! برعلیه حکومت ملایان جنایتکار؟؟!!حال تائید او به نوشته این استمرارطلب برون مززی کاری نداریم که حتاکودکان دبستانی هم از اهداف پلید او دراین نوشته میخندند !!بعد درصدد مقایسه کره شمالی که حداقل دارای ۶ بمب اتمی ست؛ که میتواند سرزمین امریکا راهم هدف قراردهد؛ با رژیم بخت برگشته و ناتوان ملایان؛ مقایسه میکند؟؟!! اما ازجهت دیکر او بخوبی میداند که مردم ایران هیچگاه ضدامریکایی نبوده و نیستند واصولا ما ایرانیان﴿به غیرازحاکمان وحامیان مزدورشان﴾ مردمی صلح دوست و با هیچ ملتی سرجنگ نداریم؛ حتا اسرائیلی ها. اما با این همه؛ او؛ مانند همیشه دزصدد تخم پاشی امریکایی ستیزی برمیآید و سعی میکند تا جایی این ستیز را ادامه دهدکه از بمب اتمی امریکا برعلیه مردم ایران؛ ناشیانه استفاده کند!! آنهم درخارمیانه؛ قلب اقتصادجهان؟؟!! و هزاران سال آلوده اتمی کنند !! جل الخالق
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 13:57:23 توسط ضد اسلام
موضعگیری اینچنینی جناب دکتر مهدی نوربخش همان وسط صندلی نشستن است! میگوید:"چون دنیا فهمید که مخالفت ترامپ با برجام سیاسی است. چرا که نئوکانها در کابینه او بودند و یک نگرش کاملا منفی نسبت به ایران داشتند." اولا مخالفت ترامپ با برجام سیاستی درست بوده چونکه حرفش مثل حرف همه ما مخالفین رژیم ملائیست که چرا با بودن برجام رژیم ضد ایرانی بتواند میلیاردها دلار نفت بفروشد و ثروت مردم ایران را برای حمایت تروریسم اسلامی در منطقه و برای دیکتاتور سوریه و جنگهای نیابتی رژیم ملائی خرج کند در حالیکه مردم خود ایران اکثریت در فقر و بدبختی زندگی میکنند! از ایشان میپرسید چرا باید چنین رژیم اسلام فاشیستی که با زور اسلحه میخواهد انقلاب اسلامی اش را مثل طاعون و وبا و غده سرطانی به کل منطقه و جهان صادر کند میلیاردها دلار پول داشته باشد تا موشک و بمب اتمی بسازد که ابتدا سر مردم معترض و مخالف رژیم ملائی خود ایران خواهد ریخت! میگوید نگرش منفی نسبت به "ایران" دارند!چرا نمیگوید نگرش منفی نسبت به رژیم ملائی دارند نه ایران که صف مردمش از حکومت جداست! البته که رژیم نام شریف ایران را با تروریسم اسلامی به گند و لجن کشید!
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 13:22:33 توسط حسن آقا
نکات سیاسی و ارزیابی ایشون در کل درست است، شما میتونید با نتیجه گیری هایش مخالف باشید. ایشون میداند جنگ یعنی پایان ایران، ونه فقط جمهوری قلابی اسلامیون ضدمردمی. در مورد ترامپ اشتباه میکند، او همچون ماجرای کره شمالی، دنبال خبرسازی بچگانه یا ایران است. سیاست امریکا در مورد کره شمالی اصلا عوض نشده، تحریمها سختتر شده ولی او با کیم نامه عاشقانه رد و بدل میکنن! نظامیان امریکا سلطه کامل بر منطقه را در درازمدت میخواهند تا چین را گروگان بگیرند و صبر ایوب دارن چون کاملا در منطقه به شکرانه حکومت ایران پوشش نظامی شان رو فراگیر کرده اند. تحریمها موثر بوده و در تابستان شورشهای کور اغاز خواهد شد. اپوزیسیونی که بتواند در داخل موثر باشد که نداریم. حتی طبقه متوسط بزدل و بی شرفمون هم از اصلاح طلبیون بریده اند. امریکا یک سوم سوریه را بدون دخالت کلاسیک نظامی پوشش داده، وقتی زمانش برسه استانهای غیر فارس رو تقویت خواهد کرد. رژیم غیرممکن است با گه خوری پس بشیند،... متاسفانه سلاحهای اتمی تاکتیکی در صورت تشدید مخاصمه ایران در منطقه، خلاف میل کنونی امریکا، میتواند در دستور کار قرار گیرد. رژیم آچمز شده...
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 13:21:39 توسط بسیجی بیسواد
این آقا از حامیان رژیم میباشد که برای ترساندن ملت از تکه تکه شدن مملکت در صورت وقوع جنگ با آمریکا اینجا را با چرندیات پر کرده، همه آگاهند که آین رژیم مثل رژیم شاه متمدن نیست و از انسانیت بوئی نبرده، این رژیم رحمی ندارد و میکشد و آن را به مردم ایران و دنیا ثابت کرده، ملت هم چنان ترسیده اند که یا فقط به فکر زنده ماندن و قانع به وضعیت بخور و نمیر است و یا به فکر فرار به خارج از کشور، تنها راه آزادی ایران و ایرانی از چنگال این دزدان و جنایتکاران، دخالت و حمله نظامی خارجی(آمریکا) هست و بس.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 12:17:11 توسط دکتر
این سیاست نه جنگ و نه صلح بدترین سناریوئیست که در مورد ایران چهل ساله داره انجام میشه, عده ای و سیاستهائی هستند که فعلانه در تداوم این سیاست تلاش میکنند و یکی از آنها همین آقای دکتر مهدی نوربخش می تواند باشد............متاسفانه مثل اینکه امروزه داشتنه مدرک دکترا دلیلی است بر سهت مطالبی که نویسنده آن دکترا می نویسد؟
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 12:14:21 توسط ریش بزی
این با این ریش بزی که گذاشته احساس چیز فهم بودن بهش دست داده آخه مرتیکه تو که یکروزذهم در ایران زندکی نکردی چطور مردم ایران رو میشناسی? کی و چطوری میخواد ایران رو تکه تکه کنه? آمریکا اگر میخواست ایران رو تکه تکه کنه نمیزد تو سر قبیله گرایان اقلیم جعلی و همه پرسی کردستان جعلی رو باطل نمیکرد آمریکا هیچ وقت نمیاد از تحزیه طلبان پشتیبانی واقعی بکنه چون بعدش چه پاسخی به تجزیه طلبان خود آمریکا باید بده?
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 11:35:03 توسط تهمتن - ش
این آقا ازحامیان اصلاح ظلب برون مززی ست که هدف ازنظرات اش مصارف درون مرزی دارد. هشدارها و راه حل های او به نظام ست که برگرفته از هشدارهایست که؛ جواد ظریف جرات بیان آنرا در درون حکومت ندارد؛ پس درنتیجه او را مامور این کارکرده ست. اما عجیب ست که رسانه زیتون این نوع پرت و پلاگویی را منتشرکرده ست ؟؟!! درحالت شروع جنگ؛ تنها تهدید آخوندان بر ایران ومردم ایران ومنطقه؛ وجود موشکهای دهه ۶۰ روسی و کره شمالی ست که بنظرم : حکومت جرات استفاده ازموشکها را هم نخواهدداشت که این ترس ازطبیعت حاکمانی ست که در آستانه سقوط قرارگرفته باشند؛ مانند صدام که هزاران موشک دراختیارداشت؛ اما ازترس عقوبت؛ استفاده نکرد. دوم اینکه این تهدید از اولویت نخست امریکاست و درصورت جنگ؛ سیلوها وسکوهای این موشها از اهداف حتمی خواهندبود؛ خاصه اینکه محل تمامی این مراکزبوسیله ماهواره های دقیق تجسسی وهمچنین وخصوصا توسط برخی ازسران سپاه مزدور﴿البته برای مزدور فرقی ندارد؛ زیرا مزدورست﴾این مراکز را به امریکا اطلاع داده اند﴿یکی شان را دیروز بدورغ با عنوان کارمند !! اعدام کردند﴾و بیشتر این مراکز منهدم خواهندشد و علی می ماند و حوض اش!!
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 11:18:08 توسط هالو
این مرد دروغ میگوید به این دلیل : ... جوان‌هایی که اول انقلاب به جبهه رفتند، در انقلاب بزرگ شده بودند... زیرا جنگ, زمانی که تمام شد جوانان بزرگ شده در عنقلاب حداکثر 15 یا 16 ساله بودند اگر فرض کنیم زمان انقلاب 7 ساله بوده اند!. من به " تحلیل ! " ایشان کاری ندارم فقط مایل هستم بگویم که « دروغ پلیدی است, دروغگو پلید است, پرهیز کنید از دروعگویی و دروغگو »
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 07:44:38 توسط امریکا مظلوم
- از روزی باید ترسید که امریکا مظلوم نمایی کند = سرنگونی پهپاد آمریکایی درخلیج فارس (فراموش نشود که در ج ج ۲ امریکا بخوبی ازتصمیم ژاپنی ها در حمله به پرل آگاه بودند.) - بازگشت امریکا ویا ایران به برجام نمیتواند برجام اوباما باشد. اشتباه سیاست اوباما (سیاست امریکا در قبال ایران بعد از انقلاب دارای اشتباهات استراتژیک است) شبیه سایرسیاستمداران امریکایی عدم فهم معضل ایران و راه حل های درازمدت (مورد قبول چه از سوی دمکرات و یا جمهوری خواه ها) بود. کماینکه شاهد دوسیاست متضاد هستیم که ایران توانست با مانورهای تاثیرمنفی سیاست ها را کم کند. هنوزامریکایی وغرب فوکوس خود را روی سیاست ایران گذاشته اند نه روی تفسیر وحشیانه ازاسلام ناب محمد درقالب تشیع. البته ناگفته نماند مسله تشیع و اثرات مخرب این دین مافیایی برای اپوزیسیون بخوبی روشن نیست. ادعای اپوزیسیون که مردم ایران مذهبی اند. اگر بپرسید مافیایی اند میبینید مشگل هضم دارند و نان اینها نگه داشتن ملت در تشیع است.
نوشته شده در تاريخ دوم تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم ژوئن ۲۰۱۹ ، 07:20:10 توسط افراسیاب
این آقا فقط از تاریخ هخامنشی صحبت نکرد، هر چه در زندگیش تو تلویزیون و روزنامه خوانده بود اینجا تعریف کرد. از پرل هاربر رفت تو عراق و از اسرائیل رفت به جنگ ژاپن و بمب اتمی ووو..... ما چهل سال که داریم میشنویم پاره پاره خواهد شد تکه تکه خواهد شد پوستتون کنده خواهد شد پدرتون در خواهد آمد، از آنطرف میبینیم گردن آخوندها رو تبر نمیبره. تبریک به ملت ایران تکون نخورید کمک خارجی هم نگیرید چون پاره پاره خواهید شد، بعد میگه نظامی آمریکائی مخالف جنگ است آقا جان شما سند داری ما خودمون تو فیلم در همین سایت دیدیم نظامیهای آمریکائی رو عرشه کشتی برای غرق کردن قایق سپاه پر و بال میزدن هی میگفتن غرقشون کنیم. کشوری که نفت و گاز زیاد داره تجزیه نمیشه ولی تجزیه طلب داره چون تجزیه طلبها همون راسیستهای احمق هستند، وقتی نفت و گاز باشه پول میاد تو و پول همیشه حرف اول رو میزنه، منطقه و استانی که بدون پول نفت باشه در کشوری مثل ایران که با نفت زنده است نابود میشه و مردمش زندگی پیدا میکنن مثل پاکستان و افغانستان، حتی در عراق که آنهمه جنگ داخلی شد و حمله خارجی و حتی بودن نفت در شمالش باز هم تجزیه نشد.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: