سپاه پاسداران چگونه مصونیت دیپلماتیک ایران در آمریکا را از بین برد؟


اموال دولت‌ها در کشورهای دیگر، دارای مصونیت است. یعنی دادگاه‌های محلی نمی‌توانند علیه آنها حکم قضایی صادر کنند یا اموال‌شان را توقیف یا مصادره کنند اما این اصل درباره جمهوری اسلامی ایران در خاک آمریکا وجود ندارد.

 اموال و دارایی‌های دولتی ایران که متعلق به شهروندان ایرانی است، به دلیل اقداماتی که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت داده می شود، مصونیت خود را از دست داده است و دولت ایران با احکام دادگاه های آمریکا میلیاردها دلار به شهروندان آمریکایی بدهکار شده است.

 سپاه چگونه مصونیت دولت ایران را از بین برد؟

ماجرا به یک واقعه به ظاهر ساده در سال‌های اول انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. اول آبان سال ۱۳۶۲، کامیونی حامل صدها کیلوگرم مواد منفجره، خود را به استراحتگاه صلح‌بانان نیروهای چندملیتی در لبنان کوبید که عمده ساکنان آن، تفنگ‌داران دریایی آمریکا بودند که  نظامیان عملیات ویژه هستند.

بر اثر انفجار بسیار شدیدی که به وقوع پیوست، ۲۴۰ نظامی امریکایی، بیش از ۵۰ نظامی فرانسوی و چند غیرنظامی کشته و چندین نفر مجروح و دچار معلولیت‌های جسمی شدید و دائمی شدند.

کمتر از سه ماه پس از این حمله، دولت ایالات متحده آمریکا، در دی ماه ۱۳۶۲ جمهوری اسلامی ایران را مطابق اختیاری که قانون مصوب کنگره داده بود، دولت حامی تروریسم معرفی کرد.

انفجاری که در بیروت تفنگ‌داران آمریکایی را قربانی کرد بزرگ‌ترین تلفات تفنگ‌داران دریایی امریکا در یک روز پس از جنگ جهانی دوم، گسترده‌ترین حمله مرگبار علیه نیروهای نظامی آمریکا در یک روز پس از زمان جنگ ویتنام، مرگبارترین حمله به شهروندان آمریکایی قبل از یازدهم سپتامبر و بزرگ‌ترین کشتار امریکایی‌ها در یک روز در خارج از خاک ایالات متحده نامیده شده است.

مسئولیت حمله بیروت را گروهی موسوم به «جهاد اسلامی» لبنان طی یک تماس تلفنی با یکی از رسانه‌ها به عهده گرفت اما این که اصولا چنین گروهی وجود خارجی داشته باشد تردیدهایی وجود داشت. کوتاه مدتی پس از این حمله، شیوه انجام و امکانات آن به حزب الله لبنان منسوب شد که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاسیس شده و از نظر مالی و فنی پشتیبانی می‌شود.

سیزده سال پس از انفجار بیروت و حامی تروریسم خوانده شدن دولت جمهوری اسلامی ایران، قانون مصونیت دولت‌های خارجی اصلاح شد و طی آن کنگره آمریکا تصویب کرد که افراد آسیب دیده آمریکایی و خانواده قربانیان حملات تروریستی در هر کجای جهان یا بازماندگان آنها می‌توانند در دادگاه‌های آمریکا علیه دولت‌هایی که حامی تروریسم هستند شکایت کنند.

 دولت آمریکا پیش از این دولت جمهوری اسلامی ایران را حامی تروریسم شناخته بود. به این ترتیب با اصلاحیه قانون مصونیت دولت‌های خارجی، خود به خود مصونیت دولت جمهوری اسلامی از رسیدگی قضایی و اجرای احکام آن در ایالات متحده لغو شد.

پس از لغو مصونیت ایران در آمریکا چه شد؟

مدت کوتاهی پس از اینکه دادگاه‌های آمریکا موظف به رسیدگی به شکایت قربانیان وقایع تروریستی شدند، پدر «الیسا فلاتو» که دخترش در سفر به غزه کشته شده بود، از دولت جمهوری اسلامی ایران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله «علی خامنه ای» رهبر و «اکبر هاشمی رفسنجانی» رییس جمهور وقت ایران و «علی فلاحیان» وزیر اطلاعات وقت به یکی از دادگاه‌های فدرال در نیویورک شکایت کرد.

 الیسا فلاتو بر اثر بمبگذاری در اتوبوسی در غزه کشته شده بود که «جهاد اسلامی فلسطین» مسئولیت آن را به عهده گرفته بود. این گروه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و به همین دلیل دادگاه پذیرفت که مسئولیت اقدامات جهاد اسلامی با دولت جمهوری اسلامی ایران است.

دادگاه در اسفند ۱۳۷۶ به نفع پدر الیسا فلاتو رای داد و جمهوری اسلامی ایران را محکوم به پرداخت مجموعا ۲۰ میلیون دلار غرامت به پدر، مادر، خواهران و برادران و همسر او کرد. ایران نقض مصونیت دولت و برگزاری دادگاه را نقض قوانین بین المللی می‌خواند و حکم دادگاه را هم قبول نداشت و اجرا نکرد.

این اولین حکم دادگاه های ایالات متحده بود که مصونیت سنتی دولت‌ها را مطابق قوانین آمریکا نادیده می‌گرفت اما هنوز اموال و دارایی‌های دولتی ایران در خاک آمریکا، توقیف یا مصادره نشده بود. خانواده فلاتو به دنبال اجرای حکم دادگاه و گرفتن خسارات از جمهوری اسلامی ایران بودند.

اموال ایران چطور در آمریکا  قابل مصادره شد؟

یکی از مهمترین و موثرترین شکایت‌ها از جمهوری اسلامی ایران در دادگاه‌های آمریکا، مربوط به خانواده قربانیان انفجار بیروت در اول آبان ۱۳۶۲ است. هرچند ایالات متحده، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در این انفجار متهم و به همین دلیل این دولت را سه ماه پس از انفجار در ردیف نظام‌های حامی تروریست قرار داده بود، اما بازماندگان و خانواده قربانیان انفجار بیروت، سال‌ها پس از موظف شدن دادگاه‌های آمریکا به پذیرش شکایت از جمهوری اسلامی، پرونده تشکیل دادند.

سرانجام ۲۰ سال پس از  انفجار مرگبار بیروت، شماری از شاکیان توانستند حکمی برای دریافت غرامت از دادگاه فدرال آمریکا بگیرند. شاکیان در دادگاه، دولت جمهوری اسلامی را مسئول اقدامات حزب الله لبنان معرفی کردند و حزب الله لبنان را ساخته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عنوان کردند که پس از اشغال جنوب لبنان توسط اسرائیل، از سوی سپاه تاسیس و تربیت شده است. دادگاه  سرانجام استدلال بازماندگان و خانواده قربانیان را پذیرفت و آنها را جمعا مستحق دریافت ۲ میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار غرامت از جمهوری اسلامی ایران کرد.

علیرغم صدور این حکم، دادگاه‌ها از اجرای حکم یعنی صدور دستور توقیف اموال جمهوری اسلامی ایران، خودداری می کردند. در سال ۱۳۹۰ خورشیدی کنگره آمریکا قانون «کاهش تهدیدات ایران و سوریه و حقوق بشر در سوریه» را تصویب کرد که مطابق آن به به دادگاه های این کشور اجازه می داد حکم توقیف و مصادره اموال و دارایی‌های ایران را هم صادر کنند.

 با پنج سال پیگیری حقوقی دیگر، دادگاه‌های آمریکا اجازه توقیف اموال جمهوری اسلامی با هدف پرداخت به قربانیان را هم پیدا کردند. حالا خانواده قربانیان و بازماندگان بیروت باید اموال جمهوری اسلامی را به دادگاه معرفی می کردند تا توقیف و به نفع آنها مصادره شود. در یکی از این موارد، یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار از سپرده‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی از سوی این افراد شناسایی و به دادگاه معرفی و توقیف  شد.
 
ارقام سرسام آور خسارت از محل ثروت ملی ایرانیان

دادگاه حکم به توقیف این دارایی داد. دولت جمهوری اسلامی که تاکنون در دادگاه های آمریکا حاضر نمی شد به این حکم اعتراض کرد اما دادگاه تجدیدنظر به نفع جمهوری اسلامی رای داد. این بار شاکیان موضوع را به دیوان عالی آمریکا کشاندند. در این این مرحله دولت جمهوری اسلامی پرونده را باخت و پولی که توقیف شده بود، از سوی دادگاه میان خانواده قربانیان و بازماندگان انفجار بیروت تقسیم شد.

اما یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار ایران، بخشی از غرامتی است که دادگاه تعیین کرده است. برای همین خانواده قربانیان به دنبال دیگر دارایی‌های ایران در داخل و خارج از ایالات متحده هستند و تاکنون حکم توقیف برخی از این اموال را هم دریافت کردند. در برخی از موارد هم دولت جمهوری اسلامی ایران موفق شده، اموال خود را از توقیف خارج کند اما دعوایی گسترده و نامحدود از سوی شهروندان آمریکایی علیه جمهوری اسلامی  آغاز شده است.

از زمانی که ابتدا مصونیت دولت جمهوری اسلامی به دلیل اقدامات سپاه لغو شد و سپس امکان طرح دعوا علیه ایران در دادگاه‌های ایالات متحده و توقیف اموال دولت ایران پیدا شده، ده‌ها حکم قطعی علیه دولت ایران صادر شده که رقم خسارت آن تاکنون نزدیک به ۹۰میلیارد دلار شده است. ایران از این موضوع به دیوان لاهه شکایت کرده است.

برای درک بزرگی این رقم می توان آن را با درآمد پیش بینی شده دولت ایران از محل صادرات نفت در سال ۱۳۹۸ مقایسه کرد. در بهترین حالت، درآمد کل امسال حدود ۳۰ میلیارد دلار پیش بینی شده که به دلیل تحریم های آمریکا، رسیدن به آن آسان نیست. شمن این‌که  باید توجه داشت به احکام دریافت خسارات که آمریکایی‌هذ؟ علیه ایران و با استناد به اقدامات دولت و سپاه پاسداران گرفته اند، سود بانکی تعلق می‌گیرد.

به طور مثال حکم اولیه که خانواده قربانیان و بازماندگان انفجار بیروت گرفتند ۸۰۰ میلیون دلار خسارت بود اما اجرای آن ۱۶ سال طول کشید و رقم خسارت را به ۲میلیارد و ۶۵۰ میلیون رساند.

در واقع عمل دولت جمهوری اسلامی ایران و اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باعث وارد شدن خسارت سرسام آوری به ثروت ملی و تاراج اموال عمومی  ایرانیان شده است.
ایران وایر/ فرامرز داور

[کد مطلب: 185862] [تاريخ انتشار: دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 23:31:04 توسط مراد
وقتی ملتی از روی احساسات و بدون مطالعه و دانش تحت تاثیر مشتی چریک مارکسیست و ملی گراهای دروغی و مشتی روزه خون قرار گیرد و دست به انقلاب حساب نشده بزند و کشور را به دست مشتی لات و چاقوکش بنام سپاهی و ملای دوریالی روزه خون سر قبر بدهد خوب مشخص است که چه ساده با حماقتهای ذاتی و بیسوادی خود بلایی بر سر مصونیت دیپلماتیک ایران در جهان خواهند آورد. که شاهد آن هستیم و در دنیا هیچ احترامی نداریم.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 15:30:16 توسط افراسیاب
این رژیم تا وقتیکه داخل آرام است در برابر آمریکا مقاومت میکنه و همین باعث میشه بوسیله تحریمها ضعیف بشه و خیلی اتفاقات بدی براش پیش بیاد، حتی ممکنه دسته ای از نظامیها کودتا کنن و یا اینکه از بیپولی وارد فازی میشه که دیگه نمیتونه ادامه بده و نیروهاش خیلی تحلیل رفته اند، ولی اگر مردم در داخل شورش کنن البته توجه داشته باشید که اکثریت خاموش شورش نمیکنه تا موقعی که سفره اش کاملا خالی باشه و ماشینش بدون بنزین و تا اکثریت بیرون نریزن زیاد آمید به پیشرفت نیست، خامنهای در صورتیکه کوچکترین اعتراضات داخلی را ببینه با ترامپ شروع میکنه مذاکره کردن و هر قراردادی را امضا میکنه و بعد شورش مردم را سرکوب میکنه و ترامپ هم پیروز و سید علی گدا هر جنایتی بکنه ترامپ میگه به مسدرعلی اعتماد دارم دقیقا مثل چاقال کره شمالی و حتی دست چلاق علی گدا رو میگیره و چند قدم هم میاد داخل ایران و ادامه دلقک بازیهای خودش، چرا مردم ایران گوشت قربونی ترامپ بشن، اول این دعوای آمریکا با رژیم تکلیفش روشن بشه بعد مردم جمهوری اسلامی رو دفن میکنن، باید اول این دوتا همدیگر رو خوب پاره پوره کنن و آمریکا خوب این حکومت رو لگد مال کنه.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 13:21:11 توسط azadi
درود بر تو امیر ، امیدوارم که همین امروز ..مرگ برا این نظام اهریمن...
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 12:19:03 توسط حاج بابا
فعلا حکومت ایران در جهت منافع ترامپ کار میکند و نیاز به تغییر ٱن نیست. ایران لولویی ترسناک برای عربهای ثروتمند شده که از ترس قراردادهای نظامی سنگینی با امریکا می بندند و پولهای کلانی را برای رفاه امریکا سرازیر میکنند تا چرخهای اقتصاد این غول صنعتی به خوبی بچرخد. در ثانی ایران به خصومت دهه ها بین اعراب و اسرائیل پایان داد. تا کارتل های اسلحه سازی نخواهند، حکومت ایران عوض نمیشود.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 12:16:24 توسط خرم دین
درود بر تو امیر ، امیدوارم که همین امروز ، بلکه فردا خیلی دیر است ، جبهه متحدی برای هدف براندازی این رژیم نکبت بین مخالفان خارج و داخل شکل بگیرد و از این کابوس پریشانی جنگ خلاص شویم ، من سلطنت را نمی خواهم و سوسیال دمکرات را میپسندم ، یک جمهوری لائیک ، ولی اگر امروز رضا پهلوی اعلام کند که سلطنت و پادشاهی منتفی است و بعد از فردای فروپاشی رژیم آخوندی فقط یک شهروند ایرانی خواهد بود و پدرش اشتباه بزرگی در ظلمی که به مصدق و مردم ایران کرده بود و به تاریخ پیوست و مصدقی ها و ملی ها نیز از امام زاده سازی دست بردارند و اجازه دهند که روح مصدق های ایران زمین به آرامش ابدی دست یابند ، من خود به دعوت رضا پهلوی همین الآن با تمام وجود و قلبم پاسخ مثبت میدهم ، چرا چون دیگر ایرانی به مفهوم یک سرزمین پهناور و مردمی متحد بجا نخواهد ماند که بر سر قدرت لجبازی کنیم و در داخل شنیدم که خانم نسرین ستودهِ ستودنی را به عنوان نماد جنبش داخلی پیشنهاد کردند ولی صد افسوس که حسودی ها و اینکه مگر من خودم کم کسی هستم که نماد جنبش شوم این اتحاد را به آینده ای غبار آلود و خوف آور پاس میدهد ، ایران را نجات دهید ، دیر شده
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 09:47:26 توسط Amir
با توجه به نظر افکار عمومی جامعه داخل کشور سرنگونی حکومت آخوندی به زودی زود محقق خواهدشد.مردم ایران آماده خیزش نهایی قبل از وقوع جنگ باشید و اتحاد خود را در جبهه اپوزیسیون حفظ کنید.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ عیادت خامنه ای از مکارم شیرازی
در هیچ بیمارستانی ‏از این صندلی ها پیدا نمیشود، مگر اینکه آخوند خامنه ای در آن حضور داشته باشد!       
آخوند:  «ایدز» ظرف دو هفته بوسیله طب اسلامی درمان می‌شود!
فیلم / روح الله زم نیامده اعتراف و اظهار پشیمانی کرد!
 انتشار نخستین تصاویر از روح الله زم پس از دستگیری 
پایان آمدنیوز؛ سناریوی سپاه برای دستگیری روح‌الله زم چه بود؟
گزارش لوفیگارو؛ روح الله زم چطور دستگیر شد؟ 
ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست
"پس‌لرزه‌های" دستگیری روح‌الله زم، مدیر "آمدنیوز"
چهار عملیات «فریب» جمهوری اسلامی؛ از فرود فولادوند تا روح‌الله زم
"کانال تلگرامی آمد نیوز به کنترل اطلاعات سپاه در آمد"
فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال شرق سوریه می شود 
سپاه: روح‌الله زم بازداشت شد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: