اپوزیسیون خارج از کشور، کودک چهل ساله؟!


مسعود نقره کار
1
نقش مؤثر اپوزیسیون خارج ازکشوردرمبارزه علیه حکومت اسلامی نقشی روشن است. فقط به سه نمونه اشاره می کنم:
1- روشنگری دربارۀ ماهیتِ، افکارورفتار جنایتکارانه حکومت اسلامی
2- پشتیبانی وتقویت اپوزیسیون داخل کشورو بازتاباندن خواست های آنان در سطح جهانی
3- ایده و گفتمان سازی در راستای شکل گیری جایگزینی ملی، دموکراتیک و سکولار در داخل کشور.
 بخشی ازاپوزیسیون تحت تاثیرمحیط زندگی ونیزدریافت شناخت بیشتری از ضعف خویش، با روی آوردن به آموزش، تربیت و پرورش خود در راستای فهم وکاربرد آزاداندیشی و دموکراسی گام هائی مثبت برداشته است. این گام ها درمیزان اثربخشی اپوزیسیون درمبارزه با حکومت اسلامی مؤثربوده اند.
2
اپوزیسیون خارج از کشورعلیرغم نقش مؤثرش در مبارزه علیه حکومت اسلامی اما نتیجه چهاردهه تلاش اش برای غلبه بر پراکندگی و شکل دهی حتی یک تشکل دموکراتیک فراگیر یا ائتلافی (اتحاد و وحدت پیشکش ) از نیروهای متنوع حول خواست هائی مشترک، سنجاق شدن کارنامۀ رفوزگی برسینه دارد. دلیل ناتوانی دراین عرصه روشن است. اگرپاره ای ازعوامل فرهنگی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی را کناربگذاریم، بیش ازهرچیزمشکلات شخصیتی و روانی و رفتاری بسیاری از رهبران و چهره های سیاسی و فرهنگی گروه های اپوزیسیون را می باید عامل اصلی این ناتوانی و ضعف دید. اینان عامل درماندگی، به ویژه درشرایط حاضرند. نگاهی به سخنان و رفتار برخی از این خود رهبر پندارها تردیدی برجای نمی گذارد که در این چهل سال رشدی کیفی درعرصه همکاری و همگرائی در کار نبوده و اپوزیسیون علیرغم پاره ای تلاش های مؤثر و مثبت، که شرچشمه بیشترین آن ها خود انگیحته و ازبدنۀ اپوزیسیون برخاسته است،  درسایه رهبری و زعامت این حضرات کودکی چهل ساله مانده است. گیرهای شخصیتیِ خود شیفتگی، خودخواهی، خودمحوری، خود رهبرپنداری و فرقه گرائی و انواع توهم های ریز و درشت، دورافتادگی طولانی از بستراصلی مبارزه، خلاصه کردن مبارزه درسالن ها، محفل ها، کنفرانس ها و اتاقک های رادیو تلویزیونی پرت افتاده ازصحنه واقعی و اصلی، کاررا به جائی کشانده که این عزیزان حتی آزادیخواهان داخل کشور، آزادیخواهانی که شعارسرنگونی حکومت اسلامی سر داده اند و خواست های مردمی و دموکراتیک را درچنگال خونین آخوندیسم فریاد می کنند را نه فقط با تفرعنی ناباورانه قبول نداشته باشند بلکه در راستای تضعیف آنان نیزاقدام کنند.
3
آری، عامل اصلی  ضعف ها و لغزش ها، و وجود پراکندگی و بی راهه رفتن بخشی از اپوزیسیون در خارج از کشور گرفتاری های شخصیتی، روانی و رفتاری اکثر خود رهبرپنداران است. بدخیمی به حدی ست که برخی از این حضرات با ژست ریاست جمهوری ها، و البته خیلی با مزه و خنده دار، ازاینجا برای ارتش وسپاه و مردم فرمان صادر می کنند، و به آن ها دستور می دهند که چنین و چنان کنند، و آنان را سرزنش می کنند که چرا به کف خیابان ها نمی ریزند!…و این درحالی ست که جمع های سی چهل نفره این عزیزان "چهل تکه " اند ودرهمین خارج کشورجرات، وقت  و حوصله به کف خیابان آمدن را ندارند.!
اما، اما، اما، شادا ! مبارزه در داخل کشوررو به سوی ارتقا و گسترش دارد، و بی نیازبه مجوزما ازدل بیانیه های سیاسی و جنبش های صنفی ومدنی، جنبشی سیاسی وجایگزین و آلترناتیوی کارساز سربرخواهد افراشت، و از میان همین "گمنامان جوان و یک لا قبا"، رهبرانی لایق و شایسته سرفرازخواهند کرد و دودمان و طومار ننگین وچرکین حکومت اسلامی درهم خواهند پیچید.  

 مطالب منتشر شده در این صفحه صرفا بازتاب دهنده نظر و دیدگاه نویسندگان آن است.

[کد مطلب: 185886] [تاريخ انتشار: دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 23:01:07 توسط حسن اقا
حقوق ملل ایرانی (بلوچ، کرد، گیلکی،...)و نیز حقوق ملل غیر ایرانی که در ایران کنونی زندگی می‌کنند (ترکمن، عرب، ...) بخشی از ابتدایی ترین حقوق بشر و حقوق فرهنگی و اقتصادی مردمان ایران است. جریان‌های چپ برخی از این حق تعیین سرنوشت و تا سرود جدایی دفاع کرده اند. باری، داشتن پارلمان محلی، مدارس به زبان بومی و ملی، خرج بودجه استانی برای تعمیم و پرورش فرهنگ مردم استان‌ها اگر حق ابتدایی انسان‌ها نیست، پس چی هست؟ دولت مرکزی باید ضعیف و مسئول عمومی ترین انتظامات باشد. دمکراسی یعنی خودگردانی، و از تهران نمی‌شود مثلا کردستان را خودگردانی کرد! از سلطنت و حالا ولایت فقیه، مردم همه مناطق نباید برای یک روز هم که شده دولت مرکزی قوی رو دیگه تحمل کنند. الناز مطلقگرانه حرفشو میگه،‌ولی ته حرفش همون خودگردانی، حکومت شورایی، پارلمانهای محلی است. حالا مستبد اگه آذری، عرب یا کرد باشه یا فارس، فرقی نمیکنه. آزادی انتخاب فارس و غیرفارس نداره. ما فارس ها کمتراز بقیه از این بوزینه‌های شیعوی نکشیده ایم. این یک رژیم فارس ناسیونالیست نیست، برای همین باید مواظب عوامل خارجی که میخوان ایران رو یوگسلاویزه کنن هم بود.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 15:10:10 توسط الناز
ایران یک کشور کثیرالملله است وتا زمانی که این واقعیت از طرف اپوزسیون فارس به رسمیت شناخته نشود تغییری در ایران به وجود نخواهد آمد.
نوشته شده در تاريخ سيزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 13:24:17 توسط حسن آقا
(ادامه).. این هم تکرار. کنیم که رژیم های ضد مردمی و در عین حال برپایه اجتماعی و بس خشن و خوانخوار هیچوقت بدون دخالت نظامی از خارج سرنگون نشده اند. موسیلینی، نازی ها، پل پات، ژاپنِ جنگ جهانی دوم،... چالش بس سخت و بسیار دشوار گروه سوم اپوزیسیون این است که اگر انقلابی باید عمل کرد و نیز مستقل، ولی باید به دخالت اجتناب ناپذیر خارجی به ویژه آمریکا نیز پرداخت و نظر داد،...لشگرکشی نخواهد شد، چون نیازی به آن نیست. یک سوم سوریه اکنون تحت پوشش نظامی آمریکاست...بدون لشگرکشی! ما که خواهان نابودی کامل رژیم آخوندی شیعه و مذهبی هستیم در مقابل نفوذ خارجی حین براندازی سیاستمان چیست؟ فقط اعلامیه علیه دخالت نظامی ندید! سیاستتون چیست؟ و حرفمون درباره فروپاشی احتمالی چیه؟ این آقای قلمکار اصلا نمیدونه چه خبره و مسایل روز چیه به یه مشت تبعیدی که تاریخ مصرف خیلیشون گذشته توسری میزنه! اونوقت میگه اپوزیسیون اشکال داره،...تو خودت عضو فراآپوزیسیونی مگه؟
نوشته شده در تاريخ سيزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 13:08:37 توسط حسن آقا
چه مقاله ضعیفی! چند دسته کاملا متفاوت و متخاصم اپوزیسیون داریم. آن که با کشورهای خارجی ساخت و پاخت کرده و در خدمت آنها کار میکند، دیگری سیاسیونی که سر نخشون به رژیم بسته و به امید اصلاحطلبان دیگر غایب دم میزنند و سوم آنها که مستقل از خارجی و کاملا جدا از رژیم هستند. در. مورد این سه گروه نمیتوان با هم صحبت کرد،...همه شون روانی و جاه طلبند؟ گیریم بودند،که چی؟ ترامپ بی سواد و روانی ببینید چگونه موثر بوده! در مورد گروه سوم: چپ ها بله، کادرهاشون کشته شدند، رهبران زبده شون اعدام یا در کهولت در تبعید مردند یا ترور شدند. بقیه تو چهل سال گذشته سه سال ایران بوده اند، خیلیشون کاریزما ندارن، ناخوشند، بیسوادند.باسوادها رو به پژوهش و خاطره نویسی آورده اند، باشرف و پرنسیبند ولی بی عرضه و کم کار. میان چپ ها جزم اندیشی و هنوز ریشه داره،...روبنا زیربنا میکنن و رشد نخواهند کرد. در گروه سوم جمهوریخواهان لاییک قربانی مماشات و سرخوردگی طبقه متوسط هستند. این طبقه مهم در اشتغال اقتصاد دودی سپاه و ولایتیون است و تنش اجتماعی و جنگ نمی خواد. چپ باید بدونه راهش از جمهوری لاییک و انقلابی ژاکوبینی میگیره (ادامه)
نوشته شده در تاريخ سيزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 10:31:03 توسط بيكار
ادامه مبارزه خارج از كشورى تا حدى با مبارزه داخل كشور ارتباط دارد، وقتى مردم ناراضى بخيابان ميريزند اپوزيسيون خارج كشورى قوى تر و تعداد هواداران بيشترى بخيابانهاى اروپا مى آيند تا هويت جمهورى اسلامى را افشا كننددليل مهم اين مسئله در سياست سركوب مردم نهفته است. در سالهاى ابتدايى بعد از قيام ٥٧ مردم شور انقلابى و مبارزاتى داشتند اما بعد از قيام مسلحانه مجاهدين خلق كه باعث سركوب شديد مردم و اعدامها و خفقان شديد در جامعه شد نيروهاى انقلابى عقب نشينى كردند و هواداران اين نيروها بخارج رفتند تا زنده بمانند. از دهه هفتاد به اين طرف جامعه ايرانى خارج از سازماندهى مبارزاتى توسط افراد با تجربه شد. رژيم ايران با سياستهاى دوز و كلك و ادعاى رفرم هم مردم ايران را فريب داد و هم جهان را. جاى مبارزات انقلابى را مبارزات مدنى پرورش يافته توسط خود رژيم ( اصلاح طلبان ) گرفت تا جايى كه افرادى چون باطبى، گنجى، بهزاد نبوى، شيرين عبادى، ستوده و نورى زاد جاى انقلابيون راستين را گرفتند و شعار روسرى و حجاب و رقص و آواز و دلار گرانقيمت جاى انديشيدن به فقر و اعتياد و بهره كشى از زنان و مردم و كودكان كار را گرفت
نوشته شده در تاريخ سيزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 10:00:36 توسط no name
و وقتی اینها را سر قدرت نشاندند از آنها یک "چک سفید, بدون تاریخ" برای هزینه ها گرفتند و از ان موقع دارند برداشت میکنند و هنوز هم کاملا بدهی تمام نشده و هیچ احتیاجی نیست که این رژیم را عوض کنند, اینها بهترین آلترناتیو برای ایران و منطقه هستند. گه گداری بکمک آنها در منطقه جنگ راه میاندازند (برنامه آینده با عربستان), بخاطر همین "برنامه اتمی" کشور های ثروتمند منطقه را میدوشند و اسلحه میفروشند, تا بحال میلیونها از بهترین ها را فراری دادند و استفاده میکنند, در آمد های ۴۰ ساله نفت مستقیم به جیب خودشان میرود, از بالا به پایین هم دست نشانده و نوکر خودشان است, حالا یکی به من بگه چرا اینها را عوض کنند؟و چه فرقی با شاه زاده خواهد داشت؟
نوشته شده در تاريخ سيزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 09:47:56 توسط no name
چه و کدام اپوزیسیونی ؟اصلا این در ایران معنی ندارد!! اگر منظورتان مخالفان رژیم است که فعلا "شاهزاده" و "مریم خانوم" هستند که هر دو پیش "برادر بزرگ" خوردند و خوابیدند و حسابی چاق شده اند و "برادر بزرگ" هنوز تصمیم نگرفته که این رژیم این "گاو ۱۰ من شیر ده" را عوض کند.ایران مثل ونزوئلا یا غیره نیست که خود رژیم دست نشانده روسها باشد و اپوزیسیون آمریکایی . بعد از جنگ جهانی که ۳ قدرت بزرگ (آمریکایی,انگلیسها,روسها) برنده شدند و دنیا را بین خود تقسیم کردند برای ایران شاه را انتخاب کردند و به دلایلی …. اورا با ملا خمینی عوض کردند "خر همان خر است اما پالانش عوض شده" ادامه ...
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 23:31:54 توسط ادست به دست رویت سیاه
بحران فکری در ایران بس وحشتناک است. این مختص «کودک چهل ساله« اینطرف نیست. اپوزیسیون دنبال شعارهای غربی عاری از داشتن هویت تاریخی برآمده ازاین شعارها بود، طرف مقابل این طفلک هم دنبال یک مشت چرندیات دینی بدون داشتن هویت دینی که اسلام بومی شده (مثل مضحک دمکراسی بومی) درقالب تشیع هویت ایرانیان؟؟!! را بدجوری به لجن کشاند. فهم کلیشه ای از مفاهیم غرب را در لحاف مافیای دین تشیع اینطرف و فهم کلیشه ای دین وخرافات (دین = خرافات) در جهان مدرن درقالب تشیع به ملت شیرفهم کردن آنطرف. نه اینطرف توانست به حل مشگلات مردم ایران کمک کند و چه به مشگلات اضافه کرد ونه آنطرف توانست با دردست داشتن امکانات بیکران سرزمین ایران خدمات تشیع به رسول الله را اقساطی پرداخت کند.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 23:13:00 توسط کارگر تبعیدی
اختلاف "اوپوزیسیون" بورژوایی خارج و داخل فقط با افرادی از این رژیمه. این "اوپوزیسیون" نه تنها مشکلی با سیستم سرمایه داری امپریالیستی ضد کارگری و ضد خلقی نداره، هیچ مشکلی با سپاه پاسداران، ارتش، نیروهای انتظامی، وزارت اطلاعات، لباس شخصی ها، سربازان گمنام امام زمان و دیگر مزدوران و سرکوبگران رژیم نداره بلکه آنها را دست نخورده در خدمت خودش خواهد گرفت تا کارگران، ملتهای تحت ستم ملی و زنان را استثمار و سرکوب کنند. این امر مهم را کارگران و زحمتکشان فهمیده اند و از اوپوزیسیون رژیم چنج حمایت نخواهند کرد. اوپوزیسیون واقعی کارگران، ملتهای تحت ستم ملی و زنان هستند که چه در رژیم جنایتکار گذشته و چه در رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی سرکوب شده اندو در این نظام ظالمانه طبقاتی بشکل وحشیانه توسط سرمایه داران استثمار و سرکوب میشوند. امید بستن به "کمک"؟! دولتهای امپریالیستی و اوپوزیسیون قلابی یعنی شکست سه باره انقلاب، بار اول انقلاب مشروطه و بار دوم انقلاب بهمن 57. بنابر این شرط پیروزی انقلاب کارگران و دیگر اقشار خلق برای کسب آزادی، رفاه و کرامت تنها و تنها رهبری طبقه کارگر متشکل درحزب کمونیست انقلابی است.
نوشته شده در تاريخ دوازدهم تير ۱۳۹۸ برابر با سوم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 19:41:05 توسط افراسیاب
اینچیزها سالهای سال گفته شده، مشگل اینه که اپوزیسیون خارج پول نداره ولی حکومت اسلامی هر سال صدها میلیارد دلار درآمد داشته، دلیل دوم همکاری نکردن دولتهای اروپائی و کارشکنی و حتی در بعضی مواقع کمک به رژیم در ترور آنها و فراری دادن قاتلین، در ضمن حکومت اسلامی ایران یک حکومت خیلی وحشی و داعشی و جنایتکار است که در کشتن مخالفین خودش هیچ مرزی نمیشناسه و باید یک اتفاق بزرگ و وحشتناک برای این رژیم بیافته تا کمرش بشکنه و سرنگون شه.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ عیادت خامنه ای از مکارم شیرازی
در هیچ بیمارستانی ‏از این صندلی ها پیدا نمیشود، مگر اینکه آخوند خامنه ای در آن حضور داشته باشد!       
آخوند:  «ایدز» ظرف دو هفته بوسیله طب اسلامی درمان می‌شود!
فیلم / روح الله زم نیامده اعتراف و اظهار پشیمانی کرد!
 انتشار نخستین تصاویر از روح الله زم پس از دستگیری 
پایان آمدنیوز؛ سناریوی سپاه برای دستگیری روح‌الله زم چه بود؟
گزارش لوفیگارو؛ روح الله زم چطور دستگیر شد؟ 
ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست
"پس‌لرزه‌های" دستگیری روح‌الله زم، مدیر "آمدنیوز"
چهار عملیات «فریب» جمهوری اسلامی؛ از فرود فولادوند تا روح‌الله زم
"کانال تلگرامی آمد نیوز به کنترل اطلاعات سپاه در آمد"
فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال شرق سوریه می شود 
سپاه: روح‌الله زم بازداشت شد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: