ترامپ چگونه برای جنگ با ایران مشروعیت‌سازی می‌کند؟


یورو نیوز : دولت آمریکا تقریبا تمام راه‌های حقوقی برای حمله نظامی به ایران را بررسی کرده است.

روزنامه واشنگتن پست با انتشار تحلیل در این زمینه می‌نویسد که از پیوند دادن ایران به القاعده تا استناد به سخنان ترامپ مبنی بر انجام «جنگ سریع» و دخالت ندادن نیروی زمینی، گزینه‌هایی بوده که دولت ترامپ آنها را مطالعه کرده است.

روز جمعه هفتم تیر نیز سنای آمریکا در نشستی ویژه برای بررسی اختیارات رئیس جمهوری به منظور انجام تهاجم نظامی به ایران به نفع ترامپ رأی داد و دست وی را برای هرگونه اقدام نظامی بدون مجوز کنگره باز گذاشت.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و چند تن دیگر از مقام‌های عالی‌رتبه این کشور نیز تاکنون در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد توجیه قانونی و حقوقی حمله نظامی به ایران گفته‌اند که چنین عملیاتی با قانون اساسی آمریکا منافات ندارد. با این حال آنها چنین پرسش‌هایی را به نظر حقوقدانان ارجاع می‌دهند تا نشان دهند که تصمیم آنها مشروعیت دارد. برایان هوک، نماینده ویژه پمپئو در امور ایران نیز اخیرا در یکی از نشست‌های کمیسیون بخش‌های نظامی مجلس نمایندگان آمریکا گفته بود: «من در این زمینه تخصص ندارم، از وکلای دولت بپرسید.»

نگرانی‌ها از بروز جنگ آمریکا علیه ایران زمانی شدت گرفت که مقام‌های واشنگتن در مورد حمله ایران یا نیروهای نیابتی آن به منافع آمریکا در خاورمیانه هشدار دادند. آمریکا همچنین ایران را در حادثه حمله به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز متهم کرده است. ایران نیز چند روز پیش یک فروند پهپاد نظامی آمریکا را ساقط کرده و مسئولیت آن را نیز بر عهده گرفت.

تحلیل‌گر واشنگتن‌پست با یادآوری خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام می‌نویسد که ایرانی‌ها از این رفتار آمریکا به شدت ناخرسندند چون بدترین پیامد آن وضع تحریم‌های سنگین‌تر علیه تهران بوده است. به همین دلیل نیز ایران گفته است که از سطح تعهدات برجامی خود می‌کاهد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه ۱۲ تیر اعلام کرد که ایران از این پس به هر میزان که بخواهد ذخیره اورانیوم کم‌غنی‌شده خود را بالا خواهد برد و دونالد ترامپ در واکنش به این اظهارات به ایران هشدار داد که «مواظب تهدیدها» باشد چون ممکن است خودش را «بگزد».

اتهام پیوند ایران با القاعده
با آن که ترامپ می‌گوید از یک حمله پیش‌بینی شده به ایران بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی صرف‌نظر کرده است، اما به نظر می‌رسد همچنان به دنبال توجیه حقوقی و قانونی برای چنین حمله‌ای است.

واشنگتن‌پست به نقل از برخی شاهدان و مدارک طبقه‌بندی شده می‌نویسد که ایده پیوند دادن ایران به القاعده را نخستین بار مایک پمپئو مطرح کرده است. چنین اتهامی می‌تواند بهانه حمله به ایران باشد زیرا یکی از مصوبه‌های کنگره در سال ۲۰۰۱ به دولت آمریکا اجازه می‌دهد که به عوامل حملات تروریستی در آن سال که منتسب به القاعده هستند، حمله کند.

البته اتهامی که با این قاطعیت مطرح شده، حتی در درون خود دولت نیز مورد تردید واقع شده است. واشنگتن‌پست می‌نویسد مقام‌های پنتاگون چندان با این ایده موافق نیستند زیرا بر این باورند که جنگ با ایران به بهانه پیوند با القاعده، یک جنگ زمان‌بر و پرهزینه بوده و حتی منافع آمریکا در منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد.

ربکا ریبیریچ، سخنگوی وزیر دفاع آمریکا اخیرا در این زمینه گفت: «گمان نمی‌کنم مصوبه سال ۲۰۰۱ کنگره بتواند در مورد ایران به کار گرفته شود.»

واشنگتن‌پست می‌نویسد برخی منابع در وزارت دفاع آمریکا که نخواسته‌اند نامشان فاش شود از قول پل نی، مشاور حقوقی ارشد گفته‌اند که او نیز این طرح را مناسب ندانسته است.

البته مقام‌های پنتاگون این نکته را قبول دارند که القاعده با تهران پیوندهایی داشته است اما این پیوندها بسیار محدود بوده و به مرحله عملیاتی نرسیده است.

پرسش از حقوقدانان درباره قانون ای‌یو‌ای‌اف
پیشنهاد برایان هوک برای پرسش از وکلا یا نمایندگان حقوقی دولت در مورد قانون «ای‌یو‌ام‌اف» یا «مجوز توسل به نبروی نظامی علیه تروریست‌ها» مصوب ۲۰۰۱ نیز توجه برخی مقام‌های کاخ سفید را به خود جلب کرده است. آمریکا با استفاده از همین قانون در سال ۲۰۰۲ به عراق حمله کرد.

به نوشته واشنگتن‌پست، الیوت ال. ‌انجل نماینده دموکرات نیویورک و رئیس کمیته پارلمانی نیروهای مسلح شش هفته پیش در نامه‌ای به ماریک استرینگ، مشاور حقوقی وزارت خارجه از او خواسته ‌است تا «تمام تحلیل‌های حقوقی» درباره هر گونه اقدام قابل اجرا از سوی قوه مجریه آمریکا علیه ایران را در اختیارش قرار دهد.

در پاسخ کوتاهی که دفتر امور حقوقی وزارت خارجه آمریکا سه روز بعد به این درخواست داده آمده است: «تا این لحظه دولت از قانون ای‌یو‌ام‌اف برداشتی مبنی بر دادن مجوز حمله نظامی به ایران ندارد مگر آن که منظور استفاده از نیروی نظامی برای دفاع از نیروهای آمریکا یا کشورهای هم‌پیمان باشد که در عراق مستقر بوده و در حال نبرد علیه تروریسم با هدف استقرار حکومتی پایدار و دموکراتیک در عراق هستند.»

دموکرات‌ها از این پاسخ چنین استنباط می‌کنند که تا این لحظه چنین مجوزی از قانون برداشت نمی‌شود، ولی ممکن است در آینده بشود.

یکی از دستیاران حزب دموکرات در کنگره که خواسته نامش فاش نشود در این زمینه به واشنگتن‌پست گفته است: «ما از این که دولت صراحتا نگفته که کنگره مجوز حمله به ایران را نداده، به شدت نگرانیم. قانون ای‌یو‌ای‌‌اف عملا دارد به زمان ما کشیده می‌شود.»

پیشینه کاربرد ای‌یو‌ای‌اف

تاکنون سه دولت آمریکا برای نبرد علیه گروه‌های مسلح مختلف در خاورمیانه، آسیای مرکزی و جنوب آفریقا پیشنهاد اعمال قانون ای‌یو‌ای‌اف مصوب سال ۲۰۰۱ را مطرح کرده‌اند.

کنگره نیز تاکنون به رغم تلاش فراوان نتوانسته ‌است قانون مشابه جدیدی را برای موارد جدید به تصویب برساند. با این حال تبصره بازدارنده‌ای که بر این قانون در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسید بر صدور مجوز حمله به عراق و انجام عملیات نظامی آمریکا و حتی متحدانش در خاک این کشور تأثیر زیادی گذاشت.

وزارت امور خارجه آمریکا در مورد دامنه مصداقی این قانون در زمان کنونی توضیحی نداده است.

اختیارات ویژه دولت
در ایالات متحده آمریکا به جز کنگره که با مصوبه‌های خود در چهارچوب قانون اساسی می‌تواند مجوز اعلان جنگ را صادر کند، قانون اساسی به رئیس‌جمهوری نیز اختیار ویژه‌ای برای استفاده از سمت خود به عنوان «فرمانده کل نیروهای مسلح» و «بالاترین مسئول حفظ امنیت ملی» داده است.

برخی رؤسای جمهوری پیشین و نیز ویلیام، بار دادستان کل کنونی آمریکا که پیش از نیز به مدت دو سال در دهه نود میلادی در همین سمت بود، سابقه استفاده از اختیارات وسیع‌تری نسبت به کنگره را داشته‌اند و کنگره نیز نتوانسته است از این اختیارات بکاهد.

تنها مورد اعلام آشکار دولت ترامپ در مورد اختیاراتش برای استفاده از نیروی نظامی در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ بود. در آن وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد دایره حقوقی این وزارت‌خانه با استفاده از اختیارات قانونی دولت و بدون نیاز به مصوبه کنگره مجوز حمله هوایی به مراکز تولید سلاح شیمیایی سوریه در ماه پیش از آن را صادر کرده است.

دایره حقوقی وزارت دادگستری آمریکا ضمن «قانونی» توصیف کردن این حملات اعلام کرد: «رئیس‌جمهوری به گونه‌ای مستدل توضیح داده است که این حمله در جهت منافع مهم ملی بوده و ماهیت، دامنه و بازه زمانی این عملیات نیز به حد کافی محدود بوده است. بنابراین به معنی جنگ نیست که با قانون اساسی منافات داشته باشد و نیازی به مجوز کنگره نداشته است.»

دایره حقوقی دادگستری آمریکا به درخواست ها برای نظرخواهی برای این عملیات پاسخی نداد

این گونه تفسیر از قانون که دولت آمریکا در سال گذشته از آن استفاده کرد، در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز به دست اوباما برای انجام عملیات هوایی در لیبی استفاده شده بود. همین تفسیر باعث شده است که در طول چند دهه گزینه حمله نظامی به ایران و مداخله در هائیتی، بوسنی، کوزوو، لیبی و کشورهای دیگر بدون اذن کنگره روی میز رئیس جمهوری آمریکا قرار بگیرد.

گذشته از «منافع ملی»، توجیه دیگر دادگستری آمریکا برای حمله احتمالی ارتش تحت فرمان ترامپ به ایران عبارت است از محافظت از شهروندان آمریکایی و اموال ایالات متحده، کمک به متحدان آمریکا و کمک به برقراری ثبات در منطقه.

درگیری نظامی با ایران
به نوشته واشنگتن‌پست، چالش دیگر برای دولت آمریکا آن است که مشخص کند آیا در جنگ احتمالی علیه ایران نیروهای نظامی این کشور باید مستقیما درگیر عملیات شوند یا نه.

مداخله نظامی ارتش آمریکا در جنگ بوسنی در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون نشان داد که استعداد نیروهای شرکت‌کننده در جنگ و بازه زمانی درگیری عوامل بسیار تعیین‌کننده‌ای در این گونه نبردهاست. آن جنگ در واقع آزمونی مهم برای نیروی زمینی ارتش آمریکا در همین زمینه بود.

دونالد ترامپ هفته پیش در گفتگویی با ماریا بارتیرومو، مجری شبکه فاکس نیوز آمریکا گفت: «اگر اتفاقی بیفتد، ما در وضعیت بسیار قدرتمندی قرار داریم. [جنگ] زیاد طول نخواهد کشید. به شما می‌گویم، زیاد طول نخواهد کشید. من در مورد نیروهای چکمه‌پوش روی زمین حرف نمی‌زنم. نمی‌گویم که قرار است یک میلیون سرباز بفرستیم. فقط می‌گویم اگر اتفاقی بیفتد، خیلی طول نخواهد کشید.»

[کد مطلب: 185944] [تاريخ انتشار: سيزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با چهارم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ پانزدهم تير ۱۳۹۸ برابر با ششم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 17:05:32 توسط هالو
آقا یا خانم ناندرتال, منهم بعنوان یک هالو, آنهم از نوع دوطبقه آن, سوال میکنم, شما از کسی که زشت کلام را مردی شریف میداند چه انتظاری دارید؟ از کسی که جنگ یمن! را میگذارد در توبره آمریکا چه توقعی دارید؟ از کسی که حتی از گاز! نارنجی برای نابود کردن ویتنامی ها! حرف میزند چه انتظاری دارید؟ اصولا از کسانی که بیمارگونه ضد آمریکایی هستند چه انتظاری دارید؟
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 18:22:36 توسط ناندرتال
بعنوان يك ايرانى، توجه من روى دولت ايران خواهد بود نه جنايات امريكا. ادرس اشتباه دادن، هم پيمان شدن با جانيان حاكم بر ايران ميباشد
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 15:23:41 توسط امیدوار
وای اگر رهبری حکم جهادم دهد ٪ در بسترِ ضدِ ایرانی، آتش به اختیارم دهد
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 13:47:16 توسط ایرانی ساکن در غربت
نابود کردن سرخپوستان آمریکا را فراموش نکنید. نابود کردن ویتنامیان را با گاز نارنجی توسط آمریکاییان این ارمغان آوران مرگ را فراموش نکنید. مردم یمن را فراموش نکنید. کشتار های ج. ا. در مقابل کشتارهای آنان ناچیز است. از غیض جلادان ج. ا. جلادان بزرگتر را خوشنام نکنید.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 10:24:05 توسط Hassan
آقا داریوش حق دارد، از رژیم حاکم در ایران، جنایتکارتر و دزدتر آدمکش تر در جهان وجود ندارد.
نوشته شده در تاريخ چهاردهم تير ۱۳۹۸ برابر با پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 06:46:17 توسط داریوش
واقعا جالبه یک عده در دنیا بدون اجازه مشغول ویران کردن جهان وکشتار مردم خودشون و دیگران هستند. زندگی را برای ده ها میلیون نفر به جهنم تبدیل کرده اند اما کسی ککش هم نمیگزد اما امریکا برای تنبیه همین جانیها و ادمکشها نیاز به کسب اجازه دارد. کشتاری که این جانیها از ملتهای کشور خودشون و دیگران کردند در تاریخ بی نظیره.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ عیادت خامنه ای از مکارم شیرازی
در هیچ بیمارستانی ‏از این صندلی ها پیدا نمیشود، مگر اینکه آخوند خامنه ای در آن حضور داشته باشد!       
آخوند:  «ایدز» ظرف دو هفته بوسیله طب اسلامی درمان می‌شود!
فیلم / روح الله زم نیامده اعتراف و اظهار پشیمانی کرد!
 انتشار نخستین تصاویر از روح الله زم پس از دستگیری 
پایان آمدنیوز؛ سناریوی سپاه برای دستگیری روح‌الله زم چه بود؟
گزارش لوفیگارو؛ روح الله زم چطور دستگیر شد؟ 
ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست
"پس‌لرزه‌های" دستگیری روح‌الله زم، مدیر "آمدنیوز"
چهار عملیات «فریب» جمهوری اسلامی؛ از فرود فولادوند تا روح‌الله زم
"کانال تلگرامی آمد نیوز به کنترل اطلاعات سپاه در آمد"
فرانسه تا ساعاتی دیگر وارد شمال شرق سوریه می شود 
سپاه: روح‌الله زم بازداشت شد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: