ترامپ به دنبال متحدانی علیه ایران می‌گردد


آمریکا پس از چند حادثه اخیر در خلیج فارس درپی اتحادی جدید با متحدان قدیم خود است تا ائتلافی نظامی را به قصد حفاظت از تنگه هرمز تشکیل دهد. یقین می‌رود که امارات متحده عربی و عربستان جزء این ائتلاف باشند. قطر چه خواهد کرد؟

ایالات متحده آمریکا در حال حاضر در جستجوی متحدانی است تا ائتلافی نظامی برای محافظت از نفتکش‌هایی ایجاد کند که در منطقه خلیج فارس در رفت‌وآمد هستند. به گفته ژنرال جوزف دانفورد، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا، هدف بیش از هر چیز "تامین آزادی کشتی‌‌رانی در تنگه هرمز و تنگه آبی باب المندب است".

به گفته ژنرال دانفورد، آمریکا دانش و امکانات کنترلی خود در دریانوردی را در اختیار چنین ائتلافی قرار خواهد داد. آمریکا می‌خواهد که هر کشتی‌غیرنظامی در تنگه هرمز و باب المندب با اسکورت نیروی دریایی کشوری حرکت کند که پرچم آن را حمل می‌کند.

تنگه هرمز برای اقتصاد جهانی دارای اهمیت زیادی است. این آبراه میان ایران و عمان واقع شده و کشتی‌های نفتکشی که حمل و نقل دریایی یک سوم نفت دنیا را انجام می‌دهند باید از این تنگه عبور کنند. بدین ترتیب تنگه هرمز راه مهم ارتباطی میان کشورهای تولیدکننده نفت در منطقه – عربستان سعودی، ایران، امارات متحده عربی، کویت و عراق –  و بازارهای آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است.

باب‌المندب میان یمن و جیبوتی و اریتره و در قسمت جنوبی دریای سرخ قرار گرفته و این دریا را به خلیج عدن و سپس به دریای عرب و اقیانوس هند وصل می‌کند. کشتی‌هایی که از طرف اقیانوس هند می‌آیند پس از گذر از باب‌المندب و عبور از طول دریای سرخ می‌توانند راه خود را از کانال سوئز به سوی دریای مدیترانه ادامه دهند.

تنش‌های میان ایران و آمریکا

بخشی از مسیر کشتیرانی در خلیج فارس جزو آب‌های ایران است و ایران چند بار تهدید کرده که تنگه هرمز را خواهد بست. در هفته‌های اخیر تنش میان ایران و آمریکا بار دیگر افزایش یافت، از سویی به دلیل تحریم‌های جدیدی که آمریکا علیه ایران مقرر کرد و از سوی دیگر در ماه ژوئن اعلام شد که دو نفتکش در خلیج فارس مورد حمله قرار گرفته‌اند. آمریکا ایران را مسئول این حمله‌ها دانست. اما دولت ایران این اتهام را رد کرد. اندک زمانی پس از آن یک پهپاد آمریکایی به وسیله ایران سرنگون شد و آمریکا اتهام‌هایش عله ایران را از سر گرفت. پس از آن گفته شد که ایران کوشیده تا نفتکشی بریتانیایی را تصرف کند.

نه تنها آمریکا، بلکه کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی نیز می‌خواهند که نفوذ ایران در منطقه کاهش یابد. از همین رو سباستین سونز، کارشناس "انجمن آلمانی برای سیاست خارجی"، پیش‌بینی می‌کند که طرح آمریکا برای تشکیل ائتلاف نظامی با واکنش مثبت این کشورها روبرو خواهد شد.

در جستجوی شریک

ژنرال جوزف دانفورد گفته است که هم اکنون آمریکا با چند کشور در ارتباط است و در هفته‌های آینده روشن خواهد شد که کدام کشورها تصمیم دارند به این ائتلاف بپیوندند. دانفورد گفت: «ترامپ خروج از توافق اتمی با ایران را به عنوان یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش عملی کرد و حال نیز خط مشی‌ای را دنبال می‌کند که ایران را بیش از پیش به انزوا خواهد کشاند.»

ایران بزرگ‌ترین دشمن عربستان در منطقه و عربستان نزدیک‌ترین متحد آمریکا در منطقه به شمار می‌آید. بنابراین آمریکا می‌تواند مطمئن باشد که عربستان از ائتلاف نظامی استقبال خواهد کرد. رابطه میان محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، و دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکا هم به گفته سباستین سونز، کارشناس "جامعه آلمانی برای سیاست خارجی"، بسیار نزدیک به نظر می‌رسد.

عربستان سعودی تجهیزات نظامی زیادی، به ویژه از آمریکا، خریداری کرده است. بدین ترتیب این کشور نه تنها قادر به پشتیبانی لجستیکی از ائتلاف نظامی است بلکه می‌تواند نیروی دریایی یا جت‌های جنگی خود را در این مأموریت به کار گمارد.

"محمد بن زاید مقابله‌جوتر شده است"

به نظر سباستین سونز، آمریکا می‌تواند روی حمایت امارات متحده عربی نیز حساب کند، اگر چه در گذشته امیرنشین دبی به دلیل علائق اقتصادی‌اش مسیری مسالمت‌جویانه‌تر را در ارتباط با ایران طی کرده است. دبی همواره در پی یافتن روشی عملگرایانه در رابطه با ایران بوده است.

سونز می‌گوید: «در امارات متحده عربی در حال حاضر ابوظبی است که دست بالا را دارد.» اشاره سونز به نفوذ محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی است که در عمل فرمانروای اصلی امارات محسوب می‌شود. به گفته سونز، "محمد بن زاید به شدت بر خط سیاسی امارات تاثیر می‌گذارد و در حال حاضر مقابله‌جوتر هم شده است". این کارشناس آلمانی می‌گوید که امارات و عربستان خود را "در جبهه ضد ایرانی در منطقه پیشرو می‌دانند".

مناسبات جدید آمریکا با قطر

اینکه امیرنشین کوچک قطر هم باید در چنین ائتلافی سهیم باشد را دونالد ترامپ نیز در این میان متوجه شده است. شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، به تازگی در واشنگتن بود و ترامپ او را "دوست" خود خطاب کرد. قطر در این فرصت از آمریکا اسلحه و هواپیماهای بوئینگ خرید و موافقت کرد که همراه با آمریکا یک کارخانه پتروشیمی در جنوب ایالات متحده بسازد.

بدین ترتیب رئیس جمهور آمریکا در رابطه با قطر چرخشی ۱۸۰ درجه انجام داده است. زیرا به گفته سباستین سونز، "مهم‌ترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه در قطر واقع شده است". همچنین به دلایل لجستیکی، به ویژه حال که تنش‌های میان ایران و آمریکا افزایش یافته است، قطر اهمیت زیادی برای واشنگتن دارد.

افزون بر این، قطر در بسیاری از کشمکش‌های منطقه دخالت می‌کند. این کشور مهم‌ترین حامی مالی نوار غزه است و بدون کمک آن خطر جنگ برای اسرائيل نیز افزایش پیدا می‌کند. و در مقایسه با دیگر کشورهای خلیج فارس، دولتمردان قطر بیشترین نفوذ را در میان نیروهای طالبان افغانستان دارند و به همین جهت نقش مهمی را در مذاکرات صلح با طالبان ایفا می‌کنند.

همچنین دونالد ترامپ می‌داند که قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌‌نگار سعودی، و فرار شاهزاده هیا، یکی از چند همسر محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی، وجهه عربستان سعودی و امارات متحده عربی را خدشه‌دار کرده است.

تعادل میان ایران و عربستان

به گفته سباستین سونز، البته احساس قطر در مواجهه با چنین ائتلافی دوگانه است. از سویی قطر خوشحال است که در واشنگتن مورد استقبال قرار گرفته و "بدین ترتیب جایگاهش در سطح بین‌المللی ارتقا یافته است". همچنین  پذیرش قطر در واشنگتن نشان می‌دهد "تحریم‌های امارات و عربستان موفقیت‌آمیز نبوده، و قطر به عنوان بازیگر مهم در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی در صحنه مانده است".

از سوی دیگر قطر در گذشته همواره تلاش کرده تا تعادل میان دو قدرت منطقه‌ای‌، ایران و عربستان را حفظ کند. سباستین سونز می‌گوید: «در حقیقت قطر مایل است این موضع را همچنان حفظ کند و خویشتندارانه عمل کند. اما جرأت هم نخواهد کرد که در برابر تشکیل ائتلاف نظامی مقاومت نشان دهد.»

سباستین سونز می‌گوید حتی می‌تواند تصور کند که قطر از موقعیت استفاده کند و از آمریکا بخواهد، در ازای شرکت در ائتلاف نظامی، بر عربستان و امارات تاثیر بگذارد و در نتیجه تحریم‌های این کشورها علیه قطر برداشته شوند. به گفته سونز، اگر دونالد ترامپ بخواهد قطر را هر طور شده به ائتلاف بکشاند، عربستان و امارات باید این موضوع را بپذیرند، "البته اگر بخواهند روابطشان با ترامپ را به خطر نیندازند".

آمریکا نمی‌خواهد همه هزینه‌ها را بپذیرد

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، از ۲۰ شریک ائتلافی برای تامین امنیت تردد کشتی‌ها در تنگه هرمز و باب المندب سخن گفته است. در کنار سه کشور امارات، عربستان و قطر، کشورهای بحرین، کویت و عمان نیز مورد نظر هستند. سباستین سونز بر این نظر است که بحرین خط مشی عربستان را پی خواهد گرفت زیرا به لحاظ اقتصادی وابسته به سعودی‌هاست و در اصل سیاست خارجی مستقلی را دنبال نمی‌کند. اما احتمال دارد که کویت و عمان در این باره خویشتنداری نشان دهند.

سونز می‌گوید: «کویت و عمان ارتشی قوی ندارند و وضع اقتصادی‌شان هم چندان خوب نیست. این‌ها کشورهایی کوچک هستند که مثل قطر باید همیشه مراقب باشند تا تعادل را نگاه دارند.» اما احتمالا این دو کشور طرح ایجاد ائتلاف نظامی را تحریم هم نمی‌کنند.

ژنرال آمریکایی جوزف دانفور گفته است برای دونالد ترامپ مهم است که آمریکا تنها کشوری نباشد که هزینه چنین ماموریتی را می‌پردازد. او افزوده که ائتلاف نظامی گامی دیگر است برای اینکه نفوذ ایران را در درون قلمروی خاک خودش محدود کند.

نویسنده: دیانا هودالی، از بخش عربی دویچه وله

[کد مطلب: 186450] [تاريخ انتشار: بيست و دوم تير ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 18:32:47 توسط افراسیاب
بستگی داره که گروهها یا سازمانهای مجاهدین و دیگران بعد از فروپاشی رژیم در چه شرایطی باشن، اگر کمونیستها و مجاهدین و سلطنت طلبها در ایران بتوانند آزادانه فعالیت کنن در آنصورت خیلی سریع به طرفدارانشون اضافه میشه چون ایران یک کشور پر جمعیت است و همه جور طرز فکری آنجا پیدا میشه، چپها تا ده میلیون هم طرفدار پیدا میکنن چون ایران کشور کارگری است، و مجاهدین هم چند میلیون طرفدارش میشن یک دلیلش که هم چپ هستند و هم مذهبی و سابقه سیاسی هم دارن و بعد سلطنت طلبها هستند که از همه بیشتر طرفدار دارن و به احتمال زیاد رژیم بعدی میافته دست آنها و شاید اولش با دیگران مدارا کنن ولی بعدا بگیر و ببند میکنن و یک حکومت شاهی جهان سومی مثل کشورهای حوضه خلیج فارس بپا میکنن، هیچجور دیگه نمیشه چون سیستم و کشور جهان سومی است و دمکراسی غربی اصلا در کشوری که مسلمان است و خیلی از همین مسلمونها حاضرن هر جور جنایتی مثل اسید پاشی و سینما آتش زدن و بمبگذاری کنن دمکراسی پا نمیگیره.
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 16:48:13 توسط مرگ بر ج.ا
در جواب حسن و اون طرفدار ترامپ كه به دونالد ترامپ همچين پيغام داده كه انگار به پسر عمه اش پيغام ميده، اولا شايد مجاهدين در سالهاى ٥٩ و ٦٠ قدرتى داشتند ولى متأسفانه اين شانس خوب جمع آورى نيرو و هوادار را با عمليات چريكى شهرى بنفع ليبرالها سوزاندند و همين طور باعث سركوب وحشيانه باقى نيروهاى انقلابى هم شدند. بعد از سرنگونى صدام و تحويل سلاحهاى مجاهدين به امريكايى ها نه تنها نيروهايشان كمتر و كمتر شد بلكه عملا به زائده هاى امپرياليستى تبديل شدند و چون اميدى بقدرت رسيدن ندارند با جناحهاى امريكايى و اروپايى كنار آمده اند و چند هزار نيرويى كه در آلبانى دارند توان سرنگونى رژيم را ندارد. از طرف ديگر شاه الهى هاى احمق كه نه نيرو دارند و نه هوادار، امريكا هم روى ورق سوخته رضا سوسول اصلا قمار نميكند چون ارزشى ندارد و هدر دادن وقت و پول است. نه جناب امريكا زده كه تا اسم ترامپ مى شنوى آب دهانت راه ميافتد، نه آقا مردم ايران با ترامپ نيستند و ترامپ هم در مورد مردم ايران همانكارى را خواهد كرد كه با افغانستان و عراق و ليبى و سومالى كرد. ميليونها كشته و ميليونها پناهنده و ويرانى كشور. زياد دلخوش نباش!
نوشته شده در تاريخ بيست و سوم تير ۱۳۹۸ برابر با چهاردهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 14:47:54 توسط Hassan
مجاهدین خلق تنها سازمانی بود که علیه جمهوری دزد و جنایتکار اسلامی به پا خواست و دست به اسلحه برد و مبارزه کرد و اعیادی کوچک و بزرگش را با هر طریقی که میتوانست کُشت. تو چکار کرده ای؟ سایر گروهای مخالف ج.ا. چه کاری غیر از حرف زدن کرده اند؟
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم تير ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 20:36:54 توسط متحدشماایرانیه نه مجاهدین
آقای ترامپ بزرگترین متحدان تو هشتاد میلیون ایرانی هستند. شما از مجاهدین خلق دست بکشید. انها اگر در سالهعای شصت هفتاد پیدا کرده بودند کشته بودند. آنها پایه گذاری آمریکایی کشی در ایران و منطقه و جهان هستند. مواضب باشید.
نوشته شده در تاريخ بيست و دوم تير ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 16:08:55 توسط امامان جاعل در دین
سین علی قبل از فسخ برجام فکر میکرد وقتی مرد از سرنوشت (تکراری) لنجزار خمینی فرار و ملت در مقایسه از او رهبر اسلام یاد خواهد کرد. اما داش های قاچاقچی بیسواد با تحریکات موشکی، از یکسو جفتک اندازی قهرمانه رهبر را حنثی کردند (که به خمینی هم جام زهر را چپاندن) و از سوی دیگر این پیام را به امام زمان امریکا فرستادند که همان بچه های یاغگر ۱۲ امام + ۲ اند. حالا داش های قاچاقچی، سین علی و ملت گروگان گرفتنه شده دین او بر سر دو راهی مانده اند: یا جفت اندازی قهرمانانه دیگر، یا از بین بردن بنیه های اقتصادی و زیر ساخت ملت با عقب افتادگی قرنهای دیگر.
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ امر به معروف؛ همراه با هتاکی و ضرب و شتم
تایید خامنه ای از روایت "یا علی گفتن هنگام تولدش"
 ترامپ: آمریکا یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرد + تکمیلی
۱۵ سال بازداشت دوتابعیتی‌ها و خارجی‌ها در ایران
فوری/ سپاه از توقیف «شناور خارجی» در خلیج فارس خبر داد
تکمیلی/ جزئیات توقیف یک کشتی خارجی در تنگه هرمز توسط سپاه
فیلم/ حمله سه افراطی فضول به یک زن در مترو تهران بخاطر حجاب
فیلم /  هم اکنون؛ آتش‌سوزی در میدان حسن‌آباد تهران
عدم بازگشت «سعید معروف» کاپیتان تیم والیبال ایران خبرساز شد؛ پناهندگی یا استراحت
آشنایی با خانواده ١٨ نفره روحانی ٣٧ ساله: ماشین جوجه کشی!
 جنجال عکس «دزدی» روی پاکت‌های سیگار در اروپا و تقاضای غرامت صد میلیونی 
حضور زنان ایرانی برای تماشای مسابقات فوتبال
در پی حمله ترامپ به الهان عمر در تجمع انتخاباتی؛
جمعیت: «او را [به کشورش] برگردان»
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: