وضعیت برده‌داری مدرن در عصر جدید؛ ایران و افغانستان در قعر جدول


یورو نیوز: برآوردهای گزارش سالیانه بنیاد واک فری (Walk Free Foundation) نشانگر آن است که بیش از ۴۰ میلیون نفر در جهان برد‌های معاصر یا مدرن هستند و به کارهایی که به آن تمایل ندارند مجبور می‌شوند. بیش از ۷۰ درصد این افراد را زنان و دختران تشکیل می‌دهند.

برده‌داری مدرن سوءاستفاده از افراد و به کارگیری آنها با زور، فریب و اجبار است. از قربانیان عمدتا به سه طریق بهره‌کشی می‌شود: کار اجباری، ازدواج اجباری و قاچاق انسان. بخش قابل توجهی از این افراد نیز ترکیب از دو یا سه وضعیت موجود را تجربه می‌کنند.

مطالعات این موسسه نشان می‌دهد که قریب به ۸۹ میلیون نفر در جهان در ۵ سال گذشته اشکالی از برده‌داری را به مدت چند روز تا چند سال تجربه کرده‌اند.

برده‌داری مدرن در مناطق مختلف جهان

به طور کلی از هر هزار نفر در جهان ۵.۴ نفر قربانی برده‌داری مدرن هستند. از هر ۱۰۰۰ نفر در آفریقا ۷.۶ نفر، در آسیا و اقیانوسیه ۶.۱ نفر، در اروپا و آسیای مرکزی ۳.۹ نفر، در خاورمیانه ۳.۳ نفر و در آمریکا ۱.۹ نفر به «شیوه‌های نوین» استثمار می‌شوند.

با این وجود محققان معتقدند که به دلیل خاکستری بودن مرزهای برده‌دای نوین، احتمالا تعداد آنها از آنچه تخمین زده شده بیشتر است.

ایران و افغانستان در لیست بدترین کشورهای دچار برده‌داری مدرن
کره شمالی با ۱۰۴.۶ نفر، اریتره با ۹۳ نفر و بوروندی با ۴۰ نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت در رتبه اول تا سوم بدترین وضعیت برده‌داری در جهان هستند.

افغانستان با ۲۲.۲ نفر و ایران با ۱۶.۲ نفر به ازای هر هزار نفر نیز در رتبه پنجم و دهم فهرست کشورهایی با بالاترین نرخ بهره‌برداری در جهان هستند.

مقابله دولت‌ها با برده‌داری مدرن

به نظر می‎رسد کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی بیشترین تلاش را برای از بین بردن برده‌داری صورت داده‌اند. هلند، ایالات متحده و بریتانیا رتبه اول تا سوم مقابله با این پدیده اجتماعی را از آن خود کرده‌اند.

بهترین راه مقابله با برده‌دای مدرن ایجاد سرویس‌های اجتماعی محافظتی در راستای حمایت از کارگران، تصویب قوانین سختگیرانه در مورد ازدواج و حمایت از خانواده و همچنین مقابله با قاتچاق انسان است.

ریشه‌کن شدن برده‌داری مدرن

گزارش موجود نشان می‎دهد که هنوز راه بسیاری برای رسیدن به ریشه‌کن شدن این معضل وجود دارد. گرچه یکی از اهداف جهانی سازمان ملل متحد مبارزه با استثمار و ریشه‌کن کردن برده‌داری تا سال ۲۰۳۰ میلادی است اما براساس برآورد‌های موجود امکان آن در آینده نزدیک «غیرممکن» به نظر می‌رسد.

کار اجباری در حدود صد کشور جهان جرم محسوب نمی‌شود. همچنین تنها یک سوم دولت‎های جهان ازدواج اجباری را ممنوع کرده‌اند. این دو مساله سبب می‌شود که جامعه جهانی در مقابله با برده‌داری مدرن با مشکلات عظیمی مواجه شود.

[کد مطلب: 187017] [تاريخ انتشار: سی ام تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ سی ام تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 09:03:48 توسط آذر
قاچاق انسان شامل استخدام، انتقال، پناه دادن و یا اعمال قدرت و نفوذ بر حرکات فرد است تا از او بخصوص از طریق جنسی یا کار اجباری بهره‌برداری شود. اغلب اوقات آن را برده‌داری مدرن نیز مینامند. یکی از خلبانان ایرانی خطوط هوایی امارات متحده، فاش کرده بود بطور متوسط ۱۵ تا ۲۰ دختر از طریق پروازهای منظم و غیر منظم به دبی فرستاده میشوند. چند سال پیش، سرانجام رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه پلیس ج-ا، اعتراف کرد، دختران ایرانی به کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس قاچاق میشوند. در خبری در سال گذشته، آمده است که یک باند قاچاق، دختران ایرانی را برای تن‌فروشی به پاکستان منتقل میکرده است. در گزارش سال ۲۰۱۷ وزارت امور خارجه آمریکا، اعلام شد که بنا به گزارشهای رسیده به مراکز بین‌المللی، ایران در ۵ سال گذشته یکی از کشورهای مبدأ و مقصد قاچاق جنسی مردان، زنان و کودکان و نیز خرید و فروش یا ربودن کودکان بمنظور فروش اعضای بدن کار اجباری یا “برده فروشی مدرن ”بوده است. در این گزارش به افزایش تعداد دختران و زنانی اشاره شده است که برای تن‌فروشی به کشورهای عربی و سلیمانیه ٔ عراق، برده میشوند. دخترانی بین ۱۳ تا ۱۷ سال.
نوشته شده در تاريخ سی ام تير ۱۳۹۸ برابر با بيست و يکم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 08:13:56 توسط ضرب اسلام
در دهه ها 90 یک دانشجوی از افغانستان راه را گم کرده و سر از دانشگاه ایالت ما درآورده بود. یکبار در جشن دانشجویی برایمان ضرب افغانی گرفت و میخواند: نمیشه هم شهید باشی هم شاهد و هم قاضی! --آخر کشوری که روی دین زحمت و بدبختی بالا کشیدید؛ سواد آخوندک های قرن 21 از زیر شکم عروج پیغمبری نمیکند؛ افیون و فساد اسلام جهنم برای ایندو ملت به ارمغان آورد چطور میخواهد وضع کارگر در حد استاندارهای جهانی باشد؟آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی