از زندگی قرضی تا دمپایی کهنه و فرش نخ نما؛ سبک زندگی خامنه‌ای به روایت نزدیکان او


ایران وایر، شیما شهرابی:  «ما در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن زیر خط متوسط زندگی می‌کند.»

 این جمله را «محمد محمدی گلپایگانی»، رییس دفتر «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی ایران بیان کرده است. او که در جلسه معارفه رییس جدید «کمیته امداد امام خمینی» صحبت می‌کرد، از فاصله طبقاتی در جامعه ایران انتقاد کرد و گفت: «شنیدم در اطراف تهران شهرکی است که به صورت قلعه دیوار کشیده و ویلایی هوایی است که ۷۰۰ میلیارد قیمت دارد. این نمایش ثروت و قدرت است. مگر "قارون" چه کرد؟ جامعه امروز ما اقلیتی قارون صفت دارد که سوار بر ماشین‌های میلیاردی در خیابان‌ها رژه می‌روند اما در مقابل، افرادی هستند که در زیر پله زندگی می‌کنند.»

او در ادامه حرف‌هایش، به سبک زندگی در کشورهای غربی تاخت و در مقابل، ساده زیستی رهبر جمهوری اسلامی را مورد ستایش قرار داد: «ما کشورهای قارونی در جهان داریم مانند امریکا و انگلیس که با چپاول کشورهای ]جهان[سوم و غارت منابع و معادن این کشورها، شهرهای خود را ساختند و فخر می‌فروشند و حقوق توحش می‌گیرند. اما ما در کشوری زندگی می‌کنیم که رهبر آن زیر خط متوسط زندگی می‌کند.»

این اولین بار نیست که سبک زندگی علی خامنه‌ای از سوی نزدیکانش با رهبران دیگر کشورها مقایسه می‌شود. ماه گذشته و زمانی که امریکا نام خامنه‌ای را در فهرست تحریم‌ها قرار داده بود، «حسن روحانی»، رییس جمهوری ایران در سخن‎رانی خود در جمع مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تحریم رهبر جمهوری اسلامی را دست‎مایه تمسخر قرار داد و گفت: «اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبر ایران مانند سایر رهبران دنیا نیست که در حساب‌های خارجی خود میلیون‌ها دلار داشته باشد که بخواهند آن را تصرف و یا مسدود کنند.»

با این که «ستاد فرمان اجرایی امام خمینی» که از سال ۱۳۶۸ به فرمان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی تشکیل شده، در دو حوزه خیریه و اقتصادی فعال است و شرکت‌های سودآور زیادی در زمینه‌های بانک‎داری، نفت، مخابرات، دام‎پروری و املاک و مستغلات دارد که همگی تحت کنترل و نفوذ کامل رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند اما نزدیکان خامنه‌ای سعی دارند رهبر ایران را در انظار عمومی، فردی معرفی کنند که به امور معنوی هیچ دل‎بستگی ندارد و زندگی خانوادگی ‌او در نهایت سادگی اداره می‌شود.

«رویترز» در سال ۱۳۹۲ ثروت ستاد فرمان اجرایی امام را بالغ بر ۹۵ میلیارد دلار تخمین زده بود.
با این حال، بارها تصاویری از دم‌پایی‌های مستعمل و کهنه و حتی پاره رهبر جمهوری اسلامی در خبرگزاری‌های وابسته به حکومت منتشر شده‎اند تا روی ساده‌زیستی و زندگی بی‌تکلف رهبر ایران صحه گذاشته شود.

از سوی دیگر، نزدیکان خامنه‌ای در مصاحبه‌های گوناگون، بارها درباره سادگی زندگی او روایت‌های اغراق‏آمیز داشته‌اند.

«سیدهاشم رسولی محلاتی» که مسوول وجوهات و مسایل شرعی دفتر رهبر ایران است، در سال ۱۳۹۱ در مصاحبه‌ای که در خبرگزاری «فارس» منتشر شد، از این که خامنه‌ای همیشه از محافظان و پاسداران بیت‌ خود قرض می‌گیرد و مقروض است، حرف زده بود. او در بخشی از این مصاحبه، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که معاش «آقا» چه طور تامین می‌شود، گفته بود: «خانه‌ای از قدیم در خیابان ایران داشتند که آن را اجاره داده‌اند و هم‎چنین از محل بخشی از هدایا و نذوراتی که برای شخص ایشان می‌آورند. غالباً هم ایشان مقروض است. حتی گاهی از پاسدارهای شخصی خودشان قرض می‌کنند. گاهی که نذورات را برایشان می‌برم، می‌بینم که مثلاً صدا می‌زنند "آقا رضا! بیا قرضت را پس بگیر". نذورات برای ایشان زیاد می‌آید.»

او در ادامه درباره اتاق شخصی علی خامنه‌ای هم توضیحاتی داده بود: «گاهی به اتاق شخصی ایشان رفته‌ام. تنها فرش خانه ایشان، یک قالی تبریزی معمولی نخ‌نما است که پرز بعضی جاهای آن هم رفته است.»

درباره این فرش تبریز نخ‌نما که گفته می‌شود تنها فرش دست‎باف خانه علی خامنه‌ای است، روایت‌های دیگری هم وجود دارد. خبرگزاری «تسنیم» به نقل از سردار «محمدباقر ذوالقدر»، از فرماندهان سپاه نوشته است: «در سال‌های اول رهبری، آقا تحت عمل جراحی قرار گرفتند و دوران نقاهت را در منزل گذراندند. روزی ما را به حضور پذیرفتند. اتاق ملاقات، اتاق پذیرایی بود. من چون وارد اتاق شدم و فضای آن جا و وسایل و تجهیزات اتاق را دیدم، سخت تحت تأثیر قرار گرفتم. وسایل در حد اقشار فقیر جامعه و فرش اتاق پذیرایی، یک قالی تمام نخ نما بود که گل سالمی در آن دیده نمی‎شد. آن قالی نیز جهیزیه همسرشان بود. سایر وسایل اتاق نیز کاملًا عادی و معمولی می‎نمود. از زندگی افراد متوسط جامعه نیز پایین‏تر بود.»

همین خبرگزاری خاطره دیگری از «نورعلی شوشتری»، از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران که در یک حمله انتحاری کشته شد، درباره زیلوهایی که در منزل خامنه‌ای قرار دارد، نقل کرده است: «مقداری زیلو در خانه مقام معظم رهبری بود. آن‌ها را جمع کردیم و فروختیم و یک مقدار هم پول از مال شخصی خودم روی آن‌ها گذاشتم تا به جای آن زیلوها، برای منزل آقا فرشی تهیه کنیم. وقتی زیلوها را عوض کردیم و فرش‌ها را پهن نمودیم، آقا تشریف آوردند و فرمودند این‌ها دیگر چیست؟ گفتم زیلوها را عوض کردیم. فرمودند اشتباه کردید که عوض نمودید. بروید همان زیلوها را بیاورید. اصرار را بی‌فایده دیدم و با هزار مکافات رفتم و زیلوها را پیدا کردم و توی خانه انداختم؛ زیلوهایی که واقعاً به آن‌ها نگاه می‌کردی، می‌دیدی که نخ‏شان درآمده و ساییده شده‌اند.»

خاطرات زیادی از خورد و خوراک ساده رهبر جمهوری اسلامی هم نقل شده است. «احمد مروی»، معاون ارتباطات حوزوی دفتر رهبری گفته است: «شب‌ها که حاضری است؛ میهمان داشته باشند، نداشته باشند. یک شب یادم هست خدمت حضرت آقا بودیم، سفره انداخته بودند. آقای"]محمود[‌ هاشمی شاهرودی"، رییس ]وقت[قوه قضاییه هم میهمان آقا بودند. نان و پنیر و سبزی ]بود و[ یک مختصر هم سوپ خیلی رقیق. فقط همین. برنامه شب‎شان یک غذای خیلی سبک و خیلی ساده است.»

«یحیی رحیم صفوی» هم خاطره‌ای از شام خوردن با رهبر جمهوری اسلامی بیان کرده است: «روزی که در منزل مقام رهبری، در خدمت ایشان بودم، بحث قدری به طول انجامید و نزدیک مغرب شد. پس از نماز، معظم‌له با مهربانی به من فرمودند آقا رحیم! شام را میهمان ما باشید. بنده در عین حال که این را توفیقی می‌دانستم، خدمت‎شان عرض کردم اسباب زحمت می‌شود. مقام معظم رهبری فرمودند نه، بمانید؛ هرچه هست، با هم می‌خوریم. وقتی‌که سفره را گشودند و شام را آوردند، دیدم شام چیزی جز املت ساده نیست.»

«سیدعلی‌اکبر طاهایی»، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و استاندار پیشین مازندران هم خاطره‌ای از رویارویی همسرش با همسر خامنه‌ای در مطب یک پزشک تعریف کرده است: «همسرم یکی از بچه‌ها را نزد پزشک برد و در مطب دکتر، همسر مقام معظم رهبری را ملاقات کرد. ایشان نیز یکی از فرزندان خود را برای مداوا به آن‎جا آورده بودند. کسی نمی‌دانست که ایشان کیست! چون نوبت به همسر آقا رسید، به اتاق پزشک مراجعه کردند. دکتر پس از معالجه فرزند مقام معظم رهبری، گفت برای مداوای فرزندتان روزی یک لیوان لعاب برنج به او بدهید. همسر مقام معظم رهبری گفت ما چنین امکاناتی را نداریم. پزشک که ایشان را نمی‌شناخت، عصبانی شد و گفت مگر امکان دارد در خانه‌ای برنج نباشد؟ همسر مقام معظم رهبری فرمود آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد.»

راویان حکایت‌های ساده‌زیستی رهبر جمهوری اسلامی اصرار دارند که خامنه‌ای موافق رسانه‌ای شدن سبک زندگی‌ خود نیست. «محمدجواد حاج علی‏اکبری»، رییس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه می‌گوید: «ما زمانی خدمت ایشان رفتیم و از آقا درخواست نمودیم تا اجازه بفرمایند از داخل منزل‎شان و وضیعت زندگی‌شان فیلم‌برداری کنیم تا مردم وضیعت زندگی رهبر خود را ببینند و بفهمند که ایشان چه‎گونه زندگی می‌کنند. آقا فرمودند اگر شما بخواهید زندگی مرا نشان بدهید، می‌ترسم خیلی‌ها باور نکنند.»

با این حال، ماجرای ازدواج «مجتبی خامنه‌ای» و دختر «غلامعلی حداد عادل»، سیاست‎مدار، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، از طرف بسیج و دفتر نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها روی بیلبورد دانشگاه‌های سراسر کشور نصب شد؛ قصه‌ای که به قلم حداد عادل نوشته شده بود: «عقد و عروسی برگزار شد و قرار شد پنج شش تا ماشین دنبال ماشین عروس و داماد راه بیفتند و از منزل ما به منزل آقا بروند. اتفاقاً شبی بود که مسابقه نهایی جام جهانی فوتبال پخش می‌شد. عروس و داماد هر دو منتظر بودند و میهمان‌ها می‌گفتند بگذارید ببینیم نتیجه بازی چه می‌شود، بعد حرکت می‌کنیم! آقا هم در خانه خودشان منتظر بودند. آقا وقتی دیده بودند کاروان عروسی نیامده، آن چه را که در خانه داشتند، خورده بودند. ما هم حواس‌مان نبود که یک ظرف غذا برای ایشان بفرستیم. اصلاً متوجه نشدیم و بعد این موضوع را فهمیدیم. شما ببینید! کسی رهبر مملکت باشد، عروسی پسرش هم باشد، در خانه هم شام نپخته باشند و ایشان آن شب حاضری خورده باشند. برای ایشان اصلاً این چیزها اهمیتی ندارد.»[کد مطلب: 187306] [تاريخ انتشار: سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ دهم امرداد ۱۳۹۸ برابر با يکم اوت ۲۰۱۹ ، 10:58:21 توسط پستان خور
دوچیز انتها ندارد کهکشان ها و جهل آدمی رهبری که کتاب شهریار ماکیاولی رو صدها بار خونده است باید برای هر کردن هشتاد میلیون الاغ و گوسفند نایاب ایرانی چنان نقش های حرفه ای را بازی کند . تف تو روی اونیکه باورکنه
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۱۹ ، 18:25:41 توسط بهرام
هزاران گزمه و پاسدار محافظت لانه خامنه ای را بعهده دارند که حتی پرواز یک پهپاد اسباب بازی کوچک را در حوالی بیت با رگبار ضدهوائی سرنگون میسازند. فقط حقوق روزانه این جمع ارازل و اوباش خانگی سر به میلیارد ها تومان میزند. حال این سیاهکاران مسلمان دم از دمپائی پاره و قالی نخ نما میزنند. کاش خامنه بجای نان پنیر بهترین خوراکی ها را کوفت میکرد، کفش طلا به پا و گرانترین لباس ها را میپوشید و یک مملکت ثروتمند ٨۰ میلیونی بدینگونه ذلیل و درمانده نمیساخت.
نوشته شده در تاريخ پنجم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 07:48:16 توسط فقیرترین موجود دنیا...
پیامبر میفرمایند کسی که با داشتن خاک و آب فقیر باشد جز خود فردی را سرزنش نکند. خاک ایران دستتون هست. چطور فقیر هستید ؟! الای اینکه خائن و دزد مسئولین کشور هستند ؟! ما خاک نداریم....... هیچی نداریم با شماها. جمعی از محبان اهل بیت پیامبر.
نوشته شده در تاريخ پنجم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 00:57:32 توسط برگ ریزان
... تر از خامنه ای و دور و بری های اطرافش در تاریخ دیده نشده . ثوت هشتاد ملیون پردم بدبخت را به یغما کشیدین . چقدر شجاعت در دروغ های گنده دارین . تف بر صورت شما و رهبر ...
نوشته شده در تاريخ چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 21:03:03 توسط Nima
دروغ که کنتور نداره
نوشته شده در تاريخ چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 16:09:23 توسط سهراب
دل آدم ریش ریش میشه از این همه صداقت و سادگی زندگی رهبر
نوشته شده در تاريخ چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 13:26:08 توسط علی
ننویسید؛ چون هیچ کس قبول نمیکند مردم خیلی در عذاب هستند زندگی سختی را می گذرانند و نابرابریهای غیر متعادل وفاصله های باور نکردنی را در جامعه میبینند وهمه این مشکلات را از چشم سران تراز اول می‌بینند . ممنون
نوشته شده در تاريخ چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 10:16:10 توسط no name
عکسی دارم از خمینی که تازه به ایران آمده و کبریت بدست دارد سماوراش را روشن میکند که برای خودش چایی درست کند !!(تا اینجایش برای تبلیغ "رهبر مستضعفین جهان" درست) ولی ان شارلاتانهایی که این عکس را گرفته و پخش کردند اینقدر بی شعور و ریاکارند که متوجه نشدند که ان سماور برقی بوده (کابل برق کاملا دیده میشود) نه نفتی که بشه با کبریت روشن کرد!!! یک روز نچندان دور از سرمایه های این رهبر هم در لوکزامبورگ,سویس,انگلیس, روسیه وووو افشا خواهد شد!!!منتظر باشد...
نوشته شده در تاريخ چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 05:59:00 توسط ناشناس
خیلی جالب بود برام ک حضرت آقا چقدر زندگی ساده ای دارن بشدت منقلب شدم..اما نمیدونم اون پولهایی ک از ستاد فرمان اجرایی امام جمع میشه کجا خرج میشه
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 20:22:43 توسط ایرانی
فرض کنید این دغل بازی ها نبود و ایشان واقعا ساده زیست بودند و فیلم بازی نمیکردند. چرا ایشان که قدرتمندترین فرد ایران هستند جلوی دزدی های پاسداران و ملایان را نمیگیرند؟ چرا وقتی دزدی ۱۲۳ میلیاردی شد حکم اعدام برادران رفیق دوست را امضا نکردند؟ چرا وقتی احمدی نژاد ثابت کرد لاریجانی ها دزد و چپاولگر هستند مجازاتشان نکرد؟ بهتر است ایشان و کل ایل و تبارشان هر روز چلوکیاب بخورند لباس زربفت بپوشند و رولزرویس سوار شوند و فرش ۱۰ میلیون دلاری زیر پا بی اندازند ولی جلوی ظلم و ستم پاسداران و ملایان را بگیرند.
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 18:27:53 توسط msanieia
جماعت روحانی نما هیچگاه اندرونی خود را آشکار نمیکند شاید بازدیدکنندگان هم به دام نیرنگ گرفتار شده و امورمشتبه جلوه میکند، غافل از اینکه صحنه را بدین شکل آراسته اند این گونه هنرپیشگی در عالم سیاست و روحانیت شاید بتوان گفت به تاریخ پیوسته .
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 17:58:44 توسط کمدی الهی
Dante Alighieri بهتر از همه کمدی اسلامی را میشناخت! روح این شاعر ایتالیا شاد باشد.
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 17:46:57 توسط پوسی کت ایرانی
پیغمبرآسوده خاطراند چون مطمئن اند‬‎ ماکیاولی پوسی کت ایرانی اش رل اش را عالی بازی میکنند
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 15:52:47 توسط شنگول
البته باید دید تعلق آقای خامنه ای به این دم پائی چیست که حاظر نشده آنرا با یک دم پائی نو عوض کند؟.......گویند که مهندسین اظلاعات به بعضی از این آخوندها عبا و عمامه و دم پائی مخصوصی میدهد که در ظاهر با بقیه فرقی ندارد ولی در باطن دستگاهای عجیب و غریبی برای حفاطت در آنها تابیه شده, مثلن شایع است که عمامه بعضی از آخوندها ضد گلوله است........حالا در دمپائی آقا چی هست که آقا حاضر نیست آنرا عوض کنه بقول آخوندا الله اعلم...........شاید هم در پاشنش یک مقدار حب سوخته تریاک تعببیه شده که هر وقت آقا خمار شد و از منرل دور بود بتونه به هوای رفتنه به توالت چند تا حب بندازه بالا و شنگول بشه و مرگ بر آمریکا یادش نره
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 14:26:24 توسط داریوش
زمانی که راهنمایی بودیم انشا گفته شد درباره یک خانواده تهی دست . یکی از دوستان که وضع مالی بهتری از همه داشت و هم باغبان ٬نوشته بود. خانواده فقیری بود که راننده فقیری داشتند باغبان انها فقیر بود خدمتکار فقیری داشتند صاحب خانه باید تمام روز کار میکرد تا دستمزد کارگرها و خدمتکار و باغبان را بپردازد..... الان یاد این دوستمان افتادم .اقا چندین محافظ داره راه براه مهمانی اسبهای خوب که همین چندی پیش گندش در امد که یک هواپیمای بابری لوفت هانزا اسبهای خریداری شده ایشان را از المان به تهران برده بود که نخست گفتند مال جهاد کشاورزی بوده ولی فردی که لو داده بود در شرکت المانی مدارک را نشان داد که این اسبها اسبهای کاری نبودند بلکه مسابقه و تندرو . حالا این روشهای نخ نمای تمامی دیکتاتورهای پوپولیسم است نگاه گنیم نه نخست وزیر سوئد و فنلاند و یا رهبران سویس و المان کت پاره میپوشند و نه نان خالی میخورند ولی زندگی مردمانشان بسیار بسیار بهتر از ماست.
نوشته شده در تاريخ سوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 13:27:30 توسط تحلیلگر
ای کاش این آخوند دوزاری دیکتاتور خامنه ای در کاخ زندگی بکند ولی مغزش درست کار میکرد که نمیکند! نتیجه اینکه نه کاخ نشینی شاه سابق مقصر بود که از او یک دیکتاتور ساخت و نه این کلوخ نشینی ملای خود رهبر خوانده! آنچه مهم است صلاحیت علمی و دانشی یک رهبر است که در یک آخوندی که در حوزه علمیه قم تربیت شده باشد دیده نمیشود و نباید هم دیده شود تا زمانیکه یک خرافه پرست مرتجع مسلمان در راس یک کشور قرار بگیرد که در طول سی سال رهبری اش بعنوان ولی فقیه دیدیم و میبینیم که یک حکومت یک نفره شده و این آخوند بیسواد برای هشتاد میلیون مردم درمانده ایران به تنهائی تصمیم گرفت و میگیرد که یک فاجعه است! حالا هم دارند از او شخصیتی خاکی و مردمی میسازند در حالیکه او همیشه منفور بوده از قیافه اش گرفته تا صدای گوشخراش عرعرش و از مغزش هم که تفکرات اسلامی عقبمانده عصر حجری به بیرون تراوش میکند! اگر مردم ایران لیاقتشان چنین رهبریست و شرم نمیکنند که رهبرشان یک آخوند خرافه پرست دروغگو جنایتکار است خوشبخت باشند ولی دیگر ناله نکنند که اوضاعشان خراب است و آزادی و دموکراسی ندارند! فعلا که این ملا ایران را ملک خصوصی خودش کرده!!آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی