عبور از «رأی‌گیری نمایشی» برای رسیدن به «انتخابات آزاد»


۱) رأی‌گیری اسفند ۱۳۹۸ شاید حیاتی‌ترین رأی‌گیری در تاریخ جمهوری اسلامی باشد؛ بعد از اعتراضات سراسری در دی ماه ۱۳۹۶ و طرح شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»، و اقبال عمومی به مطالبه «تغییر نظام» (تحت گرایش‌ها و راهبردهای مختلف شامل براندازی، گذار و تحول‌خواهی) رأی‌گیری امسال برای نظام جمهوری اسلامی، حیثیتی خواهد بود.

هر دو جناح استمرارطلب (اصلاح‌طلب) و اقتدارگرا (اصولگرا) نگران کاهش شدید مشارکت مردم هستند. از این رو آنها برای افزایش میزان مشارکت، به هر روش ممکن اقدام می‌کنند؛ از جمله اینکه دو جناح ممکن است توافق کنند که میزان مشارکت را بیش از مقدار واقعی اعلام کنند. همچنین سیاست ایجاد ترس (مانند بهانه تکراری خطر جنگ) یا شایعه‌پراکنی درباره تبعات رأی ندادن (مشکلات استخدامی، محرومیت از یارانه، ایجاد محدودیت آموزشی) از دیگر روش‌هایی است که احتمالاً حاکمیت برای کشاندن اجباری مردم به پای صندوق رأی به کار خواهد گرفت.

۲) استمرارطلبان (اصلاح‌طلبان) با رهبری محمد خاتمی اعلام کرده‌اند که در هر صورت در رأی‌گیری اسفند ۹۸ شرکت خواهند کرد. اگرچه محبوبیت استمرارطلبان به شدت کاهش داشته و تنها حدود ۱۵ درصد پایگاه رأی ثابت خود همراه دارند، اما آنها با استفاده از طیف گسترده‌ای از هنرمندان (سلبریتی‌ها)، روشنفکران غرب‌ستیز، و طبقه متوسط محافظه‌کار تلاش می‌کنند بخشی از ناراضیان را با خود همراه کنند تا شاید بتوان مشارکت در این رأی‌گیری را به بالای ۵۰ درصد رساند. طرفداران گذار و تغییر نظام نباید قدرت پروپاگاندای استمرارطلبان را دست‌کم بگیرند و ماجرا را تمام شده بدانند.

۳) مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی استمرارطلبان استفاده از مفاهیم و عناوین موجه و مقبول است؛ آنها خود را پشت مفاهیم مثبت و پذیرفته شده در جهان پنهان می‌کنند، در حالی که آن مفاهیم را از محتوا خالی می‌کنند. مفاهیمی مانند «اصلاح‌طلبی» (رفرمیسم)، «میانه‌روی» و «انتخابات» مفاهیمی هستند که جزو ارزش‌های کشورهای آزاد محسوب می‌شوند و استمرارطلبان تلاش دارند که به دروغ خود را حاملان و طرفداران این مفاهیم نشان دهند و در این زمینه تا حد زیادی موفق بوده‌اند؛ آنها با استفاده از لابی خود در میان دانش‌آموختگان دانشگاه‌های مطرح اروپا و آمریکا، و نوشتن مقالات متعدد در رسانه‌های شناخته‌شده غربی توانستند جریان استمرارطلب را (با نام جریان اصلاح‌طلب) بعنوان نیروی خواهان اصلاحات، میانه‌روی و انتخابات نشان دهند.

یکی از مهم‌ترین وظایف نیروهای خواهان تغییر و گذار این است که این جعل واقعیت را آشکار سازند تا استمرارطلبان را به لحاظ گفتمانی خلع سلاح کنند و واقعیت آنچه آنها هستند و می‌خواهند را به مردم و جهانیان نشان دهند. خوشبختانه این کار درباره مفهوم اصلاح‌طلبی با موفقیت انجام گرفت؛ بحث نظری، استدلال و روشنگری عمومی نهایتاً برای بخش بزرگی از مردم ایران مشخص ساخت که این جریان دغدغه اصلاحات ندارد بلکه دغدغه اصلی و کارکرد آنها، استمرار نظام موجود است و از این جهت نقاب اصلاح‌طلبی از چهره آنها کنار رفت و این جریان با عنوان واقعی و دقیق «استمرارطلب» در جامعه معروف شدند؛ تا جایی که بزرگان این جریان هم به استمرارطلب بودن خود اعتراف کردند.

این امر درباره مفهوم «انتخابات» هم باید صورت گیرد. انتخابات یک مفهوم مثبت و مقبول در جهان است؛ انتخابات در اصل مهم‌ترین ابزار دموکراسی است، در حالی که رژیم‌های استبدادی آن را برای تحکیم دیکتاتوری به کار می‌گیرند و این مفهوم را از محتوا خالی می‌کنند.

۴) انتخابات (دموکراتیک) باید دارای شش شرط باشد: ۱. داشتن حق رأی همگانی و ۲. متناوب، ۳. سالم، ۴. آزاد، ۵. عادلانه و ۶. مؤثر بودن. در جمهوری اسلامی سه شرط آزاد، عادلانه و مؤثر بودن هرگز وجود نداشته است و شرط سالم بودن هم در بسیاری موارد نقض شده است؛ در نتیجه آنچه در جمهوری اسلامی به عنوان یک آیین سیاسی وجود دارد «رأی‌گیری» (votation) است و نه «انتخابات» (election(. این دو مفهوم را باید تفکیک کرد و اجازه نداد که دو جناح جمهوری اسلامی پشت نام انتخابات سنگر بگیرند و مخالفان نظام را به مخالفت با «انتخابات» متهم کنند. اتفاقاً هدف طرفداران گذار و تغییر نظام، عبور از «رأی‌گیری» و رسیدن به «انتخابات» دموکراتیک است. نباید اجازه داد که جمهوری اسلامی، مفهوم انتخابات را هم مثل مفهوم «اصلاحات» و «جمهوری» از محتوا خالی کند و از آن نقابی برای ماندگاری خویش بسازد.

طرفداران گذار و تغییرنظام باید گفتمانی را به کار گیرند که نشان دهد آنها به هیچ عنوان مخالف «انتخابات» نیستند بلکه مخالف رأی‌گیری نمایشی هستند. شعار «رأی بی‌رأی» یا «رأی نمی‌دهم» انتخاب‌های هوشمندانه‌ای است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای شعار کلاسیک «تحریم انتخابات» باشد. باید در هر مناظره‌ای بر این امر تأکید کرد که انتخاباتی در جمهوری اسلامی وجود ندارد و «رأی‌گیری» مساوی با «انتخابات» نیست.

۵) رأی‌گیری اسفند ۱۳۹۸ ممکن است به یک رفراندوم نمادین تبدیل شود. باید به مکانیسم‌هایی اندیشید که میزان واقعی مشارکت مردم در این انتخابات را اندازه‌گیری کند و اجازه ندهد جمهوری اسلامی و لابی رسانه‌ای‌اش در داخل و خارج با دستکاری در آمار و ارقام، میزان مشارکت واقعی مردم را مخفی نگه دارند. نتایج نظرسنجی مؤسسه گمان نشان می‌دهد که در فروردین امسال حدود ۶۸ درصد مردم اعلام کرده‌اند که در رأی‌گیری اسفند ۹۸ قطعاً شرکت نخواهند کرد. باید تلاش داشت تا از طریق نظرسنجی‌های متناوب و روشمند که در آن هویت پاسخ‌دهندگان ناشناس می‌ماند، میزان مشارکت مردم را به طور مداوم اندازه‌گیری و ثبت کرد.

۶) در سال‌های گذشته استمرارطلبان همواره ادعا می‌کردند که آلترناتیوی در مقابل «رأی دادن» وجود ندارد اما این ادعا در سال‌های اخیر کاملاً رنگ باخته است؛ جنبش مبارزات مدنی شامل اعتراضات سراسری، نافرمانی مدنی گسترده در کمپین مبارزه با حجاب اجباری، مطالبه «نه به جمهوری اسلامی» و «آری به انتخابات و رفراندوم آزاد» آلترناتیو شرکت در رأی‌گیری نمایشی است.

«رأی ندادن» در یک رأی‌گیری نمایشی یکی از مصادیق اصلی «عدم همکاری» (به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین روش‌های مبارزه مدنی) است. تجربه نشان داده که انتخاب بین بد و بدتر یک چرخه معیوب است که بد را به بدتر تبدیل می‌کند یا بدتر را جای بد می‌نشاند و نهایتاً هیچ بهبودی از آن حاصل نمی‌شود. نه گفتن به این بازی و عبور از «رأی‌گیری» نمایشی، اولین گام مبارزه برای رسیدن به آلترناتیو واقعی یعنی «انتخابات» آزاد است.

رادیو فردا؛ عمار ملکی

[کد مطلب: 187602] [تاريخ انتشار: هفتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم ژوئيه ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۱۹ ، 16:45:56 توسط Majid Majidi
تحریم انفعالیه انتخابات تاثیر چندانی در نفیِ انتخاباتِ نمایشی - فرمایشی نخواهد داشت. نفی شرکت در انتخابات میتواند خطرِ نفیِ "خودِ انتخاب و انتخاب کردن" را برای مردم بدنبال داشته باشد. دست بدست دیگر نیروهای آزادیخواه ترتیب راه اندازیه همزمانِ یک انخاباتِ آلترناتیو را دهید: انتخاباتِ نمادینِ همزمان اینترنتی (همزمان با انتخاباتِ نمایشی - فرمایشیِ مجلس در زمستانِ پیشِ رو) که هر ایرانی در هرکجای دنیا بتواند کاندید شود، و هر ایرانی در هرکجای دنیا بتواند به هر کاندیدِ مورد علاقه و مورد نظرش آن لاین رای دهد. این یک فرصت تاریخی ست برای شکست انتخاباتِ نمایشی - فرمایشی، و یک فرصت تاریخی برای هدایت مردم به درکِ انتخاباتِ آزاد و دمکراتیک. این فرصت را از دست ندهید، تاریخ دایما در سینیِ اخلاص فرصت تقدیم نمیکند!
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۱۹ ، 11:00:38 توسط ایرانی
چهل سال هست که ما ملت ایران را با افیونی بنام دین به خواب کرده اند حال شما در این فکر هستید تا با نوشتن مقالاتی این ملت را بیدار نمایید. حال خواهید دید چنان آمار کذبی بسازند که حیران خواهید شد. ج.ا یعنی دروغ. نیرنگ. دزدی و خیانت به ایران و ایرانی میباشد. ای ملتی که چهل سال رفت و در خوابید. استخاره بنمایید و تکانی بخود بدهید شاید بیدار شوید.
نوشته شده در تاريخ هشتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با سی ام ژوئيه ۲۰۱۹ ، 04:57:09 توسط ارش
به نظر میرسد کسی که برود رای بدهد باید به حلال زاده بودنش شک کرد من که این جمله به تمام خانواده اعلام کردم رای دادن مساوی با بدبختی بیشتر ایرانیان !!!!!!!!!!!!!
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 19:20:57 توسط •••• رای تو همینجاست
- آیا ۴۰ سال فقر و بیعدالتی، فساد و آخوندزاده پروری، در صف و تک تک در گرداب ج ا گرفتار شدن کافی نیست؟ هنوز هم وقت لازم هست برای پی بردن به حقیقت؟ یعنی خرد جمعی ایرانیان بدین حد نزول کرده؟ دیگر از این مبارزه مدنی تر؟ این گوی و این میدان “رای ندادن”. در خانه نشستن و ... همین! به قول ماندلا: ””مگزار رای تو نشان از ترس تو باشد بلکه نشانی از آرزوهایت””. به چه دل خوشیم؟ به آرزوهای کوچکمان؟ بدانید که ما را به همان اندازه کوچک می پندارند. می‌توانند و حق دارند. چرا که با ۲۵۰۰ سال تاریخ هنوز کوچکیم. نمیدانیم چه میخواهیم. حتی نمیدانیم چیزی باید بخواهیم یا نه. فقط نگران قیمت ارز و مرغ...همین؟ ۴۰ سال در واهمه زندگی را قاچاقی سپری کردن رسم هیچ کجای دنیا نیست مگر در ایران به گروگان گرفته شده ما. مهم نیست فردای من، فرزندان من، نسل آینده من - و در مورد این آخری: “برو خدا پدرتو بیامرزه”. هیچ راهی نیست بجز خواستن و راهی نیست به غیر از مبارزه برای تحقق آرزوهای خردمندانه جمعی، بطور دسته جمعی! سطح آرزوهایت را چنان پایین نیاور که حتی ندانی رای ندادن حق توست! “رای بی رای!‌ خانه نشینی بهتر”
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 17:36:34 توسط آذر
درجریان مبارزه و عمل، انقلابی، و در جریان مبارزه مستقیم سیاسی است که اعتلای بالنسبه محدود جنبش میتواند به اعتلای پردامنه و سرتاسری تبدیل شود و بساط ج-ا، را از طریق اعتصابات عمومی سیاسی، تظاهرات توده‌ای و قیام مسلحانه برچیند. نمیتوان پنداشت که تحت حاکمیت یک رژیم بغایت استبدادی و سرکوبگر، در یک‌لحظه همه‌چیز برای سرنگونی فراهم گردد، بلکه در روند عمل و مبارزه سیاسی توده‌ای است که تمام شرایط فراهم می‌آید. باید از شرایطی که در جریان خیمه‌شب‌بازی رژیم پیش‌ می‌آید، برای ارتقای مبارزات استفاده کرد. تبلیغ برای سرنگونی رژیم و طرح مطالبات انقلابی کارگران و زحمتکشان را با توسل به اشکال مختلف تبلیغ، شفاهی، کتبی، دیوارنویسی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، پخش تراکت و حتی سؤال و سخنرانی در گردهمائی که باندهای رژیم تشکیل میدهند و غیره وسعت داد. باید نافرمانی را در همه‌جا بسط داد، بر دامنه اعتصابات، تظاهرات و گردهمایی‌های اعتراضی افزود و در همجا توضیح داد که امتناع صرف از شرکت در خیمه‌شب‌بازی رژیم به تنهائی کافی نیست. باید از طریق تشدید مبارزات، اعتصاب عمومی سیاسی و قیام مسلحانه، کلیت رژیم را برانداخت.
نوشته شده در تاريخ هفتم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم ژوئيه ۲۰۱۹ ، 17:08:01 توسط ناشناس
نه استمرار طلب بوده و نه ارتجاعحاکم بلکه فقط برای مصلحت ایران در بعضی انتخابات شرکت کرده ام. ولی اینک با به انتها رسیدن ته مانده اعتبار جناح های حاکم‌و افشای غارتگر بودن تمام‌جناح ها و درماندگی کل نظام در حل معضلات جامعه . دیگر در هیچ انتخاباتی شرکت نمیکنم‌ تا اینکه شرایط واقعی انتخابات آزاد فراهم گردد. فرق نمیکند که این شرایط از چه طریق فراهم گردد ، فشار از پایین یا مجبور شدن نطام‌و ایجاد این شرایط از بالا. به امید ایرانی آزاد و آباد
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم/ تهران ؛ بستن یکی از اتوبانها/  امروز 29  آبان
فیلم / مردم در اصفهان ساختمان پلیس را آتش زدند/ سه شنبه 28 آبان
فيلم/ گزارش یک بانوی هموطن از وضع شهر شیراز 
کاریکاتور/رهبر بی بصیرت: دشمن را عقب زدیم...
فیلم/  آخرین وضعیت خیابانهای ورامین - ۲۸ آبان
فیلم/ تیراندازی مزدوران خامنه‌ای به سوی معترضین در شهر مریوان
فیلم/ ‍‍ شیراز! تصاویری کە امپراطوری دروغ و کل نظام فاسد را رسوا می کند
فیلم/ خیزش مردم در شهریار» امروز سه شنبه ۲۸آبان ۹۸
کاریکاتور/ ضیافت آقا‎
فیلم/ فیلم هایی که بعد از برگشت اینترنت منتشر میشوند
شیراز، آبان / به رگبار بستن مردم
عکس/ شریعتمداری، نماینده دیوانه خامنه ای جلاد در کیهان: اراذل قران را هم به آتش کشیدند!
علی خامنه‌ای در واکنش به اعتراض‌های ایران: دشمن را عقب زدیم
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: