جزئیات تازه درباره خروج سعید ملک‌پور از ایران و بازگشت به کانادا


فرد صوفی صاحب یک رستوران در بریتیش کلمبیای کانادا یکی از کسانی که کمک کرده تا سعید ملک‌پور در پایان مرخصی سه روزه به جای بازگشت به «زندان اوین» برای تحمل «حبس ابد»، از ایران خارج شده و بار دیگر به کانادا بازگردد، در مصاحبه با تورونتو استار جزئیات تازه‌ای را در این باره بیان کرد و از جمله گفت که یکی از چند نفری است که با همکاری خانواده و دوستانش ۱۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کرد تا سعید در اوین مرخصی به جای بازگشت به زندان اوین، وارد کاناد شود.

او نزدیک به دو ماه رازی را مخفی نگه‌داشت که می‌توانست برای زندگی سعید ملک‌پور بعد از یازده سال زندان در ایران، خطرناک باشد و حالا تاکید دارد که «من اگر بتوانم این کار را برای صد تن دیگر هم انجام می‌دهم.»

مریم ملک‌پور جمعه ۱۱مرداد۱۳۹۸ از ورود برادرش سعید ملک‌پور به کانادا خبر داد. سعید ملک‌پور مهر سال ۱۳۸۷ در سفر به ایران برای دیدار با پدر بیمارش، از سوی سپاه پاسداران در پروژه «گرداب» بازداشت شد و دادگاه انقلاب ابتدا او را به اعدام و بعد به حبس ابد محکوم کرد.او تا ۲۹ تیر ۱۳۹۸ نزدیک به ۱۱ سال بدون مرخصی زندانی  بود و در این تاریخ با سپردن وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به یک مرخصی سه روزه آمد.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضایی ایران، یک روز بعد گفت خروج سعید ملک‌پور «از مبادی غیر رسمی» صورت گرفته است.او گفت که ملک‌پور در حال گذراندن حکم حبس ابد بود و در تاریخ ۲۹ تیر «برابر با ضوابط و مقررات مربوطه» و «با اخذ وثیقه لازم» به او مرخصی سه روزه اعطا شد و با توجه به وضعیتی که داشت، به مراجع امنیتی و اطلاعاتی از ناحیه قضائی مرخصی او اعلام شده بود و نسبت به ممنوع الخروجی او اقدام شد» اما او از «مبادی غیررسمی و بدون گذرنامه» از کشور خارج شده است.

روزنامه تورونتواستار روز شنبه در گزارشی نوشت که فرد صوفی، ۶۹ ساله، مالک یک رستوران ایتالیایی در شهر کوکئیتلم در استان بریتیش کلمبیای کانادا هفته‌ها قبل از مرخصی سه روزه سعید ملک‌پور از برنامه نجات او از زندان بدنام اوین اطلاع داشت. او این راز را مخفی نگه‌داشت چون می‌توانست برای زندگی سعید ملک‌پور بعد از تحمل یازده سال زندان در ایران، خطرناک باشد.

فرد صوفی یکی از چند کانادایی است که به همراه خانواده و دوستانش ۱۰۰ هزار دلار جمع‌آوری کرد چون قرار بود مطمئن باشند که سعید ملک‌پور پس از مرخصی، دیگر به زندان اوین تهران باز نخواهد گشت.

صوفی در گفت و گو با تورونتواستار گفت که قرار بود فرار ملک‌پور زودتر انجام شود، اما مرخصی او از زندان به تاخیر افتاد.

این روزنامه نوشته  «سعید ملک‌پور ۱۱ سال بدون مرخصی در زندان بود اما سرانجام جمعه هفته گذشته، خواهرش مریم ملک‌پور در فرودگاه ونکوور به او سلام کرد.»

فرد صوفی که خودش از سال ۱۹۷۲ به کانادا مهاجرت کرده و مقیم این کشور است، گفت که «یک نقشه پنهانی به سعید اجازه فرار از ایران را به یک کشور دیگر داد.» او اسم این کشور را ذکر نکرد، اما گفت سعید به این کشور رفت تا دولت کانادا اقامت دائمش را باردیگر تمدید کند تا او بتواند به کانادا بازگردد.

این روزنامه اشاره کرده کشوری که سعید ملک‌پور از ایران به آن فرار کرد، یکی از کشورهایی است که جمهوری اسلامی در آن نفوذ دارد و این نگرانی وجود داشت که او در آنجا دستگیر و باردیگر به ایران و به زندان بازگردانده شود.

صوفی با اشاره به اینکه «سعید ملک‌پور در یک خانه‌ امن بود»، از قول وی نوشت: این نگرانی وجود داشت که او دستگیر شود و علاوه براین «ما فکر کردیم که قرار است دو تا سه هفته طول بکشد که کارهای تمدید اقمات دائم او انجام شود و به کانادا بازگردد» اما «خوشبختانه، از جانب دولت کاناد این اتفاق در دوسه روز انجام شد.»

صوفی، از ارائه جزئیات بیشتر درباره کشور مورد اشاره و دیگر کسانی که کمک کردند تا سعید ملک‌پور به کانادا بازگردد، خودداری کرد و گفت که نمی‌خواهیم در این باره اطلاعاتی در اختیار حکومت ایران قرار بگیرد.

بعد از ورود سعید ملک‌پور به ونکوور، اولین ملاقات فرد صوفی با سعید سه‌شنبه گذشته طی یک قرار شام در رستوران او انجام شد. او گفت: «معلوم بود که سعید مایل نبود درباره تجربه زندان و فرار از ایران حرف بزند.»

او گفت که «به محض دیدن سعید ما همدیگر را بغل کردیم و احساساتی شدیم. بعد از سعید پرسیدم حالت چطور است، گفت خوبم. خیلی خوشحال بود اما به من گفت پنج روز است نخوابیم چون هنوز باورش نمی شود.»

به گفته صوفی قرار است سعید در روزهای آینده  به پزشک و دندانپزشک مراجعه کند و یک مشاور را هم ملاقات کند.

فرد صوفی خودش یک فعال داوطلب حقوق بشر است که با شعبه عفو بین الملل در کانادا همکاری می‌کند. او شش سال پیش با مریم ملک‌پور، خواهر سعید، در شهر کوکئیتلم ملاقات کرد.

مریم مدافع خستگی ناپذیری بود که در همه این سال‌ها برای آزادی برادرش تلاش می‌کرد و هفته‌ها قبل با اطمینان درباره پول وثیقه و برنامه بیرون آوردن سعید از ایران با صوفی حرف زده بود.

صوفی نمی‌خواهد بگوید که چه مبلغی اهدا کرده است. او با تاکید براینکه «پول اهمیتی در زندگی ندارد»، گفت: «من اگر بتوانم این کار را برای صد تن دیگر هم انجام می‌دهم، می‌توانم خانه‌ام را بفروشم و این کار را انجام دهم.»

او گفت که این کار برایم اررزشمند است چون «درباره حقوق بشر نمی‌شود فقط حرف زد، باید عمل کرد چه به لحاظ مالی و چه بقیه امور. حرف زدن به تنهایی فایده‌ای ندارد.»

صوفی خودش آخرین‌بار در سال ۱۹۸۰ به ایران سفر کرد و دید برادر کوچتکرش که یک مهندس بود به خاطر عقاید سیاسی‌اش زندانی است. به گفته صوفی «یک سال بعد از بازگشت از این سفر، برادرش در زندان اعدام شد.»

او در مصاحبه با تورونتواستار گفت در ایران نمی‌شود نظرات خودتان را بیان کنید، جمهوری اسلامی ایران «فقط افراد فعال را بازداشت و زندانی نمی‌کند، آن‌ها را تهدید می‌کند، خانواده آن‌ها را هم می‌گیرد و این واقعا بی‌رحمانه است.»

سعید ملک‌پور، مهندس و برنامه‌نویس وب ، ۱۱ سال پیش وقتی برای دیدار پدر بیمارش به ایران رفت که با اقامت دائم کانادا به کانادا مهاجرت کرده و با همسرش در ویکتوریا زندگی می کرد اما عفو بین الملل می‌گوید که ملک‌پور گزارش داده که بعد از بازداشت سوی سپاه پاسداران «چشم بسته و دستبند زده، چندین نفر او را با کابل، باتوم و مشت» مورد ضرب و شتم قرار دادند و به زور شکنجه او را وادار به اعتراف اجباری کردند.

در گزارش تورنتواستار اشاره شده که وزارت خارجه کانادا پس از بازگشت سعید ملک‌پور به این کشور، همکاری دولت برای نجات سعید را تائید کرد اما جزئیات آن را برای رعایت حریم خصوصی بیان نکرد.

در این بیانیه وزارت خارجه کانادا تاکید شده که «کانادا از این خبر که سعید ملک‌پور به خانواده خود در این کشور  پیوسته استقبال می‌کند. ما از آزادی آقای ملک‌پور دفاع كردیم و خوشحالیم كه او اکنون در كانادا است.»/ ایران اینترنشنال

[کد مطلب: 188408] [تاريخ انتشار: بيستم امرداد ۱۳۹۸ برابر با يازدهم اوت ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
محسن لرستانی اعدام شد؟
کاریکاتور: اموال رهبری
امام‌جمعه تهران: تمام اسباب زندگی رهبری به اندازه بار یک وانت هم نخواهد شد!
عکس/ استقبال سرد از سعید جلیلی دردانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز دانشجو
عکس/  سیب زمینی به جای نمایندگان!
عکس/ خوشا به حال دختران جنگ زده سوریه، حداقل آزادی شادی دارند؛
جشن رنگِ دختران و پسران سوری در دمشق
فيلم/ شعار توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه توسط هواداران استقلال!تلوزیون ناچار شد صدای مردم را قطع کند
عکس/ در حلسه امروز ارائه بودجه سال 99، نمایندگان با چه دقتی به سخنان روحانی گوش دادند؟
پوسترهای تحریم انتخابات فرمایشی/ هر رای بە بقای نظام = شلیک یک گلولە بە قلب فرزندان ایران است
افزایش عوارض خروج از کشور
سوقصد به جان وکیل پرونده‌های محیط‌زیستی + فیلم
اسرائیل: روسیه به ایران اجازه زدن هواپیماها در سوریه را داد
عقبگرد عصرانه دلار در بازار تهران؛ بانک مرکزی شتاب نرخ ارز را مهار کرد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: