سخنگوی قوه قضائیه: ماموریت قوه قضائیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی وضعیت حجاب/ تایید بازداشت حسین رعیت / صدور احکام پرونده‌ کیمیا خودرو


به گزارش ایلنا، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه  در نشست خبری با اشاره به موضوع عفاف و حجاب گفت: ما تمام تلاشمان ارتقاء عفاف و حجاب است که هم تکلیف شرعی ماست و هم وظیفه قانونی، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبات مختلف را داشته است و وظایفی را برای بخش‌های حاکمیت مشخص کرده است که لازم الاجراست. اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که این دستگاه‌های ۲۶ گانه وظایف خود را در برابر این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خوب انجام ندادند، که اگر به خوبی انجام می‌دادند امروز متدینان و خانواده‌های شهدا از وضعیت حجاب و عفاف گلایه نداشتند.

ماموریت قوه قضائیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی وضعیت حجاب

وی گفت: معتقدم شورای عالی انقلاب فرهنگی باید وظایف خود را در این مصوبه بازخوانی کند، برخی از مدیران جدید که آمدند اهمیتی به این مصوبه ندادند. باید مسئولان اهتمام وزرند، توصیه ما این است که گزارش عملکرد خودشان را به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کنند و ما از آنها می‌خواهیم که از دستگاه‌های مخاطب مطالبه‌گر باشند تا همین دستگاه‌ها وظایف خود را به خوبی انجام دهند و حجاب وضعیت مطلوبی داشته باشد. قوه قضاییه به شورای عالی انقلاب فرهنگی و ماموریت داده است تا بررسی کند این دستگاه‌ها درباره عفاف و حجاب چه کاری انجام داده‌اند.

صدور احکام پرونده‌ کیمیا خودرو


اسماعیلی با بیان اینکه پرونده‌های مهمی از مفاسد اقتصادی به سرانجام رسیده است، گفت: مجموعه پرونده‌های مربوط به کیمیا خودرو رسیدگی شد و متهمان این پرونده به حبس‌هایی محکوم شدند.

وی افزود: بر این اساس مهدی فتاحیان به ۲۵ سال حبس، مرتضی فتاحیان به ۲۰ سال حبس، اعظم کریمی به ۲۰ سال حبس مجیدپور، حسینی به ۲۰ سال حبس، محمدرضا کشاورز به ۱۰ سال حبس و صادق صمدی به ده سال حبس محکوم شدند.

جانشین رئیس جهاد کشاورزی به ۱۲ سال حبس محکوم شد

سخنگوی قوه قضائیه یادآور شد: در پرونده گوشت‌های وارداتی حمیدرضا خلیلی که جانشین رئیس جهاد کشاورزی بود به ۱۲ سال حبس محکوم شد.

وی گفت: پرونده دیگری در دادگاه کیفری یک استان تهران رسیدگی شد که پرونده آقای سید محمد نعمتی مدیر یک  شرکت بین‌المللی بود، از وی ۱۲۸۳ شکایت شده بود که ایشان به تحمل هشت سال حبس و جزای نقدی محکوم شده است.

درصورت عدم حضور سالار آقاخانی در دادگاه، تصمیمات لازم را می‌گیریم

وی در خصوص متوازی بودن سالار آقاخانی گفت: این پرونده در حال بررسی است و متهم به دادگاه احضار اما در دادگاه حضور نیافت اینکه کجاست نمی‌دانیم. اما از طریق قانونی و وثیقه‌گذار پیگیر هستیم که در جلسات بعدی در دادگاه حضور یابد در غیر این صورت دادگاه تصمیم لازم را می‌گیرد.

عدم حضور خبرنگاران در دادگاه مدیریان سابق بانک مرکزی به معنی علنی نبودن آن نیست

اسماعیلی در خصوص رسیدگی به پرونده مدیران سابق بانک مرکزی گفت آن چیزی که من در این موضوع بیان می‌کنم این است که دادگاه این پرونده در حال برگزاری است، جلسات آن آغاز شده است شده که تا این لحظه علنی بوده است و علنی نبودن به معنای آن نیست که اگر خبرنگاران در آن قرار حضور نداشتند به آن غیرعلنی بگوییم.

وی یادآور شد: گاهی به دلیل حساسیت پرونده و موضوعات مطرح شده ممکن است جمع محدودی در دادگاه حضور داشته باشند من از مردم می‌خواهم صبوری داشته باشد تا جلسات برگزار شود، دادگاه تصمیم بگیرد. همه ما باید به داوری دادگاه احترام بگذاریم و تصمیم دادگاه به افکار عمومی جامعه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دادستان کل کشور معاون اول ندارد که درباره فیلترینگ اینستاگرام اظهارنظر کرده باشد

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص اظهارنظری از سوی دادستانی کل در خصوص فیلترینگ اینستاگرام گفت: این اظهارنظرها در حالی منتسب به معاون اول دادستان کل نقل می‌شود که دادستان کل در حال حاضر معاون اول ندارد و این بیانگر این است برخی که در فضای مجازی فعالیت دارند، اخلاق را رعایت نمی‌کنند.

تایید بازداشت حسین رعیت

اسماعیلی درباره دستگیری یک فرد در واقع در کرج با ۱۷ ببر گفت: اصل بازداشت این فرد را تایید می‌کنم اما موارد اتهامی در مراحل اولیه است که بعد از رسیدگی اعلام خواهیم کرد.

پرونده شهردار سابق کرج ارتباطی با پرونده معاون سابق ارزی بانک مرکزی ندارد

سخنگوی قوه قضائیه  وضعیت پرونده شهردار سابق کرج گفت: ایشان یک پرونده در استان البرز داشت که حکم بدوی وی نیز صادر شده است و این حکم به دادگاه تجدیدنظر رفته است و از طرفی این فرد پرونده دیگری در دادسرای نظامی دارد و روند پیگیری ادامه دارد و پرونده دوم وی ارتباطی با پرونده معاون سابق ارزی بانک مرکزی ندارد.

رای یکی از پرونده‌های برادر رئیس‌جمهور یا معاون اول صادر شده است


وی درباره قرار وثیقه برای متهمان پرونده پرشین گفت: میزان قرار وثیقه برای متهمان را نمی‌دانم اما قرار وثیقه برای تعیین مبلغ شرایط و ضوابطی دارد که قطعاً همکاران بنده براساس قانون این موارد را پیگیری می‌کنند.

اسماعیلی درباره رسیدگی به پرونده برادران رئیس‌جمهور و معاون اول گفت: دادگاه بدوی در خصوص یکی از این پرونده‌ها رای خود را صادر کرده و دادگاه تجدیدنظر در حال بررسی است و ما منتظر هستیم دادگاه تجدیدنظر رای نهایی را صادر کند.  انشاالله در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی گفت:  پرونده دیگر در دادسرا حضور دارد که گفته شده رسیدگی در آن تسریع شود زیرا با کندی رو به روست. به زودی دادسرا تصمیم نهایی را خواهد گرفت و ما نیز منتظر هستیم نظر نهایی چه خواهد بود.

هیچ کس در قوه قضاییه به ویژه در دوره جدید خط قرمز نیست

وی در پاسخ سوالی مبنی بر اینکه اخیراً در رابطه با پرونده یکی از مسئولان سابق معاونت اجرایی قوه قضاییه اظهارنظرهای مختلفی شده است و به نظر نمی‌رسد این اتهامات به صورت فردی باشد، در صورت همکاری آیا مسئولان فعلی به دادسرا احضار می‌شوند؟ گفت: متهم مورد نظر معاون قوه قضاییه نبوده است و به این توجه نمی‌شود و بارها قبل از بررسی دادگاه اسم می‌بریم و از آنها به عنوان متهم یاد می‌کنیم. این فرد معاون یکی از بخش‌های قوه قضاییه بوده است. قوه قضاییه در برخورد با مفاسد اولویتش برخورد درونی است. هیچ کس در قوه قضاییه به ویژه در دوره جدید خط قرمز نیست.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: رسیدگی به این پرونده با جدیت در حال انجام است و هر شخصی که در این پرونده متهم باشد با او برخورد می‌شود. دلایلی در این رابطه به دست قوه قضاییه رسید که در مرحله رسیدگی قرار می‌گیرد و در برخورد هیچ اغماضی نخواهیم داشت.

اسماعیلی در پاسخ به سوالی مبنی  بر اینکه در ابتدای برگزاری دادگاه عراقچی اسم آقای سیف در کیفرخواست اعلام و سپس تکذیب شد، در مورد آخرین وضعیت سه پرونده سیف توضیح دهید و اینکه آیا این پرونده همزمان با پرونده عراقچی رسیدگی می‌شود؟ گفت: این پرونده در دادگاه و درحال رسیدگی است. از افکار عمومی و رسانه‌ها می‌خواهیم کمی صبر داشته باشند تا با صدور دادنامه ابهامات این پرونده رفع شود.

[کد مطلب: 188552] [تاريخ انتشار: بيست و دوم امرداد ۱۳۹۸ برابر با سيزدهم اوت ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
عکس/ بلائی که بر سر تصویر خامنه ای در درود آورده اند
فیلم/ درگیری با آخوند
عکس/ مرگ بر خامنه ای
فیلم/ حمله مردم و فرار مزدوران نیروهای ضد خامنه‌ای. -  کرج /  ۲۶ آبان
فیلم / مردم در اصفهان ساختمان پلیس را آتش زدند/ سه شنبه 28 آبان
قطع اینترنت در ایران؛ سه راه برای تماس با داخل کشور
فیلم/ ساعتی پیش دانشگاە تهران ، شعار مرگ بر دیکتاتور. ۲۷آبان
حمله به حوزه علمیه کازرون و  مدرسه خاتم الانبیاء  شیراز + عکس
فيلم/ به آتش کشیده شدن دفتر آخوند حکومتی مرادی اما جمعه غرب شیراز 
فيلم/ پردیس؛ مقاومت در برابر پلیس ضدمردمی که پلاک ماشین را از جا کند 
فیلم/ خیزش مردم در شهریار» امروز سه شنبه ۲۸آبان ۹۸
فیلم/ تیراندازی مزدوران خامنه‌ای به سوی معترضین در شهر مریوان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: