در پی دیدار خامنه ای با سخن‏گوی گروه انصارالله یمن (حوثی ها) ؛
آمریکا به قربانیان اقدامات این گروه اجازه داد از محل مصادره دارایی‌های ایران در امریکا، غرامت و خسارات دریافت کنند


ایران وایر: برای اولین بار یکی از دادگاه‌های امریکا در حکمی قطعی، ایران را مسوول اقدامات  «انصارالله» یمن، مشهور به گروه «حوثی» دانسته و به خانواده قربانیان اقدامات این گروه اجازه داده است از محل مصادره دارایی‌های ایران در امریکا، غرامت و خسارات دریافت کنند.

انتشار این حکم به طور غیرمنتظره‌‌ای با دیدار «محمد عبدالسلام»، سخن‏گوی گروه انصارالله یمن و شماری از رهبران آن با «علی خامنه‌‌ای» در تهران هم‎زمان شده است. در جریان این دیدار، خامنه‌‌ای از سخن‌گوی حوثی‌های یمن خواسته است تا سلام او را به «عبدالملک بدرالدین»، رهبر حوثی‌ها که او را «برادر مجاهد و عزیز» خوانده است، برساند.
وب سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی نوشته محمد عبدالسلام در این دیدار خامنه‌ای را ستوده و گفته است: «ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام و ولایت امیرالمومنین می‌دانیم.»

تصاویری که از این دیدار منتشر شده، سخن‎گوی حوثی‌ها را نشان می‌دهند که با لباس سنتی، همراه با خنجر یمنی که بخشی از این لباس محلی به شمار می‌رود، به دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران رفته است.

رسانه‌های هوادار خامنه‌‌ای گفته‌‌اند موافقت وی با حضور سخن‎گوی حوثی‌ها با خنجر که نوعی سلاح سرد محسوب می‌شود، علی‎رغم تمهیدات امنیتی برای مراقبت از جان خامنه‌‌ای، علامت نزدیکی بسیار زیاد ایران به حوثی‌ها و اطمینان رهبر جمهوری اسلامی ایران به آن‌ها است.

وب سایت رسمی خامنه‌‌ای در توصیف نزدیکی حوثی‌های یمن به جمهوری اسلامی ایران گفته است: «سطح این هیات معادل سطح رایج دیگر دیدارکنندگان نبود و می‌توان گفت که دیدار یک هیات رسمی به ریاست سخن‎گوی یک جنبش با ایشان، برای نخستین بار بود که انجام می‌شد که علت آن، ناممکن‌بودن خروج سران بلندپایه این جنبش از کشور یمن است. با این حال، ایشان از این هیات دقیقاً در سطح یک هیات عالی رتبه استقبال کردند.»

در بیان دیگری از نزدیکی دو طرف، دفتر آقای خامنه‌‌ای گزارش داده است بر خلاف دیدار با «شینزو آبه»، نخست وزیر ژاپن که پیامی از سوی «دونالد ترامپ»، رییس جمهوری امریکا آورده بود و او نپذیرفت، این بار رهبر جمهوری اسلامی ایران نامه‌‌ای را که «عبدالملک حوثی»، رهبر حوثی‌ها توسط سخن‎گویش فرستاده بود ،همان لحظه باز و در جا مطالعه کرد.

وب سایت خامنه‌‌ای در نوشتاری کم سابقه آورده است: «رزمندگان یمنی هر سید بزرگواری از نسل امام حسن و امام حسین را که در راه حق قیام کند، امام "مفترض‌الطاعه" (یعنی واجب است از او پیروی شود) می‌دانند و اعلام رسمی و علنی این اعتقاد از سوی جنبش انصارالله یمن، اقدامی هدفمند بود که اهمیت خود را در تحولات آینده منطقه نشان خواهد داد.»

اظهار نزدیکی حوثی‌ها و جمهوری اسلامی ایران به یک‎دیگر برای هر دو طرف و کشور یمن هزینه داشته است. بزرگی این خسارت برای یمن به قیمت ویرانی کشور و برای ایران و ایرانیان بدهکار شدن بابت اقدامات حوثی‎ها است.

از جیب ایران بابت اقدامات حوثی‌ها

دادگاه فدرال نیویورک در حکمی که به نفع گروهی از اتباع امریکایی صادر کرده، به دلیل حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه انصارالله یا حوثی‌های یمن، مسوولیت اقدامات آن‎ها را متوجه ایران کرده است. شماری از اعضای خانواده دو امریکایی که پاییز سال ۱۳۹۴، یعنی چهار سال پیش از سوی حوثی‌ها به گروگان گرفته شدند، شاکی این پرونده هستند.

این دو امریکایی از فرودگاه صنعا، پایتخت یمن ربوده شده بودند و پس از شکنجه، یکی از آن‌ها  ۱۶ روز بعد توسط حوثی‌ها کشته شد. نفر دوم بیش از شش ماه در اسارت حوثی‌ها باقی ماند و سپس آزادش کردند.

خانواده‌های این قربانیان بابت تحمیل فشار روحی و روانی ناشی از گروگان‎گیری اعضای خانواده خود و کشته شدن یکی از آن‏ها توسط حوثی‌ها شکایت کرده و نظام جمهوری اسلامی ایران را مسوول آموزش حوثی‌ها و حمایت مالی مستقیم آن‌ها خوانده‎اند. آن‌ها  خواستار دریافت غرامت و خسارات از محل دارایی‌های ایران شده‎اند.

دادگاه شکایت این افراد را پذیرفته و آن‎ها را مستحق دریافت خسارت و غرامت دانسته اما گفته است میزان این خسارت را در حکم دیگری اعلام خواهد کرد.

حوثی‌ها چه کسانی هستند و چه رابطه‌‌ای با ایران دارند؟

شبه‌نظامیان حوثی، یک گروه «زیدی» مذهب هستند که ظرف کم‎تر از ۲۰سال، از یک گروه شورشی محلی، عملا به حاکم اصلی بخش‌هایی از یمن، از جمله صنعا تبدیل شده‎اند.

«حسین بدرالدین حوثی»، اولین رهبر حوثی‌ها (برادر رهبر فعلی این گروه که برای خامنه‌‌ای اخیرا نامه فرستاده است)، در دهه ۶۰ خورشیدی به قم، پایگاه اصلی روحانیون جمهوری اسلامی رفته بود. رهبران گروه «شباب المومنین» هم که زمینه تشکیل انصارالله یمن یا حوثی‌ها را آماده کرده‎اند، روابط نزدیکی با روحانیون حکومتی ایران دارند.

مدت کوتاهی پس از افزایش تسلط حوثی‌ها بر صنعا، پایتخت یمن، رهبران حوثی برای دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی به ایران رفتند و هم‎زمان پرواز مستقیم از تهران به صنعا و برعکس برقرار شد. کارشناسان سازمان ملل متحد گفته‌اند ایران با ارسال سلاح و پول و هم‎چنین آموزش نظامی، به حوثی‌ها کمک کرده است.

حوثی‌ها در چند سال اخیر در یمن با کسانی درگیر بوده‌اند که از قضا رابطه خوبی هم با ایران ندارند. ائتلاف نظامی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، «داعش» یا گروه موسوم به «دولت اسلامی» در یمن و گروه «القاعده» یمن در حال نبرد با حوثی‌ها بوده‌اند.

ایالات متحده امریکا تا به حال چندین بار اعلام کرده است برخی از موشک‌هایی که حوثی‌ها استفاده می‌کنند، ساخت جمهوری اسلامی هستند و ایران تحریم تسلیحاتی یمن را نقض می‌کند. ایران ارسال تسلیحات را رد اما حمایت از حوثی‌ها را علنا تایید کرده است.

حالا برای اولین بار، دادگاهی در امریکا مسوولیت اقدامات حوثی‌ها نظیر گروگان‎گیری، قتل و شکنجه را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرده است و می‌خواهد خانواده‌های شاکیان را مجاز به مصادره اموال و دارایی‌های ایران با هدف گرفتن غرامت کند.

پیش از این، دادگاه‌های امریکا مسوولیت برخی از اقدامات «حزب‎الله» لبنان، حرکت «مقاومت اسلامی»(حماس) و «جهاد اسلامی» فلسطین را با جمهوری اسلامی ایران دانسته و حکم قطعی مصادره نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار از اموال دولتی ایران را صادر کرده‌اند. شاکیان تاکنون موفق شده‌‌اند نزدیک به دو میلیارد آن را مصادره کنند و به دست بیاورند.

[کد مطلب: 188685] [تاريخ انتشار: بيست و چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم اوت ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم امرداد ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم اوت ۲۰۱۹ ، 20:45:14 توسط شاهد صادق
از نظر امریکا تنها کسانی که از محل اموال مصادره شده ایران حقی ندارند قربانیان ایرانی اند قابل توجه افراد خوشبین که خوشبینی شان تنه به خیانت میزند
ساير مطالب اين بخش
پربازديدهای اين بخش
فیلم / سخنان صریح یک جوان در مقابل خامنه ای : نخبگان ما بدنبال فرار از کشور هستند، فرار، نه مهاجرت! تا اینهمه بی‌عدالتی را نبینند
کاریکاتور/ معجزه آقا
قاتل زنجیره‌ای ملایر یک زن ۳۷ ساله است 
عکس/ جدیدترین امامزاده و تخفیف 20 درصدی برای همه نوع دعا
"قرار منع تعقیب برای صادق آملی‌لاریجانی صادر شد" 
نامه بسيار تند جمعی از آخوندهای حامی محمد یزدی در حوزه علمیه قم به آملی لاریجانی
فیلم/ مردم ایران 1400 سال است از اسلام ضریه های ویرانگر میخورند؛
سخنان کمتر شنیده شده‌ی طالقانی درباره نقش فدائیان اسلام در شکست دولت مصدق و حمایت کاشانی از کودتای  ۲۸مرداد
فیلم/  کعبه (خانه خدا) در برازجان رقیب پیدا کرد!
فیلم / خاطره حمید رسایی در مورد قوه قضائیه
 آمریکا و اسرائیل بازپس گیری کشتی ربوده شده را تمرین کردند
 دلار به بالاترین سطح خود در سال 2019 رسید 
فیلم/ ویدئویی که اسرائیل از انفجار انبار مهمات حشد الشعبی منتشر کرد/ گفته میشود اسرائیل در این انفجارات دست دارد
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: