طوفانی تازه در کمین اقتصاد جهانی؟


طی چند ماه گذشته نشانه های تشویش در مهم ترین کانون های مالی جهان رو به افزایش گذاشته و خوشبینی و آرامش و اعتماد نسبی که پیش از این کم و بیش در فضای اقتصاد بین المللی دیده میشد، جای خود را به بدبینی، تردید و نگرانی سپرده است.

در هفته منتهی به ۱۶ آگوست، با فروریزی شاخص های سهام در شماری از پر آوازه ترین مراکز بورسی جهان، ترس از پیدایش یک بحران تازه اقتصادی بالا گرفت و هستند رسانه ها و شخصیت هایی که از احتمال تکرار یک زمین لرزه بزرگ مالی سخن به می آورند، مشابه آنچه در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی بخش بزرگی از جهان را در بر گرفت.

شبح بحرانی تازه
پانزدهم سپتامبر سال ۲۰۰۸ میلادی از یاد نرفتنی است، روزی که لمان برادرز، غول مالی آمریکایی فرو ریخت و نماد آغاز طوفانی شد که در فاصله ای کوتاه اقیانوس های اطلس و آرام را در نوردید و شمار زیادی از اقتصاد های اروپایی و آسیایی را در بر گرفت. تصادفی نیست که ورشکستگی لمان برادرز در فهرست مهم ترین رویداد های بزرگ معاصر جای گرفته، همانگونه که سقوط دیوار برلین در نهم نوامبر ۱۹۸۹ و یا فرو ریزی برج های دوقلوی نیویورک در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ فراموش ناشدنی است.

آیا اقتصاد جهانی بعد از گذشت حدود یازده سال بار دیگر به لبه پرتگاه رسیده است؟ فراموش نکنیم که در همین فاصله نسبتا کوتاه، نهادهای مسئول حکمرانی اقتصادی با درس آموختن از آنچه گذشت مکانیسم های مالی تازه ای را به کار گرفته اند و مقررات و الزامات محکم تری را بر بانک ها تحمیل کرده اند. در عرصه اقتصاد همانند عرصه های ژئوپولیتیک و سیاسی، تکرار رویداد ها به گونه ای مشابه اگر غیر ممکن نباشد، بسیار نادر است.

ولی اگر نظام بانکی در شمار زیادی از کشور ها قدرت مقاومت خود را بالا برده است، بخش های دیگری از اقتصاد جهانی گرفتار تنش شده اند. در همین دوره یازده ساله، شتاب تحولات اقتصادی شکل‌بندی تازه ای را در روابط بازرگانی و پولی جهان به وجود آورده است. شرکت های فرا ملیتی بر آمده در قدرت های نوظهور (به ویژه چین) جای پای خود را در کشور های صنعتی قدیمی محکم تر کرده اند و در سطوح بالای تکنولوژیک با غول های آمریکایی و اروپایی رقابت میکنند.

این تحول طبعا خطر "جنگ اقتصادی" و به ویژه کشمکش های بازرگانی میان قطب های گوناگون توسعه در جهان را بالا برده است. موج جهانی شدن اقتصاد همچنان نیرومند به نظر میرسد، ولی در مناطق توسعه یافته با مقاومت های سیاسی و اجتماعی و به ویژه پوپولیسم روبرو شده است.

طبقه متوسط در بخش بزرگی جهان از جمله آفریقا رو به گسترش است، ولی اشکال تازه نابرابری در کشور های پیشرفته به درگیری های اجتماعی دامن زده است. آمریکا که زادگاه بحران مالی سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بود، زود تر از دیگر قدرت های صنعتی بحران را پشت سر گذاشت، اقتدار نظام بانکی خود را تقویت کرد و یک رشد چشمگیر اقتصادی را تحقق بخشید که دوام آن در تاریخ این کشور کم سابقه است. ولی تداوم باز هم بیشتر این رونق در مهم ترین قدرت اقتصادی جهان امروز زیر سوال رفته و پیش بینی درباره چگونگی پایان سیکل ده ساله رشد آمریکا صفحات روزنامه های اقتصادی جهان را پر کرده است. در دیگر قطب های نیرومند اقتصادی جهان نیز، از جمله چین و آلمان، قطار رشد از نفس افتاده است.

نشانه های هشدار دهنده
مجموعه این عوامل، همراه با مخاطرات ژئوپولیتیک که در این جا و آنجا سر بر آورده اند، طبعا به محافلی میدان میدهند که آینده خوبی را برای اقتصاد جهانی پیش بینی نمی کنند. همین محافل در اثبات بدبینی خود بر چند نشانه هشدار دهنده تاکید میکنند :

یک) افزایش بهای طلا: با افزایش نشانه های تردید و بدبینی در فضای اقتصاد، طلا در زمره مهم ترین ارزش هایی است که پس انداز کنندگان و سرمایه گذاران را به سوی خود میکشاند و این همان چیزی است که ما در حال حاضر شاهد آن هستیم. در واقع طلا نقش پناهگاه را ایفا میکند و هنگامی که سرمایه گذاران از سایر ارزش ها به ویژه سهام رو بر میگردانند، به طلا علاقه نشان میدهند. طی دوازده ماه گذشته، بهای فلز زرد با یک افزایش ۲۸ در صدی به هر اونس ۱۵۲۳ دلار رسیده است. این بالاترین سطح ارزش طلا در شش سال گذشته است. در این میان بانک های مرکزی نیز ذخیره طلای خود را افزایش میدهند.

دو) رکود بازار نفت: بازار نفت نیز به چشم انداز اقتصاد جهانی امیدوار نیست و این یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت این کالا است. به رغم تنش های شدید در خلیج فارس، سقوط صادرات چند تولید کننده عمده (ایران، ونزوئلا، لیبی) و کاهش تولید سازمان اوپک، بهای "طلای سیاه" نه تنها افزایش نیافته، بلکه در پنج ماه گذشته با یک ریزش ۲۲ در صدی به ۵۸ دلار سقوط کرده است. عامل اصلی این ریزش، نگرانی از کاهش تقاضای جهانی نفت در پی کند شدن آهنگ فعالیت های اقتصادی در شماری از قدرت های عمده مصرف کننده نفت به ویژه چین است.

سه) تقویت مواضع دلار آمریکا: نرخ برابری اسکناس سبز در برابر دیگر ارزهای مهم جهان در سطح بالایی است و همه تلاش های آمریکا برای پایین آوردن ارزش پولش (به منظور کاهش واردات و افزایش صادرات) تا کنون بی نتیجه مانده است. در واقع دلار آمریکا نیز نقش پناهگاه را بازی میکند و سرمایه گذاران و پس انداز کنندگان، در شرایط تردید و دلهره، به این پول رو می آورند. البته استحکام دلار در شرایط کنونی دلایل دیگری هم دارد، ولی تاثیر پذیرفتن آن از ابهام های کنونی را نباید نادیده گرفت.

چهار) کاهش نرخ بهره ها:مدت ها است که نرخ بهره های پایه در همه کشور های پیشرفته جهان در سطحی بسیار نازل در جا زده، ولی شماری از بانک های مرکزی در همین کشور ها این شاخص را باز هم پایین تر می برند. تصمیم اخیر بانک فدرال آمریکا به کاهش نرخ بهره و اقدامات مشابه از سوی شماری از کشور ها (از زلاننو تا گرفته تا هند و تایلند) نشانه آن است که تصمیم گیران اقتصادی نسبت به آینده رشد اقتصادی نگرانند و تلاش میکنند از راه کاهش نرخ بهره جلوی کند شدن احتمالی چرخ فعالیت را بگیرند.

پنج)روی آوردن به اوراق قرضه دولتی:در شرایط بحرانی و یا وضعیتی که از دیدگاه سرمایه گذاران و پس اندازکنندگان از نزدیک بودن بحران خبر بدهد، اوراق قرضه قابل اطمینان دولتی جاذبه زیادی پیدا میکنند، حتی اگر نرخ بهره های بسیار ناچیز و یا حتی منفی را به خریداران عرضه کنند. در حال حاضراوراق قرضه دولتی در کشور هایی چون آمریکا، آلمان و سوییس یک پناهگاه بسیار قابل اطمینان برای همه کسانی است که در وضعیتی انباشته از ابهام می خواهند دارایی خود را حفظ کنند.

نکته مهم آنکه در آمریکا نرخ بهره اوراق قرضه دو ساله در سطحی بالاتر از اوراق قرضه ده ساله قرار گرفت. از لحاظ تاریخی چنین وضعیتی در آمریکا پیش در آمد رکود بوده و در سال های ۱۹۷۸ تا ۲۰۰۶ در پنج نوبت به عنوان مقدمه بحران های کم وبیش مهم اتفاق افتاده است.

سر چشمه اصلی دلهره های کنونی
ترس از فراهم آمدن یک رکود پر دامنه در اقتصاد جهانی دلایل گوناگون دارد که مهم ترین آنها گسترش چشمگیر تنش ها در عرصه بازرگانی جهانی است. در واقع ایالات متحده آمریکا، مهم ترین قدرت اقتصادی دنیا، بخش بسیار مهمی از شرکای بازرگانی خود را متهم میکند که با به کارگیری روش هایی مغایر با رقابت آزاد بر بازار این کشور چنگ می اندازند، ولی در همان حال در برابر ورود کالا ها و خدمات آمریکایی به خاک خود موانع گوناگون به وجود میآورند.

این اتهام تازگی ندارد. از نخستین دهه های بعد از جنگ جهانی دوم به این سو، کسری موازنه بازرگانی آمریکا سال به سال افزایش یافته است. در سال گذشته میلادی، تنها در زمینه داد و ستد کالا ها، واردات آمریکا ۹۵۰ میلیارد دلار از صادراتش بیشتر بود. همه میهمانان کاخ سفید در چند دهه گذشته با این کسری مشکل داشته اند و گناه آنرا به گردن شرکای بازرگانی آمریکا انداخته اند. با این حال هیچیک از آنها در رویارویی با این مساله به اندازه رییس جمهوری کنونی مرز شکنی نکرده است.

در سیاست تهاجمی و تنبیهی خود علیه شرکای بازرگانی آمریکا، دونالد ترامپ دوست و دشمن نمی شناسد. کانادا و مکزیک، شرکای نزدیک آمریکا در منطقه "نفتا" (موافقتنامه مبادله ازاد آمریکای شمالی)، به شدت مورد سرزنش قرار گرفته و مجبور به پذیرفتن شرایط تازه ای شده اند که واشنگتن بر آنها تحمیل کرده است. اتحادیه اروپا و به ویژه آلمان مورد تهدید قرار گرفته اند. کار به جایی رسیده که رییس جمهوری آمریکا تهدید کرده است در صورت ادامه وضع موجود، کشورش سازمان جهانی تجارت را ترک خواهد کرد.

ولی انگشت اتهام واشنگتن در حال حاضر بیش از همه چین را نشانه رفته، به این دلیل ساده که مسئولیت بخش بسیار مهمی از کسری بازرگانی آمریکا بر گردن "امپراتوری زرد" است. در ماه مه گذشته، دویست میلیارد دلار از صادرات کالا های چینی به آمریکا با افزایش حقوق و عوارض گمرکی روبرو شدند. بعد ها اعلام شد که از اول سپتامبر اینده سیصد میلیارد دلار دیگر از صادرات چینی به آمریکا مشمول افزایش حقوق گمرکی خواهند شد. البته آقای ترامپ از این تصمیم کمی عقب نشست و اجرای آنرا به ماه دسامبر موکول کرد.

در رویارویی با سیاست تازه آمریکا در عرصه بازرگانی، چینی ها نیز تصمیم به مقابله به مثل گرفته اند از جمله با کاهش چشمگیر کالاهای کشاورزی از آمریکا و یا با کم کردن نرخ برابری یوآن (پول ملی چین) به منظور ارزان کردن صادرات چینی و خنثی کردن موانع گمرکی که به ابتکار دونالد ترامپ به وجود آمده اند. استفاده دوباره از کاهش ارزش پول ملی در خدمت بازرگانی خارجی، که در سیاست پکن سابقه ای طولانی دارد، خطر شدت گرفتن "جنگ ارزها" را بالا می برد. این به آن معنا است که کشور ها یکی بعد از دیگری تلاش خواهند کرد، از راه دستکاری در ارزش پول ملی خود، وارداتشان را کم و صادراتشان را بالا ببرند.

در نبرد بازرگانی با ایالات متحده آمریکا، اقتصاد چین نمی تواند گرفتار مشکل نشود، از جمله به این دلیل که چرخ عظیم صادراتی این کشور همچنان به بازار آمریکا نیاز فراوان دارد. این یکی از مهم ترین عواملی است که طی چند ماه گذشته نرخ رشد چین را به گونه ای چشمگیر کاهش داده است. ولی از نفس افتادن نرخ رشد چین بر سراسر جهان تاثیر میگذارد. آلمان به شدت از این رویداد آسیب می بیند، زیرا بخش بسیار مهمی از صادراتش از جمله در صنعت خود رو سازی روانه چین میشود. تصادفی نیست که نرخ رشد آلمان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی منفی شده است. کندی آهنگ رشد اقتصادی چین از هم اکنون بر شماری از کشور های منطقه آسیایی اقیانوس آرام نیز تاثیر گذشته است.

با از نفس افتادن رشد اقتصادی در آسیا (به دلیل اوضاع چین) و اروپا (به دلیل رکود آلمان)، آیا اقتصاد آمریکا خواهد توانست به روال ده سال گذشته به رشد چشمگیر خود ادامه دهد و توان ایجاد فرصت های شغلی را در سطح فوق العاده بالای کنونی حفظ کند؟ این پرسش مهمی است که هم اکنون در محافل اقتصادی بین المللی به گونه ای نگرانی آور تکرار میشود.

نا گفته پیدا است که در کنار عوامل صرفا اقتصادی، دلهره های ناشی از تحولات ژئوپولیتیک (بحران در خلیج فارس، برگزیت در بریتانیا و رویداد های هنگ کنگ...) نیز به بدبینی و عدم اعتماد عمومی دامن میزنند.
فریدون خاوند
تحلیلگر اقتصادی و استاد اقتصاد در پاریس
بی بی سی

[کد مطلب: 189139] [تاريخ انتشار: سی و يکم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و دوم اوت ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 15:41:42 توسط seculair 2
نویسندگان و ژورنالیست های کشورهای اروپایی از سال ۲۰۱۷ مکررا پیش بینی کرده اند که خود را اماده جنگ جهانی سوم نمایید . جنگ جهانی سوم در ۵ سال اینده اتقاق خواهد بیافتد. چون امریکا حاضر نیست از ثروت باد اورده ای که کاغذ پیرینت شده اش برایش میاورد ٫ دست بکشد. از سال ۲۰۱۸ چین و روسیه و شرکتهای مبایل در هنگ کنک و ۲۲ بانک مرکزی کشورهای دیگر در جهان در حال خرید طلا برای بانک مرکزی خویش هستند٬ بهر قیمتی که در بازار باشد. چین در خواست طلای خویش را کرده در مقابل کاغذ پیرینت شده دلار٬ که در حای حاضر در بانک مرکزی خود دارد. اتحادیه اروپا هم اعلام کرده بر اساس قرارداد ۱۹۴۴ امریکا باید دلارهایش را از کشورهایی که مایلند دلار خود را پس دهند٬ باید پس گیرد و بجای ان طلا بدهد. وال استریت بانک امریکا به ثروتمندان مهم خود اعلام کرده است که ۸۰ در صد از ثروت انان که با دلار قیمت گذاری شده نظیر خانه ٬ سهام و اوراق بهادار و..... در خطر است . هرچه زودتر بجای انها باید طلا جایگزین کنند.
نوشته شده در تاريخ بيست و چهارم شهريور ۱۳۹۸ برابر با پانزدهم سپتامبر ۲۰۱۹ ، 15:40:58 توسط seculair 1
بانک مرکزی فدرال رزرو Fedral Reserve متعلق به خانواده Rothschild (منشأ یهودی و خدای illuminati & freemasons و خدای زمین) است. اگر Rothschild دارایی های خود را با انصاف تقسیم می کرد ، هر فرد روی کره زمین 70 میلیون دلار دریافت می کرد ! این ثروت از کجا امده است؟ تحویل کاغذ پیرنت شده دلار توسط این بانک و دریافت تمامی ذخایر و ثروتهای زیرزمینی جهان. و اینگونه بود که خدای فراماسونری و ایلومینات (یهودی انانوسی ها و یهودی ) بعد از جنگ دوم جهان را غارت کردند. در سندی از سال 1974 با عنوان مطالعات جمعیتی ایالات متحده ، که در ان هنری کیسینجر (منشأ یهودی/ پیامبر زمین / فراماسونری) گفته ، که تا سال 2000 جمعیت باید به 500 میلیون نفر و تا سال 2050 به 3 میلیارد نفر کاهش یابد !!!!!!! فقط استفاده از بمب های اورانیوم در عراق (1991) ، بوسنی (1995) و کوزو (1999) باعث افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان و و به دنیا امدن کودکان ناقص الخلقه بر اثر اسیبهای ژنیتکی گردیده . اثر این بمب های اورانیمی در طبیعت بیش ار ۴٫۵ میلیارد سال خواهد ماند و جهش های ژنتیکی ان غیر قابل کنترل است .
نوشته شده در تاريخ هشتم شهريور ۱۳۹۸ برابر با سی ام اوت ۲۰۱۹ ، 11:37:58 توسط seculair
اتحادیه اروپا٫ چین و روسیه و ... از چند ماه پیش تصمیم گرفته اند که طلا یا ... جانشین دلار کنند!!!!!! چون حاضر نیستند در مقابل کاغذ باطله امریکا ثروتها وذخایر زیرزمینی سرزمینخود را به ایالت متحد جهانخوار و حقه باز دهند. در ضمن پازل گمشده پاسخ به سوال ٫چرا کودتای ۲۸ مرداد برعلیه دکتر مصدق سکولار بعد از ملی شدن نفت توسط لژ پهلوی٫ لژ یهودی انوسی ایت الله کاشانی با همکاری انگلیس و امریکا انجام گرفت٫ اشکار شد. در سال ۱۹۵۳ میلای برعلیه مصدق کودتا کردند و در سال ۱۹۶۰ سازمان اوپک با پلان لژ مادر انگلیس تاسیس شد و در نهایت درسال ۱۹۷۵ اعضای اوپک تن به دریافت دلار بجای طلا نمودند. مسلما اگر دکتر مصدق ٫دکتر فاطمی ودکتر علی اکبر دهخدا و یاران دیگر او در صحنه حضور داشتند هرگز مام میهن به این ذلت تن نمیداد و صد البته انان در منطقه نیز تاثیر گزار نیز بودند
نوشته شده در تاريخ هشتم شهريور ۱۳۹۸ برابر با سی ام اوت ۲۰۱۹ ، 11:19:30 توسط seculair
اتحادیه اروپا٫ چین و روسیه و ... از چند ماه پیش تصمیم گرفته اند که طلا یا ... جانشین دلار کنند!!!!!! چون حاضر نیستند در مقابل کاغذ باطله انان ثروتها وذخایر زیرزمینی سرزمینخود را به ایالت متحد جهانخوار و حقه باز دهند. در ضمن پازل گمشده پاسخ به سوال ٫چرا کودتای ۲۸ مرداد برعلیه دکتر مصدق سکولار بعد از ملی شدن نفت توسط لژ پهلوی و لژ یهودی انوسی ایت الله کاشانی و همکاری انگلیس و امریکا انجام گرفت٫ اشکار شد. در سال ۱۹۵۳ میلای برعلیه مصدق کودتا کردند و در ال ۱۹۶۰ سازمان اوپک با پلان لژ مادر انگلیس تاسیس شد و درسال ۱۹۷۵ اعضای اوپک تن ه دریافت دلار بجای طلا نمودند. مسلما اگر دکتر مصدق و دکتر فاطمی ودکتر علی اکبر دهخدا و یاران دیگر او در صحنه حضور داشتند هرگز مام میهن به این ذلت تن نمیداد و صد البته انان در منطقه نیز تاثیر گزار نیز بودند
نوشته شده در تاريخ هفتم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم اوت ۲۰۱۹ ، 12:27:56 توسط no name
نافرمانی مدنی و جنگ مسلحانه با کارتلها؟؟؟؟ با اسلحه ساخت خودشون؟؟کدوم مردم جهان؟؟حالت خوبه؟؟ تو اگر تونستی ۱۰۰ نفر را در ایران علیه ان رژیم سازماندهی کنی, من ۱۰۱ خواهم بود. تاریخ و مذهب را فراموش کن, آنها را برای "خواب شیرین و شب بخیر " ساختند. به چرندیات سوسیال مدیا نباید زیاد اعتماد داشته باشی ,هیچ جا همه حقیقت را نمیگویند, و ۹۹% از حقایق بعد از۱۰-۵۰ سال بدست من و تو میرسد که دیگر "تاریخ" شده و تاریخش گذشته.
نوشته شده در تاريخ هفتم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم اوت ۲۰۱۹ ، 12:05:16 توسط no name
seculair چی داری مینویسی؟؟!!دلار کاغذی موجود در دنیا شاید ۵% باشد بقیه دیجیتالیست و بدون کنترل!!خوبی سیستمهای "دموکراتیک" اینست که هر ۴ یا ۸ سال که عوض میشوند از زیر همه مسولییت در میرن. بوش عراق را ویران میکنه و میلیارها $ خود و دیگران سود بردند, بعدش سید حسین میاد میگه تقصیر من نیست ان بوش بود و ان میاد با کلی تبلیغ و دروغ قول بیمه مجانی وووو میده و بعدش ترامپ میاد میگه فاک اوباما, من اینجوری میکنم و میخام وووو همه آن ریس جمهورها نوبتی و بکمک "رای مردم" بقدرت میان و بسود خود و مملکت خود هستند.در ایران ما که دست ۳ باند مافیایی, آمریکایی ظریف (از ۱۷ سالگی امریکا بود و همه مدارکش آمریکاییست) و شرکا - سید علی پشتش محکم است کامرات پوتین ۲۴ ساعته مواظبش است, روحانی و شرکا از انگلیسیها دستور میگیرند, حالا اگه بعضی وقتها بین آنها ظاهرا درگیری هست (بخاطر مال و قدرت) اینها جنگ زرگریست!!
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:10:44 توسط seculair 9
از سال 1913 فدرال رزرو (FED) نه تنها یک قدرت بوده٫ بلکه یک هویت و حریم خصوصی متعلق به کارتلهاست که صاحب قدرتمندترین بانکهای جهان هستنند و رهبران این بانکها رشته ها را می کشند. برای آنها زندگی شما یک بازیست.آنها مایل به شروع جنگ جهانی سوم برای جلوگیری از شکست خود هستند. برای شکستن قدرت نخبگان مالی و محاکمه این جنایتکاران جهانی ، یک انقلاب جهانی لازم است. باید تمامی مردم جهان در کنار هم به امر آگاه سازی از پلانهای انان همت گمارند ٫ و کنار ان تلاش برای نافرمانی مدنی و در نهایت جنگ مسلحانه با کارتل های جنایتکار را اغاز نمایند .....
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:09:58 توسط seculair 8
. چین و روسیه علناً اظهار داشتند كه تحمل حمله به سوریه و ایران را نخواهند داشت. ایران یکی از متحدان اصلی آنها و یکی از آخرین تولیدکنندگان مستقل نفت در منطقه است. آنها می دانند که اگر ایران در جنگ هم شکست بخورند باز ایرانیان به دلار گیر خواهند داد. به همین دلیل انان خواهان نابودی ایران و تکه تکه کردن ایرانند. آنچه که در اکنون اتفاق خواهد افتاد، حاصل یک پروسه است که مستقیماً به تصورات غیرقابل تصور منجر خواهد شد. این پروسه سال ها پیش تنظیم شده و انان کاملاً از عواقب آن آگاه اند اما توسط چه کسی؟ کدام روانی مایل به ایجاد یک درگیری جهانی است که منجر به مرگ میلیون ها نفر برای محافظت از ارزش کاغذ دلار خواهد شد. به وضوح رئیس جمهور نیست. تصمیم حمله به لیبی ، سیری و ایران مدتها قبل از اعلام اوباما است. اما سوال اینجاست که چه کسی رشته ها را می کشد؟ . کسانی که قدرت ایجاد دلار دارند ، و در صورت شکست ان ٫ هزینه زیادی را متحمل خواهند شد. بنابراین آنها شروع به ساختن برنامه هایی برای محافظت از دلار کردند
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:09:09 توسط seculair 7
ایران مدتی است که مشغول جداسازی نفت از دلار است و توافق برای فروش نفت برای طلا منعقد کرده است. آمریکا به دنبال پشتیبانی بین المللی برای حمله نظامی مانند سناریو عراق و لیبی است. در ضمن ، تحریم ها با هدف فروپاشی اقتصاد ایران پذیرفته شده است. بگذارید واضح بگویییم که حمله نظامی به سوریه و ایران یک هدف است برای نابودی هر کشوری نخواهد تن به کاغذ او دهد. ایالات متحده می فهمد اگر چند کشور نفت خود را با ارز دیگری بفروشند. یک واکنش زنجیره ای بوجود می آید و دلار سقوط می کند!!!!! و بدنبال ان پایان چپاول ثروت های جهان در مقابل کاغذ پیرینت شده انان و پایان گردن کشی انان است. آنها درک می کنند که هیچ چیزی برای توجیه ارزش دلار وجود ندارد. به همین دلیل است که آنها تصمیم گرفته اند برای از بین بردن هر کشور ناخواسته در خاورمیانه و آفریقا از نیروی نظامی استفاده کنند.
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:08:21 توسط seculair 6
وقتی خبر نگار میگوید: ما شنیده ایم که 500000 کودک بیشتر از هیروشیما کشته شده اند. آیا این ارزش داشت که با عراق این چنین کنیم. مادلین آلبرایت پاسخ میدهد: فکر می کنم انتخاب سختی بود و فکر می کنیم ارزش این قیمت را داشت. در نوامبر 2000 عراق فروش نفت خود را منحصراً به یورو آغاز کرد!! این یک حمله مستقیم به دلار آمریکا بود. به عنوان یک واکنش ، منطقه ایالات متحده با همکاری رسانه های جمعی اقدام به تبلیغات گسترده بر علیه صدام کرد که عراق دارای سلاح های کشتار جمعی است و از آنها استفاده خواهد کرد. آمریکا در سال 2003 به عراق حمله كرد. پس از کنترل زمین ، بلافاصله دوباره فروش نفت به دلار انجام شد در لیبی، غزافی مشغول ساختن سکه جدید طلای منطقه ایی بود. طلای دینار به عنوان جایگزینی برای دلار در منطقه. ایالات متحده و انگلیس به کشور لیبی حمله کردند و بلافاصله بانک مرکزی لیبی را برای کنترل این کشور در مقابل کاغذ امریکا ٫ راه اندازی کردند
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:07:32 توسط seculair 5
جهان کاغذ میگرفت و امریکا تمامی ذخایر و ثروتهای زیرزمینی انان را )کاغذ در برابر ثروتهای زیرزمینیی جهان(۰ این بزرگترین کلاهبرداری مالی در تاریخ بشریت است!!!!! آمریكا از نظر مالی توانست صدای تمامی كشورهای جهان را در گلو خفه کند. بوجه نظامی امریکا برابر کل بوجه نظامی تمامی کشورهای جهان است.. ایالات متحده آمریکا اکنون یک ابرقدرت و بدون رقابت بود. در سال ۱۹۹۱ ، آمریکا در جنگ اول خلیج فارس عراق را نابود ساخت. پس از تخریب ارتش و زیرساخت ها از جمله تصفیه آب و بیمارستان ها. تحریم های سنگینی برای جلوگیری از اصلاح زیرساخت ها اعمال شد. . این مجازات ها توسط جورج بوش اعمال شد. و برای کل دوره کلینتون ، بیشتر از 10 سال ادامه داشت. این منجر به کشته شدن و مردن فقط 500.000 کودک در عراق گردید ، دولت کلینتون از این امر آگاه بود.
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:06:46 توسط seculair 4
در سال 1973 ، نیکسون از پادشاه فیصل عربستان سعودی خواست تا فقط در مقابل دریافت دلار٫ نفت را تحویل دهد. و در سال 1975 ، هر عضو اوپک هم موافقت کرد که نفت را در مقابل دریافت دلار بفروشد. و این رویدادی برای قطع وابستگی دلار از طلا و پیوند دادن آن به نفت بود. به بیان دیگر از ان لحظه ببعد پشتوانه دلار نفت بود ٫ و نه طلا. این بود اغاز تولد دلار نفتی و در کنار ان استعمار جهان. با این حیله ایالت متحده توانست تمام کشور وارد کننده نفت در جهان را و کشورهایی که معاملات کالایی با او را دارند ٫مجبور کند که از او دلار خریداری کنند (تضمین یک عرضه مداوم امریکا به جهان)۰ برای تهیه این دلار، کشورهای جهان مجبور بودند کالاهایی مانند نفت ٫ نقره و ....را به آمریکا ارسال کنند بدون اینکه امریکا یک ریال به کشور های جهان بابت دریافت کالا بپردازد. کاغذ پیرنت شده از امریکا بیرون میرفت هر آنچه آمریکا نیاز داشت وارد شد واین شد که آمریکا هرروز از روز دیگر ثروتمندتر میشد.
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:05:35 توسط seculair 3
بعد ها معلوم گشت که این پلان از پیش نوشته شده به نفع منافع اقتصادی واشنگتن منتهی گردیده است. در دهه ۷۰ جنگ بین امریکا و و یتنام اغاز گردید. در این دهه مشخص گردید كه آمریكا به دلیل هزینه های عظیم جنگ دلار بیشتری را از طلا خود چاپ می كند (کاغذ بدون پشتوانه). امریکا به این موضوع اگاه بود که اگر کشورهای جهان طلای خود را پس گیرند این منجر به کاهش سریع ارزش دلار و وررشکستگی امریکا خواهد شد. در سال 1971 آنقدر بالا گرفت که فرانسه درخواست طلای خود را کرد و نیکسون امتناع کرد. در 15 اوت 1971، نیکسون اعلام کرد: من دستور داده ام آنچه را که لازم است برای محافظت از دلار در برابر دلالان انجام دهند در ضمن من دستور داده ام به طور موقت به کشورهایکه که طلای خود را میخواهند پس بگیرند اجازه این کار را ندهند و بعبارت دیگر دلار با طلا یا سایر دارایی های ذخیره مبادله نمیگردد. و بعدا مشخص گردید که امریکا قصد تحویل طلای کشورهای جهان را ندارد. برای بقیه جهان که طلای خود را به ایالات متحده واگذار کردند ، این سرقت بزرگ تاریخی بود. کلاه گشادی که یک کشور بر سر مردم جهان گذاشت
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:04:51 توسط seculair 2
در سال 1945 با توافق برتون وودز ، دلار را تبدیل به ارز جهان کردند تا قیمت تمام کالاهای بین المللی به دلار تعیین گردد. و بر طبق این توافق نامه کشورهای جهان میبایست قسمتی از طلای خود در بانک فدرال رزرو () امریکا به امانت سپارند تا معادل ان دلار دریافت کنند برای خرید و فروش کالاهای مورد نیاز کشورشان. شرط اول این توافق نامه این بود كه هر دلار برای طلا می توانست با نرخ ثابت 35 دلار در هر اونس طلا را مبادله گردد. شرط دوم: هر زمان اگر که یکی از کشورهای توافق نامه٫ درخواست باز پس گیری طلای خود را نمود باید بانک فدارل رزور ان را پس دهد. و شرط سوم: امریکا اجازه ندارد بدون پشتوانه طلا٫ دلار چاپ کند. بانک فدرال رزرو ایالت متحده قول داد که مبلغ زیادی چاپ نکند ، اما این یک قول شفاهی بود و در امتداد پلان خود ٫ از پذیرش نظارت کشورهای دیگر بر کار این بانک خوداری کرد
نوشته شده در تاريخ ششم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هشتم اوت ۲۰۱۹ ، 19:04:05 توسط seculair 1
چرا ایالات متحده به لیبی ، عراق ، افغانستان و یمن حمله می کند. چرا به عوامل عدم ثبات سوریه كمك می كند ، و چرا آمریكا آنقدر مشتاق است كه ایران را نابود كند؟ با وجود این واقعیت که ایران از سال 1798 تاکنون به هیچ کشوری حمله نکرده است. پروسه بعدی چیست؟ ما به کدامین سو میرویم؟ منطقی نیست که آنچه را که در مدارس بنامم تاریخ بخورد ما میدهند را چشم بسته قبول کنیم و منطقی نیست اگر جهان بینی ما توسط تبلیغات رسانه ها به اصطلاح خبری شکل بگیرد. باید ابتدا انگیزه های واقعی رهبران قدرت‌ را بشناسیم ، تا حقیقت پشت پرده آشکار گردد. برای درک انگیزه های انان باید به عقب برگردیم
نوشته شده در تاريخ پنجم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم اوت ۲۰۱۹ ، 07:30:57 توسط افراسیاب
در مورد اتومبیلهای برقی به این سادگی نیست که اکثر مردم فکر میکنن. ماشین برقی با نفت درست میشه، پلاستیک، رنگ، تولید فلز آلمینیوم و استیل و هزاران مواد شیمیائی از نفت تهیه میشه، از ۱۰٪ نفت سنگین این مواد بدست میاد و مابقی میشه نفت سفید که بنزین و سوخت میشه، نفت سفید یا تسویه شده ۹۰٪ نفت سنگین است، و سود بیشتر نفت در آن ۱۰٪ است که تبدیل به جنس میشه، مثلا مقدار کمش تبدیل به یک کاپشن میشه با ارزش ۲۰۰ یورو. کمپانیهای نفتی دنبال جنس هستند و تولید سوخت زیاد سود نداره، برای همین کشورهای نفت خام فروش براشون مهم اند. ایران میتونه خام فروشی نکنه و نفت خودش را مثل بقیه تبدیل به جنس کنه ولی آخوندها دنبال پول سریع و کثیف هستند چون رژیمشون فقط با پول سریع زنده میمونه.
نوشته شده در تاريخ پنجم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و هفتم اوت ۲۰۱۹ ، 07:03:44 توسط افراسیاب
جنگ جهانی سوم هیچوقت اتفاق نمیافته، چون آنهای که بمب اتم کوچک دارن مثل هند پاکستان جرات استفاده ندارن چون بزرگترها بیشتر دارن و نابودشون میکنن، و آنهای که زیاد دارن احتیاجی برای استفاده ندارن چون همون که در انبارشون هست بقیه را میترسونه، بخاطر همین جنگ سوم تا بحال رخ نداده ولی اگر سلاح اتمی وجود نداشت آنوقت فرق میکرد. در مورد سوزاندن سریال دلار این واقعیت داره و آمریکا میتونه با همین روش رژیمهای مثل ایران را از پا دربیاره ولی قبلا اینطور نبود، و هر رژیم دیکتاتوری در آینده بخواهد بوجود بیاد با همین روش کله پا میشه، و اینکه میگن آمریکا دنبال غارت و استثمار است کلا چرند و چرت و پرت و حرفهای امثال خامنه ای است. با سیستم پولی و بانکی امروز فقط میشه از راه قانونی و دمکراتیک جنس خرید و فروش کرد و با روش پول شوئی امثال حکومت ایران نمیشه و سیستم بانکی قفل میشه و کامپیوتر بانک حساب را قفل میکنه، وقتی پول نفت واریز میشه باید در سیستم درج بشه پول بابت چه بوده و بکجا میره و چطور خرج میشه ولی حکومت ایران میخواد مثل سابق باشه و چمدونی پول بدهند به آغا و البته شماره اش هم نسوزونن.
نوشته شده در تاريخ چهارم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم اوت ۲۰۱۹ ، 18:03:18 توسط seculair
طرح یک پلان بدنبال رسیدن به اهداف استراتژیک است . اگرچه در ان مقطع خواست٫ بدلیل ضعفهای ساختاری قادر به اجرای پلان نباشید ولی ان پلان میتواند مانند دومینو عمل کند. همان پلانی که صدام و قذافی در اوج ضعف مطرح کردنند ٫ و اکنون ما شاهد تشکیل هسته های اولیه ان هستیم. امریکا و انگلیس هرگز بخاطر دمکراسی به سرزمینهای نفتی خیز (عراق ٫ لیبی و .. )حمله نکردند تا ازادی را برایشان به ارمغان اورند. ۵۰۰۰۰۰ کودک عراقی بخاطر دلار های کاغذی مصنوعی ابزاری کشته شدند. فراموش نکنید هر زمان امریکا اراده کند میتواند پولهای ذخیره شده در یک کشور را باطل کند (بر حسب شماره سریال ان دلارها) --------------------------- به سمت چنگ جهانی سوم پیش میروی https://www.youtube.com/watch?v=sOj-RFTutKA
نوشته شده در تاريخ چهارم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم اوت ۲۰۱۹ ، 13:42:17 توسط تحلیلگر
به seculair! مگر لیبی و عراق در زمانهای که آوردی چقدر نفت روزانه تولید میکردند که حتی مبادله شان به یورو یا غیردلار بتواند کمر دلار را بشکند؟ کمتر از آنچه حتی تهدیدی برای دلار آمریکا تنها ارز معتبر جهانی مقام اول باشند!حداقل میگفتی عربستان باز یک چیزی با روزانه نفت تولیدی بیش از ده میلیون بشکه؟ یا روسیه مقام دومی صادر کننده نفت دنیا که نمیتواند از مبادله بدون دلار خارج شود با همه تلاشهائی که پوتین رئیس مافیا و سردسته دزدها کرد و میکند.روسیه با اتحاد عمل چین شاید بتوانند دلار را ضعیف کنند ولی خود چین بیش از دو بیلیون دلار پس انداز دلاری دارد که به ضرر خودش تمام میشود اگر دلار ضعیف شود یا ارزشش پائین بیاید! بحران اقتصادی که در راه است بیشتر ربط به ناآرامیست که ترامپ با سیاست پروتکسیونیسم و جنگ اقتصادی با چین به راه انداخته که علیرغم هشدار همه اقتصاددانان معتبر جهان ولی به گوشش فرو نمیرود که دارد رشد اقتصاد جهان را خفه میکند!طوریکه وزیر اقتصاد آلمان در برنامه ای میگفت در اوضاع اقتصاد آمریکا با میلیاردها دلار بدهی دوران ترامپ بزودی تجارب تلخی را شاهد خواهیم بود! غارت منابع کره زمین بس است!
نوشته شده در تاريخ چهارم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و ششم اوت ۲۰۱۹ ، 11:09:40 توسط no name
افراسیاب,امسال طولانیترین خط گازرسانی از سببر به اروپا افتتاح و بهره برداری میشود,کارخانه های تولید خودرو اگر تا ۲۰۲۵ تا ۴۰%از تولیدات خود را به خودروهای برقی تغییر ندهند باید درشان را ببندند, بیشتر شهرهای پر جمیعت از حالا ورود ماشینها با سوخت فسیلی را گران و بعضی ها از ۲۰۲۵ ممنوع خواهند کرد, نروژ دارای منابع نفتی و گازی زیادی دارد ولی نه سرمایه گذاری میکنند و نه بهره برداری (نفت ارزان و فراوان در دنیا) اسراییل بزرگترین منابع نفتی را پیدا کرده ولی دست نمیزنند, نفت عراق, لیبی,سوریه,ایران مجانی و کمتر از هزینه استخراج ,عربستان و همسایه نفت در برابر اسلحه, امریکا و کانادا احتیاجی ندارند و خود کفا هستند, بزودی غذا و آب پر ارزش ترین کالا ….seculair جنگی بین قدرتهای بزرگ پیش نمیاید (آنها عاقل هستند و میدانند جنگ یعنی ویرانی و هزینه های جبران ناپذیر و تجربه کردند) ولی برای دیگران چرا؟؟بهترین راه ..به صدام, قذافی و اسد وووو گفتند یا دستورات ما مو به مو اجرا کن یا بلایی به سرتان میاوریم تا عمر دارید فراموش نکنید!!
نوشته شده در تاريخ سوم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم اوت ۲۰۱۹ ، 20:32:35 توسط seculair
https://www.youtube.com/watch?v=sOj-RFTutKA به سمت چنگ جهانی سوم پیش میرویم بخاطر اینکه اگر دلار بزمین بخورد٫ امریکا و انگلیس از بین رفته اند. چرا امریکا و انگلیس به عراق حمله کرد؟ چون صدام اعلام کرد که در اقبال دریافت اورو نفت را میفروشد نه در اقبال دریافت دلار. چرا امریکا و انگلیس به لیبی حمله کردند؟ چون قذافی نفت در برابر دریافت طلا فروخته میشود و.....
نوشته شده در تاريخ سوم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و پنجم اوت ۲۰۱۹ ، 11:33:28 توسط افراسیاب
به سیاست زیاد ربطی نداره، بستگی به منابع طبیعی داره، ثروت جهان صنعتی از نفت وگاز میاد. وقتی کمبود باشه قیمت بالا میره و مردم به منابع دیگر روی میاورن مثل جنگلها، همین حالا برداشت و سوزاندن جنگلهای آمازون شروع شده، انرژی نفتی که امروز تولید میشه و صد میلیون بشکه در روز است به اندازه چهارصد میلیارد کارگر بصورت سه شیفت در شبانه روز است، یعنی در جهان صنعتی امروز چهارصد میلیارد کارگر کار میکنن تا هفت میلیارد آدم در جهان زندگی مدرن داشته باشن. وقتی انرژی فسیلی گران بشه رکود اقتصادی پیش میاد و میلیونها کمپانی ورشکست میشن و با ورشکست شدن آنها تقاضا برای انرژی کم میشه و قیمت نفت پائین میاد و باز دوباره رونق اقتصادی میشه.
نوشته شده در تاريخ دوم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و چهارم اوت ۲۰۱۹ ، 10:54:29 توسط no name
به دنیای جدید خوش آمدید ؛-) یک سیستم و یک مذهب!!سیستم فقط کاپیتالیسم و مذهب داتایسم!کاپیتالیستها "قول دادند مشکل فقر را در دنیا حل کنند,حداقل حقون (سبد کالا) برای همه در همه جا. بقول سید حسین اوباما برای اجرای طرح نوین دنیا مدتی آشوب خواهد بود و الان و در آینده نزدیک شاهد ان در همه جا خواهیم بود.دنیا را باز به ۲ گروه تقسیم کردند "ما و دیگران" ۱=ما :ان کشورهای پیشرفته و دموکراتیک و ثروتمند و ۲=دیگران بقول ترامپ "shit holes "کشورهای دیکتاتوری,عقب مانده, فقیر,پر جمیت ,وووو "شلیک شروع" خیلی وقت پیش شلیک شد و از ۲۰۲۵ نظم طرح اجرا میشود.از آنزمان دیگر نفت ارزشی نخواهد داشت و کشورهای نفت خیز کنونی در صف اول کمکهای "سبد کالا" خواهند ایستاد.(سران دیکتاتور و فاسد ایران و امثال ان همه با میلیاردها قبل از از زمان فرار کردند). و مذهب برای اولی ها dataism ,همه online و همه اطلاعات در مورد شما قابل کنترل در همه جا با یک "کلیک" و برای دیگران اسلام و مذاهب دیگر فقط برای نگه داشتن در همان طبقه!!
نوشته شده در تاريخ يکم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و سوم اوت ۲۰۱۹ ، 12:59:22 توسط تحلیلگر
به کاربر آذر! نوشتید:"بالاخره شکست سیاست نئولیبرالیسم است و گندیدگی و کپک زدن جهان سرمایه داری." فکر کنم کمونیستهای غیر واقعبینی امثال شما روی کره زمین زندگی نمیکنند و نمیبنند که جهان سرمایه داری دارد روزبروز ثروتمندتر میشود و باهوش تر از آنست که بمحض احساس خطر دست به رفرم برای نجات خودش نزند! فکر میکنید اگر مرزهای دو کشور یکی حتی بهشت کمونیستی امثال شما ساخته شده ( البته فقط در حد تئوری و سراب!) و دیگری کشور سرمایه داری مثل آلمان یا فرانسه باز باشند و مردم حق انتخاب داشته باشند اکثریت مردم کدام کشور را ترجیح میدهند برای زندگی در آزادی توام با ترقی و پیشرفت و رفاه عمومی نسبی؟ مسلما یک کشور سرمایه داری را نه یک جهنم کمونیستی توتالیتر که حتی توالت رفتن مردم هم کنترل میشود! فکر میکنید آلمان شرقی سابق که کمونیستی واقعا موجود بود چرا فرو پاشید و ایده کمونیسم برای همیشه به قبرستان تاریخی پیوست؟ سرمایه داری هم اگر بر سر عقل نیاید و دست از غارت کردن کره زمین برندارد همین جنبشهای طرفداران محیط زیست هم وادارش میکنند رفرم کند یا سرمایه اش را تقسیم کند وگرنه حتی شده با زور و سلب مالکیت کردن برخی!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و دوم اوت ۲۰۱۹ ، 16:57:19 توسط آذر
اوضاع سیاسی جهان، آشفته و پرتشنج است. تضادهای قدرتهای بزرگ امپریالیست وارد مرحله جدیدی شده است. اختلافات میان دو قدرت امپریالیست آمریکا و اتحادیه اروپا که پس از جنگ جهانی دوم یک بلوک متحد را تشکیل میدادند، به شکافی عمیق منجرشده است. جنگ تجاری که میان قدرتهای امپریالیست به راه افتاده است، حاکی از تشدید بی‌سابقه تضادها و رقابت سبعانه آنها است. اختلافات دو قدرت امپریالیست روسیه و چین با آمریکا و اروپا نیز مدام در حال افزایش است. روسیه به یک تهدید نظامی جدی برای رقبای خود تبدیل‌شده است و مرزهای اروپای شرقی را مورد تهدید قرار داده است. چین با گسترش سیطره اقتصادی خود در بازارهای جهان به یک تهدید اقتصادی جدی برای اروپا و آمریکا تبدیل‌شده است.آشفتگی و تشنجی که در جهان سرمایه‌داری مدام افزایش مییابد، اتفاقی دور از انتظار نبود. آنچه در رقابت میان قدرتهای امپریالیست جهانی در لحظه کنونی میگذرد، از تبعات عصر سلطه انحصارات و سرمایه مالی، تشدید تضادهای نظم جهانی سرمایه‌داری، زوال قدرت امپریالیسم آمریکا، بحران اقتصادی سال 2007 و بالاخره شکست سیاست نئولیبرالیسم است و گندیدگی و کپک زدن جهان سرمایه داری.
نوشته شده در تاريخ سی و يکم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و دوم اوت ۲۰۱۹ ، 14:02:04 توسط تحلیلگر
با گلوبالیزه شدن اقتصاد هدف این بود که با باز شدن مرزها و بازار همه کشورها سطح و استاندارد زندگی همه مردم جهان تا حدودی به هم نزدیک و بهتر شود ولی از یک ایده خوب یک مشت سرمایه دار غارتگر درنده خو سوء استفاده کرده و به اقتصاد یکسری کشورها بیشتر لطمه خورد خصوصا آفریقا!کشورهای سرمایه داری مثل آمریکا یا آلمان خودشان مقصرند که برای تولید ارزان با نیروی کار استثمار شده چینی با تکنولوژی برترشان به چین ریختند و چینی ها هم همه تکنولوژی غرب را دزدیدند و خلاصه از کپی کاری دیروزی الان خودشان در برخی زمینه ها مخترع هم شدند!با جمعیت وحشتناک 1.5 میلیاردی چین بازار بزرگیست که نمیشود هم از آن صرف نظر کرد و در چین حضور نداشت و این به ثروتمندی چین بیشتر کمک کرد و میکند طوریکه مدام در اروپا دوره افتادند و کارخانه های مهم را میخرند برای دزدی بیشتر تکنولوژی کشورهای غربی طوریکه الان قوانینی وضع کردند که به چینیها در آلمانش که من خبر دارم به هر کارخانه ای اجازه فروش داده نمیشود تا اقتصادشان از ملخهای چین کمونیست حفظ شود!چین اژده های خفته را خود غرب احمق بیدار کرده و خطریست برای اقتصاد جهان!با جاده ابریشم چین!
نوشته شده در تاريخ سی و يکم امرداد ۱۳۹۸ برابر با بيست و دوم اوت ۲۰۱۹ ، 09:48:57 توسط سامان
در اواخر دهه 90 وال استریت جدن ثروت مردم دنیا را غارت کرد. این اتفاق در سال 2001 به اوج خود رسید که بازار سهام فروریخت. با دسترسی مردم دنیا به اینترنت برای اولین مرتبه و اقدام آماتور آنها به خریدوفروش ابزار مالی مانند سهام شرکت ها، حرفه ی ها و کارکشته های این بازار پس انداز بازنشستگی و دیگر پس انداز مردم را از طریق اینترنت از خانه و جیب مردم بیرون کشیدند. خیلی جالبه که هیچ مقام قانونی در دنیا نیز این موضوع را مطرح و پی گیری نکرد. برای نمونه یکی از شرکت های کلاهبردار لمون برادرز بود که بعدن اعلام ورشکستگی کرد. شرایط اقتصادی جهان امروز در وضعیت خوبی نیست اما در آخر چین و آسیا از این منجلاب سالم بیرون خواهند رفت و اقتصاد کشور های اروپایی و آمریکا همچنان به سقوط خود ادامه خواهند داد و این بحران آغازه پایان برای برتریت اقتصادی غرب در سده های اخیر می باشد.
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: