کشتارسگها، تجاوز به حق حیات


1-خداوند در آفرینش هستی "حق حیات"را بطور یکسان برای همه موجودات و در ذات آنها قرار داده است . همان حقی که من برای حیات (زندگی) دارم را شما ، همه آدمیان و نیز "همه موجودات" اعم از گیاه و جانور و... دارند و از آنجائیکه حق ، تبعیض بردار نیست حق حیات موجودات همچون بارانی است که بطور یکسان برهمه آنها می بارد و هر گونه تبعیضی در اعمال حقوق ذاتی موجودات (ازجمله حق حیات آنها) عملی مغایر حیات کل هستی است!

علاوه برآن امروزه میدانیم ارتقاءو تکمیل حقوق بشر منوط به بذیرش ، اعمال و حفظ حقوق محیط زیست شامل زمین ،آب ،جانوران و گیاهان است .رعایت و حفظ حقوق دریاها و خشکی ها ،جنگلها ،کوههای یخ و...در رابطه ای ارگانیک با انسان و حیات او تعریف شده و مجموع آنها "حقوق اساسی هستی پایدار" را بیان میکنند . بنابرآنچه گفته شد جستجوی آرامش آدمیان فارغ از شناسایی،توجه و رعایت حقوق سایرموجودات سراب است و رهاوردی جزبرهوت ،ویرانی و تنهایی  و در انتها نابودی ندارد .

2-همه ما داستان غم انگیز هولوکاست را شنیده ایم .ماجرای نسل کشی ای که نازی ها انجام دادند و نتایج اسف بار آن هنوزگریبان بشریت را رهانکرده است . ماجراهایی که در جریان نسل کشی سومالی ، کشتار صبرا و شتیلا،نسل کشی در یوگسلاوی ،کشتار اویغورها ،کشتار روهینگیا و...تکرارشده است و ما شاهدان تاریخ برآن سوگواریم ! اما از خود نپرسیده ایم چرا؟ یا شاید پرسیده ولی به باسخ توجهی نکرده ایم .یکی از عوامل اصلی این کشتارها ، به نظرم مهمترین عامل، این بوده که گروهی برای اعمال و حفظ قدرت ،"تشخیصِ" حق حیات دیگران را به خویش اختصاص داده اند و بدینصورت خود و حفظ قدرت خودرا فراتراز حق تشخیصِ خداوند و کل هستی (که همچون باران حق حیات را برهمه موجودات باریده است) قرار داده !وآنرا به منافع خود و بقای قدرتشان مختص کرده اند .در اصل مبنای آنهمه جنایت این بوده که : "ما میدانیم چه کسانی حق حیات دارند و چه کسانی نه!". چنین بود که حق حیات عده بسیاری از انسانها سلب شد و کشتارهایی باورنکردنی بوسیله قدرتمداران صورت گرفت . اما این پندار زورمدارانه و مخالفِ حق ، تنها به تاریخ گذشته تعلق ندارد و تجاوز به حق حیات هنوز جاریست ...
 تجاوزبه حق حیات را بهیچوجه نمیتوان به حق حیات انسانها محدودکرد .همانطورکه گفته شد امروزه اهمیت "اکوسیستم" و حفظ حیات همه موجودات برای بقای "هستی" ، بذیرش و احترام به حق حیات همه موجودات را اولویت اجتناب نابذیر ادامه زندگی بشرو کره زمین ساخته است .این امر تا بدانجا پیش می رود که برای حفظ محیط زیست حتی از جابجایی خاک بستر زمین نیز باید ممانعت کرد تا پوسته زمین به زندگی و پویایی طبیعی خود ادامه دهد .

3-ماجرای کشتار وحشیانه و رقت بار سگهای بیگناه را در تهران و بوسیله عمال شهرداری بسیاری از هموطنان دیده و برآن گریسته اند . شهروندانی رنجور ازین "حق "کشی وحشیانه به اعتراض برخاسته و تظاهراتی نیز برپاشد که مطابق معمول و مانند هر "تجمع" دیگری (غیر از تجمعات قدرت فرموده) با ضرب و شتم پلیس و لباس شخصیها مواجه شد و به دستگیری تعدادی از شهروندان معترض انجامید .

فارغ از هر برخوردی شایسته است به صدای رسا اظهار شود که عمل کشتار سگها "جنایت" است . چراکه علیه "حق حیات" صورت گرفته وبا بانیان و مجریان این عمل باید ازین منظر برخورد شود . علاوه برآنکه جنایت علیه حیوانات بسی بیرحمانه تر از سایر جنایتهاست .چراکه این موجودات بیگناه فاقد زبات بیان دفاع از خود بوده و هیچ روزنه ای برای فرار از محل  جنایت نداشته اند . در خالیکه انسانها وقتی با چنین وضعیتی رویرو میشوند نخست از خود دفاع میکنند و اگر موفق نشوند با فرار خود از محل (هجرت) زندگی را در مکانی دیگر ممکن میسازند و از آنجائیکه حیوانات ( در اینجا سگ ها ) فاقد این امکان بوده اند جنایت صورت گرفته بسیار رذیلانه است . غمبارتر آنکه در اینباره مجریان امور مملکت ، سیاست پیشگان اعم از دولت ، موافقان و مخالفان دولت ، اصول گرا و اصلاح طلب چشمان خود را بر این جنایت بسته سکوت اختیار کرده و یا به نرمی چنان سخن گفته اند که مبادا جناب شهردار و حامیان وی و یا وابستگان و مسئولان را برنجانند و خلاصه " شتر را ندیده اند "!  از اینان البته انتظار چندانی نمیرفت. غم انگیز (شایدهم مضحک) تراما ، بی توجهی مخالفان نظام و "اپوزیسیون"ی است که داعیه حقوق بشر دارند و تو گویی در میانه دعوی بزرگ آنها کشتار فجیع سگها جایی ندارد و لابد از منظر آنان "حیوانات "را حقوقی نیست تا از آن به دفاع برخیزند . از بسیاری مدعیان حقوق حتی کلمه ای هم شنیده نشد . وا اسفا که ناله های این حیوانات مظلوم را ناشنیده گرفتن پذیرش ظلم و تجاوز به حق حیات است . نویسنده این سطور علاوه بر دادخواهی بر روش وحشیانه بکار رفته با تآکید بر حق حیات این حیوانات که در پیوند ارگانیک با حق حیات کل هستس است کشتار سگ ها را تجاوز به حق حیات اعلام کرده و با قلبی سوخته از این ظلم مطمئن است که مردم آگاه ایران و "هستی هوشمند" مرتکبان این جنایت بزرگ را به پاسخگویی خواهند نشاند.
خسرو زرتاب
khosrowzartab@gmail.com

[کد مطلب: 189620] [تاريخ انتشار: هفتم شهريور ۱۳۹۸ برابر با بيست و نهم اوت ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: