زنبورهای عسل در معرض نابودی؛ اروپا ناتوان در اتخاذ اقدامات اساسی


جمعیت زنبورهای عسل بطور خاص و حشرات بالدار گرده‌افشان بطور عام در دهه‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه ای را نشان می دهد با این حال اتحادیه اروپا همچنان اقدامات اساسی برای ممانعت از این روند خطرناک را به آینده موکل می کند.

به گزارش یورو نیوز، اتحادیه اروپا پس از ۶ سال تاخیر، در ماه ژوئیه در یکی از کمیته‌های فنی‌اش متنی را تصویب کرد که قواعد بروزرسانی شده «ارزیابی تاثیر حشره‌کش‌ها بر زنبورهای عسل» است. با این حال متن تصویب شده فاقد بخش های کلیدی پیشنهادات سازمان امنیت غذایی اروپاست و تاکنون دولت‌های عضو اتحادیه اروپا برای برداشتن گام‌های اساسی در این رابطه به توافق نرسیده‌اند.

اتحادیه اروپا اکثریت مطلق اقدامات پیشنهاد شده از سوی سازمان امنیت غذایی اروپا را به بررسی مجدد آنها و پس از سال ۲۰۲۱ ارجاع داده است. این در حالی است که سازمان امنیت غذایی اروپا از سال ۲۰۱۲ هشدار داده است که آزمایشات کنونی مرتبط با قاعده‌مند کردن استفاده از حشره‌کش‌ها نمی تواند از زنبورهای عسل و حشرات گرده‌افشان وحشی (خرزنبوریان، پروانه‌ها و ...) محافظت کنند.

این سازمان اروپایی گفته است که حشره‌کش‌هایی که برای دفع آفات در بازار به کشاورزان فروخته می شود، مورد آزمایش جدی قرار نگرفته اند.

متاسفانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پشت سر کمیسیون اروپا پنهان می شوند تا از تصویب لایحه‌ای که می تواند به حفاظت از محیط زیست کمک موثرتری کند، جلوگیری کنند.

روزنامه لوموند فرانسه می نویسد که این وضعیت باعث بی اعتباری نهادهای اروپایی و وعده‌های سیاستمداران شده است.

اتحادیه اروپا از سال ۲۰۱۸، سه نوع اصلی حشره‌کش نئونیکوتینوئید (ایمیداکلوپراید، کلوتیانیدین و تیامتوکسام) را ممنوع اعلام کرد که در از بین رفتن زنبورهای عسل نقش دارند اما احتمالا این حشره‌کش‌ها با حشره‌کش‌هایی که آنها نیز مشکل‌زا هستند جایگزین خواهند شد.

این وضعیت بی تصمیمی در حالی رخ می دهد که مطالعات گوناگون از کاهش چشمگیر جمعیت حشرات گرده‌افشان خبر می دهند.

یکی از مهمترین مطالعاتی در این زمینه در سال ۲۰۱۷ در آلمان صورت گرفته و نتایج آن در مجله PLoS One منتشر شده است. این مطالعه می گوید که وضعیت نابودی حشرات، وضعیت هشدارآمیزی است که کارکرد اکوسیستم و تنوع زیستی را به خطر می اندازد.

[کد مطلب: 189787] [تاريخ انتشار: دهم شهريور ۱۳۹۸ برابر با يکم سپتامبر ۲۰۱۹] [ نسخه مناسب چاپ ]
تقسيم با ديگران:

در زمینه‌ی انتشار نظرات کاربران گرامی رعایت چند مورد ضروری است
  • لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید
  • «پيک ايران» مجاز به ویرایش ادبی نظرات کاربران است
  • مطالبی که حاوی کلمات رکيک، غير اخلاقی و يا توهين به ديگران باشد منتشر نميشوند
  • نظراتی که پیرامون این خبر نباشد منتشر نمیشود
  • نطرات حاوی لينک منتشر نميشوند
نام: (الزاميست)
نظرات شما (حداکثر تعداد حروف با احتساب فاصله بين حروف 1000 حرف ميباشد):

Captcha
اعدادی را که در تصویر بالا می بینید (بدون فاصله گذاشتن میان آنها) در باکس زير وارد کنید و سپس دکمه ارسال را کليک کنيد
نظرات خوانندگان
آگهی های تجارتی


پايان آگهی های تجارتی

سرخط اخبار پيک ايران در سايت شما

كد زير را كپى كنيد و در جاى مناسب در سايت خود قرار دهيد


Contact us: